Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.06.2020., 09:51   #1
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Nakon Sleepa Monitor Ima Cudnu Sliku

RX 580 je graficka i mozdam nekaj ne stima s njom si mislim, ali racunalo uredno radi i sve stima. Jedino kad kompjuter ode u sleep mode i ugasi se, pa kad se ponovno probudi iz sleep modea onak onda na ekranu nema windowsa ili slike nego onak kak na starim televizorima se prikazuje smetnje i jednostavno moram restart.

Graficka je kupljena rabljena vjerojatno je rudarila pa da nije mozda u biosu tako podesena? A mozda je i do maticne ploce? A neznam ni sam sto da mislim, to nisam jos nikad vidio. Ajde ako je tko se susreo s slicnim nek me usmjeri, ili barem kaze jel softwerski ili hardwerski. Ja sam stavio u softwerski jer si mislim da je ili do drivera graficke ili do BIOSa, jer znam da rudari vole prckat po AMD BIOSu.

Ali prije nego krenem ja sam istrazivat ako je tko sreo se sa slicnim nek mi kaze.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2020., 10:12   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Kreni ti s driverima za početak.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.06.2020., 11:07   #3
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, drivere sam preskocio jer sam ih dodao friske. No mozda sam krive dodao?
https://www.amd.com/en/support/graph.../radeon-rx-580
Ovdje sam uzeo ove prve, a sad vidim ispod pise recommended, pa cu sad probat ove druge.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2020., 11:16   #4
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Da je bios od rudarenja,stalno bi ti padala grafička, u biti stalno bi imao poruku da su driveri prestali raditi i da su se obnovili ...


Uglavnom nebi ti radilo sa rudarskim bios-om ...


Između ostaloga potraži originalan bios za tvoju karticu i fleshni ga ...


Pogledaj da nemaš double-bios na kartici,pa da prebaciš samo prekidač,niti jedan rudar nije flashao oba biosa ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2020., 12:02   #5
Booger
Premium
Moj komp
 
Booger's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Iza Karpata (Sisak)
Postovi: 306
Meni se znalo događat. Samo ugasim i upalim monitor i sve je ok. Kao da DP izlaz na grafičkoj ne odradi svoje.
__________________
People, have some bananas!
Booger je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2020., 12:36   #6
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Ista stvar se zna dogoditi i meni, doduše, jako rijetko.
1070Ti grafička i Dell monitor spojen preko DP-a. Samo se ugasi monitor i upali i dobro je.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2020., 21:32   #7
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Istina i kod mene se samo ugasi i upali monitor i dalje sve po starom. Neznam sto je greska. Promjenio drivere is ve je frisko install, mora da to tako radi, mada mi je cudno, mozda je i do monitora. DVI je spojen.

NO sad imam drugi problem, ali vjerojatno za drugi topic, a to je da se GPU na benchmarku zagrijao na 84C.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 00:18   #8
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Daj opiši te smetnje?jel imaš dva monitora?Kolko dugo imaš tu karticu?Koji model?
danex je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 07:48   #9
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
ctrl+shift+win tipka+b
trebalo bi nadoc
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 08:56   #10
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
RX 580 4gb Aorus. Gigabyte, jako dobra na ruku graficka, ima i bakra dosta. Fleshao sam i BIOS da budem siguran da je origigi, mada je i prvi po GPUZ dobro izgledao. Imam 1 monitor, na njemu sam stekao i druge graficke i samo ova mi to radi, tak da mislim da nije do monitora.

Smetnje su da sad ne slikam, kao kod starog CRT televizora kad dodjes na kanal koji se ne emitira. Onako snijeg.

P.S. idem sad u AMD graficke topic da vidim zasto se ova grije na 84C.

EDIT:
prije nego sam otisao tamo sam probao manual tuning s fanovima na maximalno. Po defaultu onaj Radeon software spara ventilatore i tek ih upali na maximalno na 85C, WTF. Stavio sam ja to nek se pali na 72C. Sad zuji ko kosilica ali tempereture su ispod 80C.

