Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Optički uređaji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.12.2012., 03:24   #1
pc13
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 6
Koji eksterni DVD RW kupiti i isplati li se uopće?

Pozdrav!

Baš nemam sreće s internim DWD-RW-ima zadnjih godina, promijenio sam ih u nekoliko godina 3. Ne pržim uopće puno pa mi uopće nije jasno zašto se tako brzo kvare.
No predmet mog pitanja nisu interni nego eksterni. Sad sam se odlučio za kupovinu eksternog pa me zanima, koji preporučate do nekih 300 kn i da li je to jednako funkcionalno preko USB-a u odnosu na interni?
Ovi mi se čine jednostavniji i praktičniji. Vaše mišljenje?
pc13 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 08:45   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Externi dvd nije ništa drugo do interni dvd-rw u externom 5,25" kućištu što možeš i sam napraviti. Koliko znam, većina je limitirana na brzinu 8x zbog slabe propusnosti usb veze. Samim time, kupnja externog baš i nije isplativa. Uzmi neki interni s najdužom garancijom (čini mi se da LG ima 2g. gare).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.12.2012., 09:14   #3
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
ja sam do sada uvijek imao DVDRW interni (većino vremena 2 komada radi lakšeg presnimavanja cd/dvd medija). No prije mjesec dana izvadio sam interni uređaj pošto mi je uglavnom u zadnje vrijeme trebao za instaliranje OS-a i kupio eksterni LG DVDRW uređaj. Limitiran je na 8X, ali zaista mi je to dovoljno. Snimanje medija traje 2-3 min dulje, dok mi je totalno jednostvnije ustekati usb DVD uređaj i instalirati OS i potom ga izvaditi. Unutar kućišta imam 2 kabla manje, case ljepše izgleda, i nekako mi se to čini bolje rješenje. Naravno interni DVDRW sam ostavio u ladici u slačaju da mi se razmišljanje promjeni

Inače moja preporuka za eksterni DVDRW uređaj pada na LG ili Lite-ON uređaj.
alengrosevic je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 09:37   #4
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
dotatak : Alengrosevicu

Citiraj:
Autor pc13 Pregled postova
Baš nemam sreće s internim DWD-RW-ima zadnjih godina, promijenio sam ih u nekoliko godina 3. Ne pržim uopće puno pa mi uopće nije jasno zašto se tako brzo kvare.
No predmet mog pitanja nisu interni nego eksterni. Sad sam se odlučio za kupovinu eksternog pa me zanima, koji preporučate do nekih 300 kn i da li je to jednako funkcionalno preko USB-a u odnosu na interni? Ovi mi se čine jednostavniji i praktičniji. Vaše mišljenje?
Sto se tice kvarljivosti, cini se da nisi imao srece. Mnogi ce ti potvrditi da imaju suprotno iskustvo trajnosti. Od 30-tak PC int/ext CD/DVDa, samo sam jednog mijenjao zbog kvara/greske. Ne zato sto su neopisivo kvalitetni, vec zato sto su prilicno zreli proizvodi, cak i za svoju povoljnost. Za funkcionalnost se nemas razloga brinuti, osim, ako ne mislis u vlastitoj reziji slagati internu przilicu i vanjsko kuciste, cija ponuda kvalitete nikad nije bila oskudnija kod nas. Kod mene su kante ispod stola i uvijek koristim vanjske snimace/citace. Em ih mozes micati gdje zelis, em ti mogu, po potrebi, sluziti i nekim drugim kompovima. Istina da optika sve manje i manje biva koristena, no i dalje se posegne za medijem ili nekim snimanjem. Ako ne za sebe, onda za nekog drugog.

LG ili Samsung gledaj vanjske modele. Imaj na umu da se znaju pojaviti na oglasima (grupa/forum) vanjske jedinice na prodaju. Prilican broj ljudi sve manje koristi optiku a novac im je korisniji, pa se cesto vanjski nadju po cijeni internih u ducanu. Tako da, mozes komotno gledati na oglase i ustediti skoro pola spomenute cifre. Ako je ispravan, nastavit ce biti takav i kod tebe dugo vremena.

Vec pola godine, desava se nelagodni trend koji ima za posljedicu naglaseni prelazak na slim modele eksterne. Slim vanjske ne bih uzimao. Citati mogu dobro ali su nikakvi snimaci na duge staze po pitanju trajnosti. Ima izuzetaka ali takvih modela kod nas nema u prodaji.

