Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2021., 14:19   #3061
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
A muffa killer i je varikina (jača koncentracija) i jos neke soli koje sprječavaju ponovni rast gljivica.

Sta je ok da neko pomisa za tebe jer varikinu u pravilu nesmis mjesati sa ničim osim s vodom

Sreca je sta sam slucajno isa pogledati situaciju jer bi za par godina vjerojatno popapalo cijelu kuhinju i ode 40k kn u vitar

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 21.03.2021. u 14:33.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 08:36   #3062
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ima zada lufta nema straznju stranu tako da sto se toga tice nisam morao niti skidati indukciju jer je otvorena sazada




Dakle kuhinja mi je tu cca godinu dana, mozda i manje. Uspio sam. izvući element ali doslovno pola mm po pola mm, jer je stravično jako nabijeno. i sad zadnji element ne mogu ni vratiti jer fali pola centimetra :O toliko je bilo nabijeno.

Uglavnom situacija sa plijesni, u tih cca godinu dana je KATASTROFALNA. Zovem ove koji su mi radili kuhinju da mi skinu sve dojnje elemente da mogu sanirati plijesan, koju cu ubiti muffa killerom, sastrugati pa, premazati sa draco shield 600, dvije ruke. Kupujem UVC svijetla + cu montirati ventilatore da cirkuliraju zrak, palit cu ih skupa cca 2 sata dnevno po noći.
A i uskoro cu morati staviti fasadu pa makar samo na svoj kat.

Dakle moja pretpostavka zasto se ova kataklizma dogodila je: Sjeverni zid bez izolacije kameni blokovi, kuhinja je od vrha do dna, zatvorena i lijevo i desno sa maskama. jedini otvori za zrak su povise i ispod frizidera, glet +jupol koji ne disu, a nisu pločice zada, i mikroklima tih elemenata koja je drastično nize temperature nego prostor(cca 6 stupnjeva manje) , bez obzira sto se grijem na klimu koja isusuje zrak, ocito taj zrak ne dolazi do elemenata zada. Uz to najgora je situacija iza nape i kuhala, pa vjerojatno u nešto još dodatno vlaži.

Zanimljivo da na istočnom zidu kuhinje, od ytonga, unutrasnji, nema niti jedne jedine gljivice.

Da, pretpostavka ti je dobra. Nema tu spasa bez stiropora. Kako nemaš termoizolaciju tako ti je točka rosišta u zidu a ne u izolaciji... i nema spasa do termoizolacije... ali možda ti ovo s ventilatorima pomogne. Btw. glet i jupol "dišu" tj. paropropusni su (onaj jupol gold mislim da nije - onaj perivi). Ytong je bolji termoizolator ali bi ti vjerojatno vrlo slična situacija bila da je na sjevernom zidu.
miki je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 12:53   #3063
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ekipo, trebao bi na jednom zidu u kuhinji izbušiti rupu za napu. Problem je što je izvana stiropor termofasada, a negdje po tom zidu idu i neke žice od struje za koje ja naravno ne znam gdje su. Probali smo tražiti nekim onim uređajem za detekciju i ne nalazi ih, valjda su preduboko unutra.
Kako bi to bilo najsigurnije izbušiti?

Mislio sam iznutra naći otprilike mjesto i odštemati malo pomalo, makar i veću rupu u nadi da neći baš pogoditi odmah žicu nego najprije naći cijev (sve su strujne instalacije u onim rebrastim cijevima).
Kako izbjeći da ne izbijem veliki komad fasade s vanjske strane?
I s čime poslije to zakrpati? Lako za unutra, nego me vani zanima, kako se rozeta ugradi i čime pokrpa fasada okolo.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 13:24   #3064
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ekipo, trebao bi na jednom zidu u kuhinji izbušiti rupu za napu. Problem je što je izvana stiropor termofasada, a negdje po tom zidu idu i neke žice od struje za koje ja naravno ne znam gdje su. Probali smo tražiti nekim onim uređajem za detekciju i ne nalazi ih, valjda su preduboko unutra.
Kako bi to bilo najsigurnije izbušiti?

