Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2020., 22:54   #1
ForzaFiume
Registered User
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 0
Dizalice topline

Otvorio bi ovu temu da vidimo iskustva ljudi koji koriste dizalice topline i koliko su zadovoljni sa istom...
ForzaFiume je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 17:31   #2
ikocijan
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor ForzaFiume Pregled postova
Otvorio bi ovu temu da vidimo iskustva ljudi koji koriste dizalice topline i koliko su zadovoljni sa istom...
Koristim LGevu dizalicu topline zadnjih godinu dana. Poprilično sam zadovoljan, nisam imao nikakvih problema. Ovdje možete pročitati moje iskustvo - https://hiza.xyz/dizalica-topline-is...rosnja-struje/
ikocijan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2021., 17:41   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Za precizan a ne invazivan nacin mjerenja potrosnje struje aparata, mozes kupiti Shelly EM kojeg elektricar(i sam spojis ako se dobro razumjes) spoji i stavi električna klijesta oko faze i mozes u svakom trenutku vidjeti trenutnu potrosnju, i ukupnu potrošnju kroz period od godinu dana
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 18:08   #4
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor ForzaFiume Pregled postova
Otvorio bi ovu temu da vidimo iskustva ljudi koji koriste dizalice topline i koliko su zadovoljni sa istom...
Mi smo ugradili Daikinove zrak/zrak multi dizalice.
Isprva smo mislili zrak/voda, al kad si sračunam, povrat investicije bi mi bio vrlo vjerovatno u zagrobnom životu ... Mada ni ovo nije bezazlena investicija.
Bili smo malo skeptični, jer susretao sam se jedino sa klasicnim klima grijanjem. Al ovo je jedan sasvim drugi svijet.
Nevjerovatna kolicina topline izlazi iz puhalica.
Evo okruglo 6 mjeseci otkako su ugrađene i prakticki smo zaboravili da postoje.
Trose 50-150kn mjesecno u nekom prijelaznom razdoblju, a prošli mjesec kad je išlo do -10c povukle su 250kn za cijeli mjesec.
Prostor koji grijemo je oko 100m2. Odlicno izolirano, vanjski zidovi su Cavity wall gradnja (fasadna cigla, kamena vuna armirano-betonska konstrukcija).
Držimo na 22-23c i uglavnom smo u kratkim rukavima.
Grijanjem/hlađenjem, dnevni ciklusi, pracenje potrošnje se upravlja preko mobilne app. Može unutar i izvan kućne mreže.
Svakako preporuka.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 23.01.2021. u 18:16.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 18:55   #5
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Kakav link za to?

Narajcal sam se

Mi doma grijemo samo na plin
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 19:28   #6
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Mi smo ugradili Daikinove zrak/zrak multi dizalice.
Isprva smo mislili zrak/voda, al kad si sračunam, povrat investicije bi mi bio vrlo vjerovatno u zagrobnom životu ... Mada ni ovo nije bezazlena investicija.
Bili smo malo skeptični, jer susretao sam se jedino sa klasicnim klima grijanjem. Al ovo je jedan sasvim drugi svijet.
Nevjerovatna kolicina topline izlazi iz puhalica.
Evo okruglo 6 mjeseci otkako su ugrađene i prakticki smo zaboravili da postoje.
Trose 50-150kn mjesecno u nekom prijelaznom razdoblju, a prošli mjesec kad je išlo do -10c povukle su 250kn za cijeli mjesec.
Prostor koji grijemo je oko 100m2. Odlicno izolirano, vanjski zidovi su Cavity wall gradnja (fasadna cigla, kamena vuna armirano-betonska konstrukcija).
Držimo na 22-23c i uglavnom smo u kratkim rukavima.
Grijanjem/hlađenjem, dnevni ciklusi, pracenje potrošnje se upravlja preko mobilne app. Može unutar i izvan kućne mreže.
Svakako preporuka.
Zivis u kuci ili stanu? Koliko mjesta zauzima ta zrak-zrak kombinacija? Vanjska instalacija je samo jedinica kao i kod klime? Sta je po prostorijama postavljeno, nekakvi konvektori/puhalice? Kakav je zrak u odnosu na grijanje na klimu? Kolika je okvirno cijena tog sistema (sa ugradnjom)?
__________________
prileee je online   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 19:38   #7
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Kakav link za to?

