Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.10.2021., 13:30   #271
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor fcajko Pregled postova
Bok ekipa,

u potrazi sam za UPSom,
/
Također, preporuak UPSa je isto dobrodošla

Hvala
a da jednostavno napišeš kojim financijama barataš, a onda prepustiš forumu preporuku?

jedno je ako ti treba velik runtime na bateriji (zašto i koliko?) a drugo ako treba peglanje napona a runtime da je sekundarna stvar.

imaš situacije po selendarama da je napon van dozvoljenog odstupanja i tu te samo online ups spašava.
drugo je da ti treba nešto šta će ti samo čuvati opremu od strujnih problema.
treće je runtime.

1) neki online ups
2) ups veće snage (VA) nižeg runtime-a
3) ups većeg runtime-a

jer imaš ups-ova koji imaju običnu 7Ah bateriju koji su deklarirani na 300VA, i koji su deklarirani na 750VA.
kao i ups-ova koji imaju 2 x 9Ah a opet su deklarirani na 750VA.

meni treba runtime npr jer mi je struja uredna, problem je samo kad je nema, kao i oni kratkotrajni ispadi kada je nevrijeme.

glavni ups ima 4 x 7Ah , apc 750VA. i drži mi 2 servera i mrežnu opremu. zadnjom kalibracijom 90 minuta. najčešće održavanja trafostanice traju kraće pa preživi.
ostali ups-ovi su mali 300-500VA sa 1 akumulatorčićem i na njima budu po 1-2 AP-a koji su u stanju raditi po 6 sati na bateriji.
srednji ap je apc 620VA, drži i5 komp sa monitorom, neznam koliko dugo jer nisam nikad mjerio, ali bitno mi je da se ne gasi kada grmi. da drži 30 sekundi, dovoljno je.

svakome svoje. u firmi imamo 1800W ups-ove sa eksternim battery bankovima (dakle 12 akumulatora po ups-u) + agregat. mislim da drže 3 minute, agregat se upali prije isteka baterije.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 13:48   #272
fcajko
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Za cjelokupno rješenje izdvojio bih oko 2k HRK, +-10%.

Živim u ZGu i nisam, dosada, primjetio nikakve probleme zbog neuredne struje. Tako da bih rekao da mi treba offline rješenje.

Bitno mi je da imam neko vrijeme dostupnosti, kad nestane struje da mogu net prebacit na mob i radit samo na bateriji laptopa, tako da: kolko financije dopuštaju, tolko će bit uptime (rekao bih).

Dodatno pitanje, ako bih ovu drugu skupinu spojio letvom na UPS i za nju mi ne treba uptime ako nestane struje, koji parameter UPSa mi govori da li mogu i to vući kroz UPS? Ili je najbolje da to ide kroz zasebnu letvu koja ima u sebi prenaponsku zaštitu?
fcajko je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 15:03   #273
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da odgovorim od kraja, možda je bolje i jednostavnije da ove "nebitne" stvari spojiš "kroz zasebnu letvu koja ima u sebi prenaponsku zaštitu".

Vidio si prethodni link sa cijenama, gore sam dao par prijedloga koji su cifrom i manje od "buđeta".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 15:48   #274
fcajko
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da odgovorim od kraja, možda je bolje i jednostavnije da ove "nebitne" stvari spojiš "kroz zasebnu letvu koja ima u sebi prenaponsku zaštitu".

Vidio si prethodni link sa cijenama, gore sam dao par prijedloga koji su cifrom i manje od "buđeta".
Znaš li možda koja je razlika izmedu GR i MI modela? Ovaj MI ima dosta manji uptime s istom potrošnjom