Mislio sam iznutra naći otprilike mjesto i odštemati malo pomalo, makar i veću rupu u nadi da neći baš pogoditi odmah žicu nego najprije naći cijev (sve su strujne instalacije u onim rebrastim cijevima).
Kako izbjeći da ne izbijem veliki komad fasade s vanjske strane?
I s čime poslije to zakrpati? Lako za unutra, nego me vani zanima, kako se rozeta ugradi i čime pokrpa fasada okolo.

- prvo sve dobro razmjeriš (di je rupa nutri i van)
- borerom probušiš zid u centru rupe (iznutra)... paziš na horizontalu i vertikalu
- Odrežeš fasadu izvana... imaš centar rupe pa ocrtaš kružnicu olovkom (mala flekserica sa vidia šajbom za izrezati fasadni sloj do stiropora... može i skalpelom pa pomalo... al je muka i malo je opasno ako nisi vičan)

- i jbg... mic po mic štemaj... malo izvana malo iznutra


kakav je sastav zida (beton, blok cigla, nedajbožekamen ili nešto treće)?


To ti je ako ne želiš krpati poslije... a možeš i proštemati kak ti paše (bitno izvana pravilno odrezati) pa se može poslije oko cijevi popuniti pjenom, odrezati višak, navući ljepilo i fasada... ali uvijek će se vidjeti)
miki je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 13:32   #3065
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
Treba li za takve rupe na fasadi raditi mali pad prema van, zbog kondenzata i ako se slucajno kisa slijeva po fasadi (tipa naleti vjetra i pljuska na fasadu pa da ne kaplje u kanal)?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 13:55   #3066
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Treba li za takve rupe na fasadi raditi mali pad prema van, zbog kondenzata i ako se slucajno kisa slijeva po fasadi (tipa naleti vjetra i pljuska na fasadu pa da ne kaplje u kanal)?

Ne. Sve rozete imaju kakvu-takvu zaštitu od zabacivanja kiše, a ventilacija je dovoljna (pogotovo kad je na vanjskom zidu) da nema frke s kondenzacijom. Računaj da neki imaju i nekoliko metara od nape do vanjske rozete pa nema padova i sličnih stvari... a da ne pričamo da se izvodi nape mogu i na tavanu ili krovu raditi.
miki je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 15:04   #3067
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor miki Pregled postova
- prvo sve dobro razmjeriš (di je rupa nutri i van)
- borerom probušiš zid u centru rupe (iznutra)... paziš na horizontalu i vertikalu
- Odrežeš fasadu izvana... imaš centar rupe pa ocrtaš kružnicu olovkom (mala flekserica sa vidia šajbom za izrezati fasadni sloj do stiropora... može i skalpelom pa pomalo... al je muka i malo je opasno ako nisi vičan)

- i jbg... mic po mic štemaj... malo izvana malo iznutra

kakav je sastav zida (beton, blok cigla, nedajbožekamen ili nešto treće)?

To ti je ako ne želiš krpati poslije... a možeš i proštemati kak ti paše (bitno izvana pravilno odrezati) pa se može poslije oko cijevi popuniti pjenom, odrezati višak, navući ljepilo i fasada... ali uvijek će se vidjeti)
Cigla, nosivi zid.
Estetika izvana nije baš bitna, iznutra još manje.
Nažalost je taj zid "kratak" i ima prozor pa nema puno izbora oko pozicije.
Biti će jedno 2m cijevi sigurno.
Imam doslovno 60cm od ugla do ruba prozora, a moram i nadvoj uračunati da je tu negdje + visoki kuhinjski elementi s unutarnje strane = jako malo manevarskog prostora.

Ovo s centralnom rupom prvo sam i ja mislio, ali i to me frka zabušiti da ne pogodim jer je s vanjske strane tog zida i komunikacijski ormarić kuda dolazi telefonija i optika i ide u moj i stan iznad.
Mislim da mi nema druge nego štemati iznutra pomalo i ako dođem do pred kraj, a nisam našao nikakve kablove, onda izmjeriti i izvana svrdlom.
Ako nađem nešto, onda kopam malo dalje

Dodatno pitanje:
Trebam jednu terasu staviti pod krov, stan prizemlje, isto stiropor fasada.
Tu moram neku firmu angažirati, a bojim se kako će se napraviti spoj na fasadu.
S vanjske strane terase je 1m visoki zidić od armiranog beton, tu bi trebali ići stupovi (3-4 komada) i na to kratka streha, krović, cca 6x1-2m.
Ali mi do pola širine smeta gore balkon od stana iznad.

