Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 14.01.2021., 23:46   #121
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Kako rekoh, sve ide u smjeru da se na facebooku nešto nudi, da facebook nešto reklamira i propagira, facebook ovo-ono.
Ako si otvorio račun na facebooku, čija je osnova da dijeliš svoju privatnost, u čemu je problem onda i da se tvoji podaci obrađuju?

Mnogo ljudi nema FB nego koristi samo Whatsapp pa ne vidim ni jedan razlog zbog čega je WA sad odjednom loš jer sigurno ne ugrožava moju privatnost.
Nepotrebna paranoja.
Pentel33 je offline  
Staro 14.01.2021., 23:50   #122
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Gle, niti imam Facebook, niti koristim bilo koju društvenu mrežu ili WhatsApp, a bome ti ne branim da koristiš kaj god te volja. Raspravljamo o tome da neovisno o tome da ti ili netko drugi koristi samo i isključivo WhatsApp za dopisivanje, ti podaci su uredno dostupni Facebook analitčkom čudovištvu koje koliko imaš prilike vidjeti iz svega priloženog s moje strane, radi kaj god ih volja. I OK, možeš vjerovati da oni poštuju tvoju privatnosti ili kak je to obično popularno kad su ovakve tema, nemaš ništa skrivati, pa je tak svejedno. Da bi riječ rekel po tom pitanju. Samo to na kraju dana ne mijenja činjenicu da većina svjetskog stanovništa htjeli ili ne odavno prodaju svoju privatnost zbog komocije koja im se pruža u aplikacijama koje se nude. Facebok, WhatsApp i Instagram pokrivaju skoro cijeli svijet i u ovom trenu teško je naći nekog tko ne koristi jednu ili sve njihove aplikacije, a to nas onda opet vraća na početak - Facebook odavno ima pristup tim podacima. Vjerovali ljudi ili ne.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 14.01.2021. u 23:55.
The Exiled je online  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2021., 00:52   #123
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Najmanji je problem ako Facebook ima naše podatke, ali to od njih ide tko zna kuda, što službeno, što neslužbeno, što ukradeno. Strah me i zaviriti na darkweb i tražiti što ima o meni, a među onima sam koji nemaju neki veliki fingerprint na netu. Ti podaci onda mogu služiti za svašta, od reklama do social engineering napada. Dovoljno da netko vidi kako tražiš crvene kupaće gaće, pošalje ti sumnjivi link sa slikom ili pozvoni na vrata s takvim gaćama i dalje pogađaj što može biti. Danas su napadi puno lakši i brži jer se AI koristi doslovno svuda. OK, mi smo sitni za takve stvari, ali opasnost je i dalje prisutna. Zašto ključaš kapiju, vrata, spuštaš rolete navečer itd.? E pa iz istog razloga - ne daš van svoju privatnost i čuvaš se od lopova.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 15.01.2021., 01:17   #124
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ma svi su u tome: Google, Facebook, Microsoft, Apple, eBay, Amazon, Netflix, YouTube, Tesla i sl. - jednostavno nema kraja, niti se treba(mo) zavaravati da nismo zahvaćani time.

Tak jasno da se bez tehnologije današnje društvo teško može snaći, a nažalost postali smo podložni iskorištavanju tehnologije koja umjesto da nam olakšava i pomaže, radi upravo suprotno.

Jebote život kad jedan Facebook odlučuje tko će biti preCjednik, a Tesla kojim putem (s)krenuti, dok većina visi na Instagramu i hoda ukokolo hipnotizirana kojom već taj dan atkualnom pizdarijom.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.01.2021. u 01:23.
The Exiled je online  
Staro 15.01.2021., 01:25   #125
James Dean
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 361
još uvijek wapp ali Signal i Telegram su u pipremi kad mi zgase wapp
James Dean je offline  
Staro 15.01.2021., 07:19   #126
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Strah me i zaviriti na darkweb i tražiti što ima o meni, a među onima sam koji nemaju neki veliki fingerprint na netu.
Kaže netko tko je ostavio preko 17.000 postova o svemu i svačemu, javno na internetu dostupno svima na svijetu, i to samo na ovom forumu.
Pa ja ne vjerujem šta čitam, lol.
Ladno se na osnovu toga može o tebi napisat knjiga od 500 stranica, ali tebe zabrinjava darkweb.

