Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 16.10.2015., 13:24   #1
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Molim jedan savjet i pomoć.

Imam socket 775 ploču koja ima samo običan BIOS, ne UEFI. Kontroler je Intel ICH10R, a ploča Aus P5Q.

Znam da sa ove ploče mogu butati OS samo za diskove do 2TB.

Ali ako postavim sistem na SSD 500TB i to recimo WIN 10.

Mogu li postojeće diskove od 2TB zamjeniti sa diskovima od 4, 5, 6 ili 8TB koji bi služili samo za spremanje podataka, dakle ne kao boot disk?

Dakle pretpostavljam da sa WIN10 iz OS mogu ove diskove particionirati sa GPT u jednoj particiji od 4, 5, 6 ili 8TB!

Ima li itko iskustva sa diskovima >4TB na socketu 775 i starom BIOS-u, dakle ne UEFI.

Kako to radi ili sam ograničen BIOS-om na particije od 2TB.

Još jedno pitanje na kraju!

S obzirom da ploča ima RAID kontroler moguće je postaviti polje veće od 2TB pa pretpostavljam da kontroler ICH10R ne bi trebao imati problema sa diskovima većim od 2TB.

S obzirom da se upisom mikrokodova na ploču mogu staviti 771 socket procesori, pretpostavljam da ako ima problema s prepoznavanjem diskova većih od 2TB da se isto upisom nečega u BIOS može napraviti da se prepoznaju i diskovi većeg kapaciteta od 2TB i da se ne moraju unutar kapacitetnijeg diska raditi particije od 2TB.

Bitno je da kontroler podržava takve diskove.

Što se tič bootanja sa diska koji je veći od 2 TB on mi nije potreban, već služi samo radi spremanja podataka, za to imam SSD od 500 TB.

Dakle ako netko ima takva iskustva dobro došao svaki savjet i pomoć.

Problem je što imam previše diskova od 2 TB i već me nervira kada moram ponekad ištekavati i uštekavati diskove od 2 TB koji su mi postali premali za arhiviranje i backup.

Dakle svako iskustvo je dobro došlo. Koliko sam na nekim vanjskim forumima vidio tebalo bi raditi kako sam opisao.

Dakle ne može se bootati, ali se može sa GPT dobiti cijeli kapacitet diska od 4,5,6 ili 8 TB.

Jedino što nitko nije napisao dali se to radi sa 1 particijom ili više particija od 2TB.

Nisu problem niti particije od 2Tb, ali je daleko komfornije i brže ako se može dobiti particija koja je jednaka kapacitetu diska.

Dakle znalci navalite sa svojim iskustvima!

Riješio problem. Sve je moguće! I veličina diska nije ograničenje. Kontroler podržava RAID do 256 TB!

Tako da veličina diska koji se može koristiti ne ovisi o kontroleru.

Na žalost mogu zaključiti da ekipe koje se profesionalno bave sklapanjem računala, jako malo znaju osim uštekati standardnu kombinaciju i onda glume face, bez interesa da probaju ponekad i neke druge stvari.

Dapače postoji UEFI BIOS i za 775 ploče, tako da to samo pokazuje da oni koji se razumiju kako funkcionira kontroler, a postoji intelova knjiga od 1000 stranica o tom kontroleru i koji znaju svoj posao mogu praktično od svakog BIOS-a čuda napraviti.

To se najbolje vidi na primjeru LGA771 to LGA 775 modifikaciji.

Ono što me čudi kod naših prodavalaca PC opreme da na u biti takvo jednostavno pitanje nemaju pojma što bi odgovorili a neki od njih su čak koliko znam i završili smjer informatika. Jad i bijeda da ja struke koja veze sa time nemam na kraju znam više od njih.

To samo pokazuje koliko ljudi svoj posao rade šablonski bez interesa da išta nauče više od onoga što im treba za sataviti vulgaris desktop PC, jer sve što je izvan toga više neznaju na to odgovor.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:43.
sakomako je offline  
Staro 16.10.2015., 22:37   #2
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
To samo pokazuje koliko ljudi svoj posao rade šablonski bez interesa da išta nauče više od onoga što im treba za sataviti vulgaris desktop PC, jer sve što je izvan toga više neznaju na to odgovor.
Da jer je stimulirajuci radit za kikiriki i biti debelo ispod prosjeka, cak medijana po placi da bi zavrsavali faks i sve ostale certifikate i bili glavne dase za covika koji je (sumnjivo) stekao firmu koju sad ima.

