Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.02.2023., 20:52   #2221
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Hvala ti puno. Isprobam sutra, trenutno u gužvi nekoj.

A za pass nije problem, u principu će RPI biti kod kuće od šefa. I on će se na taj wifi spajati po potrebi sa laptopom kada mora do baze.


Samo ovo path do skripte, koji mi je path ako pokrećem skriptu sa "sudo ./vpn.sh" Odnosno u rootu je, nije u folderu
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 20:55   #2222
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 547
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Samo ovo path do skripte, koji mi je path ako pokrećem skriptu sa "sudo ./vpn.sh" Odnosno u rootu je, nije u folderu
Ne treba ti sudo nigdje, jer se servis/skripta već pokreće kao root. Izbaci ga iz skripte i iz servisa.

Puni path možeš dobiti sa naredbom "pwd" u terminalu gdje je skripta, npr. "pwd" će ti ispisati "/home/pi" ili nešto slično što znači da je path "/home/pi/vpn.sh".
Dule je online   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 21:09   #2223
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Uspio odraditi. Probao ručno pokrenuti skriptu i traži me pass, upišem ga i okine se servis

systemctl start vpnservice.service

Code:
pi@RpiC:~ $ systemctl start vpnservice.service
==== AUTHENTICATING FOR org.freedesktop.systemd1.manage-units ===
Authentication is required to start 'vpnservice.service'.
Authenticating as: ,,, (pi)
Password:
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 21:10   #2224
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 547
Za systemctl naredbe ti treba sudo ili root.

Also, da vidiš stdout servisa i što se događa u pozadini prouči naredbu journalctl.
Dule je online   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 21:17   #2225
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Hvala puno, imaš pivo.

Sve šljaka nakon sudo reboot.

Sad još jedan PI moram složiti sa dodatnim USB-LAN adapterom (ostatak klijenata je samo LAN). Kad klijentu kojem crkne tcom(VPN) router stavim 4G router(nonVPN) i preko PI-ja mu za prvu ruku riješim pristup serveru.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 09:08   #2226
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Inace, za problem sto kad ubijes 'ssh' pukne i proces koji drzi, to je normalno, jer bash salje HUP signal procesima koje 'ostavi' kad se gasi. To se rijesi sa 'disown' komandom za procese koje pokrenes i zelis ostaviti da se vrte.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 05:41   #2227
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Cubic (Custom Ubuntu ISO Creator) is a GUI wizard to create a customized Live ISO image for Ubuntu and Debian-based distributions.
Cubic permits effortless navigation through the ISO customization steps and features an integrated virtual command line environment to customize the Linux file system. You can create new customization projects or modify existing projects. Important parameters are dynamically populated with intelligent defaults to simplify the customization process.
This is an incredibly neat tool, and it’s given me the urge to see if I can create my own custom ISO with my personal defaults all set out of the box.

Zgodno
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 08:03   #2228
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
jakooo
moram se sjetiti isprobati
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 06:16   #2229
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Naletio na nekaj interesantnog...


Citiraj:
Vanilla OS is what I would consider to be a Linux nerds dream. It’s based on Ubuntu, but strips out everything I don’t like, including snap and any other Canonical trash. Vanilla OS is an immutable operating system, core parts of the system are read only to prevent unwanted changes and corruption from third-party apps or a bad update. Vinialla used ABRoot creating present and feature states for updates. Most packages will be installed as flatpaks, but you have their own package manger allowing you to install Fedora, or Arch Linux packages inside containers.

https://documentation.vanillaos.org/?ref=techhut-media


Neat
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 13:06   #2230
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Čini se jako fora koncep. probao sam u vmu. zahtjeva puno prilagodbe. kad sam istraživao, naletio da nije ništa novo

https://silverblue.fedoraproject.org/
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 13:09   #2231
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 14:42   #2232
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
Čini se jako fora koncep. probao sam u vmu. zahtjeva puno prilagodbe. kad sam istraživao, naletio da nije ništa novo

https://silverblue.fedoraproject.org/

Citiraj:
Fedora Silverblue is a variant of Fedora Workstation. It looks, feels and behaves like a regular desktop operating system, and the experience is similar to what you find with using a standard Fedora Workstation.