Ovaj primjer gdje ti guglaš crvene kupaće gaće pa ti ih netko donosi na vrata je također no comment.
Vjerovatno postoje trgovački putnici koji kupuju podatke o ljudima i onda putuju po svijetu svojim autom da bi ponudili da kupiš od njih gaće za 7.99 dolara.
Pentel33 je offline  
Staro 15.01.2021., 08:54   #127
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Čovjek ti je lijepo navel primjer(e), jer hoćeš vjerovati ili ne, ali na taj način stvari funkcioniraju. Kasnije se to pretvara u malo žešće propagande koje za posljedicu imaju ovo kaj zadnjih dana imamo prilike vidjeti preko bare.

I da, svi smo mi ostavili određeni digitalni trag diljem Interneta, neki više, neki manje i svjesni smo toga, ali društvene mreže su dodatno podigle sve skupa na sasvim drugi nivo.
The Exiled je online  
Staro 15.01.2021., 09:24   #128
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Nije on naveo nikakav primjer, pričati da će ti netko pozvonit na vrata da ti ponudi nešto što si tražio po netu je nonsens, a ne primjer.
To je kao da će mi djed mraz doći kroz dimnjak, daj malo realnosti i ozbiljnosti.
Jel tom istom logikom onda ako ovdje u temi o autima napišeš da trebaš nove diskove, da će ti netko pokucat na vrata da ti ih ponudi?

Ne treba ništa dizat na viši nivo, dovoljno je tvojih par tisuća postova po forumima, sad je kasno da pričas o privatnosti i signal appu.
Čim si sklopio ugovor za internet to je to.
Pentel33 je offline  
Staro 15.01.2021., 10:16   #129
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,441
meni je smješno da se netko brine o privatnosti, a ima smartfon, u većini slučajeva android, koji zasigurno ništa ne shera, di bi gugl

+ još imaš sigurno 10-20 raznih aplikacija koje rade to isto, i onda je sad whatsapp problem nakon kaj mi je 10 godina prikupljao to sve, al od sad više kao ne, šta su prikupili dovoljno im je za 3 života, nemaju više ni kaj skupljat

ako deletaš whatsapp i pređeš na 3310, onda si napravio poso, do tad mi je to samo neki bunt, nezz
__________________
mamutarka je offline  
Staro 15.01.2021., 10:19   #130
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Siguran sam da kolega sa XX postova na PCExu u nijednom od njih ne priča o svom zdravstvenom stanju, o procesima koje vodi na sudu, o problemima s susjedima ili rodbinom, itd. Bar nagađam da je tako i da možda ima neke od tih problema kao što svi imaju. Isto vrijedi valjda za svih nas, kad pošaljemo post na forum znamo da je to javno dostupno i prema tome biramo informacije koje ćemo dijeliti.


Međutim problem je kad o tim stvarima komuniciraš s nekim i očekuješ da taj razgovor ostaje između vas dvoje jer nisi voljan dijeliti ga sa drugima. I tu onda nastupa razlika između privatnih messengera (Signal) i onih koji bez imalo skrupula te podatke prikupljaju i prodaju ne bi li zaradili nešto na njima ne vodeći apsolutno nikakvog računa hoće li to stranama koje se dopisuju naškoditi na ovaj ili onaj način.


Napisao sam već, nije nikakav problem ako sajt ili aplikacija ukapira da me zanima SSD od 1TB pa mi uvaljuje reklame gdje je skuplji, ali je plaćen oglas. Problem je kad se podaci prodaju nekome od koga možeš imati štete. Jedan od primjera koje sam naveo je da provalnici mogu doći do podataka o kretanju potencijalnih žrtava i njihovom dnevnom rasporedu. Primjera je još bezbroj, zamisli da si u nekom sudskom procesu i tvoja protustranka kupi od Facebooka sve što zna o tebi iz dopisivanja preko Messengera i Whatsappa, to ti može u stvarnosti poprilično naštetiti.