Get a grip. Prodavac je tu da ti da osnovne informacije i proda, sve ostalo je tvoja briga.
__________________
Drift_King je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2015., 07:42   #3
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Da jer je stimulirajuci radit za kikiriki i biti debelo ispod prosjeka, cak medijana po placi da bi zavrsavali faks i sve ostale certifikate i bili glavne dase za covika koji je (sumnjivo) stekao firmu koju sad ima.

Get a grip. Prodavac je tu da ti da osnovne informacije i proda, sve ostalo je tvoja briga.
Pa jedna od osnovnih informacija je upit dali na socket 775 pločama i BIOS može se dobiti puni kapacitete diska >4TB ako se koristi kao podatkovni, a ne kako butabilni disk. Pitao u 10 tvrtki i to renomiranih, ne onih iz garaže, šalju me na servis, jer mi je logično da to ne mora znati baš svaki prodavač, ali serviseri također neznaju odgovor. Čovjek se pita što uopće znaju od svoje struke?

A ono što je najzanimljivije i naši stručni informatički mediji koji recenziraju brdo hardwera, nitko do sada nije napravio takvu probu i išta o tome napisao, bar koliko ja znam, neću stavit ruku u vatru, ali bar do sada to nisam pročitao. Našao sam samo podatke o bootanju i sl. ali nisam nigdje vidio da je netko isprobao tako nešto. A očas posla našao na net stranicama 1000 stranica podataka o ICH10R kontroleru i kada to pogledaš a nisam inženjer elektrotehnike smjer elektronika neke su mi stvari postale jasnije. Onda uz malo pretraživanja našao i odgovore korisnika koji su to isprobali i sve im radi jer nema razloga da to tako ne bude. Ali u onih 10 servisa i to ne malih tvrtki da baš nitko od servisera nije imao iskustva s nečim takvim samo govori o njihovom znanju, a pouzdano znam da je jedan od upitanih inženjer informatike i vlasnik tvrtke.

Neznam koliko su ljudi koji rade u servisu plaćeni, ali samo znam da kada kao kupac plaćam sat rada servisera dođe barem 5 do 6 puta kao neto satnica liječnika, tako da nemamo što onda razgovarat, a kada bi nas još tako i liječnici liječili kao što ovi IT stručnjaci pokazuju znanje onda bi svi već bili pokojnici. I nije to moje prvo iskustvo sa IT sektorom imao sam prilike svašta do sada vidjeti i mogu reći samo da ima jako malo ljudi koji su od struke i koji nešto znaju, ostalo su sve ad hoc stručnjaci sa diplomama i sertifikatima koji se dobiju u dva dana seminara, ali se usluge nude i prodaju po nebuloznim cijenama iza kojih niti znanja niti stručnosti.

Inače prodavač mi neda niti one informacije koje standardno pišu u opisu svakog proizvoda, a ne treba mi niti prodavač, inače da bi bio prodavač nekada si trebao imati trgovačku školu i biti upoznat sa robom koji prodaješ, danas kupujem u web shopu pa po toj logici prodavača uopće ne treba jer njihov posao radi program za prodaju, a uskoro neće trebat niti onih koji pakiraju i šalju, jer će i to netko umjesto njih obavljati. A zvati se serviserom sa certifikatom, što to znači? To je znanje da ištekaš neispravnu komponentu i zamjeniš ju drugom ispravnom, pa ja to radim od kada su došli prvi ZX Spectrumi! Visina plaće nije razlog da se od struke nezna više osim sklopiti PC vulgaris sa osnovnim komponentama, a sve preko toga za to je potrebno IT doktorat!

