Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2022., 13:37   #301
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,938
Taj limit je limit od HEPa (neko je to tamo tako napisao.....) za sve koji imaju Monofazni prikljucak struje. Ako imas Trofazni prikljucak onda mozes i 10kW ali i cifra za ugrandju raste skoro pa linearno .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 13:38   #302
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
I na kraju opet dođeš do 10+ godina za isplativost.
Btw, većina ima doma monofazni priključak
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.03.2022., 13:45   #303
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
I na kraju opet dođeš do 10+ godina za isplativost.
Btw, većina ima doma monofazni priključak
Malo je brza isplativost kad je jaca centrala ali tipa 12 godina umjesto 13... Ali opet puno. Najisplativije je onih 10 sekundi od ponoci do 12:00:10 dok traje natjecaj pa ako upadnes i "drzava" sponzorira 70-80%. Ako dobijes taj poticaj onda se za 3 godine isplati.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 14:37   #304
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Malo je brza isplativost kad je jaca centrala ali tipa 12 godina umjesto 13... Ali opet puno. Najisplativije je onih 10 sekundi od ponoci do 12:00:10 dok traje natjecaj pa ako upadnes i "drzava" sponzorira 70-80%. Ako dobijes taj poticaj onda se za 3 godine isplati.
To samo ako stanuješ u Benkovcu...u Zagrebu ti je 40%
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 16:12   #305
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Možeš stavit i jaču elektranu, ali bi trebao limitirat max prema hepu na 3.68 kW, a jesi razmišljo da ideš na dokup snage na najmanji trofazni pa onda na jaču elektranu
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 18:21   #306
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Možeš stavit i jaču elektranu, ali bi trebao limitirat max prema hepu na 3.68 kW, a jesi razmišljo da ideš na dokup snage na najmanji trofazni pa onda na jaču elektranu
Kad sam to pitao za jacu elektranu, EON (njihov izinjer) mi je rekao da je to protuzakonito jer radi se projekat koji HEP odobrava i ako je u projektu 3.6kW onda nemoze biti izvedeno 7kW (mislim moze ali nije legalno).

Ovo za trofazno sam razmisljao ali nemam volje mjenjati zice po kuci zbog toga.... A da sama prebacim na trofazno tek tako neznam jel uopce izvedivo ?

Plus taj "dokup" - izmjena bi bio brat bratu jos 10000 kn HEPu
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 18:47   #307
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ovo za trofazno sam razmisljao ali nemam volje mjenjati zice po kuci zbog toga.... A da sama prebacim na trofazno tek tako neznam jel uopce izvedivo ?

Plus taj "dokup" - izmjena bi bio brat bratu jos 10000 kn HEPu

Za prelazak sa mono na trofaznu treba samo pola sata, a i manje, elektricaru da u razvodnoj kutiji stana rasporedi potrosace(osigurace) ravnomjerno po sve tri faze. Nista komplicirano.
O doplati bi se dalo diskutirat, al nije lose imat trofazni prikljucak, za buducnost i punjenje elektro automobila.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 20:51   #308
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Kad sam to pitao za jacu elektranu, EON (njihov izinjer) mi je rekao da je to protuzakonito jer radi se projekat koji HEP odobrava i ako je u projektu 3.6kW onda nemoze biti izvedeno 7kW (mislim moze ali nije legalno).

Ovo za trofazno sam razmisljao ali nemam volje mjenjati zice po kuci zbog toga.... A da sama prebacim na trofazno tek tako neznam jel uopce izvedivo ?

Plus taj "dokup" - izmjena bi bio brat bratu jos 10000 kn HEPu
Ako ti većinu struje troše render PC-i, najpovoljnije ti je vjerojatno staviti te potrošače na off-grid solarnu instalaciju, onda ti doduše trebaju baterije, ali izbjegneš sav birokratski trošak, a i možeš sve kupiti i dimenzionirati baš koliko ti treba
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 21:51   #309
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Kad sam to pitao za jacu elektranu, EON (njihov izinjer) mi je rekao da je to protuzakonito jer radi se projekat koji HEP odobrava i ako je u projektu 3.6kW onda nemoze biti izvedeno 7kW (mislim moze ali nije legalno).