However, unlike other operating systems, Fedora Silverblue is immutable. This means that every installation is identical to every other installation of the same version. The operating system that is on disk is exactly the same from one machine to the next, and it never changes as it is used.

Fedora Silverblue’s immutable design is intended to make it more stable, less prone to bugs, and easier to test and develop. Finally, Fedora Silverblue’s immutable design also makes it an excellent platform for containerized applications as well as container-based software development. In each case, applications (apps) and containers are kept separate from the host system, improving stability and reliability.

Fedora Silverblue’s core technologies have some other helpful features. OS updates are fast and there’s no waiting around for them to install: just reboot as normal to start using the next version. With Fedora Silverblue, it is also possible to roll back to the previous version of the operating system, if something goes wrong.

Na povrsini - da Ispod haube je koncept izmijenjen. Svaka distra je vise manje drukcije upakiran set GNU alata i filozofije/optimizacija. Microsoftov CBL Mariner je takoder raden na bazi Fedore (osobno nebi nikad uzimao Fedoru kao bazu za ista server related al kaj ces). Ak hoces nekaj sasvim drukcije isprobat - cekiraj Opensuse microOS

https://microos.opensuse.org/


Mislim da je Red hat nekaj prckao po svojoj verziji, ak se nevaram Core OS se zvala distra.

Citiraj:

Main features of the openSUSE MicroOS is :
  • Read-only root filesystem to avoid accidental modifications of the OS
  • The Transactional Updates technology leverages btrfs snapshots to apply package updates without interfering with the running system
  • health-checker to verify the OS is operational after updates. Automatically rolls back in case of trouble.
  • cloud-init for initial system configuration during first boot on Cloud (includes OpenStack)
  • Combustion and Ignition for initial system configuration during first boot on all other images.
  • Designed to fit perfectly into existing openSUSE or SUSE Linux Enterprise environments
  • Podman Container Runtime available
  • Rolling Release: Every new openSUSE Tumbleweed snapshot also automatically produces a new openSUSE MicroOS release. The Leap based version automatically updates when maintenance updates for Leap are published.
See the detailed design overview of MicroOS for more details.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 14:48   #2233
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova

Ekipa dosta hvali ZSH i ovakvi projekti su zgodni za po doma i za devove za vlastite masine jer hej - dok god ti pomaze u produktivnosti - zasto ne. Ja ga kao admin zaobilazim u sirokom luku - jer nije standard (bar zasad ne, i ne na serverima koje odrzavam) - dakle - BASH+vim i deri - nikakvi aliasi, pomagala il slicne stvari...al bez ovoga ne mogu (na svu srecu smijemo ga imat u razvojnom okruzenju...prod je no-go al to me ne smeta):


https://github.com/magicmonty/bash-git-prompt


Hovewer - volio bih cuti razmisljenja ekipe koja je duze koristila BASH i ZSH - prednosti i nedostaci iz njihovog gledista Koje pluginove koristite?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 18:39   #2234
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,580
MicroOS mi po ideji liči na TinyCoreLinux samo je složen na drugačiji način.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 19:48   #2235
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Ja čekam Vanilla + KDE.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 20:32   #2236
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ja čekam Vanilla + KDE.
KDE Neon? Opensuse? Fedora KDE Spin? Debian KDE (minimal install)?

Iskreno bas sam u fazi da se malo otkacim od GTK sucelja i predem privremeno na KDE na desktop stroju...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 22:20   #2237
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Neon mi jednostavno nije sjeo. Fedoru smo već spominjali. Debian KDE sam si montirao u VM pa se malo igram s time, osim kad zaboravim.

