Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.12.2022., 18:24   #1
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
(riješeno) Čudni problemi s ventilatorima

Donio mi brat komp na servis a ja očito ostario.

Nuspojava: računalo se gasi u radu, čak i dok stoji u idle.

Dijagnoza:

iteracija 1: GPU se pregrijava s obzirom da ventilatori uopće ne vrte. Zavrte se na kratko dok se računalo pokreće i nakon toga se lijepo isključe dok temperatura postepeno ide preko 90°C. Nedugo nakon toga se računalo ugasi.

Bacio sam oko na napone na railovima, sve se čini normalno i stabilno.

Odspajam ventove s konektora na grafičkoj (dva ventilatora su spojena na taj 4 pinski konektor) i spajam na 12V (vanjski izvor), ventilatori vrte sasvim normalno. Zaključujem kako je problem s upravljanjem ventom na GPU, iako nisam to nikada vidio uživo.

"Riješenje" mi je bilo da odrežem konektor, dolemim obični 3 pinski konektor i to onda spojim na matičnu, na 4 pinski chasis header.

Palim komp, nakon malo vremena ventilatori se opet ugase. GPU-z cijelo vrijeme pokazuje uredan postotak rada brzine ventilatora, to izgleda vadi iz krivulje. GPU ide pomalo prema 90°C.

Iteracija 2: spajam ventove na 3 pinski sistemki fan header na matičnoj i tada se ventovi ne gase u radu nakon više minuta. Pokrenem furmark, temperatura ide preko 90°C. Skidam hladnjak, zamijenim pastu, max temp se spušta na 66°C nakon nekoliko minuta. Ventilatori rade kako spada.

Dodajem jedan vent na kućište s prednje strane da otpuše nešto tog toplog zraka van. Računalo ide u upotrebu.

Iteracija 3: računalo se opet gasi nakon svega nekoliko minuta igranja. Ventilatori prividno rade OK, pokrećem prime, max CPU temp preko 80°C u tili čas.

Lijepo sve očistim, zamijenim pastu, ponovno prime, izgleda kao da lijepo drži na nekih 55°C, palim i furmark da vidim što se događa pod malo većim opterećenjem.

I tada kreće kontroverza. Ventilatori se dobro zapuhali (CPU i GPU), CPU ide na preko 80 (kasnije vidim da je max 90 na jednoj od jezgri), u jednom trenutku bih kazao kako je CPU downclockao i onda CPU vent staje. Temperatura drži 80 i vent stoji.

Tada, pretpostavljam u znak podrške, staje jedan vent na GPU. Ta dva venta su spojena paralelno, tako da jedino što mogu zaključiti je da trenje poraste nakon nešto vremena rada i kada ode preko granice vent više ne vrti. Nakon još minutu staje i drugi GPU vent.

Mislio sam da imam drugi CPU hladnjak ali to je bio valjda za 775 a on se malo razlikuje od ovog za 1150. Vadim opet hladnjak van, trag paste je bio točno onako kako sam učio u školi tako da smatram da je to sve bilo uredno montirano. Obrišem i opet stavim pastu. Palim računalo, ventilatori rade uredno minutu i onda se lijepu ugase.

Na dodir niti jedan od tih ventilatora ne izgleda kao da je blokiran, nema škripanja ili stenjanja. Bilo je dosta prašine ali ovo nije bio niti približno najgori slučaj kojeg sam do sada vidio. Kada sam digao hladnjake, u oba slučaja je bilo nekih tragova koji bi indicirali kontinuirano visoke temperature, naročito kod GPU. Sve se dalo lijepo očistiti s alkoholom.

Dodatno moguća zanjimljiva stvar je da sam probao GPU ventove spojiti preko nekog kineskog PWM (valjda) regulatora i vrte jedino na najnižoj brzini.

Pomislio sam da je možda skuren i fan header na ploči, pa sam zamijenio poziciju s ovim manjim ventom na kućištu, on uredno vrti na oba. I na njemu je bilo znatno više prašine, međutim jasno da je on radio na znatno nižim temperaturama a vjerojatno potrebuje i manje mA.

Ono što mi pada na pamet kao riješenje je kupiti neki hladnjak za CPU (koji bi eventulano ostao za naredno računalo) i novi hladnjak za GPU, s čime imam nula iskustva i ne vidim da se previše prodaju naokolo.

Možda mogu izmajmunisati GPU i dva ventilatora učvrstiti na postojeći hladnjak nakon što maknem to plastično kućište. Nisam pametan što je ovdje najbolje uraditi i kako biti siguran zašto se gasi ovaj nesretan komp.