Ovo za trofazno sam razmisljao ali nemam volje mjenjati zice po kuci zbog toga.... A da sama prebacim na trofazno tek tako neznam jel uopce izvedivo ?

Plus taj "dokup" - izmjena bi bio brat bratu jos 10000 kn HEPu

Malo se raspitaj o EON-u i njihovim "inžinjerina" i "projektima"


Cijena dokupa ti je 1.350,00 kn/kW, znači kao imaš sad 7,36,a hočeš 11,04 (najmanji trofazni) to ti je 6210 kn sa PDV-om


Naravno da se može staviti limitacija izlazne snage prema mreži, HEP-u je jedino bitno da ti nešalješ više od 3,68kW u mrežu na toj jednoj fazi.


Nađi nekog da ti napravi pošten projekt, a i raspitaj se malo po HEP-u pa vidi šta oni misle o EON-u i njihovim "projektima", jer valjda svaki koji su napravili je banana od projekta.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 23:03   #310
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Nađi nekog da ti napravi pošten projekt, a i raspitaj se malo po HEP-u pa vidi šta oni misle o EON-u i njihovim "projektima", jer valjda svaki koji su napravili je banana od projekta.
Pa koliko znam jedino EON od distributera i radi solare, mogu hepovci pričati što hoće, ali zašto onda sami ne ponude bolje?
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2022., 12:11   #311
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Evo mojeg podužeg razmišljanja o solarnim panelima i pitanja isplati li se neka ovakva varijanta kod mene. Živimo u kući od neto cca. 120 m2 (prizemnica + posebno garaža od 50 m2). Kosi normalni krov na oba objekta (ako je to bitno u cijeloj priči). U Međimurju.

U vezi solarnih panela imam točno nula znanja, pa sam zato napisao ovaj tekst, ako bi mi netko mogao pomoći oko svega. Razmišljao sam o panelima putem kojih bih dobivao struju, a i panelima za toplu vodu (ili su to jedno te isti paneli? Ako proizvedem struju, ona grije vodu, pa onda valjda trebamo samo jednu vrstu panela).

Htio bih neovisan sustav u kojem bi se riješile ove situacije: potrošnja struje, topla voda, punjenje električnog automobila, grijanje kuće, hlađenje kuće.

Trenutna situacija kod mene je ovakva:
- u kući imam jednofazni priključak struje od 7,36 kW
- po cijeloj kući je podno grijanje isključivo na plin
- u kući imam kamin koji koristimo u nekim prijelaznim razdobljima, a i klima koja se koristi za hlađenje (može se i za nekakvo dogrijavanje naravno) – drva ovdje ne računamo, a klima je naravno na struju
- auto dizel od 190 KS trenutne prosječne vrijednosti po Njuškalu od 250.000 kn (spominjem samo u kontekstu zamjene za električni auto, o čemu nešto kasnije)

U kući smo od 8.12.2019., dakle to je skoro 2,5 godine i statistika od tada kaže ovako:
- prosječna mjesečna potrošnja struje je: 255,06 kn (za računicu možemo uzeti 300 kn)
- prosječna mjesečna potrošnja plina je: 353,44 kn (za računicu možemo uzeti 400 kn)
- prosječna potrošnja auta je: 6,76 litara (za računicu možemo uzeti 7 litara) - prošle godine (2021.) sam natočio 1371,18 litara goriva, ako uzmemo cijenu dizel goriva od 13 kn, to je skoro 18.000 kn godišnje

Sve tri brojke su točne u lipu jer vodim evidenciju. Brojke za računicu su po meni ispravne jer smo trenutno u kući supruga i ja, još nemamo djecu, ali planiramo imati tako da će se troškovi sigurno povećati i to je još optimistično s obzirom na dugoročno povećanje cijena energenata – ali hajdemo uzeti u obzir ovakvu računicu jer sve veće cijene će značiti još veću isplativost ovog projekta).