Ako ce ti biti jedini snimac/citac kao zamjena za sve interne, te imas mogucnost ebay kupovine... baci oko na vanjske DVDR combo + Blu-ray snimac ili citac kombinacije. Nesto su se cijene digle trenutno, no dosta puta sam nalazio vanjske LG-e ispod 50-tak dolara. Prosle godine sam bas komentirao. Nazalost, ebay takodjer prati slim ponudu i mozes nove modele naci za 50-tak, dok BL citac/DVD snimac i za 30-tak dolara. Vidi koju garanciju daju kod nas za Slim vanjske, pa sam odluci. Ali radije bih gledao standardne eksternjake.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko znam, većina je limitirana na brzinu 8x zbog slabe propusnosti usb veze. Samim time, kupnja externog baš i nije isplativa. Uzmi neki interni s najdužom garancijom (čini mi se da LG ima 2g. gare).
Puno puta se pokaze da je brzina i vrckavost rada, zbog razloga samostalnog tandemiranja internjaka i vanjskog kucista. Puno vanjskih kucista ima djidjimidji chipsete i nikad nisu culi, a kamoli od proizvodjaca dobili neki noviji firmware od onog s kojim je dosao u kutiji. Ako se ne misli uzeti posteno vanjsko kuciste koje potvrdjeno radi dobro s optikom, onda je uvijek bolje uzeti kompletirano od samog proizvodjaca. Protiv sam preplacivanja "imenih" vanjskih diskova, ali kod optike je stvar jako preporucljiva za stabilan rad. Inace, ne snimam nikad vise od 4x, ako moram plafon 8x, no bez problema dostizem vanjsko DVD snimanje na 18x. Vise ne mogu potvrditi jer imam vecu zalihu 16x DVD Verbatima, koje necu brzo potrositi, pa 'jace/brze' nemam razloga isprobavati.

dok sam odgovarao, vidim i tvoj post se pojavio :

Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Limitiran je na 8X, ali zaista mi je to dovoljno. Snimanje medija traje 2-3 min dulje, dok mi je totalno jednostvnije ustekati usb DVD uređaj i instalirati OS i potom ga izvaditi.
Koji tocno model imas/oznaka? Koji medij tocno koristis? Na 2x Nexus kucistima USB/FW (zadnji firmware) bez problema dostizem maksimum (ako zelim) medija za DVD. Dok na Samsung vanjskom, mislim da je SH-S182M (ima ga i Jelc) isto ide do maksimuma spomenutog Verbatimca.

...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 31.12.2012. u 11:45.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 09:51   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Kad su vanjska kućišta u pitanju, ja redovito odabirem Raidsonic Icy Box rješenja jer su mi se pokazala kao vrlo robusna i kvalitetna za hardove, pa mislim da bi isto kvalitetna bila i za prže.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 10:35   #6
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Koji tocno model imas/oznaka? Koji medij tocno koristis?
...
imam LG GP10NB20 i koristim Verbatim medije LINK
alengrosevic je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 11:37   #7
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kad su vanjska kućišta u pitanju, ja redovito odabirem Raidsonic Icy Box rješenja jer su mi se pokazala kao vrlo robusna i kvalitetna za hardove, pa mislim da bi isto kvalitetna bila i za prže.
Raidsonicova darezljivost chipseta je vise pravilo nego slucajnost, no bilo je i osrednjih tandemiranja. Ako netko od nule slaze vanjsko USB/FW/... kuciste i nije mu tesko ili mrsko cekati izvana, ili da mu neki ducan kod nas naruci, onda neka cilja na kucista koja imaju Oxford chipset. Oxford je po meni vrh za stabilnost u vecini slucaja. A tko ima zmijoliko ponasanje opcenito USB-a na ploci po deklarativnosti brzine, uz PCI/PCE-e USB adapter, koji takodjer ima Oxforda na sebi. Jest da su osjetno skuplja ali su garancija performansi.

Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
imam LG GP10NB20 i koristim Verbatim medije LINK
Identican Verbatimac kod mene, osim, sto je nakicen AZO slojem, koji, barem po Verbatim navodu, medij cini sposobnijim za max rotaciju/brzinu. No vjerujem da bi i s tvojim, vjerojatno dostigao istu brzinu. Ogranicenje ipak lezi sto se radi o Slim modelu, ako je tocna oznaka koju si napisao. Super lagan za prenos i koristan ali tesko se moze nositi s punokrvnim vanjskim modelom. Na top model digistor kucistu u koje idu slim Panasonici (kod prijatelja) su ogranicili na 6x, a radi se o modelu iz prosle godine. Sto govori nesto o zdravlju rotirke i prioritetima stabilnosti

...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 12:24   #8
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
pa da, slim model sam i tražio za instalaciju OS-a i pokoje snimanje na medije je i više nego dovoljan
alengrosevic je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 14:01   #9
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
pa da, slim model sam i tražio za instalaciju OS-a i pokoje snimanje na medije je i više nego dovoljan
Imas prekrasne kombinacije (ne mogu trenutno naci sliku) za udomljavanje 2x slimline + kombinacije tipa : dual-slimline 5.25 external ili MB994IPO-3SB

Kako ce 2.5" uskoro zadominirati formatom, kombinacija ce biti sve vise uz optiku.

P.S. Buduci da me vec dva forumasa pitaju za Oxford Sm-a, evo linka sadasnjeg vlasnika : PLX

YT kanal


...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 31.12.2012. u 14:10. Razlog: link zaboravio
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 16:22   #10
grabber
Banned
Moj komp
 
grabber's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 245
Mene zanima postoji li Externa ladica u PATA standardu,ali da ima i ESATA priključak?