Osobno koristim Signal i Messenger od Facebooka, ali znam što koji radi i kako radi pa ih koristim za potpuno druge namjene. Messenger je za "ej gdje si, oćemo na pivu", a Signal je za puno ozbiljnije stvari "što kaže odvjetnik, kako stojimo".
Night je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2021., 10:32   #131
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Siguran sam da kolega sa XX postova na PCExu u nijednom od njih ne priča o svom zdravstvenom stanju, o procesima koje vodi na sudu, o problemima s susjedima ili rodbinom, itd. Bar nagađam da je tako i da možda ima neke od tih problema kao što svi imaju. Isto vrijedi valjda za svih nas, kad pošaljemo post na forum znamo da je to javno dostupno i prema tome biramo informacije koje ćemo dijeliti.
Ti si opet totalno obrnuo što bi nekog potencijalno moglo zanimat o tebi.
Baš te neke privatne stvari i razgovori s prijateljima nikog ne zanimaju niti se iz njih može bilo što konkretno izvući što bi neka kompanija mogla usmjeriti prema tebi.

Dok s druge strane, baš ovdje na forumu mogu saznati sve tvoje potrošačke navike, a s obzirom na raznovrsnost tema, zapravo se sazna sve o tebi.

Znam koji mobitel imaš, koju tarifu, na kojem si provideru, koji auto voziš, koje dopunsko imaš, koje kreditne kartice, u kojoj si banci, u koje trgovine ideš, kojim sportom se baviš, koje osiguranje imaš, koje filmove gledaš, koju muziku slušaš, koje igre igraš.... I mogu ovako do prekosutra.

Ako će nešto zanimat kompanije koje prodaju usluge, onda su to baš teme o kojima se priča na forumu, a ne tvoji privatni razgovori o nekim nebitnim stvarima.
Pentel33 je offline  
Staro 15.01.2021., 10:38   #132
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Ti si opet totalno obrnuo što bi nekog potencijalno moglo zanimat o tebi.
Baš te neke privatne stvari i razgovori s prijateljima nikog ne zanimaju niti se iz njih može bilo što konkretno izvući što bi neka kompanija mogla usmjeriti prema tebi.

Dok s druge strane, baš ovdje na forumu mogu saznati sve tvoje potrošačke navike, a s obzirom na raznovrsnost tema, zapravo se sazna sve o tebi.

Znam koji mobitel imaš, koju tarifu, na kojem si provideru, koji auto voziš, koje dopunsko imaš, koje kreditne kartice, u kojoj si banci, u koje trgovine ideš, kojim sportom se baviš, koje osiguranje imaš, koje filmove gledaš, koju muziku slušaš, koje igre igraš.... I mogu ovako do prekosutra.

Ako će nešto zanimat kompanije koje prodaju usluge, onda su to baš teme o kojima se priča na forumu, a ne tvoji privatni razgovori o nekim nebitnim stvarima.

Ti se varaš jer misliš da se prikupljaju isključivo podaci o tvojim potrošačkim navikama radi prodaje trgovinama. A to nije tako jer se prikuplja puno više toga radi prodaje onome tko je voljan platiti, bio on trgovina, osiguranje, FINA, kriminalac ili nešto peto. Osiguranje ne zanima što ti treba RTX kartica, ali ih zanima jesi li navraćao u birc ili kasno ideš spavati i slično kako bi prilagodili cijenu police osiguranja tvojim navikama.