Jel se to smije pričvrstiti nekako za sam balkon?
Dobio sam odgovor od jedne firme da nema problema, ali skupljam ponude okolo i rado bi provjerio da ne napravimo kakvu glupost
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 15:24   #3068
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
greška

Zadnje izmijenjeno od: miki. 23.03.2021. u 06:56. Razlog: dupli post
miki je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 15:24   #3069
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Cigla, nosivi zid.
Estetika izvana nije baš bitna, iznutra još manje.
Nažalost je taj zid "kratak" i ima prozor pa nema puno izbora oko pozicije.
Biti će jedno 2m cijevi sigurno.
Imam doslovno 60cm od ugla do ruba prozora, a moram i nadvoj uračunati da je tu negdje + visoki kuhinjski elementi s unutarnje strane = jako malo manevarskog prostora.

Ovo s centralnom rupom prvo sam i ja mislio, ali i to me frka zabušiti da ne pogodim jer je s vanjske strane tog zida i komunikacijski ormarić kuda dolazi telefonija i optika i ide u moj i stan iznad.
Mislim da mi nema druge nego štemati iznutra pomalo i ako dođem do pred kraj, a nisam našao nikakve kablove, onda izmjeriti i izvana svrdlom.
Ako nađem nešto, onda kopam malo dalje



Dodatno pitanje:
Trebam jednu terasu staviti pod krov, stan prizemlje, isto stiropor fasada.
Tu moram neku firmu angažirati, a bojim se kako će se napraviti spoj na fasadu.
S vanjske strane terase je 1m visoki zidić od armiranog beton, tu bi trebali ići stupovi (3-4 komada) i na to kratka streha, krović, cca 6x1-2m.
Ali mi do pola širine smeta gore balkon od stana iznad.

Jel se to smije pričvrstiti nekako za sam balkon?
Dobio sam odgovor od jedne firme da nema problema, ali skupljam ponude okolo i rado bi provjerio da ne napravimo kakvu glupost

Javim se večaras... moram gibati sad... nisam ni pročitao čestito... javim se
miki je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 04:47   #3070
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
A muffa killer i je varikina (jača koncentracija) i jos neke soli koje sprječavaju ponovni rast gljivica.



Sta je ok da neko pomisa za tebe jer varikinu u pravilu nesmis mjesati sa ničim osim s vodom



Sreca je sta sam slucajno isa pogledati situaciju jer bi za par godina vjerojatno popapalo cijelu kuhinju i ode 40k kn u vitar
Sva ta sredstva sto se dodaju u boju su na bazi varikine, al nikakve koristi od toga. Đaba se zayebavaš s time.
Dok god ne staviš izolaciju izvana, a iznutra ne digneš temp i smanjiš vlagu, pljesan ce ti se uvijek stvarati.
Probaj držati sobnu temp na 22c uz vlažnost od 40-60% ... Pljesni nebi trebalo biti ili ce je biti vrlo malo.
Pljesan se krene razvijati na 65-70% važnosti, a preko 80% vlage nema šanse da se pljesan ne razvije.

Zato čim vidiš (osjetiš se to i njuhom) da se pljesan stvara po zidu, tretiraj ga varikinom i miran si do kraja sezone ... eventualno ćeš morati ponoviti jednom ili nijednom.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 13:58   #3071
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Ne stavlja se to u boju, to je sprej koji spricas direkt po pljesni, ko varikinu samo jos par ima stvaro oism cistog klora, i jos je veca koncentracija. I puno brže ubije gamad.