Po meni, izmjene bi trebale izgledati ovako:
1.) snaga struje bi se trebala povećati na 11,5 kW (?) – cijena je cca. 1500 kn po kW što bi značio dodatak trošak od cca. 5.000 kn (ako je to uopće tako?)
2.) plinski bojler bi se trebao zamijeniti električnim bojlerom (imam i spremnik vode od 149 litre) – ovo su specifikacije: https://prnt.sc/8_5vFfGuPFcl - trošak ne znam, i ne znam ako je to izvedivo uopće
3.) auto dizel bi se zamijenio električnim autom kako bi se punio većinom kod kuće

Sada je pitanje, u kojem smjeru i od kuda krenuti?
Ovo je neka moja okvirna računica, i ne mora značiti da sam uopće u pravu jer velim, nemam previše pojma o bilo kojem segmentu, zato i tražim pomoć. Pretpostavimo da se u sve ide uz poticaje, pa ću pretpostaviti da je poticaj na ugradnju solarnih panela 30%, a poticaj za električne aute je još uvijek 70.000 kn (barem je tako do sada bilo?).

Trenutna situacija potrošnje kućanstva/prijevoza na godišnjoj razini je: 3.600 kn struja, 4.800 kn plin, 18.000 kn dizel goriva = 26.400 kn, možemo zaokružiti na 30.000 kn godišnje za sve tri stavke.

Od jedne renomirane tvrtke sam u 9/2022. godine tražio ponudu za postavljanje solarnih kolektora i nakon što sam im poslao ovakve slične brojke, tlocrte oba krovišta i sve što su me već tražili, dobio ponudu na 64.151,38 kn. Stavimo pretpostavku njihove ponude u trenutnoj situaciji na 75.000 kn zbog rasta cijena materijala/usluge.

Dodajmo tome 5.000 kn za povećanje snage struje, novi električni bojler i usluga zamjene te prebacivanje grijanja na struju cca. 25.000 kn, uzmimo električni auto od 400.000 kn (otprilike je to iznos za modele tipa Tesla 3, VW ID.4, Škoda Enyaq), prodajom mojeg auta, minus poticaj dobivamo iznos uloga od 80.000 kn, zaokružimo taj iznos na 100.000 kn dodatnih za auto.

Dakle, trenutna godišnja potrošnja: 30.000 kn
Ulog koji je potreban: 75.000 kn – 30% poticaja + 5.000 kn + 25.000 kn + 100.000 kn = zaokružimo sve na 200.000 kn.

U nekom idealnom svijetu, ako uspijem dobiti električne energije koliko ću trošiti, to je isplativo kroz 7 godina i dalje sam neovisan?

Što sam zaboravio?
Ono što mi sada pada na pamet - nisam uzeo u obzir amortizaciju auta (iako je to slično kao kod električnog auta, kao ni 'potrošnju' solarnih panela). Vjerojatno ima toga još…

Sve piše u svojstvu privatne osobe. Nisam siguran ni hoće li ići takvi poticaji za privatne osobe u budućnosti (kako je moja pretpostavka, 30%), ni hoće li ići poticaji za kupnju električnog auta. Jer mi se čini da bez svega toga, ova računica pada u vodu.

Napominjem još jednom da su ovo sve moje projekcije (osim moje trenutne godišnje potrošnje).

Isprike na dužini posta
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 12:33   #312
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Mnogo zaokružuješ brate. Preporučujem da izračunaš točno i onda zaokružiš na kraju jedno +30% gore.

Cijena dodatnog kW je 1560kn+PDV.