Čovjek koji je napravio modifikaciju LGA771 na LGA775 je očito netko tko jako dobro poznaje struku i ima znanja u sruci, jer to nije napravio sigurno nitko od ovih IT certificiranih naših stručnjaka jer mnogi za to nikada nisu niti čuli, ali svi bi velike plaće, samo pitam se dali imaju znanja i stručnosti kojima bi opravdali te plaće. Ovo znanje koje mnogi posjeduju mislim da bi savladao za najviše mjesec dana i da bi od većine znao daleko više nego što će oni ikada znati, a opet bio bih tek na osnovama osnova onog što pravi stručnjaci iz tog sektora znaju. Sumnjam da bi itko od tih koji se žale na plaću imali ikakve šanse zaposliti se u ozbiljnim i renomiranim vanjskim tvrtkama na ozbiljnim poslovima gdje se traži stvarno znanje i stručnost.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 08:09.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 09:08   #4
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Sakomako.. Pc sam po sebi nije 100% kompatibilan. Uvjek su moguci problemi. Da su ti rekli da ce raditi onda bi tu pljuvao po svima da ti ne radi. A ti jos spajas tehnologije koje djeli nekoliko generacija za koje se zna da postoje neki problemi.
I meni je logicno da radi, ali da bi ti garantirao ili potvrdio - ne bi. Rekao bi donesi da ti probam istraziti i sloziti ako tebi ne ide. I to je to.

O ovoj nasoj cangrizavoj drzavi mnogima je stalo samo do pljuvanja.. Drz se svoje struke i cekaj kad tad ce ti tako netko naletiti tko ce ti brojati krvna zrnca nemas brige
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 17.10.2015. u 09:13.
Eladio je offline  
Staro 17.10.2015., 09:39   #5
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Pa jedna od osnovnih informacija je upit dali na socket 775 pločama i BIOS može se dobiti puni kapacitete diska >4TB ako se koristi kao podatkovni, a ne kako butabilni disk. Pitao u 10 tvrtki i to renomiranih, ne onih iz garaže, šalju me na servis, jer mi je logično da to ne mora znati baš svaki prodavač, ali serviseri također neznaju odgovor. Čovjek se pita što uopće znaju od svoje struke?
Prodaju?

Ti svacas da vecina njih nije informaticke struke? Informaticari (dobri) rade bolje poslove, zaboli njih šiška šta ti kupuješ disk koji je izaša 5 godina nakon tvog socketa.

Ali eto možemo sad staviti sticky na forumu da svi znaju

Oces probat mozda na 875 chipsetu?
__________________
Drift_King je offline  
Staro 17.10.2015., 10:10   #6
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Prodaju?

Ti svacas da vecina njih nije informaticke struke? Informaticari (dobri) rade bolje poslove, zaboli njih šiška šta ti kupuješ disk koji je izaša 5 godina nakon tvog socketa.

Ali eto možemo sad staviti sticky na forumu da svi znaju

Oces probat mozda na 875 chipsetu?
Pa ja sam za trgovca kupac! Dakle želim kupiti robu koju prodaju, ali želim znati dali mi to radi, a ne da kupim nešto što mi neće raditi. Da i ne mijenjaju svi svaku godinu informatičku opremu, pa se očekuje da možeš nešto i nadograditi, a za to ti trebaju informacije koje ti nitko ne može pružiti od stručnjaka.

Ovi vaši odgovori su stila imaš kuću koja je izgrađena prije trideset godina, to nećemo nadograđivati nego kupi novu, a staru sruši, iako nadogradnja košta 5% nove kuće!

Evo vam jedan novi i svježi primjer koji nema veze sa informatikom. Čovjek ima centralno grijanje sa bojlerom za pripremu tople vode. Nakon 35 godina bojler je korodirao i curi. Čovjek želi isti takav bojler! Razlog je što su svi spojevi i instalacije podešene na taj bojler a ima 8 cijevi koje izlaze iz bojlera, i iz tog razloga mu se ne isplati mijenjati bojler, jer su troškovi izmjene cijevi, a i spojen je na peć također sa 2 cijevi, pa bi to značilo i izmjenu peći daleko veći od izrade istog bojlera. Dakle isplati mu se naći tvrtku koja će mu izraditi bojler za pripremu tople vode i to po specifikacijama starog bojlera.

Ali sada dolaze u igru kvazi majstori koji odmah to popljuju i preporučuju da si ugradi sve novo što ga košta dvadeset puta više.

Drugi primjer je neki od strojeva u bilo kojoj industriji koji košta nekoliko miliona EUR-a i namijenjen je da radi tridesetak godina. Za taj stroj elektronika koja s njime upravlja danas je zastarjela. Ima dosta tvrtki u svijetu koje se bave nabavom te prastare elektronike da bi takvi strojevi mogli raditi, jer ta elektronika košta zanemarivo malo u odnosu na sam stroj.