Problem je što je kuhinja kompletno zatvorena sa maskama, temperatura u kuhinji je uvijek cca 22, ali nije iza kuhinje tamo je bar 6 manje, klima se nije ugasila od 11 mjeseca do sada osim za ciscenje filtera. Nisam ja ni njuhom osjetio nego tek kad sam makao masku od kuhinje.
A ne mogu tretirati svaki put kada vidim jer moram micati cijelu kuhinju a to ce me po prvim informacijama koštati cca 1500kn. Treba preventivu što jaču napravit. zato je onaj plan od gore, 1.Muffa killer, 2. obrusit malo, 3. obojat sa Draco Shield 600,4. UVC svijetla + ventilator. Fasada kad dođe.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 14:41   #3072
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@Outta
Zašto UV svjetla i vent.? To kao neko trajno rješenje?
Nije to frka da s tim lateksom ne zatvoriš zid pa da ne bude još neki veći problem?
Imao sam sličan slučaj, na ulazu u predsoblju stana, metar sa dva prostorija stalno zatvorena i nije se baš grijala. Iako je stiropor fasada, na sjevernom zidute prostorije izvana je nema i zid je tanji - tamo su HEPovci ugradili brojila za struju i tu je bio "most" za prolaz hladnoće. Mi smo taj zid iznutra zatvorili s ormarima za cipele i kapute. Nakon koju godinu miris i vidjelo se iznutra na stražnjoj strani bijelog lesonita neke žućkaste točkice. Ormar nije bio ugradbeni, ali je bio skoro na mjeru, samo je gore bilo malo mjesta. Ormar je komplet otišao odotraga pa je maknut. Prema preporukama poznanika, zidovi su sanirani prvo nekim žestokim na bazi klora (žuta špric boca, pufas ili tako nešto), to je izblijedilo gljive odmah. Nakon toga zid opran od ostataka pa jedna ili dvije ruke nekog JUB algicida/biocida, tako nešto. Dalje sam stavio akrilnu emulziju pa jupol citro. Novi ormari koji ipak imaju par cm mjesta okolo, ali ne previše.To je bilo prije nekoliko godina i nikad se više nije pojavila plijesan na tom zidu, a nije baš da pazimo previše na tu prostoriju.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 21:16   #3073
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
@Outta
Zašto UV svjetla i vent.? To kao neko trajno rješenje?
Nije to frka da s tim lateksom ne zatvoriš zid pa da ne bude još neki veći problem?
Imao sam sličan slučaj, na ulazu u predsoblju stana, metar sa dva prostorija stalno zatvorena i nije se baš grijala. Iako je stiropor fasada, na sjevernom zidute prostorije izvana je nema i zid je tanji - tamo su HEPovci ugradili brojila za struju i tu je bio "most" za prolaz hladnoće. Mi smo taj zid iznutra zatvorili s ormarima za cipele i kapute. Nakon koju godinu miris i vidjelo se iznutra na stražnjoj strani bijelog lesonita neke žućkaste točkice. Ormar nije bio ugradbeni, ali je bio skoro na mjeru, samo je gore bilo malo mjesta. Ormar je komplet otišao odotraga pa je maknut. Prema preporukama poznanika, zidovi su sanirani prvo nekim žestokim na bazi klora (žuta špric boca, pufas ili tako nešto), to je izblijedilo gljive odmah. Nakon toga zid opran od ostataka pa jedna ili dvije ruke nekog JUB algicida/biocida, tako nešto. Dalje sam stavio akrilnu emulziju pa jupol citro. Novi ormari koji ipak imaju par cm mjesta okolo, ali ne previše.To je bilo prije nekoliko godina i nikad se više nije pojavila plijesan na tom zidu, a nije baš da pazimo previše na tu prostoriju.

Hi tech varijanta uzeo shelly UV, vidio sam. da uvc svijetlo masakrira gljivice pa why not. ventilator da malo cirkulira zrak u kuhinji, a moga bi premazat sa tiim jub biocidom, a sta je akrilna emulzija?

Sve u svemu definitivno na kraju stvljam draco. shield, ako se prodaje za to valjda valja
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 06:45   #3074
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
a sta je akrilna emulzija?
Impregnacija kojom se premaže zid prije farbanja.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 08:09   #3075
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova

Dodatno pitanje:
Trebam jednu terasu staviti pod krov, stan prizemlje, isto stiropor fasada.
Tu moram neku firmu angažirati, a bojim se kako će se napraviti spoj na fasadu.
S vanjske strane terase je 1m visoki zidić od armiranog beton, tu bi trebali ići stupovi (3-4 komada) i na to kratka streha, krović, cca 6x1-2m.
Ali mi do pola širine smeta gore balkon od stana iznad.