Gledao sam skoro isto što i ti, osim što nisam računao zamijeniti auto. Prije mjesec dana sam gledao koliko bi me zamjena auto izašla, i za top auto srednje klase s maksimalnom opremom, morao bih nadoplatiti 130.000kn+ za slični električni auto s još uvijek manje opreme. To mi nije izgledalo kao baš normalno, tako da sam odustao od elektrike za sada.

Ostalo ti stoji, ali je mana što je naravno HEP namjestio računicu i isplativost ti neće biti ta koju si stavio, vjerojatno niti blizu.

Ti ćeš najviše struje proizvoditi u proljeće i ljeto. Dio ćeš potrošiti odmah kada krenu klime raditi, ostalo će ti u tim mjesecima prebiti. U konačnici ćeš ti više isporučiti u mrežu nego potrošiti i višak će ti platiti oko 0,40kn po kWh (tu negdje, nisam siguran koliko točno).

Onda će doći period jeseni i zime kada će ti se uključiti grijanje na struju, trošit ćeš dosta, a proizvoditi malo. Tu ćeš struju platiti 1,5kn/kWh ili koliko je već sada (tj. koliko će biti).

Da su omogućili prebijanje proizvodnje i potrošnje na razini cijele kalendarske godine, onda je to druga priča. Ovako ti ukradu ljeti struju, a zimi ti to pošteno naplate.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 12:36   #313
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Da su omogućili prebijanje proizvodnje i potrošnje na razini cijele kalendarske godine, onda je to druga priča. Ovako ti ukradu ljeti struju, a zimi ti to pošteno naplate.
Omogućili su

@k1ter

Također sam u sličnim šemama bio, do sad sam riješio dio toga pa ti mogu poslije danas/sutra napisati kad budem gotov s poslom.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 12:40   #314
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Omogućili su

@k1ter

Također sam u sličnim šemama bio, do sad sam riješio dio toga pa ti mogu poslije danas/sutra napisati kad budem gotov s poslom.
Do tell, link or it didn't happen.

Ovdje je bila rasprava, a i pitao također jednog poznanika koji baš ima elektranu, prebijali su na razini mjeseca. (info star 2-3 mjeseca)
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 12:47   #315
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Mnogo zaokružuješ brate. Preporučujem da izračunaš točno i onda zaokružiš na kraju jedno +30% gore.

Cijena dodatnog kW je 1560kn+PDV.

Gledao sam skoro isto što i ti, osim što nisam računao zamijeniti auto. Prije mjesec dana sam gledao koliko bi me zamjena auto izašla, i za top auto srednje klase s maksimalnom opremom, morao bih nadoplatiti 130.000kn+ za slični električni auto s još uvijek manje opreme. To mi nije izgledalo kao baš normalno, tako da sam odustao od elektrike za sada.

Ostalo ti stoji, ali je mana što je naravno HEP namjestio računicu i isplativost ti neće biti ta koju si stavio, vjerojatno niti blizu.

Ti ćeš najviše struje proizvoditi u proljeće i ljeto. Dio ćeš potrošiti odmah kada krenu klime raditi, ostalo će ti u tim mjesecima prebiti. U konačnici ćeš ti više isporučiti u mrežu nego potrošiti i višak će ti platiti oko 0,40kn po kWh (tu negdje, nisam siguran koliko točno).

Onda će doći period jeseni i zime kada će ti se uključiti grijanje na struju, trošit ćeš dosta, a proizvoditi malo. Tu ćeš struju platiti 1,5kn/kWh ili koliko je već sada (tj. koliko će biti).