Imate li možda i preporuku za neku provjerenu letvu?
fcajko je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 16:12   #275
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ne znam koje su razlike među modelima, treba vidjeti u čemu je štos.
Prenaponska APC PM5-GR.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 19:25   #276
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
neki cell-power?
obzirom da ćeš pogoniti modernu elektroniku, ne treba ti sinusoida.
ili npr https://www.protis.hr/products/detai...avr-lcd/147888

apc u novim modelima koliko vidim škrtari sa baterijama, stavljaju po jednu čak i u jače ups-ove od 950VA.
šta mi je smijeh jer i u 750VA starijima idu po dvije.
šta više akumulatora, veći runtime. ne treba pretjerivati pa su dvije dovoljne za po doma, samo nađi ups koji ima dvije, po mogućnosti 12 ili 14Ah.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 20:25   #277
fcajko
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
neki cell-power?
obzirom da ćeš pogoniti modernu elektroniku, ne treba ti sinusoida.
ili npr https://www.protis.hr/products/detai...avr-lcd/147888

apc u novim modelima koliko vidim škrtari sa baterijama, stavljaju po jednu čak i u jače ups-ove od 950VA.
šta mi je smijeh jer i u 750VA starijima idu po dvije.
šta više akumulatora, veći runtime. ne treba pretjerivati pa su dvije dovoljne za po doma, samo nađi ups koji ima dvije, po mogućnosti 12 ili 14Ah.
Cell power se čini povoljniji, a i dolazi s dvije baterije..

Gledao sam po njihovoj stranici i čudno mi je samo što im isti modeli, različitih kapaciteta/snage imaju drugacije sinusoide (neki su pure sine, a neki modified), da li meni to igra ulogu uopce?

U svom budgetu mogao bih uzeti i ovaj:
https://www.chipoteka.hr/artikl/1531...lcd-6129274949
fcajko je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2021., 17:50   #278
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ne treba ti sinusoida za tvoje potrebe...
zato kažem uzmi šta ti daje veći runtime.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2021., 18:33   #279
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Green Cell Power Proof 2000VA 1200W > https://greencell.global/en/for-rtv-...0va-1200w.html

Ako možeš okrenuti veleprodaju na firmu > https://www.lost.hr/ponuda/item/4645...active-avr-lcd

Evo jedan epp review > https://www-benchmark-pl.translate.g...&_x_tr_pto=nui
čudo da nije kinez nego poljak

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.10.2021. u 13:30. Razlog: Dodatak
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2021., 19:40   #280
fcajko
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Okej ekipa, puno hvala na pomoci.

Uzet ću taj Green cell power 2000VA 1200W i za ovo "nebitno" letvu.
fcajko je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 18:23   #281
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Isplati li se uzimati zamjenske baterije za UPS, ili najbolje sve baciti u smeće i kupiti novi? Ovako odoka čini mi se da je novi set baterija čak i skuplji nego čitav UPS
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 18:53   #282
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Da isplati se, samo pazi koje. Imaš vulgaris zamjenske i longlife
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 19:13   #283
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Kako testirati bateriiju ako UPS nema neku posebnu funkciju za to?

Imam jednog cyberpowera doma koji je dobio novu bateriju pred koju godinu i sad mi se dogodi povremeno da kad nakratko nestane struje UPS pišti da je greška (ali drži izlaz i dalje). Kako ima 3 ledice za status baterije, ostane svijetliti samo jedna i prikazuje u programu 40% napunjenosti. Onda se "napuni" kroz idućih par sati. Ponekad nestanak prođe uredno i baterija je i dalje na 100%. Ima neku test funkciju, ali ta koliko sam skužio samo ugasi struju na ulazu i vidi da li će preklopiti ispravno.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 19:28   #284
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Da isplati se, samo pazi koje. Imaš vulgaris zamjenske i longlife
Koju bi preporučio za ovaj model?

http://www.powercom-usa.com/ProductDetail.asp?ID=4850
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 19:32   #285
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Hm, ta test funkcija bi trebala odraditi još ponešto ...

Nebi bilo prvi put da baterija degradira u par godina, pogotovo ako je malo lošije kvalitete + khm održavanje / punjenje od strane elektronike.