Nego kad sam vec dotaknuo ovu temu i tu ste vidim dosta aktivni, da pitam za kuciste koje ima otvor na bocnoj stranici u visini graficke, jel tu stavim ventilator da upuhuje zrak ili ispuhuje. Na ovom sad kompu kojim tipkam sam stavio da izvlaci vruc zrak, ali mozda bolje da uvlaci vruc zrak, buduci graficka od poda sebi vuce hladan zrak?
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 10.06.2020. u 09:09.
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2020., 09:21   #11
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Da zadnji driveri imaju čudno postavljenu krivulju. Bočni vent stavi da puše po grafičkoj. Promjeni pastu. Isto tako bi ja probao zamjenit hdmi kabel zbog ovog snijega.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 09:41   #12
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
DVI Kabel je, i promjenjen je. Sad sam vidio opet snijeg, reko da zaslikam, ali nakon par sekundi snijega dosla slika bez gasenja i paljenja monitora.

Imao sam taj ventilator tako, ali bolje da pitam. Uglavnomsa d kad sam stavio na 100% ventove graficka je hladna ko spricer.

Sad jos da rijesim misteriju sniojega, ali vidim da to kolege gore nesto previse ne zabrinjava...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 09:44   #13
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Samo da ti na kraju ne ispadne da je ipak kartica na putu u vječna lovišta. Ili samo memorija, jer ovo nije normalno ponašanje kak god okreneš. I još k tome urlaju ventilatori.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 10:01   #14
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
A nikad neznas, ali ove AMDejke prije nego krenemo s najgorim scenarijom treba pogledat softwerski jer koliko vidim ti driveri i dan danas su ccudni. Tamo u drugom topicu je kolega napisao i nakon 10 godina i dalje treba prckat po driverima da bi se normalno igralo.

Evo ja sam morao prckat po ventilatoru. I ne divljaju ventilatori bezveze, divljaju jer sma im ja rekao da divljaju kad temperature predje 72C nek idu MAX. Mogao sam staviti vise. To cu jso razmisliti. Ali po defaultu je 85C tek da pocne da vrti na max? Pa tko je to slagao da mi je znati. A na MAX ventilatori graficka drzi temperaturu na 73C bez problema i na dugotrajnom benchmarku.

A za ovaj gore problem, izgleda da je to cist normalna pojava kod nekih AMDejki, pun internet je slucajeva i jedno od rjesenja je:

"I solved it by disabling HDCP support in Radeon Settings."

E sad ja sam to napravio i cekam dali ce to sprijecit pojavu snijega. A kolege gore koje imaju isti ili slican slucaj nek napisu jel se to desava i sa Nvidijima ili samo AMD, usudio bi se okladiti da je to samo kod AMDea, haha.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 10:09   #15
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Ne znam, ali kod mene nema takvih problema, tj. nije bilo ni s prijašnjom GeForce karticom, a i općenito Internet je pun kojekakvih "rješenja". Moguće da je i Gigabyte bajno posložil svoj model, pa je sad s tim više brige, nego koristi.

U svakom slučaju nije normalno da se kartica toliko grije u startu i da se moraš snalaziti s postavkama hlađenja da uopće bude koliko toliko prihvatljivo za svakodnevnu namjenu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 10:13   #16
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Kak mislis da se toliko grije u startu?

Koristio sam Benchmark Uniengine Superposition na 1080P Extreme. Mislim da nije to u startu, to cjedi graficku prilicno dobro. 73C s max ventilatorima je fenomenalan rezultat, a i score ove RX 580 je iznenadjujuci barem meni, bolji je od 1060 6gb, sto me iznenadilo.

