Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.09.2013., 22:19   #31
Šole
Premium
Moj komp
 
Šole's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zürich
Postovi: 681
Šole je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 00:11   #32
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Kad ce vise potrosit te ventilatore. Ostatak izgleda ok. U svakom sl. bolje od dosadanjih dosadnih, plasticnih pokrova.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 00:36   #33
hylem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 279
Do nove godine bi se tržište trebalo zasititi modelima, a osobno me najviše interesira Radeon R9 270X. Pričekat ću neke novce pa ću najvjerojatnije ići na FM2+ i tu grafu dok se cijene malo slegnu.
hylem je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 00:48   #34
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Ovo izgleda isto ka i sto je Nvidia napravila nedavno. Malo rebrendiranja, malo sisanja postojecih grafi i dva jako skupa modela nedostupnih za vecinu koji su jedina prava nosovst. Lagano mi ide na zivce ta utrka, tko ce imat veceg..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 01:07   #35
gmax
Tuco “the Rat” Ramirez
Moj komp
 
gmax's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 430
Mene ova R9 280X zanima, pored nje stoji 299$, prekrasna cijena koju mi prek bare možemo samo sanjati.

Za R9 290X samo šture informacije, na kraju ispalo sve kao reklama za BF4, a kure nas zadnjih mjesec dana s njom.
gmax je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 01:14   #36
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Tolko su i sad jeftinije 7970 a kolko vidim 280x ce vjerojatno bas 7970 GE, tweakana da bude malo brza.. U glavnom, ista stvar GE ili obicna ili 280x, na kraju je isti cip. Cijena je ok, kad se usporedi sa gtx 770 kojoj ce vjerojatno bit konkurencija ak bude takva. Ja bi rade sasvim novu grafu za 300$ koja je konkurencija gtx 780 ali to vise nebumo dozivili.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 15:54   #37
malba
schwere panzerspitze
 
malba's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zadar
Postovi: 313
Ja majkemi ništa više ne kužim? R9-290x je čudo jedno od brzine, titanu je neugodno kolko je radeon bolji, al ni pune specifikacije amd nije otkrio, samo što nisu, možda će već do kraja godine??

Možda sam paranoičan, al meni to malo miriši na buldožere i ostalu glomaznu građevinsku operativu...
malba je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 16:02   #38
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor malba Pregled postova
Možda sam paranoičan, al meni to malo miriši na buldožere i ostalu glomaznu građevinsku operativu...
Jesi ti to upravo usporedio CPU sa GPUom?
  Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 16:15   #39
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Jesi ti to upravo usporedio CPU sa GPUom?
Mislim da nije radio usporedbu hardvera nego usporedbu kašnjenja i problema sa izlaskom
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 16:34   #40
malba
schwere panzerspitze
 
malba's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zadar
Postovi: 313
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Jesi ti to upravo usporedio CPU sa GPUom?
O, Bože...

Vidiš kako je segregator iz prve skužio.

Inače, ja se još bakćem raspoznati što su oni to lansirali na Havajima, osim rebrandirane sadašnje linije grafa i audio bezvezarije? Mogli su za ovaj launch održati ivent na odmorištu Janjče, ne bi ih puno skuplje došlo..
malba je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 17:33   #41
makaza
Premium
Moj komp
 
makaza's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 226
Po tome PR im je u teškoj banani...što vjerojatno nije.Napravili su hype i sada nas drže u neizvjesnosti,te sa time pripreme da zaboravimo na nekakve price/perfomance ekskluzive i jednostavno kupujemo,kupujemo..
makaza je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 18:29   #42
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
ma sve je to ista politika. Imam neki puta osjecaj kao da gledam istu firmu i nvidiu i AMD. Da nisu mozda isti vlasnik pa ono kako jedan tako drugi... Mislim ko da jednima ni drugima nije u interesu da naprave neku znacajnu prednost nad suparnikom i da imaju sto vise trzisnog udjela...

jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 18:52   #43
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor malba Pregled postova
Ja majkemi ništa više ne kužim? R9-290x je čudo jedno od brzine, titanu je neugodno kolko je radeon bolji, al ni pune specifikacije amd nije otkrio, samo što nisu, možda će već do kraja godine??

Možda sam paranoičan, al meni to malo miriši na buldožere i ostalu glomaznu građevinsku operativu...
Po meni su otkrili dovoljno da se vidi da ce grafa u najmanju ruku bit podjednaka sa Titanom i vjerojatno za cijenu gtx 780 sto je iznad 5000kn u nasim trgovinama. Kategorija koju 98% kupaca nece ni pogledat.
Trenutno su gameri podijeljeni na bogate i siromasne a prave sredine nema. Kaj je jos gore, siromasniji su osudeni na rebranding.

Mislim da AMD prije svega dize prasinu sa svim tim novitetima da malo uzdrma trziste i sve kaj vec ide..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 20:08   #44
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 20:22   #45
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Na tom linku pisu svakakve gluposti, ovom prvom.