Možda da dodaš dummy teret (par žarulja) i odradiš 1 - 2 ciklusa full pražnjenja > punjenja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 20:18   #286
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Nije li preporučljivo izbjegavati pretjerano pražnjenje lead-acid baterija (ako je ikako moguće), jerbo im tada najviše opada kapacitet?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 20:27   #287
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Jel se mogu te baterije puniti onim punjačima za auto?
Imam jednu doma koja je malo stajala, nije nova, ali je ostavljena jer je još bilo života u njoj. Multimetar mi mjeri nekih 11.9V. Nisam siguran jel AGM baterija ili obična, ali punjač podržava sve tipove.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 21:17   #288
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@xlr
Generalno se slažem ali njegove zezaju (starost, konstantno punjenje a van preporuka), pa 1 - 2 puna ciklusa mogu bat. oživiti.
Dobro bi bilo ako se može kontrolirati nivo elektrolita.

@c-shadow
Naravno da možeš, na punjaču odabereš odg. mod (obična, agm) prema tipu baterije.
Nađi info na netu.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 04.11.2021. u 21:25.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 21:29   #289
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Evo recimo ova bi trebala biti ok, vidi samo da li su dimenzije iste:

https://www.protis.hr/products/detai...2v-72ah/146499

To je standardna baterija za koju deklariraju trajanje 5 godina

Ja sam recimo ugradio nedavno 20 UPS CSB GP1272 F2 baterija u jedan Ablerex Mars III UPS, ali one su ti malo skuplje i imaju veću garanciju i trajnost:
https://www.protis.hr/products/detai...gp1272-f2/7788

Koliko se isplati za tvoj UPS ti moraš odlučiti
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 21:32   #290
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Imate kakve preporuke za U rack UPS-ove koliko-toliko normalne cijene ili je to po defaultu nebom pod oblake?
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 21:49   #291
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Dosta su skupi, mada naravno ovisi o kapacitetu i tipu (online, line interactive i sl.).

Sto se iskustva tice, imam dobra sa Legrandom.

Mislim da su cijenom tu negdje ili mozda i malo povoljniji od Schneiderovog APC-a.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 21:55   #292
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Ja sam u zadnje vrijeme prodao par C-lion komada, 2,7kw rack, čak i sa dodatnim rack baterijama i osjetno su jeftiniji od APC-a. Nisu toliko lošiji, da bi kupio duplo skuplji APC
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 15:07   #293
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Bocnuo cyberpowerov vp1000elcd samo za mrezu+nas, ali sam na kraju spojio i pc na njega. Uz sve to spojeno ima jedno 30-40min runtimea.

Ali ono sto me vec 7 dana nervira je taj miris plastike. Stvarno nisam ocekivao da ce trajati tako dugo. Zadnjih par tjedana spavam u dnevnom gdje mi je i ups. Ujutro se probudim uz miris plastike. Preko dana mi je cesto propuh pa ne osjecam nista, samo ujutro.

Sad mi je jasnije zasto ekipa lufta ups-ove na terasama prije stavljanja u pogon.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 15:29   #294
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
...... Zadnjih par tjedana spavam u dnevnom gdje mi je i ups. Ujutro se probudim uz miris plastike. ....
Je...a, reci-obecaj zeni/curi da ces biti dobar i neces vise trosit pare na "gluposti" pa te mozda pusti nazad u spavacu i problem rjesen
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 15:49   #295
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Hahaha, a sta da ti kazem. U isto vrijeme mi dosli nas, ups i korona. I djed mraz, budimo realni, to je to od poklona za samoga sebe
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2021., 23:07   #296
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Isplati li se uzimati zamjenske baterije za UPS, ili najbolje sve baciti u smeće i kupiti novi? Ovako odoka čini mi se da je novi set baterija čak i skuplji nego čitav UPS
U mojem starom APCu već dvije godine radi zamjenska iz Chipoteke. Testirana neki dan.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2021., 22:45   #297
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ali ono sto me vec 7 dana nervira je taj miris plastike...
Nazalost, sutra leti na luftanje u nenaseljeni prostor. Nadam se da to sto osjetim nije neka gadna kemija... Jer i zena i ja smo imali ovih zadnjih par dana glavobolje, vrtoglavicu i suhocu u grlu. Slucajnost ili ne, ne znam, ja nisam naviknuo na te simptome. Nije korona, testirali se jutros (ona je preboljela unazad tjedan dana i ne zna da mi UPS smrdi jer nema njuha, ja je nisam ni dobio).