I upravo te privatne stvari su ključne jer ono ostalo je lako dokučiti doslovno iz postova na forumu, Facebooku ili ostalih javno dostupnih izvora. Oni podaci koje ljudi ne dijele javno su puno vrijedniji.
Night je offline  
Staro 15.01.2021., 10:43   #133
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
meni je smješno da se netko brine o privatnosti, a ima smartfon, u većini slučajeva android, koji zasigurno ništa ne shera, di bi gugl

+ još imaš sigurno 10-20 raznih aplikacija koje rade to isto, i onda je sad whatsapp problem nakon kaj mi je 10 godina prikupljao to sve, al od sad više kao ne, šta su prikupili dovoljno im je za 3 života, nemaju više ni kaj skupljat

ako deletaš whatsapp i pređeš na 3310, onda si napravio poso, do tad mi je to samo neki bunt, nezz
Doslovce
But jebiga, ljudi...
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline  
Staro 15.01.2021., 10:53   #134
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Osiguranje ne zanima što ti treba RTX kartica, ali ih zanima jesi li navraćao u birc ili kasno ideš spavati i slično kako bi prilagodili cijenu police osiguranja tvojim navikama.
Nigdje veze s vezom, ali doslovno.
Pentel33 je offline  
Staro 15.01.2021., 10:57   #135
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
U današnjem svijetu nema privatnosti, ne pomaže ni aluminijska zaštita glave.
Nema ni slobode, pojedinac je nula, sve za više interese i opće dobro
Stara narodna kaže ili se prilagodi ili crkni.
gil je offline  
Staro 15.01.2021., 11:02   #136
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
U današnjem svijetu nema privatnosti
Ima ako instaliraš signal umjesto whatsappa, nevidljiv si.
Više ti neće na vrata dolazit ljudi koji prodaju gaće, niti će itko znati u koliko sati ideš spavat.
Primjeri u ovoj temi su za krepat.
Pentel33 je offline  
Staro 15.01.2021., 11:32   #137
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Rekli smo već sve na nekoliko različitih načina i nitko osim tebe nema iluziju privatnosti. Ja sam itekak svjestan da i bez društvenih mreža, ima dovoljno podataka o meni diljem kojekakvih baza podataka.

To kaj ti misliš da kad WhatsApp veli da poštuje tvoju privatnost, jer njih to ne zanima znači da je istina i nitko ne može uvjeriti u suprotno - e jebiga, nemoj biti toliko naivan i lakovjeran.

Koristiš WhatsApp i misliš da ti podaci nisu dostupni Facebooku, jer eto - imaš njihovu časnu riječ. Kako da ne. Ista stvar s obradom tih podataka, tak svejedno da li ti vjeruješ u to, ali nažalost to je današnja realnost.
The Exiled je online  
Staro 15.01.2021., 11:56   #138
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ista stvar s obradom tih podataka, tak svejedno da li ti vjeruješ u to, ali nažalost to je današnja realnost.
Ja sam svjestan te realnosti čim sam se spojio na internet ali vi koji bježite na signal očito niste, jer to nije rješenje ničega.
Pogotovo kad vidim da ljudi sa 17.000 postova pričaju kako oni nisu ostavili trag na internetu, u kojoj to zabludi neki žive...

Ne prikupljaju se svi ti podaci radi tebe kao pojedinca i da bi se baš tebe pratilo i tebi nešto nudilo.
Podaci se prikupljaju i zajednički obrađuju kako bi se sutra na tržištu ponudila neka usluga/servis koju ljudi globalno traže i koja će donijeti zaradu kompanijama.
Tako je nastao snapchat, instagram, tik tok, only fans, mainstream glazba, i hrpa drugih stvari.

Nista to nije slučajno, na tržištu se pojavi ono što će sigurno proći.
Sve je to projekcija hrpe ljudi čiji podaci su pokupljeni i analizirani.

Nitko nije lud da se orijentira na jednog pojedinca niti na njemu može nešto zaraditi.
Pentel33 je offline  
Staro 15.01.2021., 12:07   #139
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
A dobro to je bilo prije MSN ICQ i sl su koristili isključivo mladi i tech entuzijaisti skloni promjenama i isprobavanju, wapp koriste i stariji ljudi koji odbijanju promijene, dovoljna drama im je bilo skocit sa sms na wapp...