Predmetno računalo:
i5 4660, stock hladnja
R9 380x XFX
Cooler master, 550W, bronze
Asrock H81M-GL

Hvala unaprijed.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 18.12.2022. u 18:39. Razlog: spelovanje
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2022., 23:32   #2
dbL
Premium
 
dbL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Osijek
Postovi: 243
Ta graficka i trosi a i grije se ajme, ja bih provjerio napajanje i probao sa jacim !?


Sent from my iPhone using Tapatalk
dbL je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.12.2022., 16:50   #3
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Ja bih se složio sa kolegom dbL i pokušao bi sa drugim napajanjem…ali nekim kvalitetnim jer ta grafa vuče dobrih 300w pod opterećenjem. Zanimljiv slučaj. Uglavnom javi što je bio problem.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2022., 20:20   #4
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Ventilatori su krepali sigurno, tu nema druge po meni. Pitanje je je li štogod na matičnoj stradalo (cpu header).

To računalo je u funkciji dulji niz godina u nepromijenjenoj konfiguraciji, ali moguće da je napajanju došlo do glave.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 21.12.2022. u 21:33.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2022., 21:28   #5
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Dakle, naručio iz ADMa prekjučer, došlo danas (nice) dva Arctic F8 i Freezer 7x. Pustio sam ga da žvače 10ak minuta prime i furmark, GPU ide na 79°C, CPU do 56°C. Pokrenuo sam i GTAV na desetak minuta i bilo je sve OK. Proizvodi dosta topline ali za sada izgleda radi stabilno, da kucnem o drvo. Za sada sve ide optimalno.

Na fotografijama se može vidjeti ta velebna A je to izvedba GPU hladnjaka. Vijci su na točno 80mm, međutim rupe na ventilatoru od 80 su na kakvih 70mm razmaka. Tako da sam jedan ugao ventilatora pritegnuo vijkom, pa na dva vanjska vijka vezao vezicom. Kako su ventilatori počeli bježati prema van, na unutarnje dvije rupe sam dodao još jednu vezicu i pritegnuo ih natrag u srednji položaj. Ovako sam čak dobio i elastični ovjes

Naravno, pitanje je koliko će to sve skupa trajati, ali taj most ću prelaziti kada dođem do njega.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	temps.jpg‎
Views:	112
Size:	694.8 kB
ID:	25881   Click image for larger version

Name:	a-je-to-1.jpg‎
Views:	145
Size:	702.3 kB
ID:	25882   Click image for larger version

Name:	a-je-to-2.jpg‎
Views:	121
Size:	682.1 kB
ID:	25883  

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 21.12.2022. u 21:33.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 13:41   #6
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Znači crkli su ventovi na grafi i dolazilo je do pregrijavanja. Svaka čast na jeftinoj izvedbi novog hladnjaka jer po meni nema smisla za tu grafu izdvajati novce za neki aftermarket hladnjak. Btw…ovo je super temperatura za furemark jer ne vjerujem da u igrama doseže tu razinu. Eto riješio si problem sa stilom i vjerujem da će ta grafa i dalje raditi još godinama.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 19:59   #7
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Hvala i hvala, iz tvojih usta/tipkovnice u božje uši.

U retrospektivi mislim da se komp gasio zbog pregrijavanja procesora jer bih zbog prekrijavanja GPU ipak prije očekivao pojavu nekih artifakata i smrzavanje slike.

Jedna stvar koja mi nikako nije jasna je ona maksimalna GPU temperatura od 67°C koju sam vidio sa original ventovima na max, to mi stvarno nikako nije jasno. Teško mi je povjerovati da su ta dva mala venta mogla toliko više zraka pogurati da postignu razilku temperature od 12-13°C.

Kako bilo, poučno i traumatično iskustvo i dosta nevjerojatan tajming da pokrepaju ti ventovi, na takav način i u datom rasporedu. Za sada komp drži i nije se više gasio, tako da mislim da bi to bilo to.

Jedino mi je žao što sam sfušario onaj pad na malom heatsinku na mosfetima, ali na kraju dok samo sve ugurao unutra (veliki bonus što nisam mora sve čupati vanka zbog novog CPU hladnjaka jer ima vulgaris plastično postolje) više nisam imao živaca vaditi van GPU, skidati hladnjak prvi pa drugi, stavljati novi pad pa sve opet natrag. Budem to na servisu na 200k kilometara.

Stvarno sam ostario
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na