A miris nije sad neka drama, plasticno-slatkast. Osjetim ga kad dodjem doma, kad iz sobe odem u dnevni, postao mi je kao miris dnevnog boravka. Lako se prolufta i preko dana nije neki problem.

Istice mi 14 dana rok za povrat robe (ako je uopce moguce vratiti rabljeni UPS), al sta mi to znaci - UPS mi svakako treba, mora biti u dnevnom, a opet mi ostaje lutrija sa smrdljivim primjercima. Bas mi ovo nije trebalo :|
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2021., 23:46   #298
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Poznato je da kineziči trpaju svakakve kemije di i kako stignu ...

Nema tu neke pomoći osim luftanja, poželjno na suncu ali si omašio sezonu
možda, veliko možda bili pomoglo da (barem izvana) prebrišeš sa alkoholom ili nečim sličnim.

Sad išao tražiti, probaj smiješati kvasine i vode (može i malo limunske kiseline / iscijeđen limun),
sa time prođeš, ostaviš da djeluje kratko i potom obrišeš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 12:57   #299
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Memoriram! Pustim ga par dana na terasi pa cu onjusiti situaciju.

Citam da se ekipa zali i na APC, Eaton i sl. Onda se javi drugi koji nema taj problem i tako u krug.

Jucer sam ga maknuo iz prostora i spremio, jutros i dnevni bolje mirise (bolje reci, ne mirise). Ne kuzim zasto bas UPS-ovi moraju smrditi. Toliko novih plasticnih stvari mi je proslo kroz ruke, koji se griju vise i manje od njega, i nista nije imalo mirisa. Sta kemijaju u njima :|
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 18:52   #300
jjd37
Premium
 
jjd37's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Memoriram! Pustim ga par dana na terasi pa cu onjusiti situaciju.

Citam da se ekipa zali i na APC, Eaton i sl. Onda se javi drugi koji nema taj problem i tako u krug.

Jucer sam ga maknuo iz prostora i spremio, jutros i dnevni bolje mirise (bolje reci, ne mirise). Ne kuzim zasto bas UPS-ovi moraju smrditi. Toliko novih plasticnih stvari mi je proslo kroz ruke, koji se griju vise i manje od njega, i nista nije imalo mirisa. Sta kemijaju u njima :|
Imam 4 UPS-a - 2x CLion; 1 cyberPower i 1 Trust - svi 2200 VA ( isti k...c drugo pakovanje ) i nijedan nije imao nikakav miris (zadnji kupljen prije tjedan dana) osim jednog u kojem su za miris bila krive baterije koje su se zbog istrošenosti napuhnule i ugrijale toliko da sam ih jedva izvadio iz ležišta. Taj zadnji kupljeni mi je u spavačoj sobi i niti se čuje niti proizvodi miris a na dodir je blago topao na dijelu na kojem se nalazi elektronika.
__________________

| MSI Z97 MPOWER (MS-7915) | Intel(R) Core(TM) i7-4790K CPU @ 4.00GHz - Noctua NH-D14 | Coolermaster Stacker | 4x G.Skill F3-10666CL7-2GBRH | OCT Vector 180 240GB, Hitachi HDS721010CLA332,ST3250410AS,ST3250410AS | GAINWARD GeForce GTX 980Ti Phoenix GS | Corsair HX 850W | LG L1919S |UPS CyberPower 2200VA |

| ASRock EX58 Extreme | CPU Intel i7 920 | Corsair 3x2GB | WDC WD5001AALS,WDC WD6400AAKS,SAMSUNG HD322HJ,ST3160813AS,,ST3300622AS,WDC WD800JB-00JJC0 | CrossFire Sapphire ATI Radeon HD4890 Vapor-X | Corsair HX850W | CIBOX 22" | UPS Trust PW4105 |

| Spectrum 48K | Comodore 128 | PC 386 |

| Dell Latitude D820 |
jjd37 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na