Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.01.2023., 00:02   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Lenovo ThinkCentre NEO 50t TW mrtvo na dolasku?

Kupim novo sljedeće računalo




- Procesor: Intel Core i5-12400 (6C/12T, 2.50GHz/4.40GHz, 18MB cache) - Chipset: Intel B660 - Memorija: 8GB DDR4 3200MHz UDIMM * 2× DDR4 UDIMM utora, dual-channel (max. 64GB) - Tvrdi disk: 512GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0x4 NVMe * do dva diska: 1×3.5" HDD + 1× M.2 SSD * 3.5" HDD (do 2TB) * M.2 SSD (do 1TB) - Grafika: Integrated Intel UHD 730 Graphics - Optička jedinica: DVD+/-RW - Čitać kartica: 3-u-1 - Priključci/Prednja strana: * 2× USB 3.2 Gen 1 * 2× USB 3.2 Gen 2 * 1× USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer and 5V@3A charging) * 1× headphone / microphone combo jack (3.5mm) * 1× microphone (3.5mm) - Priključci/Stražnja strana: * 4× USB 2.0 * 1× VGA * 1× HDMI 1.4b * 1× DisplayPort 1.4 * 1× serial (9-pin) * 1× Ethernet (RJ-45) * 1× headphone (3.5mm) - Operacijski sustav: Windows 11 Professional - Audio: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC222-CG codec - Zvučnici: 1× 2W - Napajanje: 260W 90% - Tipkovnica: USB Calliope, crna - Miš: USB Calliope, crni - Form factor: Tower (13.6L) - Dimenzije (W×D×H): 145×294×340 mm - Težina: 5.5 kg - Certifikati: EPEAT Gold/ EPEAT Silver / TCO Certified 9.0 / RoHS compliant / REACH /WEEE - Security Chip: Discrete TPM 2.0, TCG certified - Physical Locks: Padlock Loop

Računalo dođe u roku od 24 H do ureda, kako su bili praznici, ostavim to za iza praznika za srediti.


Danas navečer sjednem i krenem raspakirati računalo.
Prvo što mi je bilo odmah čudno je činjenica da nakon što sam otvorio računalo iz kartonske ambalaže, sigurnosna naljepnica na plastici unutar kutije je bila razbijena, tj otvorena.


Nisam previše obraćao pozornost na to, uzeo računalo, spojio ga na monitor, stavio lenovo tipkovnicu i miš koji sam dobio uz njega,spojio kabelom na mrežu i upalio ga.
I tada kreće cirkus.
Računalo se odmah loada, uđe u windowse. Sve mi se uredno prikazuje na monitoru.
Prvo primjetim da je sat netočan, tj da pokazuje jedan sat manje od pravog vremena, i krenem ja to namjestiti, ali nema pokazivača od miša? Gledam što se dešava, prtljam oko miša, stavljam u druge usb portove, pokazivača od miša na ekranu nema.
Okrenem miša sa druge strane, i vidim da mu ona crvena led dioda ne svjetli, kao da nema struje.
Ajde, idem probati sa tipkovnicom ctrl alt del, kad ni tipkovnica ne radi.
Uzmem svog starog bežičnog miša, uštekam ga u Lenovo, čuj se bip bip kao da je prepoznao miša, ali opet pokazivača nema nigdje na ekranu.
Lagano mi dođe da šutnem računalo, ali kako sam najeden i smiren nakon blagdana, uzmem lenovo tipkovnicu i miš, i spojim na svom starom računalu, i sve uredno radi.


Izgasim staro računalo, ponovno spojim tipkovnicu i miš na novo računalo, opet se sve uredno loada, i opet nema pokazivača na ekranu.
Pritiskam tipku od DVD/Rw drivea na novom računalu, ništa ne reagira.


Wtf se dešava, i jel ima smisla išta se truditi sa računalom, ili ga samo šutnuti nazad u dućan i da mi daju novo računalo?
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 07:32   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
U duckas s njim > prvo kaj smrdi je naljepnica. Vec i zbog toga bi trebao obavijestiti ducan, cak i da komp radi.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2023., 12:10   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Al drkate te naljepnice, 99% laptopa i racunala ima istu pokidanu jer se ubacuju upute i jamstvo u kutiju. Dramite bezveze zbog toga.

Jesi siguran da imas drive? Da nije samo poklopac? Sto se desi kad napravis eject u my computer?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 12:15   #4
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Al drkate te naljepnice, 99% laptopa i racunala ima istu pokidanu jer se ubacuju upute i jamstvo u kutiju. Dramite bezveze zbog toga.