Da su omogućili prebijanje proizvodnje i potrošnje na razini cijele kalendarske godine, onda je to druga priča. Ovako ti ukradu ljeti struju, a zimi ti to pošteno naplate.
Zato sam svoju trenutnu potrošnju zaokruživao praktički na manje (ok, tu sam negdje vjerojatno), a investiciju na više

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Omogućili su

@k1ter

Također sam u sličnim šemama bio, do sad sam riješio dio toga pa ti mogu poslije danas/sutra napisati kad budem gotov s poslom.
To bi bilo odlično!
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 12:47   #316
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Nemam ti link, jednostavno sam otišao i pitao
I susjed mi je ugradio elektranu i potvrdio da se prebija na godišnjoj razini.

Probam naći neki HEP link kad uhvatim vremena, a do tad - možeš ovo uzeti kao rekla kazala od "lika koji trabunja na internetu" ili mi vjerovati, ja ti u tome za sad ne mogu pomoći
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 13:02   #317
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Do tell, link or it didn't happen.

Ovdje je bila rasprava, a i pitao također jednog poznanika koji baš ima elektranu, prebijali su na razini mjeseca. (info star 2-3 mjeseca)
kod samoopskrbe prebijanje je na razini mjeseca, visak proizvodnje se seli u drugi mjesec.
Za sve informacije

https://hepi.hep.hr/aktualno/vijesti...amoopskrbu/218
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 13:17   #318
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,938
S tim da (kako su meni rekli) ako sad imas monofazno 7.3kW onda moras ici na trofazni prokljucak jer inace HEP neda vecu elektranu od 3.6kW.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 13:24   #319
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
kod samoopskrbe prebijanje je na razini mjeseca, visak proizvodnje se seli u drugi mjesec.
Za sve informacije

https://hepi.hep.hr/aktualno/vijesti...amoopskrbu/218
Govorimo o istoj stvari ali se ja nisam dobro izrazio.
Da, prebija se na razini mjeseca ali se višak prebacuje dok god ga imaš, tako da ako si nagurao solidno viška u ljetnim mjesecima - trošiš ih u zimskim mjesecima.

Na to sam mislio pod "prebija se na godišnjoj razini", jer koliko sam shvatio, kolegu Libertusa je smetalo to što misli da se višak od ljetnih mjeseci ne može iskoristiti u zimskim mjesecima, što nije točno.

Bitno je samo da sve skupa na godišnjoj razini ne proizvedeš više nego si potrošio.

Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
S tim da (kako su meni rekli) ako sad imas monofazno 7.3kW onda moras ici na trofazni prokljucak jer inace HEP neda vecu elektranu od 3.6kW.
Tako je.

Mi imamo 2 brojila na kući, jedno je monofazno a drugo trofazno, pa smo prvo mislili kemijati da ostavimo 2 brojila ali da trošimo struju od iste solarne elektrane.
Na kraju smo odustali od toga i spajamo oba kućanstva na jedno trofazno brojilo.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 13:43   #320
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Govorimo o istoj stvari ali se ja nisam dobro izrazio.
Ma nebitno kako se računa, bitno da se može.
Svakako pređem link da vidim.

Nego ako netko zna da li se može sljedeće.

1. Napraviti na krovu off-grid elektranu, znači da se ne šalje ništa u mrežu HEP-a.
2. Posložiti elektroniku tako da se sve što se može trenutno potrošiti troši na jednom satu, a sav višak de se troši na drugom satu. Drugi sat uvijek i u svakom trenutku može potrošiti cjelokupnu proizvodnju elektrane. Oba priključka su u istoj zgradi.

Naravno da se HEP-ova brojila ne uključuju niti u jednu priču. Struja se i dalje zbog nedostatne proizvodnje iz solara vuče iz mreže, ali manje nego prije.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 22:00   #321
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Onda se sjetih, prijateljice iz GP-a, koji mi je davno slala nacrt nekog zakona/globe (Spanjolska) gdje su cak i naplacivali neki solarni porez.
Čuo sam prvi puta za to još prije 10ak godina. Stvar je još nevjerojatnija jer oni to obrazlažu kao da sa svojim solarima miniraš poslovanje njihove elektre pa oni tebi uzimaju porez za to