Narajcal sam se

Mi doma grijemo samo na plin
Ovisno o prostoru i mogućnostima ugradnje opcija nam je bila 1 vanjska jedinica na 4 unutarnje:
https://www.klimakoncept.hr/hr/daiki...n_r_32/1344/33

Ili 2 vanjske jedinice pa svaka na svoje 2 unutarnje:
https://www.klimakoncept.hr/hr/daiki...m_r_32/1338/33

... unutarnje jedinice si slažeš po principu; koliko soba toliko jedinica, ovisno o kvadraturi biraš jačinu, a ovisno o dubini džepa biraš klasu 😁
https://www.klimakoncept.hr/hr/advse.../priceLow/0/-1


Zbroj snaga unutarnjih jedinica bi se približno trebao poklopiti sa jačinom vanjske jedinice.

Raspored naših prostorija je takav da s jedne strane objekta imamo terasu na koju su naslonjene blagovaonica s kuhinjom i dnevna, a sa druge strane imamo balkon na koji su naslonjene spavaca i djecija soba pa smo se zbog jednostavnosti odlucili na 2 vanjske jedinice koje napajaju po 2 unutarnje. 1 set s jedne strane objekta, a drugi set s druge stranje.

Klimakoncept sam linkao jer imaju dobrar web.
Cijene su im astronomske.
Ja sam prosao jedno 30% jeftinije.


Edit:
@prileee

Grdosije su to od 40-50 kila svaka
Dimenzije izvuci iz linkova gore.
Riječ je o stanu. Za pričuvno grijanje sam planirao ubosti Norveške radijatore, al sad vidim da nema potrebe.


I da. Na sve to gore ... u svaku jedinicu ide wifi modul. Daikinovi su najjeftiniji, 200kn po komadu.
Wifi se ubode u predviđen slot. Konfiguracija je trivijalna, ako ruter ima wps key
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 23.01.2021. u 19:49.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 20:28   #8
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ne razumijem, koja je razlika između klime i dizalice topline u ovoj izvedbi? Meni se čini nikakve, pošto si i linkao klime. Molim objašnjenje ako postoji.

Davno kada su mi objašnjavali dizalice topline, to je bilo na pricipu kopanja duboke rupe u zemlji kroz koji bi se onda provlačio zimi hladan zrak da se ugrije prirodno na temperaturu zemlje, i onda se dogrije na sobnu. Ljeti se isto tako hladilo, vrući zrak se hladi na temperaturu zemlje i onda dodatno hladi po potrebi.

Sada malo malo ljudi pričaju o dizalicama topline, i kada se uđe u priču, to su obične inverter klime.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 23.01.2021. u 20:40.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 21:15   #9
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ne razumijem, koja je razlika između klime i dizalice topline u ovoj izvedbi? Meni se čini nikakve, pošto si i linkao klime. Molim objašnjenje ako postoji.

Davno kada su mi objašnjavali dizalice topline, to je bilo na pricipu kopanja duboke rupe u zemlji kroz koji bi se onda provlačio zimi hladan zrak da se ugrije prirodno na temperaturu zemlje, i onda se dogrije na sobnu. Ljeti se isto tako hladilo, vrući zrak se hladi na temperaturu zemlje i onda dodatno hladi po potrebi.

Sada malo malo ljudi pričaju o dizalicama topline, i kada se uđe u priču, to su obične inverter klime.

Onda se probaj ugrijati na tu običnu klimu?! 😁
Pogotovo u kontinentalnoj hrvatskoj na -10-15c

Googlaj

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe

Princip je sličan ili isti, al kad se priča o dizalici topline zrak/zrak podrazumjeva se da je namjenjena prvenstveno za grijanje, a sekundarna funkcija će biti hlađenje.

https://www.daikin.hr/hr_hr/product-...eat-pumps.html

Sve su to dizalice topline ili toplinske pumpe.
Ovisno iz kojeg menija crpe toplinu i u koji medij ga predaju ... Imaš zrak/zrak, zrak/voda,
Geotermalni izvori/voda kao npr. u mjestu Topusko, cijelo mjesto (tj. Oni koji su se spojili) imaju grijanje iz geotermalnih izvora.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King