Ali i dalje ne kuzin jel vridi onda to sve za EU ili ne, svako ima svoju priču
Evo odgovora valjda:
https://www.netokracija.com/signal-t...hatsapp-174015
OuttaControl je online  
Staro 15.01.2021., 12:11   #140
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Ja nisam dobil odn ne sjećam se da sam nekakvu notifikaciju dobil za TOS. A ak jesam prihvatil, dal mogu nekak sad odbiti, npr. da opet instal wa?
Max_Damage je offline  
Staro 15.01.2021., 12:16   #141
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Ja sam svjestan te realnosti čim sam se spojio na internet ali vi koji bježite na signal očito niste, jer to nije rješenje ničega.
Pogotovo kad vidim da ljudi sa 17.000 postova pričaju kako oni nisu ostavili trag na internetu, u kojoj to zabludi neki žive... Ne prikupljaju se svi ti podaci radi tebe kao pojedinca i da bi se baš tebe pratilo i tebi nešto nudilo.
Podaci se prikupljaju i zajednički obrađuju kako bi se sutra na tržištu ponudila neka usluga/servis koju ljudi globalno traže i koja će donijeti zaradu kompanijama. Nitko nije lud da se orijentira na jednog pojedinca niti na njemu može nešto zaraditi.
Vjeruj mi - ja sigurno ne bježim (kad ionako ništa od ovoga ne koristim) na Signal ili bilo koju drugu aplikaciju, pa da imam privatnost na Internetu. Osim toga uhvatil si se ovog dijela priče oko pojedinca, mada to nije poanta, jer smo već ne znam ni koji put rekli da se općenito skupljaju podaci o svima i nitko nije u čudu radi toga. Također, to je otišlo toliko daleko da danas uistinu mogu na temelju prikupljenih podataka usmjeriti marketing i propagandu na pojedinca ili pak određenu skupinu ljudi i to uredno rade. Mreža je odavno bačena i svi smo se uhvatili. Ne nude se usluge koje se globalno traže, jer kad pogledaš ni jedna od tih firmi iza društvenih mreža ništa konkretno ne proizvodi, ali zato imaju jako dobar način da iz nekoliko milijardi ljudi izvuku što je više moguće informacija. Proizvod su krajnji korisnici i pripadajući podaci. I to je ono o čemu pričamo unatrag nekoliko stranica.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.01.2021. u 12:22.
The Exiled je online  
Staro 15.01.2021., 12:37   #142
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,318
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Ima ako instaliraš signal umjesto whatsappa, nevidljiv si.
Više ti neće na vrata dolazit ljudi koji prodaju gaće, niti će itko znati u koliko sati ideš spavat.
Primjeri u ovoj temi su za krepat.
Kaj tebe boli kikiriki uopće na ovoj temi?
gin.tonic je offline  
Staro 15.01.2021., 12:39   #143
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Ja sam svjestan te realnosti čim sam se spojio na internet ali vi koji bježite na signal očito niste, jer to nije rješenje ničega.
Pogotovo kad vidim da ljudi sa 17.000 postova pričaju kako oni nisu ostavili trag na internetu, u kojoj to zabludi neki žive...

Ne prikupljaju se svi ti podaci radi tebe kao pojedinca i da bi se baš tebe pratilo i tebi nešto nudilo.
Podaci se prikupljaju i zajednički obrađuju kako bi se sutra na tržištu ponudila neka usluga/servis koju ljudi globalno traže i koja će donijeti zaradu kompanijama.
Tako je nastao snapchat, instagram, tik tok, only fans, mainstream glazba, i hrpa drugih stvari.

Nista to nije slučajno, na tržištu se pojavi ono što će sigurno proći.
Sve je to projekcija hrpe ljudi čiji podaci su pokupljeni i analizirani.

