Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.07.2022., 13:52   #1
borgmater1
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 24
Platforma s idejama i suradnjama

Pozdrav!

Zna li netko za platformu na kojoj se okupljaju ljudi radi pronalaska suradnika za svoje IT ideje? Trenutano sam u fazi gdje mi svako malo padne napamet ideja, ali na kraju skuzim da bas nije izvediva, a dela mi se sa strane na necem sto bi moglo vrijedit

Inace web/mobile developer s 4 godine iskustva u Reactu/React Native I Javi (8), sretan na poslu, u potrazi za nekom akcijom van njega
borgmater1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2022., 09:18   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Generalno, teško je takvu stranicu naći, jer ako imaš ideju, ne želiš da ljudi za nju znaju prije nego ju realiziraš bar u nekoj mjeri.

Da bi ideja postala iole stvarnost; tračak stvarnosti, moraš ju početi realizirati.

E sad, imaš dvije opcije.

Kreni s realizacijom i traži ljude u pomoći s realizacijom ili traži ljude koji će ti pomoći s početkom realizacije ali ih smatraj nekakvih partnerima itd. Pogotovo ako ideja uspije.

Freelancing stranice su dobar početak za naći ljude, ali ne postoji generalno stranica ili grupa ljudi koji će ti reći da je ideja super (ili nije), i na tome stati.

Da budemo na čisto, mislim da svi imamo nekakve ideje danas, netko više, netko manje, netko realnije, netko nemoguće, ali to ne znači da će se realizirati ili da je ideja dobra/ostvariva.

Ako misliš da je ideja dobra, kreni u to, ali prvo s pravne strane (zaštita, firma/obrt, planiranje itd.). Šansa da ne uspiješ, na žalost je velika (ako se dobro sjećam s faksa, 90% obrta/firmi/ideja propadne u prvoj godini).

Sretno.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2022., 13:08   #3
borgmater1
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 24
Hvala ti na odgovoru, nekako sam ga i ocekivao, al valjalo je probat
borgmater1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 13:23   #4
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 540
Svojevremeno sam pokušao plasirati svoju proizvod na tržište i ovo su najvažnije lekcije koje sam naučio (naravno disclamer - jedan veliki IMHO):

1) Sama ideja je skoro pa bezvrijedna (1%). Ideju ima svatko. Način kako tu ideju provedeš u dijelo (implementacija, marketing) je 99% uspjeha. Zato nema smisla previše "tajiti" ideje za sebe - upravo suprotno, probaj tu ideju prezentirati ljudima da dobiješ od njih feedback da li bi im takav proizvod bio interesantan.

2) Prije nego kreneš u implementaciju, moraš napraviti istraživanje tržišta. Znači generalno moraš prodati proizvod prije nego ga napraviš da vidiš da li postoji stvarni interes. Znam da zvuči blesavo, al vjeruj mi, ima smisla. Napraviti gotov proizvod pa ga iz vedra neba plasirati na tržište sa nadom da će se "uhvatiti" nije dobra strategija.

3) doo/obrt/štogod uvijek možeš otvoriti kad/ako prodaja krene, nemoj žuriti s tim, troškovi održavanja tvrtke su visoki.

4) Čak i da ideja ne uspije, iskustvo koje dobiješ kroz pokušaj plasiranja svog proizvoda na tržište vrijedi vremena i para i pomoći će ti u daljnoj karijeri.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 13:44   #5
Charlie Harper
YouTube Master
 
Charlie Harper's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Split
Postovi: 48
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Sama ideja je skoro pa bezvrijedna (1%). Ideju ima svatko.
Naravno da je ovo skroz pogrešno, ideja ako je prava, ako je ideja a ne samo odluka da nešto treba prodavati, i nikako je nema svatko.

Tako nam je Dule u nastavku i dijelu posta koji nisam citirao objasnio da je on samo - prodavač. Njemu ideja, posebno velika ideja i ne treba.


