Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.08.2015., 11:10   #61
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Citiraj:
Autor daxxx88 Pregled postova
Za "optimalan" zivot danasnjih baterija ukopcaj ih na punjac prije nego padne ispod 15-20%, iskopcaj kad vidis da je na 100%
Smatram da je ovaj savjet samo rezultat urbane legende, jer danasnji "pametni" mobiteli imaju "pametne" baterije koje pune "pametni" punjaci, pa se baterija moze sigurno trosit do granice kad se mobitel sam iskljuci.
Isto tako i kod punjenjenja nije potrebno pazit i gledat kad ce dostignut 100%, jer se punjenje prekida kad se zadovolje potrebni (zadani) uvjeti.

Propisane, zadane i sigurnosne granice od 1-100% popunjenosti se nalaze upisane u sistemu (kod mene je to u BATTERY.PROVISION fajlu) iz kojeg se citaju vrijednosti trenutnog napona i na osnovu njih se prikazuje postotak napunjenosti. Te vrijednosti/granice zadaje proizvodjac baterije kao sigurne, pa ne vidim razlog zasto im se nebi vjerovalo.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 11:28   #62
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Smatram da je ovaj savjet samo rezultat urbane legende, jer danasnji "pametni" mobiteli imaju "pametne" baterije koje pune "pametni" punjaci, pa se baterija moze sigurno trosit do granice kad se mobitel sam iskljuci.
Isto tako i kod punjenjenja nije potrebno pazit i gledat kad ce dostignut 100%, jer se punjenje prekida kad se zadovolje potrebni (zadani) uvjeti.

Propisane, zadane i sigurnosne granice od 1-100% popunjenosti se nalaze upisane u sistemu (kod mene je to u BATTERY.PROVISION fajlu) iz kojeg se citaju vrijednosti trenutnog napona i na osnovu njih se prikazuje postotak napunjenosti. Te vrijednosti/granice zadaje proizvodjac baterije kao sigurne, pa ne vidim razlog zasto im se nebi vjerovalo.
Upravo to i kazem, kad vidis/primijetis - dakle moze on lezati na punjacu skroz pun koliko hoces, ne moras sjediti pored njega i iskopcati cim dodje do 100%
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2015., 11:45   #63
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Jos mi nitko nije odgovorio na pitanje....

Koji bi bio realan zivotni vijek baterije.... 1-3-5 godina???

Da bude malo zanimljivije, ja imam 3 baterije. Jednu original i druge dvije su neke điđi miđi... Anker i Mumbi (kupljene na Amazonu)

Ova original je ok, ali Anker sam kupio po drugi put i traje 2 godine i onda se napuse (ovo mi je druga vec i mislim da necu vise kupovati Anker)
A Mumbi je jos uvijek dobra, ali stara je tek godinu dana.

Mumbi
2400 mAh
3.8 V

Anker
2200 mAh
3.8 V
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 12:30   #64
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Ne možeš takve stvari reći točno pa ti se nitko ni ne trudi odgovoriti. Razloga je puno, ali navest ću nekoliko...

- temperatura kojoj je baterija izložena pri radu (mobitel se ne grije uvijek jednako)
- temperaturni šokovi kojima je mobitel izložen (iz klime na +40 ljeti i iz tople sobe na -10 zimi)
- navike punjenja, kvaliteta same baterije i korištenih punjača (nisu svi primjerci u dlaku isti)
- sreća pri korištenju potrošačke elektronike (nikako nije za zanemariti)

Stvar s baterijama u mobitelima je gotovo ista kao i sa potrošnjom goriva i dijelova kod automobila. Jedno je ono što ti proizvođač obećava (u savršenim i realno neponovljivim uvjetima), a nešto posve drugo kad u cijelu priču ubaciš random čovjeka čije navike korištenja mogu znatno utjecati na deklarirane vrijednosti. Čovjek (korisnik) čini onu najveću razliku, ali uz to je bitno i da te zapadne dobar primjerak, te koliko imaš sreće. Ako nemaš sreće i imaš loš primjerak baterije džabe ti što sve radiš cakum-pakum, a isto tako ako imaš gomilu sreće j izvrstan primjerak baterije ona će vrlo lako i nakon 3 godine neodgovornog korištenja raditi izvrsno. Sve se to radi "na vagone" i prošla su vremena Gorenje vešmašina i Končar hladnjaka koji su trajali po 30 godina. Danas se stvari rade da duraju minimalno koliko moraju i dizajnirane su da fejlaju kako bi bio prisiljen opet kupiti novo.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 13:16   #65
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Nemoze se reci točno....ali se moze reci otprilike!!!