Jesi siguran da imas drive? Da nije samo poklopac? Sto se desi kad napravis eject u my computer?
Naljepnica je bila iskidana na plastičnoj vrećici unutar koje se nalazi pc.
Ne mogu napraviti Eject jer a) ne rsdi tipkovnoca b) ne radi miš

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 13:20   #5
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Kako je ušlo direktno u Windowse ako je novo računalo?
Nekakav incijalni setup uvijek traži. Netko je petljao po ovom ili si kupio "refurbished"
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 13:27   #6
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kako je ušlo direktno u Windowse ako je novo računalo?
Nekakav incijalni setup uvijek traži. Netko je petljao po ovom ili si kupio "refurbished"
Vidiš, nisam ni razmišljao o tome.
Ušlo automatski, ime usera korisnik.
Bilo mi je čudno da je sat - 1 u odnosu na naše vrijeme.
Nije kupljen pod refurbished, nego pod novo, sa 5 godina garancije.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 16:02   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Al drkate te naljepnice, 99% laptopa i racunala ima istu pokidanu jer se ubacuju upute i jamstvo u kutiju. Dramite bezveze zbog toga.

Jesi siguran da imas drive? Da nije samo poklopac? Sto se desi kad napravis eject u my computer?

Nije problem nalje nego sto bi trgovina mogla zajebavat korisnika zbog toga da je on potrgao i zajebavat radi gare. Po meni je to vracen uredaj sto nije tak strasno ali potrgana nalja i PC koji ne radi...netko je odradio los posao sa provjerom jer da je i vracen takav nikad nebi smio natrag u prodaju - pitanje je kak je takav PC mogao doc opet u opticaj...znas dobro kak se stvari mogu zakomplicirat radi takvih gluposti.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 19:30   #8
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
jel to ona situacije kupovine na daljinu pa bezuvjetan povrat pa se lova odma mora vratit ?
tak mi izgleda, prvi kupac nesto spetljo i vratio. ovi nisu pregledali dal je vraceno ispravno i prodali dalje.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 19:44   #9
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nije problem nalje nego sto bi trgovina mogla zajebavat korisnika zbog toga da je on potrgao i zajebavat radi gare. Po meni je to vracen uredaj sto nije tak strasno ali potrgana nalja i PC koji ne radi...netko je odradio los posao sa provjerom jer da je i vracen takav nikad nebi smio natrag u prodaju - pitanje je kak je takav PC mogao doc opet u opticaj...znas dobro kak se stvari mogu zakomplicirat radi takvih gluposti.
Nemora znaciti da je vracan.

Evo kod mene 2 Lenovo laptopa, sad upalio da vidim, odma na desktop ide, bez dovrsetka instalacije.

Lenovo nalja isto razrezana, ubačeno jamstvo i upute unutra.

Bad luck ja mislim, makar, neznam kako je onaj koji je dovrsavao instalaciju, uspio bez pickovnice i misa.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 20:05   #10
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Meni je uopće fascinatna situacija što ne radi kod kompjutera
Kao da usb ne provodi struju do miša/tipkovnice , a kada recimo u usb uštekam novi uređaj, uredno se čuje onaj zvuk tnnn da je nešto novo spojeno.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: nino. 08.01.2023. u 10:43.
Colop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2023., 13:02   #11
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Da li računalo spojen na internet? Mislim ono preko LAN kabela da instalira drivere.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 13:10   #12
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Meni je uopće fascinatna situacija što ne radi kod kompjutera
Kao da usb ne provodi struju do miša/tipkovnice , a kada recimo u usb uštekam novi uređaj, uredno se čuje onaj zvuk tnnn da je nešto novo spojeno.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk

to je tako kad je GND D+ i D- spojen, da mis ima vanjsko naoajanje provodilo bi podatke bez problema. Tako da ri je zaključak dobar samo je pitanje gdje je nestalo toh 5v
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 15:48   #13
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Da li računalo spojen na internet? Mislim ono preko LAN kabela da instalira drivere.
Spojen je na ethernet kabel, i pojavi se u desnom donjem kutu ikona updatea sa strelicama, pa pretpostavljam da net radi dobro.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 15:50   #14
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
to je tako kad je GND D+ i D- spojen, da mis ima vanjsko naoajanje provodilo bi podatke bez problema. Tako da ri je zaključak dobar samo je pitanje gdje je nestalo toh 5v
Svejedno, ovo je najbizarnija greška ikad koju sam doživio na računalu

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 17:08   #15
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Probaj ga upalit i ostaviti da ode u sleep.

Pa mu krkni tipkovnicu u usb i vidi ako ce se probudit.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2023., 08:57   #16
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Naljepnica je bila iskidana na plastičnoj vrećici unutar koje se nalazi pc.
Ne mogu napraviti Eject jer a) ne rsdi tipkovnoca b) ne radi miš

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk

A kak bi netko završio instalaciju preko najlon vrećice ???


To samo što ti odma ulazi u desktop znači da je instalacija napravljena do kraja ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2023., 09:08   #17
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
Možda nisu driveri za usb3 headere instaliran?, jesi probao odiza spojit, koliko vidim po speckama odiza su usb2 konektori.
Btw jucer sam jedan fuš radio sa sličnim problemom, samo je win 7 bio u pitanju, nešto se poremetilo sa inf folderom u c:\windows di su driveri, i skužio bi da je nešto spojeno, al bi mi izbacilo grešku da se nemože uređaj instalirat. Za bilo šta od miša do stika, do printera. Samo uređaji koji su prije "havarije" bili spojeni su radili.