Topic ovog threada je nešto sasvim drugo, vjerujem da je i Borgmater1 tako mislio.
Charlie Harper je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 14:05   #6
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 540
Agree to disagree Znam da svi vole maštati kako su sljedeći Mark Zuckerberg - ali nadat se da će sama ideja biti pokretač tvog biznisa je u potpunosti krivo - znat prodat ideju je puno bitnije i ono što pokreće svaki biznis.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 14:16   #7
Charlie Harper
YouTube Master
 
Charlie Harper's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Split
Postovi: 48
Apsolutno se slažem s ovim tvojim zadnjim postom, no da bi se nešto realiziralo ipak je preduvjet svemu - ideja.
Pošto kažeš:

Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Zato nema smisla previše "tajiti" ideje za sebe - upravo suprotno, probaj tu ideju prezentirati ljudima da dobiješ od njih feedback da li bi im takav proizvod bio interesantan.
reci nam tu neku svoju staru ideju koja je propala, ili novu koju imaš, kad si već za takvo 'javno prezentiranje', pa ćemo popričati o njoj.
Sve prijateljski i pozitivno.
Charlie Harper je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 14:23   #8
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 540
Citiraj:
Autor Charlie Harper Pregled postova
reci nam tu neku svoju staru ideju koja je propala, ili novu koju imaš, kad si već za takvo 'javno prezentiranje', pa ćemo popričati o njoj.
Sve prijateljski i pozitivno.
Pretpostavit ću da je ovo komentar na izjavu kako se ideje ne bi trebale prezentirati javno a ne rasprava o mojim propalim idejama (ako sam u krivu, možemo o idejama na PM ).

Kao što sam napisao u par postova prije, feedback od mojih (IT) kolega mi je puno značio i vjerujem da sam u konačnici dobio bolji proizvod zbog tog.

Vjerojatnost da ti netko "ukrade" ideju dok ti tražiš feedback je ekstremno mala, i mislim da je feedback puno vrijedniji od tog rizika.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 15:04   #9
Charlie Harper
YouTube Master
 
Charlie Harper's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Split
Postovi: 48
Mislio sam da nam spomeneš neku svoju ideju, neuspješnu ili uspješnu, pa da prokomentiramo zašto je tako.

No nema problema ako i nisi za to, nema potrebe ni za PM-ima, sve 5.
Charlie Harper je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 11:32   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Charlie Harper Pregled postova
Naravno da je ovo skroz pogrešno, ideja ako je prava, ako je ideja a ne samo odluka da nešto treba prodavati, i nikako je nema svatko.
Covjek je reko tautologiju. Ideje, a gotovo kao pravilo one koje su postane na forumima i u smjeru "ja imam ideju, vi morate samo raditi", su najcesce ili glupe ko kurac, ili je tu "ideju" vec netko napravio kad ikad.

Da, jedina jaca stvar od ideje je velika ideja. Takozvani zadnji korak do apsolutne srece.

@OP ako ti se radi na necemu a nemas drugih angazmana, postoji cijeli svemir FLOSS-a kojemu uvijek trebaju contributori
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.07.2022., 13:26   #11
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 171
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Svojevremeno sam pokušao plasirati svoju proizvod na tržište i ovo su najvažnije lekcije koje sam naučio (naravno disclamer - jedan veliki IMHO):

1) Sama ideja je skoro pa bezvrijedna (1%). Ideju ima svatko. Način kako tu ideju provedeš u dijelo (implementacija, marketing) je 99% uspjeha. Zato nema smisla previše "tajiti" ideje za sebe - upravo suprotno, probaj tu ideju prezentirati ljudima da dobiješ od njih feedback da li bi im takav proizvod bio interesantan.

2) Prije nego kreneš u implementaciju, moraš napraviti istraživanje tržišta. Znači generalno moraš prodati proizvod prije nego ga napraviš da vidiš da li postoji stvarni interes. Znam da zvuči blesavo, al vjeruj mi, ima smisla. Napraviti gotov proizvod pa ga iz vedra neba plasirati na tržište sa nadom da će se "uhvatiti" nije dobra strategija.

3) doo/obrt/štogod uvijek možeš otvoriti kad/ako prodaja krene, nemoj žuriti s tim, troškovi održavanja tvrtke su visoki.

4) Čak i da ideja ne uspije, iskustvo koje dobiješ kroz pokušaj plasiranja svog proizvoda na tržište vrijedi vremena i para i pomoći će ti u daljnoj karijeri.
Apsolutno se slažem s izrečenim. Možda je tumačenje te prve rečenice drugačije kod svakog od nas, ali ideja sama po sebi ne znači puno ako iza nje ne postoji dobar poslovni model i čini mi se da je Dule to htio reći. Ideja je važna, ali ako ju ne znaš/ne možeš pretvoriti u nešto što "drži vodu" i ne rješava probleme/potrebe (kupca, korisnika, klijenta), onda ostaje ovo izrečeno u točki 4. Ideja je važna i kao motivator - da oko nje okupiš motivirane ljude - tim. Na kraju, internet je prepun izreka “Ideas are cheap, execution is everything.”
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 13:29   #12
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 96
Zar još netko vjeruje u koncept ideje?
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2022., 15:36   #13
borgmater1
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 24
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Covjek je reko tautologiju. Ideje, a gotovo kao pravilo one koje su postane na forumima i u smjeru "ja imam ideju, vi morate samo raditi", su najcesce ili glupe ko kurac, ili je tu "ideju" vec netko napravio kad ikad.