Prvo treba definirati neke stvari

Što se podrazumjeva pod:
Umjereno/Normalno korištenje mobitela/baterije.
i
Neumjereno korištenje mobitela/baterije.
_________________________________________________________________________
Pod umjereno koristenje (po meni) se podrazumijeva da baterija MORA izdržati cijeli dan od ranog jutra do navecer, znaci cca 16h

sve vise od toga je bonus i znak da mob nije puno koristen!

Ako baterija ne izdrzi cijeli dan (pod uslovom da je mob koristen umjereno) onda ta baterija nije vise "dobra" stara je, izgubila je kapacitet koji je imala kada je bila nova!
_________________________________________________________________________

Kod neumjerenog i extremnog koristenja moba ovo pravilo gore ne vrijedi, to znate i sami....
_________________________________________________________________________

I po mome misljenju ako se mob koristi umjereno (vecinu vremena) nova originalna baterija bi trebala izdržati minimum 2 godine (osim ako ste naletili na neki los primjerak)
Evo za usporedbu, moja originalna baterija koju sam dobio uz mob SGS 3 vec gura 3+ godine i traje cijeli dan pri umjerenom koristenju moba....

Zadnje izmijenjeno od: uploader. 27.08.2015. u 13:21.
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 15:03   #66
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Jos mi nitko nije odgovorio na pitanje....

Koji bi bio realan zivotni vijek baterije.... 1-3-5 godina???
Kao sto su ti vec odgovorili, nema tocnog odgovora na to pitanje, jer ovisi o previse faktora.

Ono sto znam je da proizvodjaci baterija daju korekcije ocitanja u postotcima za prvih 500 ciklusa punjenja/praznjenja.

Recimo za Samsung BV-L4A bateriju ta korekcija iznosi:

pri 10% ocitanju ima faktor korekcije prikaza 99 za 40 puta punjenu, kao i za 500 puta punjenu
pri 5% ocitanju faktor se snizuje od 99 do 97 za 40-500 puta punjenu
pri 1% ocitanju faktor se snizuje od 98 do 96 za 40-500 puta punjenu.

Sto se s baterijom dogadja nako 500 punjenja i sto ti smatras koji postotak jos spada u "realan zivotni vijek" je jednaka nepoznanica.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 15:11   #67
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Kakav postotak? Ja nisam spominjao nikakve postotke.

Mislim da previse komplicirate stvari.

Jednostavno: nova baterija mora trajati barem 2 god ako se mob koristi normalno....ako ju se ne kuri i ne puni 2x dnevno

To je moje mišljenje
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 15:20   #68
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Sto tocno znaci (tvoje) "trajati" i "normalno koristenje"?

Sve
baterije gube vremenom uptrebe kapacitet. Koji je to tocno postotak izgubljenog pocetnog kapaciteta nakon kojeg koji ti smatras da je baterija neupotrebljiva? Jel kad izgubi 10% pocetnog kapaciteta, 20, 30 ili 50%; jer sa 50% pocetnog kapaciteta baterija je jos uvjek upotrebljiva...

Kako trajnost ovisi nadsve o broju ciklusa punjenja i praznjenja, opet nema jednoznacnog odgovora, jer neke baterije ce izdrzati svega 500 ciklusa do gubitka 50% pocetnog kapaciteta, a neke ce izdrzati i 1500 ciklusa do tog stadija, ovisno naravno o proizvodjacu/kvaliteti baterije. Stoga se nikako ne moze dati jednoznacan i opcenit odgovor na tvoje pitanje.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 27.08.2015. u 15:28.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 15:30   #69
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Moje trajati znaci da do dvije godine normalnog koristenja baterija MORA izdržati 16+ sati (od 100 do 0%) znaci cijeli dan!