A konkretno zabole mene i za informatičare jesu li u medijani plaće ili ne.

Valjda imam pravo pitati prodavača koji mi prodaje proizvod dali to radi sa nečim ili ne, jer on se bavi tim područjem i prodaje robu o kojoj bi nešto trebao ipak znati. Niti lijek ne kupiš ponekad a da ne pitaš ljekarnika za savjet, a on bi se po vama trebao vaditi da je on samo trgovac i da ga se ne tiče što prodaje.

Osim toga 5 godina starosti nečega spada još uvijek u obavezu proizvođača koja ih po zakonu obavezuje na držanje zamjenskih djelova i iznosi 7 godina.

Dakle za pretpostaviti je da ploča sa socketom 775 ima još poprilično u korištenju, pa je tržište za prodavače kapacitetnijih diskova poprilično veliko, tako da s te strane ne shvaćam prodavače maglovitog znanja da neznaju potencijalnim kupcima dati koliko toliko realnu i stručnu informaciju, ako ne radi kupaca a ono radi njih samih jer im je valjda u interesu da prodaju ono što imaju na lageru i od čega žive.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Sakomako.. Pc sam po sebi nije 100% kompatibilan. Uvjek su moguci problemi. Da su ti rekli da ce raditi onda bi tu pljuvao po svima da ti ne radi. A ti jos spajas tehnologije koje djeli nekoliko generacija za koje se zna da postoje neki problemi.
I meni je logicno da radi, ali da bi ti garantirao ili potvrdio - ne bi. Rekao bi donesi da ti probam istraziti i sloziti ako tebi ne ide. I to je to.

O ovoj nasoj cangrizavoj drzavi mnogima je stalo samo do pljuvanja.. Drz se svoje struke i cekaj kad tad ce ti tako netko naletiti tko ce ti brojati krvna zrnca nemas brige
Znam ja da se ponekad nešto s nećim zna potući i neće raditi, ali pitao sam generalno stvar koju bi neki stručnjak trebao znati dali u načelu to radi ili ne.

Nikada se ne bunim iz razloga ako nešto ne radi iz tog razloga jer mi je to poznato, ali isto tako ne mogu shvatiti da nitko od servisera nikada nije iz čiste znatiželje probao spomenutu kombinaciju, to je minuta posla uštekaš na SATA utičnicu i vidiš što kaže sistem kod podizanja i kako verzija WIN koja je na stroju pokazuje taj disk i imaš iskustvo da u načelu možeš ljudima reći što se događa. Inače koliko sam vidio na forumima postoji i mogućnost butanja sa diskova većih od 2 TB, ali ovisi o inačici WIN ili OS-a, dakle malo više stručnosti i zanimanja u području kojim se baviš i od kojeg živiš nije loše, ali bi svi samo plače koje su po prosjeku iznad medijane u struci.

To vam je isto kao i ovi što trče vani i misle da samo čekaju na njih jer domaći nemaju takvih stručnjaka, a poslije se vrate kući i shvate da su ovdje plaće čisto pristojne za ono što znaju i kako rade.

Umjesto prepucavanja evo par korisnih linkova onima koje to zanima:

http://www.intel.com/content/www/us/...datasheet.html

http://event.asus.com/mb/2010/disk_unlocker/

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2581408

Evo ovo su linkovi za trgovce i servisere da prošire svoje znanje umjesto da se prepiremo oko svega i svačega. Ne dolazim na forum radi svađe već radi pomoći ako netko zna.

http://www.disk-partition.com/gpt-mb...-2tb-1004.html

http://www.seagate.com/gb/en/support...ds/beyond-2tb/

http://goughlui.com/2013/10/02/exper...nd-2tb-drives/


Ali ono što sam tražio i pitao je dali netko ima konkretnog iskustva sa HDD >4TB na socketu 775, to do sada dobio odgovor nisam.

Ali dobio sam tonu odgovora ljudi nezadovoljnih svojom plaćom i statusom, na čemu ja im nisam kriv, ali im je bolje da se za veću plaću potrude boljim znanjem i poznavanjem onoga na čemu rade i od čega žive!