Htio bih dati i ozbiljnu priliku Manjaro i3wm.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 00:00   #2238
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,180
Meni je Fedora KDE Spin the shit.
Već godinama.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 14:14   #2239
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 286
MX Linux KDE?
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 14:32   #2240
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 555
Kod mene je Debian sa Mateom na čelu. Čak sam probavao i Trinity...
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 20:32   #2241
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...

Instalirao PopOS
I wifi je radio dva dana tocno😂
Nakon toga nista, dovodi me u ocaj ovaj linux. Osim linux minta koji mi tijekom instalacije vec pronalazi sve mreze, sve druge distre se slome, probao debian, manjaro i sad pop os. A ne zelim na mint
Probao sve moguce solucije koje trazilice daju ocajan sam

Razmisljam jednostavno stavit usb wifi stick i gotovo
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 20:37   #2242
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 20:50   #2243
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Citiraj:
Autor atjeroid Pregled postova
MX Linux KDE?
Probao sam i taj na kratko, ali mi je bio nekako čupav. Možda bi trebalo ponekad malo dulje inzistirati, ali kada ima toliko izbora nekako je teško opravdati utrošak vremena.

Moram kazati da sam se nakon cca 12 mjeseci turneje na koju sam krenuo sa Manjara vratio na Manjaro sa određenom dozom olakšanja, postavljajući sam sebi pitanja tipa: što ti je to trebalo?

Jedino što me dosta muči kod dotičnog je stabilnost sistema kod spuštanja i dizanja iz standby. Digne se on, ali se diže s jednakim poteškoćama kada ležim dulje od sedam sati A ja baš preferiram standby.

Druga stvar koja me donekle smeta je taj nesretni, masovni, rolling release. Mislim da bi update ipak trebao biti malo konzervativniji.

Ali KDE kao takav ne znam s čime bih htio zamijeniti. Osim možda s nečim minimalističkim, čisto zato što volim bol i patnju.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 22:23   #2244
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Ako nekome treba jeftin USB3 ethernet dongle: https://www.mall.hr/mrezne-kartice-a...bit-lan-bijeli

Za 8€ ne znam može li bolje. Ne grije se pretjerano za razliku od većine takvih stvarčica. Unutra je Realtek 8153, dugačak je 6cm i plastičan

Code:
[162677.376992] usb 2-2.2: new SuperSpeed USB device number 5 using xhci_hcd
[162677.398627] usb 2-2.2: New USB device found, idVendor=0bda, idProduct=8153, bcdDevice=30.00
[162677.398662] usb 2-2.2: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=6
[162677.398680] usb 2-2.2: Product: USB 10/100/1000 LAN
[162677.398695] usb 2-2.2: Manufacturer: Realtek
[162677.398708] usb 2-2.2: SerialNumber: 000001
[162677.505437] usb 2-2.2: reset SuperSpeed USB device number 5 using xhci_hcd
[162677.572312] r8152 2-2.2:1.0: load rtl8153a-4 v2 02/07/20 successfully
[162677.602205] r8152 2-2.2:1.0 eth1: v1.12.13
[162677.765622] usbcore: registered new interface driver cdc_ether
[162677.770711] usbcore: registered new interface driver r8153_ecm
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 06:15   #2245
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Instalirao PopOS
I wifi je radio dva dana tocno😂
Nakon toga nista, dovodi me u ocaj ovaj linux. Osim linux minta koji mi tijekom instalacije vec pronalazi sve mreze, sve druge distre se slome, probao debian, manjaro i sad pop os. A ne zelim na mint
Probao sve moguce solucije koje trazilice daju ocajan sam