Bez brige. Doći će to i kod nas. Još će iz dronova snimati krovove da vide imaš li neprijavljenih solara.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
To je 3,6kW po fazi, ako imaš trofaznu struju možeš ići do 10,8kW
Smijemo li imati dvije trofazne elektrane od 10kW umjesto jedne od 20kW?
Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Što sam zaboravio?
Ono što mi sada pada na pamet - nisam uzeo u obzir amortizaciju auta (iako je to slično kao kod električnog auta, kao ni 'potrošnju' solarnih panela). Vjerojatno ima toga još…
Ako ne radiš od doma i autom putuješ na posao, računaj da će ti auto biti parkiran u dvorištu kada više neće biti sunca za napuniti ga. Ako ćeš koristiti baterije za napajanje kućanstva dok nema sunca računaj da ćeš ih morati mijenjati ovisno koliko ih koristiš i kako ih koristiš.

Zimi računaj na pola kWh koje imaš ljeti. Imali smo u bivšoj firmi solarnu elektranu od 30kW pa smo vidjeli iz prve ruke. Mi začudo imamo puno sunčanih dana u godini pa i zimi. Zbog niskih zimskih temperatura paneli su nešto učinkovitiji jer se puno manje griju ali je sunce kraće i niže na nebu pa se proizvodi manje struje. Snijeg bi se brzo otopio s tih panela. Čak i po kiši je proizvodilo struju iako oko 2-5% kapaciteta Ljeto, sve se zamračilo od crnih oblaka, nebo se otvorilo, pljušti k'o mutavo, a power meter pokazuje cca 1kW. Čudo.

Elektrana se isplatila upola kraće od predviđenoga zbog dva porasta cijene struje u međuvremenu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 13.04.2022. u 22:32.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 23:28   #322
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,362
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Govorimo o istoj stvari ali se ja nisam dobro izrazio.
Da, prebija se na razini mjeseca ali se višak prebacuje dok god ga imaš, tako da ako si nagurao solidno viška u ljetnim mjesecima - trošiš ih u zimskim mjesecima.

Na to sam mislio pod "prebija se na godišnjoj razini", jer koliko sam shvatio, kolegu Libertusa je smetalo to što misli da se višak od ljetnih mjeseci ne može iskoristiti u zimskim mjesecima, što nije točno.

Bitno je samo da sve skupa na godišnjoj razini ne proizvedeš više nego si potrošio.
No na kraju godine se resetira i u periodu siječanj-veljača-ožujak kada najviše griješ i trebaš najviše struje, plaćaš jer solari nisu dostatni, a nemaš viška. Jel ispravno razumijevanje?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2022., 07:06   #323
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ako se gleda samodostatnost i šparanje proizvodnjom steuje iz panela, zašto ne ići na čisti off grid.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2022., 07:46   #324
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ako se gleda samodostatnost i šparanje proizvodnjom steuje iz panela, zašto ne ići na čisti off grid.
Zato što je to glupo i neisplativo.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2022., 08:54   #325
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ako se gleda samodostatnost i šparanje proizvodnjom steuje iz panela, zašto ne ići na čisti off grid.
To se i ja pitam.

Našao sam Excelicu iz 2009. kada sam proračunavao isplativost solarnih panela. Panel od 220W je tada koštao 9800kn. Danas dobiješ 320-350W panel za cca 1500kn.

Jedan ili dva takva panela spojena na integrirani kontroler/inverter napaja svu elektroniku osim kuhinje dok je dan. Kada nema dovoljno sunca prebaci se na HEP. Akumulator može i ne mora. Isplativost najviše ovisi kada će inverter krepati.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2022., 12:00   #326
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ma nebitno kako se računa, bitno da se može.


Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova

Nego ako netko zna da li se može sljedeće.