Iz ovih danih linkova je sve jasno, ali htio bih čuti iskustva naših korisnika i kako im to radi i ništa drugo, dakle praktično iskustvo i dali su imali kakvih poteškoća.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:45.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 10:44   #7
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ma daj taj socket je stvar proslosti stara i vise nego tih 5 god i tko se time jos zeli zamarati.. Osim tebe?

Vas par cete se sami raspitati i to je to.. Google nam je svima prijatelj. Zato imamo forume i super sto si stavio neke linkove.
Shvatio ti to ili ne, cangrizavo zvucis..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Staro 17.10.2015., 10:57   #8
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Ma daj taj socket je stvar proslosti stara i vise nego tih 5 god i tko se time jos zeli zamarati.. Osim tebe?

Vas par cete se sami raspitati i to je to.. Google nam je svima prijatelj. Zato imamo forume i super sto si stavio neke linkove.
Shvatio ti to ili ne, cangrizavo zvucis..
Kada kažeš da je stvar prošlosti, prošeći po tvrtkama i pogledaj kakvu informatičku opremu ljudi koriste. Ne igraju svi igrice pa da stalno nabavljaju posljednju modifikaciju hardwera. Ovaj socket je još pravi novitet u odnosu na rairitete koji se koriste po tvrtkama.

Napravite anketu pa vidite koliko još čega ima u upotrebi i što se koristi.

Google je prijatelj, a i forum tome služi, ako te tako nešto smeta ne moraš čitati i javljati se, jer pitao sam ljude za iskustva. Ako je tebi nešto prestaro a ti kupi novo, a nas vlasnike prastarog socketa 775 pusti na miru da komuniciramo o problemima koji se mogu javiti sa novijim hardverom koji se na njih može priključiti.

Nije čangrizavo ako u trgovini ili servisu pitaš kako radi jedan HDD od 4, 5, 6 ili 8 TB na takvom socketu. Zar sam zato kupac koji nekog iritira i traži odgovor na konkretno pitanje i robu koju su do prije par godina normalno prodavali a neki je prodaju još i danas kao i procesore i ramove za takve ploče.

Konkretno sam procesor i ploča zadovoljavaju moje potrebe. Što sam sve kasnije nakelivao na stroj uredno je radilo iako je novija tehnologija od ove i to za par generacija. S vremeom se namnožilo diskova kao nekada disketa i želio bih si pojednostavniti posao sa 2 ili 3 diska većeg kapaciteta. Nemam iskustva sa diskovima preko 2 TB i ovim socketom i zato sam postavio pitanje. Raspitao se i u trgovaca i servisera i nisam dobio niti jedan razumni odgovor, što me je poprilično začudilo.

Nakon toga sam postavio pitanje na forumu na nagovor jednog servisera i gle čuda dođu ljudi i pričaju o plaćama, medijanama, prastarim socketima i sl. ali konkretnog odgovora iz prakse nisam dobio.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 11:07.
sakomako je offline  
Staro 17.10.2015., 11:04   #9
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
RIP M&D
__________________
Drift_King je offline  
Staro 17.10.2015., 11:08   #10
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Takva racunala imaju hardove oko 500gb i nikome ne pada na pamet stavljat 4tb, o cemu ti pricas? Sta mislis da ih nadogradjuju 4tb hardovima? Pitam te lijepo koliko njih ima takvu kombinaciju? Koliko vas ima uopce?

Sumnjam da iti jedan servis uopce ima djelova soc775 na lageru. Prodavacu je interes prodati novo. Informaticari se time ni ne bave.

Zabrijao si na prodavace, na strance, na edukaciju, na place, sad na gamere? Nastavi niz..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2015., 11:14   #11
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Evo konkretana stvar sa socketom 775 i Win Xp. Instalirani su bili na IDE mod. Dodavanjem SSD bilo je potrebno prebaciti na AHCI mod da bi SSD radio kako treba.

Na Googlu i forumima svakavih savjeta, od modifikacije registrija do neznam čega sve ne.

A stvar je jednostavana, treba skinuti iaAHCI.inf i ući u control panel te tamo za primary IDE controler deinstalrati drivere i instalirati ove, te nakon toga rebbot stroja i u BIOSu postaviti AHCI controler, sve skupa dva koraka, a ne filozofiranja kako što je bilo na forumima.

RIP