Jel se to smije pričvrstiti nekako za sam balkon?
Dobio sam odgovor od jedne firme da nema problema, ali skupljam ponude okolo i rado bi provjerio da ne napravimo kakvu glupost

Evo konačno da ti odgovorim.
Dakle, najbitnije je kakva će biti konstrukcija te strehe. Ideš li na metal ili drvo. Drugo pokrov... crijep/kanalica i sl. ili neki laki pokrov tipa polikarbonat/lindab/sandwich paneli...
ukoliko se ide na kanalicu/maditeran onda se nikako ne naslanjati na balkon. zapravo bih to oslanjanje izbjegao u svakom slučaju (nezz ni kakvo je vlasništvo balkona iznad) nego bih samo napravio limeni opšav oko balkona (svejedno ćeš ga raditi) a sama konstrukcija nek visi ukoliko se može tako izvesti.
Dalje, što se tiče učvršćivanja na fasadu ima više načina. U svakom slučaju se izreže fasada pa se (ovisno o konstrukciji) u visini međukatne ploče (beton) sidri greda podužno na fasadu ili se samo rogovi stave u usidrene metalne nosače. Opet velim ovisno o konstrukciji... ovo je za drvenu ali se može usidriti i metalni kutijasti profil.
miki je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 15:35   #3076
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@miki
Hvala za odgovor.
Vidim u profilu da si iz Istre pa ako imaš nekog izvođača za preporučiti da radi na potezu Poreč-Umag, slobodno javi, možeš i na PM

Ustvari, treba mi streha kao zaštita terase od kiše i sunca jer je na jugoistoku i užari se sve preko ljeta, ali opet da ne zaklonim sve sunce jer preko zime fino grije dnevnu
Nisam neki crtač, ali ovo je "tlocrt" terase:




Ssmeđe je stan, žuto je terasa, a sivi pravokutnik je taj balkon koji gore nije u mojem vlasništvu i kojega ne bi dirao puno. Omjeri nisu baš pogođeni naravno

Bijelo su označena lokacije gdje je moguće učvrstiti krov. Naprijed gdje su krugovi je ograda od armiranog betona i tu bi išli stupovi. Otraga i desno je zid na kojem je moguće učvrstiti (bijeli pravokutnici), cigla i termofasada.
E sad, da li je to dovoljno za učvrstiti nemam pojma, ali iz jedne firme su mi rekli da bi oni stavili betonske stupove i gore drvo i crijep.

Za konstrukciju i pokrov nisam siguran što bi bilo dobro. Drveni stupovi su problem jer ću ih farbati valjda jednom godišnje, sunce sve spali. Za željezo ne znam. Pokrov gore nešto što je lagano - radi konstrukcije jer mi ne izgleda baš super radi gore opisanog pričvršćenja. Ali ne bi onaj polikarbonat sigurno, viđam to okolo i jako se čuje kiša po tome, a susjedu su i nešto krivo ugradili pa pucketa dok se grije i hladi. Eventualno nešto od ovih sendvič materijala da se manje čuje, ne kužim se u to i ne znam stvarno što ima uopće na tržištu.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 16:06   #3077
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Bili moji za kuhinju, kazu nesto talijanski spoj, ne mogu maknit ploču bez da pukne ne mogu ništa maknit ako ne maknu ploču, a uz to triba cilu kuhinju micat bla bla. Izvadili frizider niti jedne jedine gljivice iza njega, ocito grije i to je dovoljno da se ne stvaraju.