Nitko nije lud da se orijentira na jednog pojedinca niti na njemu može nešto zaraditi.
Targeted advertising, odnosno krojenje oglasa doslovno po mjeri pojedinca na račun podataka prikupljenih o njemu je zapravo trenutno najveća stvar što se oglašavanja tiče, bar tako misle Google i Facebook, znači točno suprotno od onoga što ti tvrdiš.

Doslovno svaki tvoj odgovor u ovoj temi pokazuje potpuno nerazumjevanje tema koje se tiču privatnosti, sigurnosti, prikupljanja podataka i načina njihovog korištenja.
Ono što govoriš je upravo u suprotnosti sa svim onim što se dosad pokazalo u praksi. Tako da bilo kakva daljnja rasprava nema smisla.

Zadnje izmijenjeno od: Night. 15.01.2021. u 12:57.
Night je offline  
Staro 15.01.2021., 12:55   #144
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Nema privatnosti na internetu, to je ko da umočiš noge u more a do tebe još par ljudi ili malo dalje od tebe pa čak i koji km

Mislim da dost ljudi ne dira ta privatnost, a uvjete korištenja, ko to pročita, samo se odskrula na brzinu i stisne se yes Zapravo, malo ljudi ima pojam o privatnosti i to što ono znači tj predstavlja samom čovjeku, možda ljude i nije briga za privatnost, al neke druge je (korporacije, institucije itd.) a bome je to i odskočna daska za mlatit lovu na najjače..

Problem današnjice je što čovjek ne obraća pažnju, a to se lako onda zloputrebljava tj ta čovjekova nepažnja i onda počinje šou, a koji zna i prerast u veće (krađa podataka, identiteta i općenita zloupotreba) razmjere i štete po samog čovjeka, na kraju ispada ko neka horor priča.
Ali, sve to zvuči nadrealno i malo moguće, al to postoji i to je tu, samo eto, nas nije to zahvatilo, pa se ne obraća tolko na to.

Kolko god je to super imat smartfon i bit povezan sa cijelim svijetom tolko u toj mjeri prihvaćamo (svojevoljno) rizike koje donosi to korištenje interneta, a da ne pričam o tim socijalnim mrežama, gdje ljudi praktički svako malo javljaju o svojim privatnim radnjama.
zvonac je offline  
Staro 15.01.2021., 13:08   #145
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Kakav bi to algoritam trebao biti i koliko bi mu prostora trebalo da uspije balkanske budalaštine, nepismenost, razlike u govoru i pismu i fore koje imamo uspješno sortirati, prepoznati i iskoristiti?

Ovo od reklama što i dobijemo u HR na temelju praćenja govora i teksta je smiješno malo u odnosu na ostale dijelove svijeta. Ulovi nekakav keyword koji je posuđenica, ali ne sjećam da sam dobio reklamu koja se odnosi na kontekst u kojem je nešto rečeno ili da sam rekao da mi trebaju udne tuljice pa mi je izbacilo reklamu za Durex

Više koristite književne izraze u govoru i zajebite praćenje

Cijela ta fora s praćenjem više utječe na razvijenije dijelove svijeta, gdje je praćenje teksta i govora daleko razvijenije za standarni engleski, francuski, njemački, talijanski, kineski i ostale velike jezike.

U cijelom engleskom govornom području od Novog Zelanda do Kanade, window znači prozor. AI je u "kojijeovokurac" modu kad na području Zagreba vidi/čuje ponistra, pendžer... a tamo uredno zna da ti trebaju prozori i isti dan te počnu obasipati reklamama za PVC stolariju

Politici su najvažnije društvene mreže i profili korisnika. Žele znati tko je crveni, tko je plavi, a tko je neutralan. Jedini koji ih zanimaju su neutralni. Svi žele pridobiti onog tko je neutralan i tu je cijela mašinerija.

S obzirom na stanje naše "informatizacije", dugo će još proći dok oni kojima te informacije trebaju, nauče kako ih prikupiti, a kako iskoristiti, sve dok narod samo laje, ali ne i grize.