Probaj možda reinstall windowsa nabacit?
Po meni je nešto bilo rađeno na tom kompu prije, mora bit oobe na novom kompu. Ako je netko radio reinstall možda je loše to odradio, ja bi probao opet reinstalirat. Ili neki live boot linuxa nabacit da vidiš ako tamo sve radi. Ako je tamo ok, onda definitivno reinstall.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2023., 11:01   #18
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Probaj ga upalit i ostaviti da ode u sleep.

Pa mu krkni tipkovnicu u usb i vidi ako ce se probudit.

Probam.




Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
A kak bi netko završio instalaciju preko najlon vrećice ???


To samo što ti odma ulazi u desktop znači da je instalacija napravljena do kraja ...

Nemam pojma, samo kažem da sam dobivao i nova računala zapakirana, gdje sam onda ja pokretao Win po prvi put, određivao usera, ima računala i slično




Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
Možda nisu driveri za usb3 headere instaliran?, jesi probao odiza spojit, koliko vidim po speckama odiza su usb2 konektori.
Btw jucer sam jedan fuš radio sa sličnim problemom, samo je win 7 bio u pitanju, nešto se poremetilo sa inf folderom u c:\windows di su driveri, i skužio bi da je nešto spojeno, al bi mi izbacilo grešku da se nemože uređaj instalirat. Za bilo šta od miša do stika, do printera. Samo uređaji koji su prije "havarije" bili spojeni su radili.

Probaj možda reinstall windowsa nabacit?
Po meni je nešto bilo rađeno na tom kompu prije, mora bit oobe na novom kompu. Ako je netko radio reinstall možda je loše to odradio, ja bi probao opet reinstalirat. Ili neki live boot linuxa nabacit da vidiš ako tamo sve radi. Ako je tamo ok, onda definitivno reinstall.

Pokušavao sam i sa prednjim i sa zadnjim usbovima. Donosio miševe i sa drugih računala.
PRobat ću još jednom kasnije.


OVo je replay shopa:


Citiraj:

uvoznici nam kažu da na ova svoja računala snimaju windowse prije isporuke, tako da je kod njih radila i tipkovnica i miš. Moguće da nisu snimljeni driveri za USB pa da zato ne prepoznaje miša i tipkovnicu. Možete li isprobati sve usb portove pa vidjeti da li na nekima radi? Također imate li za probu neki drugi miš i tipkovnicu pa da provjerite sa njima? Eventualno neki PS2 miš/tipkovnica ako računalo ima te portove? Te ako proradi probajte odraditi sve updateove računala te skinite sve drivere.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2023., 11:59   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Vratimo se na početak, to bi trebala biti ova serija > https://www.lenovo.com/au/en/p/deskt...er/len102c0006

Intel 12-te generacije, garant traži zadnju / najnoviju 22H2 bulid verziju
+
driver support > https://pcsupport.lenovo.com/us/en/s...ation=Homepage

Skinuti media create tool > https://www.microsoft.com/hr-hr/soft...load/windows10
pa sa njime skinuti zadnju verziju W10 x64 22H2 > napraviti usb install stick
+
sa njega pokrenuti "čisti install" ....

Usput po startanju instalacije ćeš vidjeti jeli uredno detektirao usb tipkovnicu / miša,
uštekaj ih u usb 2.0 portove zada.

W10 licenca je vjerojatno u Bios / UEFI pa bi je odatle install trebao povući.

That's all
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2023., 13:38   #20
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Vratimo se na početak, to bi trebala biti ova serija > https://www.lenovo.com/au/en/p/deskt...er/len102c0006

Intel 12-te generacije, garant traži zadnju / najnoviju 22H2 bulid verziju
+
driver support > https://pcsupport.lenovo.com/us/en/s...ation=Homepage

Skinuti media create tool > https://www.microsoft.com/hr-hr/soft...load/windows10
pa sa njime skinuti zadnju verziju W10 x64 22H2 > napraviti usb install stick
+
sa njega pokrenuti "čisti install" ....

Usput po startanju instalacije ćeš vidjeti jeli uredno detektirao usb tipkovnicu / miša,
uštekaj ih u usb 2.0 portove zada.

W10 licenca je vjerojatno u Bios / UEFI pa bi je odatle install trebao povući.

That's all

Hvala ti Nikky na uloženom trudu i volji za pomoć, probao sam još jednom sve po uputama iz dućana, a za ovu proceduru jednostavno nemam volje/živaca, jer sam potrošio već 3-4 radna sata na nešto što ne valja.
Smatram da sam uložio više nego dovoljno truda i vremena za nešto što nije moj posao.

Pa sada neka se time bave ljudi čiji je to posao.
Da ne govorim o činjenici da novi zaposlenik može lagano vrtiti palčevima, jer nema na čemu raditi
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2023., 14:28   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kako nema ?
Eto mu prvi radni zadatak, upute i linkovi su mu tu
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na