Znači vraćam se na prvotni plan uv svitla + ventilatori, ovo sad što mogu dobavit cu poprskat sa mufa kilerom, u kutnom elementu cu izrezati rupu i kroz nju pošpricati i kupio shelly H+T senzor da znam kakva je situacija tamo iza, zvonit će mi ako vlaga bude iznad 60% i eto snađi se druže. Valjda će bit dovoljno uz buduću fasadu. Koja ce bit jeftinija nego ploca ja mislim
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 17:56   #3078
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
@miki
Hvala za odgovor.
Vidim u profilu da si iz Istre pa ako imaš nekog izvođača za preporučiti da radi na potezu Poreč-Umag, slobodno javi, možeš i na PM

Ustvari, treba mi streha kao zaštita terase od kiše i sunca jer je na jugoistoku i užari se sve preko ljeta, ali opet da ne zaklonim sve sunce jer preko zime fino grije dnevnu
Nisam neki crtač, ali ovo je "tlocrt" terase:




Ssmeđe je stan, žuto je terasa, a sivi pravokutnik je taj balkon koji gore nije u mojem vlasništvu i kojega ne bi dirao puno. Omjeri nisu baš pogođeni naravno

Bijelo su označena lokacije gdje je moguće učvrstiti krov. Naprijed gdje su krugovi je ograda od armiranog betona i tu bi išli stupovi. Otraga i desno je zid na kojem je moguće učvrstiti (bijeli pravokutnici), cigla i termofasada.
E sad, da li je to dovoljno za učvrstiti nemam pojma, ali iz jedne firme su mi rekli da bi oni stavili betonske stupove i gore drvo i crijep.

Za konstrukciju i pokrov nisam siguran što bi bilo dobro. Drveni stupovi su problem jer ću ih farbati valjda jednom godišnje, sunce sve spali. Za željezo ne znam. Pokrov gore nešto što je lagano - radi konstrukcije jer mi ne izgleda baš super radi gore opisanog pričvršćenja. Ali ne bi onaj polikarbonat sigurno, viđam to okolo i jako se čuje kiša po tome, a susjedu su i nešto krivo ugradili pa pucketa dok se grije i hladi. Eventualno nešto od ovih sendvič materijala da se manje čuje, ne kužim se u to i ne znam stvarno što ima uopće na tržištu.

Ako ti je uvjet da ti zimi ne zaklanja sunce a ljeti pravi hlad onda ja ne vidim drugog rješenja osim tende. To ti je i najjeftinija varijanta jer ćeš ove akrobacije sa bravarima (polikarbonat ili staklo) platiti masno a da ne pričamo o klasičnom krovu.
Eventualno možeš razmisliti o nekoj pergoli pa ispreplesti impregnirano platno ljeti a zimi ga skidati ili ga pustiti onako da visi malo... kao progeto... proguglaj "pergola platno"... ima toga dosta i može jako lijepo izgledati.
miki je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 22:18   #3079
user_Ime
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Lokacija
Postovi: 42
Bok.

Situacija je takva da treba razdvojiti vodu (zajednički sat je stavljen u vrijeme bratstva i jedinstva). Jedan od stanova u koji treba dovući novu vodovodnu cijev nalazi se na 2.katu. Znači treba dovući novu 3/4" cijev od prizemlja do visine ~6m (najniža točka stana na 2. katu gdje bi ušla nova vodovodna cijev)
Moja ideja u ovome trenutku je nadžbukna instalacija vodovodne cijevi na fasadu objekta te potom termička i mehanička zaštita cijevi. Ali sam u nedoumici što u tom slučaju koristit kao termičku/mehaničku zaštitu?
Neovisno o mojoj ideji pucajte i vaše ideje
user_Ime je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 22:55   #3080
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor user_Ime Pregled postova
Bok.

Situacija je takva da treba razdvojiti vodu (zajednički sat je stavljen u vrijeme bratstva i jedinstva). Jedan od stanova u koji treba dovući novu vodovodnu cijev nalazi se na 2.katu. Znači treba dovući novu 3/4" cijev od prizemlja do visine ~6m (najniža točka stana na 2. katu gdje bi ušla nova vodovodna cijev)
Moja ideja u ovome trenutku je nadžbukna instalacija vodovodne cijevi na fasadu objekta te potom termička i mehanička zaštita cijevi. Ali sam u nedoumici što u tom slučaju koristit kao termičku/mehaničku zaštitu?
Neovisno o mojoj ideji pucajte i vaše ideje