Naime crkla mi pržilica,imam jednu staru ATA koju bi iskoristija,ali mi se neda spajat te odvratne debele kablove po kučištu.Pošto na kučištu imam ESATA taman bi to lipo povezao i upalio kad instaliram os ili nešto ispržim nabrzaka(rijetko).
grabber je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2013., 02:12   #11
pc13
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 6
Hvala svima na odgovorima, u međuvremenu kako mi je stvar bila jako hitna, morao sam 31. podhitno kupiti nešto i uzeo sam Transcend Slim Portable cd/dvd rw za 318 kuna u Ventexu.
Jedna zanimljivost koliko su naši ljudi nesposobni. Na kutiji od pržilice u korisničkim upustvima, spominju da se isključi struja prije nego se pržilica ugradi u računalo, spominju se IDE kabeli i slično, a riječ je o USB uređaju.
Kako je moguće uopće takav propust napraviti, šta nitko ne čita te upute?
pc13 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 07:04   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Naravno da ne čita. Gdje bi završio kad bi čitao upute za svaki komad hardvera koji prodaje?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 18:56   #13
pc13
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 6
A to je onda kao da kupiš novi MAN-ov kamion i dobiješ knjigu za mješalicu, a kupio si kipera.
pc13 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 07:45   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Stavi se u njegovu poziciju - on je prodavač koji u prodavaonici ma hiljade komada hardvera i svaki dan dobiva nove komade. Gdje bi završio kad bi čitao svaki manual?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 13:27   #15
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Radi se vjerojatno o generičkim uputama za sve pržilice koje je uvoznik dao prevesti na hrvatski (jer mora) prije ponešto godina i stavlja to na sve prže da ispuni zakonsku formu. Prave upute su na engleskom negdje u kutiji (ako je retail pakiranje, a obično nije).
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 17:26   #16
grabber
Banned
Moj komp
 
grabber's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 245
A ima li itko odgovor na moje pitanje gore ?
grabber je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 19:15   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ne, nema takvog kućišta jer su to nekompatibilne tehnologije. SATA/eSATA ćeš naći, ali IDE/eSATA sigurno nećeš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 19:37   #18
grabber
Banned
Moj komp
 
grabber's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 245
Evo malo zguglao i našao ovo

http://icecat.biz/us/p/ac-ryan/acr-h...2-1811496.html

A kako to sad kupit i pitanje dobavljivosti je jako klimavo
grabber je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 19:48   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
AC Ryan se prodaje i kod nas. Samo treba naći uvoznika i pitati je li bi to mogao uvesti i za koliko para.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:39   #20
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
@grabber - To ćeš kućište teško nabaviti, a ako i nabaviš, skuplje platiti. I što onda kad ti rikne ta IDE prža? Tražiti drugu (polovnu, naravno)? Nije li jednostavnije ovu prodati nekome tko ima stariji komp i treba mu prža, malo nadoplatiti za novu SATA (ili uzeti polovnu za slične novce za koje si svoju prodao), te uzeti neko normalnije i jeftinije SATA/eSATA kućište? Samo moje mišljenje...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 23:30   #21
grabber
Banned
Moj komp
 
grabber's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 245
Odlično razmišljanje,i ja sam stigao do sličnog zaključka...ma čak nebi ni stavlja pržu više uopće jer ništa ne pržim ionako...triba mi samo da instaliram OS na kantu pa bolje napravit bootabilni stick sa kantom.

A ionako budem sad brzo budem nabavljao nekakav laptop pa ću ga upgrajdat sa SSD-om...bude onda pala ona ladica koja slim optiku pretvara u ležaj za hd,plus se dobije još eksterno kučište za optiku...mislim od Raidsonica...vidija to negdi nedavno.
grabber je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2013., 18:45   #22
Zvone2772
interferometar
Moj komp
 
Zvone2772's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 768
Da, taj caddy za optiku je stvarno korisna stvar.
Na ovom Dellu N5110 nije lako izvaditi disk, a i ne da mi se pola sata potrošiti na to, pa sam mu instalirao SSD na mjesto optike.

Ono što je interesantno, a tiče se ove teme je eksterna ladica za DVDRW. U Linksu sam bio kupio Icy Box ladicu za slim DVD koji mi je postao višak iz laptopa i eto problema.
75 kn, nije strašno.

Čita CD/DVD bez greške, ali snimanje bilo čega puca kad idem preko 70% medija. Baci neki error vezan uz kontroler. Ne pomaže ni spajanje dodatnog napajanja, ma ništa.
Tak da sam im to lijepo vratio. Da sam bar prije pročitao Visageov post o "vrckavosti" rada takvih eksternih kućišta ne bih ga ni kupovao.
Tako da budite upozoreni, može, ali i ne mora raditi kako treba. Sigurnije je stoga kupiti gotov eksterni snimač ako bude potrebe.
Zvone2772 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2014., 03:16   #23
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Malo starija tema, ali vidim da Zvone2772 spominje ono što meni treba a nigdje ne mogu naći - externu ladicu za dvdrw izvađen iz laptopa..

Pretražio sam sve online dućane, nabavu.net, diskonte i slično, no ne mogu naći. Jel stvarno toga nema u HR ili sam ja jednostavno baksuz u traženju?
Sardi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na