Da, jedina jaca stvar od ideje je velika ideja. Takozvani zadnji korak do apsolutne srece.

@OP ako ti se radi na necemu a nemas drugih angazmana, postoji cijeli svemir FLOSS-a kojemu uvijek trebaju contributori
Postujem open source maksimalno, cak sam i kontributor bio kroz par manjih PRova, no kroz inicijalni post sam se ipak referirao na komercijalnu ideju i opcenito platformu gdje komercijalne ideje mogu pronaci plodno tlo.

Svjestan sam da to nije "najbistriji" smjer gdje postoji mogucnost od kradje, no taj argument u praksi ne bih rekao da drzi vodu osim ako ideja nije do te mjere jednodimenzionalna i jednostavna (a opet naocigled revolucionarna) da se moze implementirat i instantno zaradit na njoj.
Slican point je imao CEO firme za koju radim - obfuskacija(maskiranje) koda neke startup ideje ima smisla iz ocitih razloga, no na kraju dana, sto ce netko napraviti s tim kodom ako je ideja i pravac kuda to treba ic na developerima koji su tu ideju iznijeli van?

Primjera radi, da je netko u ranim danima uspio doc do Facebook koda, bi li digao sam FB do te razine kao sto je to napravio Zuck? Vjeeeerojatno ne bi, i samim time mislim da sirit ideje nije uopce lose, kao sto kod otvorenog tipa je takodjer ideja nad kojom se dalje nadogradjuje.

Naravno, dat na kompletan uvid u razradu ideje bi bilo sumanuto, ali ne vidim nista lose da netko otvorenog uma dodje i zainteresira se za koncept koji se moze tako opisat da zaintrigira, a opet prikrije one bitne dijelove (poput zenskog dekoltea ).
borgmater1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2022., 17:34   #14
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Zar još netko vjeruje u koncept ideje?
Naravno. Ja sam kao tinejdzer imao ideju od milijardu dolara. Za uredjaj koji bi spojio na mobitel, preko porta za punjenje (koji su tad bili svi razliciti, cak i kod istih proizvodjaca mobitela), i anulirao sve frekvencije osim glasa vlasnika.

Cak sam imao i reklamu spremnu, mali balavac se javlja curi na telefon, u punom disku, a govori joj da doma, a ona nista ne sumnja.

Vrhunska ideja, svi su rekli da bi to kupili, ali se nikad nisam obogatio.

Tako da.... da, ideje su realno bezvrijedne, jer mnoge od njih su vrhunske, ali te vrhunske su cesto i neizvedive.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2022., 18:02   #15
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Cak sam imao i reklamu spremnu, mali balavac se javlja curi na telefon, u punom disku, a govori joj da doma, a ona nista ne sumnja.

ovo je jedna od jacih ideja haha.. umjesto balavca ubacis zanamari lalic ili neku sličnu influenzu i win situacija
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2022., 20:25   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor borgmater1 Pregled postova
Postujem open source maksimalno, cak sam i kontributor bio kroz par manjih PRova, no kroz inicijalni post sam se ipak referirao na komercijalnu ideju i opcenito platformu gdje komercijalne ideje mogu pronaci plodno tlo.
Pa cuj, kako da ti kazem, tvoja *ideja* platforme za ideje jednostavno nije bas prijemciva.

Citiraj:
Svjestan sam da to nije "najbistriji" smjer gdje postoji mogucnost od kradje, no taj argument u praksi ne bih rekao da drzi vodu osim ako ideja nije do te mjere jednodimenzionalna i jednostavna (a opet naocigled revolucionarna) da se moze implementirat i instantno zaradit na njoj.
A sto tebe konkretno sprjecava da pocnes s tom idejom sam?

Citiraj:
Slican point je imao CEO firme za koju radim - obfuskacija(maskiranje) koda neke startup ideje ima smisla iz ocitih razloga, no na kraju dana, sto ce netko napraviti s tim kodom ako je ideja i pravac kuda to treba ic na developerima koji su tu ideju iznijeli van?
Open source bas zato ima licencije.