1. Napraviti na krovu off-grid elektranu, znači da se ne šalje ništa u mrežu HEP-a.
2. Posložiti elektroniku tako da se sve što se može trenutno potrošiti troši na jednom satu, a sav višak de se troši na drugom satu. Drugi sat uvijek i u svakom trenutku može potrošiti cjelokupnu proizvodnju elektrane. Oba priključka su u istoj zgradi.

Naravno da se HEP-ova brojila ne uključuju niti u jednu priču. Struja se i dalje zbog nedostatne proizvodnje iz solara vuče iz mreže, ali manje nego prije.
Imao sam sličnu ideju na početku planiranja, pa sam isto pitao na više mjesta, i odgovor je uvijek bio u smislu - može se, ali ti neće svatko htjeti to napraviti jer ne znaju.

Ja sam u konačnici odustao od toga i idemo poništiti jedno brojilo a drugo pojačati i spojiti oba stana na njega.

Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
No na kraju godine se resetira i u periodu siječanj-veljača-ožujak kada najviše griješ i trebaš najviše struje, plaćaš jer solari nisu dostatni, a nemaš viška. Jel ispravno razumijevanje?
Iskreno - ne znam.
Po meni bi imalo smisla da ti se višak uvijek prebacuje, nebitno da li je kraj kalendarske godine ili ne, dok god ti je proizvodnja na godišnjoj razini manja od potrošnje.
Ali ono, ne bi bio ni prvi ni zadnji put da nešto što meni ima smisla, nema smisla našoj državi ili državnoj firmi

Probam provjeriti od susjeda da li zna.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 12:45   #327
zaglav
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Solarna elektrana

Gradim kuću i prvotno sam planirao solarno grijanje potrošne tople vode. Planirano je 6 bojlera, tri za kupaone i tri za kuhinje.
Koliko ću samo cijevi, ventila i automatike trebati s krova do tih bojlera?
Nije li jednostavnije, ako je cijena i efikasnost pretvorbe sunčeve energije u toplinskom i električnom kolektoru slična, da proizvodim struju i stavljam u mrežu pa koristim i za klimu i perilicu a ne samo za bojler?
Kuća se krajem godine završava pa ne moram stavljati cijevi za buduće kolektore.
Kako očekujem slijedećih godina veće državne poticaje na proizvodnju struje, ne bih ih sada odmah ugrađivao pa je pitanje, trebam li nešto na krovu predvidjeti za njih da je poslije manje posla? Pričali ste o trofaznoj struji, znači da ju obvezno uvedem?
Hvala lijepa na komentarima!
zaglav je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 11:17   #328
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Solarni paneli

Eto, ukinuli pdv na solarne panele. Ali ne i na ostale troškove u procesu - izradu projekta, ugradnju,...
https://www.poslovni.hr/hrvatska/uki...ktranu-4350357
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 11:23   #329
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Lijepo, ali i dalje je HEP taj koji koči potencijal i razvoj. 3.68kW max na monofaznom priključku, ne smiješ predati više nego si uzeo (inače mijenjaš kategorije i prebacuju te u proizvođača pa te penaliziraju), različite cijene za predanu i preuzet kWh...
Kada cijene odu gore, povrat će biti brži, sve ovisi koliko trošiš.

No i dalje ne postoji plan kuda sa viškom energije iz obnovljivih izvora(osim izvoza) kada bi on postojao od obnovljivih izvora. Općenito u EU, a pogotovo u HR.
Ovako za sada možeš samo smanjivati preko dana elektrane, pa ih koristiti za preko noći.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 16:48   #330
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Meni je kuća u izgradnji trenutno, radio sam izmjenu s plina na dizalicu topline.
Digli su snagu priključka na s 5.75kW na 13kW i uveli trofaznu zbog dizalice.
Jel to znači da sam miran s solarnom?
Odrađena mi je priprema za solarno da ne moram u budućnosti kopati po kući, ali ave ni izgleda da ću ići na solare prije nego što sam mislio.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na