Cijev ima svoju "čarapu" koja je ujedno i termoizolacija, a što se tiče estetike i mehaničke zaštite limeni opšav ti limar napravi max 150kn/m1 (ovisi o pristupu, lokaciji... bla bla)... možeš eventualno (ukoliko podneblje zahtijeva) prije limara cijev uredno obložiti XPS-om (stirodur)... našnitaš i urežeš npr 10-centimetarsku ploču koliko treba za cijev, pa to polijepiš na fasadu. Ali isto tako cijev se može i uštemati u fasadu pa šlic pokrpiti i fasadirati poslije... ovisi o estetskim zahtjevima.
miki je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2021., 22:34   #3081
user_Ime
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Lokacija
Postovi: 42
@miki
hvala na povratnim informacijama
user_Ime je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 10:44   #3082
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Dakle trebam informaciju

Gorenje indukcija - IT43SC
Ljudi kupili indukciju, najcesce sve sto sam vidio u svom zivotu ili ima feder limic koji drzi plocu u mjestu ili dobijes 4 kopce pa se stegne. Ovdje nedobijes nista, a bogami da nema ni mjesta da igdje ista usarafis. Dali se netko s ovim susreo da nema nikakve kopce vec da sjedi samo na brtvi, zvao sam gorenje i pitao u servisu oni govore da ide samo brtva, indukcija ide na radnu plocu znaci nece biti upustena u nju.

Link na ugradnju - 33 strana (60cm model)
https://partners.gorenje.com/fts/Get...e=722083hr.pdf
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 12:12   #3083
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Pa nemaš kaj puno razmišljat, očito ju samoljepljiva brtva drži. Eventualno bi silikonirao rubove izrezane rupe prije postavljanja, ili premazat s D3.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 12:22   #3084
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ne kužim se u tu tehniku uopće, ima netko preporuku za kakvu napu?
Postojeća je dotrajala, neka Gorenje "na izvlačenje" bila ugrađena dolje između 2 gornja elementa, širine 60cm. Supruga veli da ne bi više takvu s ladicom na izvlačenje nego neku fiksnu i da bolje vuče.
Ova je imala promje 10cm cijevi, to bi isto možda mijenjali.


Da li veći promjer utječe na bolje izvlačenje?
Preporuke za te dimenzije i način ugradnje?

@fanatik
Taj D3, jel to ono obično bijelo (akrilno?) ljepilo za drvo?
Silikon je svejedno koji ima neki da je bolji za zaštićivanje izrezanih rupa?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 12:28   #3085
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Pa nemaš kaj puno razmišljat, očito ju samoljepljiva brtva drži. Eventualno bi silikonirao rubove izrezane rupe prije postavljanja, ili premazat s D3.

Ma otvore svakako uvijek zatvaram s ljepilom to nije upitno. Ali mi je bilo ovo cudno da nema niceg "konkretnog" da to ipak malo bolje drzi.

@c-shadow
Ako radis sa silikonom kod pecnice konkretno onda nesto sto je kvalitetnije i podnosi temperaturu recimo Bison ima svoj proizvod koji je deklariran do 300C mada nije da ce ikad na tom mjestu biti toliko stupnjeva ali si bar miran.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 12:37   #3086
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Pa čuj, generalno nema kam otić. Težina ju vuće dolje, a samoljepljiva brtvena traka drži. Da je samo gumeni dihtung, onda je stvar za mozganje, no ako je samoljepljiva traka, nemaš kaj razmišljat, napravio si po uputama proizvođača i bok.

@c-shadow; Nape gledaš ne po veličini nego po količini zraka koju vuče m3/h, a to vidiš u speckama nape.

D3 je vodootporno ljepilo za drvo.