Razmisljam jednostavno stavit usb wifi stick i gotovo

Kvaka je u firmware-u za tvoju WI-FI karticu. Jednom kad instaliras potrebne pakete za firmware-om za tvoju karticu sve bi trebalo sljakat - al ne samo 2 dana. POP-OS nisam nikad koristio ali imam osjecaj da nije bas skalupljen kak spada. Naime cak i kad se kod sys updejta kernel updejta sam bi trebao bez problema rebulidat module. Interesantno bi bilo vidjet boot log - zbog cega ne radi. Manjaro s druge strane dolazi vec sa svim firmware paketima. Debian recimo ne (i nebih ti ga preporucio ako se nemas volje/vremena udubiti u Linux teme jer Debian ima svoju malo drukciju filozofiju i dosta je manje automatizma). Zato za klasican Desktop Usage pocetnicima uvijek preporucam mainstream Desktop distre tipa Ubuntu/Kubuntu,Fedora. Ak ti Manjaro pase - go for it, zasto ne Ispod haube je Arch - dakle imas odlicnu dokumentaciju (Arch Wiki) a sustav je cist solidno kamufliran. Na kraju - ti koristis OS i normalno da ces koristiti sto tebi odgovara
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 07:29   #2246
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,799
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ako nekome treba jeftin USB3 ethernet dongle: https://www.mall.hr/mrezne-kartice-a...bit-lan-bijeli
Moze info o brzinama, tj moze li u lokalnoj mrezi preci 100Mbps jer nalazim neka iskustva da NE moze.

Iako sam zadovoljan s tp-link ue300 adapterima (isto realtek 8153), ovaj mi je simpaticniji zbog cijene.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 08:23   #2247
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Moze info o brzinama, tj moze li u lokalnoj mrezi preci 100Mbps jer nalazim neka iskustva da NE moze.

Iako sam zadovoljan s tp-link ue300 adapterima (isto realtek 8153), ovaj mi je simpaticniji zbog cijene.
Možda neki faulty proizvod, no to je gigabitni adapter, tak da bi svakako trebao preko 100mbit/s vući.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:12   #2248
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Kolege, ima netko preporuku za jednostavni video editor?
Pretežno mi treba za nabrzinu urediti neke screencastove i sl., crop videa, jednostavnije rezanje i spajanje po timelineu, audio obično as is. Zasad sam se snašao s Shotcut, pristojan jedino mi dosta spor kod exporta. Capture sam radio s OBS. Ne bi instaliravao neku mrcinu od programa tipa DaVinci
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:23   #2249
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 286
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Probao sam i taj na kratko, ali mi je bio nekako čupav. Možda bi trebalo ponekad malo dulje inzistirati, ali kada ima toliko izbora nekako je teško opravdati utrošak vremena.

Moram kazati da sam se nakon cca 12 mjeseci turneje na koju sam krenuo sa Manjara vratio na Manjaro sa određenom dozom olakšanja, postavljajući sam sebi pitanja tipa: što ti je to trebalo?

Jedino što me dosta muči kod dotičnog je stabilnost sistema kod spuštanja i dizanja iz standby. Digne se on, ali se diže s jednakim poteškoćama kada ležim dulje od sedam sati A ja baš preferiram standby.

Druga stvar koja me donekle smeta je taj nesretni, masovni, rolling release. Mislim da bi update ipak trebao biti malo konzervativniji.

Ali KDE kao takav ne znam s čime bih htio zamijeniti. Osim možda s nečim minimalističkim, čisto zato što volim bol i patnju.
Osobno koristim neon, sviđa mi se stable base i nove verzije KDE-a
Na drugom laptopu je MX linux, stabilan, toši malo resursa, laptop služi za distro hopping i zafrkanciju. KDE mi je must, puno mi bolje leži. Isprobao sam Q4OS (lijepo konfiguiran debian), Kubuntu (don't like it), MX linux, Neon...

Sada je na redu SuSe KDE, koliko čujem lijepo složena distribucija
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:24   #2250
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 286
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Kolege, ima netko preporuku za jednostavni video editor?
Pretežno mi treba za nabrzinu urediti neke screencastove i sl., crop videa, jednostavnije rezanje i spajanje po timelineu, audio obično as is. Zasad sam se snašao s Shotcut, pristojan jedino mi dosta spor kod exporta. Capture sam radio s OBS. Ne bi instaliravao neku mrcinu od programa tipa DaVinci
Kdenlive - https://kdenlive.org/en/
atjeroid je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na