Citiraj:
Primjera radi, da je netko u ranim danima uspio doc do Facebook koda, bi li digao sam FB do te razine kao sto je to napravio Zuck?
FB je pisan u PHP-u, koga ne bi bručilo da ga stavi kao open source...

Citiraj:
Vjeeeerojatno ne bi, i samim time mislim da sirit ideje nije uopce lose, kao sto kod otvorenog tipa je takodjer ideja nad kojom se dalje nadogradjuje.
http://www.pcekspert.com/novost/uziv...lobal-summita/

Facebook je socijoloski, ne tehnoloski fenomen. Kod je vjerojatno bezvrijedan, odnosno ima boljeg/ljepseg/ucinkovitijeg. Ali pogledaj sto su napravili na valu tog socijoloskog fenomena...

Citiraj:
a opet prikrije one bitne dijelove (poput zenskog dekoltea ).
U kojem si ti vidljivom svemiru primjetio da se dekolte *prekriva*?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2022., 20:52   #17
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Naravno. Ja sam kao tinejdzer imao ideju od milijardu dolara. Za uredjaj koji bi spojio na mobitel, preko porta za punjenje (koji su tad bili svi razliciti, cak i kod istih proizvodjaca mobitela), i anulirao sve frekvencije osim glasa vlasnika.

Cak sam imao i reklamu spremnu, mali balavac se javlja curi na telefon, u punom disku, a govori joj da doma, a ona nista ne sumnja.

Vrhunska ideja, svi su rekli da bi to kupili, ali se nikad nisam obogatio.

Tako da.... da, ideje su realno bezvrijedne, jer mnoge od njih su vrhunske, ali te vrhunske su cesto i neizvedive.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Šta nije ovako nešto Nvidia razvila sa RTX Voice?
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 13:13   #18
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
dobar marketing čini čuda

danas mnogi misle da mogu uspijeti bez marketinga

i na kraju propadnu...

evo primjer: igrice za Android...

tu i tamo naiđem na Google reklamu za neku igricu, reklama full zanimljiva

navuče te da klikneš

a igrica bezveze

primjer: https://play.google.com/store/apps/d...y.crowdrun.com

100 mil.+
Preuzimanja

ocjena: 3,8

ali developere ocjena ne zanima, zanima ih koliko će love zaraditi od rekalama

jer igra ima hrpu reklama...
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 14:25   #19
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
Šta nije ovako nešto Nvidia razvila sa RTX Voice?
Ne znam. Mislis da ih tuzim?

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 14:31   #20
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
Šta nije ovako nešto Nvidia razvila sa RTX Voice?
Je, ali ne za disko i ne za mobitel. Ali je - i radi jako dobro...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 15:35   #21
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 96
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Naravno. Ja sam kao tinejdzer imao ideju od milijardu dolara. Za uredjaj koji bi spojio na mobitel, preko porta za punjenje (koji su tad bili svi razliciti, cak i kod istih proizvodjaca mobitela), i anulirao sve frekvencije osim glasa vlasnika.

Cak sam imao i reklamu spremnu, mali balavac se javlja curi na telefon, u punom disku, a govori joj da doma, a ona nista ne sumnja.

Vrhunska ideja, svi su rekli da bi to kupili, ali se nikad nisam obogatio.

Imao sam potpuno istu ideju jer sam naišao na sličan problem. S tim da ja ne bi anulirao frekvencije već bi umiksao neki zvuk npr. šum ulice ili buku iz kafića. Tako da moja bivša, kad bi je nazvala majka koja je bila totalni control freak i pitala je gdje je ne bi morala istrčavati iz sobe na balkon gola da se javi na mobitel već bi rekla staroj da je npr. u kafiću ili da na stanici čeka bus, a stara bi osim njenog glasa čula prikladan zvuk u pozadini dok bi ona i dalje ležala pored mene . Ne moram napomenit koliko joj se svidila ideja.

Mislio sam to nazvati "green call", neznam zašto. Valjda ovo "green" je asocijacija na suprotan "red alert", pojam koji je pak opisivao njenu reakciju na majčin poziv...


Odustao sam jer između ostalog nisam želio učit android API-je i jer je bilo puno posla npr. oko snimanja baze podataka sa tim background zvukovima itd, što već ne... A i ne bi želio bit kriv za eventualne razvode.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 17:08   #22
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Je, ali ne za disko i ne za mobitel. Ali je - i radi jako dobro...

Ma na stranu kaj ti treba kartica od 300 eura za tako nešto, ali isti je koncept
nickross je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na