Otkako sam u UK, pratim kako mi se podaci ovdje koriste.
Supermarket mi je dao karticu gdje skupljam bodove. Bodovi = popust, i to značajan popust. Znaju što sam kupio više puta i na te proizvode dobivam svaki put sve veći popust. Kad žele da kupim iako mi ne treba, ponude veću količinu bodova ako kupim. Što radim? Ne idem u druge lance supermarketa zbog toga.

Ipsos mi nudi da instaliram njihov VPN na mobitel i komp i da mi plaćaju na mjesečnoj bazi da vide što radim na internetu.

Selleri s Amazona mi nude da kupim proizvod (koji sam pretraživao), napišem review i da mi vrate novce (dobijem proizvod for free na kraju)

Microsoft me obasipa s bodovima ako koristim njihov Bing search i tu i tamo odgovorim na par pitanja...

Podaci očito vrijede nešto, pa onda bolje da dobijem nešto zauzvrat nego da ih dajem badava
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 15.01.2021. u 13:24.
1v@n je offline  
Staro 15.01.2021., 13:12   #146
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Nema privatnosti na internetu, to je ko da umočiš noge u more a do tebe još par ljudi ili malo dalje od tebe pa čak i koji km

To je možda vrijedilo u samim početcima Interneta dok nisu postojali sigurni protokoli koji se danas koriste. Danas su stvari drugačije, ti možeš za nula kuna dići sigurni link između dvije lokacije koji ti nitko, uključujući i ISP neće moći snifati. A koji ide preko Interneta. Isto tako možeš podići i direktnu vezu bez ikakve enkripcije.


Biraš sam treba li ti sigurnost ili ne. Ako ti ne treba, sve super, koristiš ono što ti odgovara, ali je malo blesavo onda drugima koji su se bolje osigurali govoriti da im to nema smisla jer je sve to isto. Nije.
Night je offline  
Staro 15.01.2021., 13:14   #147
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Kakva ponistra, pendžer?

Veli se oblok.


__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline  
Staro 15.01.2021., 13:14   #148
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Problem je ako nekad bubneš možda i iz zafrkancije nešto ispadneš anti nečeg i recimo ne možeš u neku državu ući ili te te traže sve podatke s telefona i socijalnih mreža.
gil je offline  
Staro 15.01.2021., 13:24   #149
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
To je možda vrijedilo u samim početcima Interneta dok nisu postojali sigurni protokoli koji se danas koriste. Danas su stvari drugačije, ti možeš za nula kuna dići sigurni link između dvije lokacije koji ti nitko, uključujući i ISP neće moći snifati. A koji ide preko Interneta. Isto tako možeš podići i direktnu vezu bez ikakve enkripcije.


Biraš sam treba li ti sigurnost ili ne. Ako ti ne treba, sve super, koristiš ono što ti odgovara, ali je malo blesavo onda drugima koji su se bolje osigurali govoriti da im to nema smisla jer je sve to isto. Nije.
Ovo je pogled iz tvog aspekta i pošto imaš nekog znanja po pitanju informatike i eventualno mreža ili kaj već spada pod to..
Al ima dost ljudi koji ne znaju, ajd još ovi koji kuže nekaj oni bu se snašli, al kaj je s onima koji ne znaju..
Osobno, za mene lako, snaći ću se, raspitat, naučit.

Naravno da nije sve isto, ali, za neko korištenje treba i znanja za to.. Internet koriste svi, svi profili ljudi, sve dobne skupine.

Nagledao sam se svašta, ljudi svašta instaliravaju, pa surfaju svugdje i svagdje, a zaštite nigdje
Al dobro, to je sad opširna tema i ide van okvira ove teme.
zvonac je offline  
Staro 15.01.2021., 13:54   #150
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973







.

.
-->
Na ljestvici 0-10, pogodite koliko mi puca ona stvar šta ljudi misle o mom potezu i koliko me zamara hoće li instalirati Signal/TG ?

Hint:







.

.
Neo-ST je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na