Trajanje - Vijek zivota baterije do onoga trenutka kada vise ne moze izdrzati 16 sati normalne upotrebe mobitela!

Normalno koristenje - Trajanje baterije u jednom danu = 16+ sati koristenja moba!

_____________________________________________________________________________________

Poanta svega je ta da, ako si normalno koristio mobitel i baterija ti nije izdržala cijeli dan, onda je baterija u k****!

Zadnje izmijenjeno od: uploader. 27.08.2015. u 15:38.
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 15:38   #70
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
"Brand name" baterije bi bez problema morale izdrzat takvo opisano opterecenje u 500 ciklusa punjenja/praznjena; to znaci cca 16-17 mjeseci. Nakon tog vremena ce drzati sve krace, pa ce se i pocetno mogucih 16 sati dnevne upotrebe smanjivati.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2015., 15:40   #71
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
"Brand name" baterije bi bez problema morale izdrzat takvo opisano opterecenje u 500 ciklusa punjenja/praznjena; to znaci cca 16-17 mjeseci. Nakon tog vremena ce drzati sve krace, pa ce se i pocetno mogucih 16 sati dnevne upotrebe smanjivati.
Tako je! To je bit svega ovoga o cemu ja klaparam!

U suprotnom, baterija je u k****

Zadnje izmijenjeno od: uploader. 27.08.2015. u 15:50.
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 16:03   #72
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Moje trajati znaci da do dvije godine normalnog koristenja baterija MORA izdržati 16+ sati (od 100 do 0%) znaci cijeli dan!
Ima mobitela kojima baterija ovoliko ne traje ni kad su tek kupljeni
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 16:05   #73
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Po mom misljenju nisu onda "normalno korišteni"

Igrale se igrice dok nije krepala baterija
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 16:09   #74
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Ima tu jos dodatnih detalja o kojima pri mobitelima treba vodit racuma

Iako proizvodjaci baterija smatraju pod normano da se prazni do par posto kapaciteta, velika vecina proizvodjaca mobitela preporuca punjenje kad baterije padne na 20% vrijednosti, ne radi duljeg vijeka baterije, nego radi duljeg vijeka cijelog uredjaja.
Pri tom treba imat u vidu temperaturu baterije pri punjenju, jer se potpuno prazna puni do 4 puta jacom strujom od one pri kraju punjenja, a shodno jacini struje se i sama baterija jace/slabije grije. Kako svi danas trpaju sve vece/jace baterije (koje traze velike struje punjenja, pa onda jace grijanje kad se pune sa 1-20% kapaciteta) onda proizvodjaci mobitela takvim savjetima osiguravaju njihov uredjaj protiv nezeljenog (i nepotrebnog) pregrijavanja.

Zatim, tu treba imat u vidu, jel se mobitel puni na vrucoj okolini, ili na pozeljnoj normalnoj sobnoj temperaturi.
Zatim treba imat u vidu jel se koristi neki "brzi" punjac koji moze punit bateriju maksimalnom dopustenom strujom, ili neki koji ce ju punit tek sa polovicom.
Zatim treba imat u vidu da se moderni QI punjaci na kojima lezi mobitel dok se puni isto razvijaju odredjenu temperaturu koja se prenosi na bateriju/mobitel...

Stoga, ako zelis da ti mobitel bezgresno prezivi vijek trajanja baterije bez temperaturnih ostecenja nekih unutarnjih dijelova, ili fleka na ekranu, trebas o svemu navedenom vodit racuna, a ne samo o trajanju baterije
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 16:13   #75
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Citiraj:
Autor daxxx88 Pregled postova
Ima mobitela kojima baterija ovoliko ne traje ni kad su tek kupljeni
Jamacno ali rijec je ovdje o brand name baterijama koje se ne ugradjuju u smece uredjaje...

Ovdje se moze usporedit ponasanje baterija razliciti mobitela u benchmark testovima.

Usporedba Lumia 830 sa uredjajima "iste" klase.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 27.08.2015. u 16:34.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na