D1 = Unutarnja područja u kojima temperatura samo povremeno prelazi 50 ° C, a sadržaj vlage u drvu je maksimalno 15%

D2 = Unutarnja područja, s povremenim kratkotrajnim izlaganjem tekućoj ili kondenziranoj vodi i / ili povremenoj visokoj vlažnosti, pod uvjetom da sadržaj vlage u drvu ne prelazi 18%

D3 = Unutarnja područja, s čestim kratkotrajnim izlaganjem tekućoj ili kondenziranoj vodi i / ili jakoj izloženosti visokoj vlažnosti. Vanjski dijelovi koji nisu izloženi vremenskim prilikama

D4 = Unutarnja područja s čestim dugotrajnim izlaganjem tekućoj ili kondenziranoj vodi. Vanjska područja izložena vremenskim prilikama
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 13:10   #3087
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@fanatik

Ma to za napu stoji, provjerio sam i idem na jaču definitivno.
Više me zanimalo da li imate kakvu preporuku proizvođača ili je sve manje-više isto?
Jer s Gorenjem ne želim više imati posla, razočarali su me na više različitih uređaja.


@freak
Već sam za takve situacije bio koristio silikon 300 °C, crni.

Za rezove impregnirati idem tražiti ovo D3 ljepilo mi se čini ok, valjda se upije pa će se držati. Slikon na drvo, hm, nekako mi se ljepilo čini bolje, ali ne kužim se u to baš
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 15:27   #3088
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
moze pitanje o kuhinjama posto vidim da su cijene dosta sarene i rang dosta varira.

koje firme i materijale izbjegavati a koji su dobri, koje cijene se krecu za neke osrednje(best buy)

to je tek u planu za pol godine, ali da pocnem gledat malo dizajne, mjere i sve to
Gemmy je online   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 20:09   #3089
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
@c-shadow
kvalitetnija su ti Kleiberit, Patafix, Bison (ove mozes u nekim pristojnijim trgovinama pronac). Sad vidim da se moze na croduxu nac i gorila ljepilo, nevolim ih posto su kao mlijeko i cijeli se izmusas , D3 ljepilo inace mozes i razrijediti s 10% vode cisto da je lakse mazati i dobro je preci u 2 sloja.

Citiraj:
Autor Gemmy Pregled postova
moze pitanje o kuhinjama posto vidim da su cijene dosta sarene i rang dosta varira.

koje firme i materijale izbjegavati a koji su dobri, koje cijene se krecu za neke osrednje(best buy)

to je tek u planu za pol godine, ali da pocnem gledat malo dizajne, mjere i sve to
Vise ti varira cijena u smislu koji dekor zelis, mehanizmi i sama kvaliteta tih dodataka.Materijale ja nebi cak po cijeni definirao vec po boji koje je lakse odrzavat a koje teze. Dimenzije su vec godinama standardizirane i one su gotovo uvijek okrugle brojke ako se ima prostora. U protivnom prostor diktira elemente

200 - 300 ( izvlacne kosare)
400 - 500 - 600 - 800 (klasicni elementi ladicari)
600 - aparati

Sudoper ulazi u neku svoju domenu dosta cesto je mjera 800-900 ali sve ovisi o prostoru gdje ces ga zgruvat.

Pecnice - indukcije - Perilice su najcesce primjenjive na elemente od 600 mm sirine, eventualno ako je manja kuhinja ljudi uzimaju perilice 450mm. Dubina elemenata je izmedu 56-54cm + Fronta.

A sad nadalje krece zanimljiv dio kutevi, otvori za struju, voda i sto drugih stvari koji mogu poremetiti raspored.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2021., 21:20   #3090
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Dakle trebam informaciju

Gorenje indukcija - IT43SC
Ljudi kupili indukciju, najcesce sve sto sam vidio u svom zivotu ili ima feder limic koji drzi plocu u mjestu ili dobijes 4 kopce pa se stegne. Ovdje nedobijes nista, a bogami da nema ni mjesta da igdje ista usarafis. Dali se netko s ovim susreo da nema nikakve kopce vec da sjedi samo na brtvi, zvao sam gorenje i pitao u servisu oni govore da ide samo brtva, indukcija ide na radnu plocu znaci nece biti upustena u nju.

Link na ugradnju - 33 strana (60cm model)
https://partners.gorenje.com/fts/Get...e=722083hr.pdf
Kod mene je isto tako, u paketu su bili samo limići za centriranje u rupu i samoljepljiva spužva. Nisam ništa silikonirao jer nema potrebe, ovo dobro drži, a kasnije ću je lakše izvaditi kada bude trebalo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na