Takodjer na svim grafickama kojima sam radio taj test GPU je maximalno vrtio ventilatore, tak da mi nije bilo jasno sto ova radeonka ceka 85C da pocne vrtjeti na 100%.

Jel ti imas RX 580?

EDIT:
Evo ono rjesenje da se ugasi HDCP izgleda sljaka, prvi stand by i nema snijega. Sad cu pricekat jos par njih da se stvarno uvjerim.
Definitivno diseblanje HDCP-a sljaka, case closed.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 10.06.2020. u 11:11.
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 15:10   #17
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Ja imam spojen i tv na pc, pa kad ugasim tv, monitor mi bljesne par puta. Ma ima dosta tih gluposti u driverima, ovisi koji te zadesi.
Fan na 100% nije riješenje.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 15:29   #18
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Cek, vi dok cjedite graficku do kraja Fanovi vam nisu na 100%? Ja sam mislio da je to cilj, da se izvuce maksimalno iz graficke a pri tom da temperature budu dobre.

Dok igram ove esport igre onda mi je 100% fan i GPU mi je cilj da bude overclockiran sto ej vise moguce, na farming simulatoru mi nije.

P.S. Ova RX 580 4GB je mozda prevelika za ovo kuciste ili mozda cak treba mjenjat pastu, no nebi volio mjenjat pastu s obzirom da ima garanciju, a opet nebih volio reklamirat kad sad odbacuju reklamacije s spikom da je graficka rudarila...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 15:40   #19
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Hehe,nikome nije cilj imat ventilatore na 100%.To je u slučaju nužde. Al ak imaš još garanciju, i zaštite u visu nekih naljepnica i neda ti se zajebavat, riskirat, onda si osuđen na takav režim. Moja je na 50%.Imaš na superposition temi, zadnja stranica moju temperaturu. Sad je nešto veća, pokušavam odgonetnut do ćeg je.. Jel kad sam taj bench radio, grijanje je radilo, tak da vanjska temp nebi trebala radit drastičnu razliku.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 15:46   #20
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, ali to je superposition Medium, ja sam koristio Extreme. Uvijek testiram na Extreme, ap ako je na Extreme OK onda je sigurno na Medium fenomenalno.

Za usporedbu, tebi je na medium sad 69C, da si stavio Extreme vjerujem da bi se i tvoja kuhala i venti bili na 100%. Zamjenio sam u tom kompu sad RX 580 sa 1060 6gb MSI Aero Mini, i na Extreme vrti vec 2 sata na 70C.

EDIT:
Huh mozda i nebi, evo sad sam probao ovu svoju 1060 6gb vrtjeti na medium i temperature su iste jedino je skoro skoro 10k. Cudno kak su temperature iste. Onda znaci da nesto smrdi s onom RX 580, ali kada sam otvorio bocnu stranicu je prodisala i temperature su 73C kak sam napisao sto je super IMO. Znaci zasad je zakljucak da je RX 580 4GB prevelika za to malo kuciste, sad cu je prebaciut s necim u vece pa javim ovdje. No glavni problem s snijegom je definitivno rijesen iskljucivanjem HDCP-a
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 10.06.2020. u 16:10.
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 17:47   #21
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Da,preset ti nema veze ako grafa radi na 100%.Treba se poigrat s pastom,ventilacijom ili slušalice na glavu.
Evo fan na 50%.Neću više oftopičarit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Superposition_Benchmark_v1.1_2513_1591803126.png‎
Views:	205
Size:	606.3 kB
ID:	22420  
danex je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2020., 17:51   #22
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Cek, vi dok cjedite graficku do kraja Fanovi vam nisu na 100%? Ja sam mislio da je to cilj, da se izvuce maksimalno iz graficke a pri tom da temperature budu dobre.
Kod mene se ventilatori uopće ne vrte većinu vremena, pa je kartica kao pasivno hlađena, a s nekim konkretnim opterećenjem je situacija malo drukčija, nego u tvojem slučaju.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na