Firestrike i sl. meni vise nisu bitni jer lakse napravit driver za dobar rez u tom jednom testu, nego ga sredit za brdo igri.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 20:44   #46
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Mantle će, ako se probije, biti puno važnija stvar nego sam hardver
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 20:55   #47
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Da. Na kraju cemo zavrsit na AMD i Nvidia only igrama.. Za sad to ne dozivljavam za ozbac ali vidit cemo uskoro kad dode BF4. Ugl. ni to bas samo tak i svasta se moze izrodit iz toga. U svakom slucaju bolje za AMD jer se ocito sporije snalaze sa DX od Nvidije, ne nuzno losije ali sporije sigurno. Ovak ce si pojednostvit puno toga ali opet nebi bilo nista cudno na recimo BF4 bolje radi na Nvidiji nego AMDu bez obzira na blisku suradnju s Diceom i Mantlu jer je sve to frisko.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 21:15   #48
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Također ne zaboraviti da je u novoj plejki i xboxu AMD hardware.
  Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 21:19   #49
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Pa da nije, nebi sad ni bilo takvih spika.. Najcrnji scenarij. Nvidija se skroz okrece tabletima i pametnim telefonima a AMD od PC napravi konzolu..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 21:52   #50
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
U svakom slucaju bolje za AMD jer se ocito sporije snalaze sa DX od Nvidije, ne nuzno losije ali sporije sigurno. Ovak ce si pojednostvit puno toga ali opet nebi bilo nista cudno na recimo BF4 bolje radi na Nvidiji nego AMDu bez obzira na blisku suradnju s Diceom i Mantlu jer je sve to frisko.
BF4 jos nije izasao, svi vrte razne Alfa/Beta verzije, tako da to nista nije relevantno kako se sada BF4 vrti na Nvidia ili AMD hardveru. Plus sto ce BF4 podrsku za Mantle dobiti tek u 12. mjesecu kroz zakrpu.
Kako mislis da se sporije snalazi sa DirectX od Nvidije? AMD je prvi izbacio DX11 GPU na trziste, a mislim da je bio prvi i sa DX11.1 a biti ce prvi i sa DX11.2.
AMD se zeli rjesiti DirectX-a jer stvara veliki overhead za igre, pa developeri nemaju direktan pristup GPU-u niti VRAM-u. Jos jedna korist od toga je sto Mantle nije ovisan samo o Windowsima, pa se napokon mozda dogodi da igre pocnu izlaziti i za Linux. SteamOS i AMD sa Mantleom bi mogli puno dobroga uraditi za PC gaming. I veliki plus je sto je Mantle otvoren standard, pa ga teoretski moze Nvidia prilagoditi za svoje proizvode.
U iducih 3-4 godine ne treba ocekivati cuda, mozda 10% brze izvodjene preko Mantlea u odnosu na DirectX.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 21:59   #51
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Nisam ni napisao da je bitno kak se vrti sad, nema smisla kad nema ni novih grafi a ni Mantlea. Napisao sam da cemo vidit kad dode BF4.
Sporije krpa AMD drivere od Nvidije i to je cinjenica. Nema veze kaj je prvi izbacio dx11 ili cija je koja igra. Dovoljno je samo pogledat CF gdje je to najocitije. Ne kazem da su losi, nego da se treba dulje cekat da se srede problemi u pojedinim igrama. Kolko je trebalo da 79x0 prorade punom parom, pun kufer dugo.

Kolko sam ja uspio procitat, BF4 sa Mantleom ce radit samo GCN-based GPUs and APUs... Nebu bas pocelo nesto otvoreno ako je to istina. Ja ne ocekujem da ce to postat "standard" jer Nvidija ima svoje planove i sumnjam da ce to samo tak proc, sa konzolama ili bez.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 26.09.2013. u 22:09.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 22:18   #52
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Pa nece AMD optimizirati to za druge ali nece ni za svoje starije proizvode, u svim konzolama je GCN arhitektura. Bitno je da je to otvoren standard, a ne kao CUDA, pa da moze imati sa Nvidija i nitko vise.
Moze Nvidija imati konkurenta Mantleu ako hoce, samo nitko nece trositi novac na implementaciju toga. AMD je u prednosti jer imaju svoj HW u sve tri next-gen konzole pa ce developerima biti dosta lakse i jeftinije napraviti port igre sa konzole na AMD Mantle API. Samo treba pricekati, nece biti ogroman skok na pocetku, a BF4 ako bude imao 4-5% bolje performanse biti ce super.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 22:24   #53
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ako AMD-u Mantle uspije to ce biti raj, dosta je bilo forsiranja upgrada windowsa samo zbog directxa, teoretski i win xp ce se moci igrati s full grafikom kao sto je u dx standardima dx 11. Pocelo je samaranje Microsofta na svim podrucjima, a oni koji spominju Nvidiu kao sto ce onda uciti, pa ako ne zeli ne mora se ukljuciti, ali to ce biti veliki minus za njih, jer je AMD sada vladar gaminga na PC-u i konzolama.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 22:32   #54
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
To ce vjerojatno bit velki minus za PC gaming opcenito ak Nvidija ispadne. Zato sam i napiso da ce se u najgorem slucaju PC pretvorit u konzolu, ne doslovno. Portanje ce bit super ali nist vise od toga se nece ni desavat..

Ja ionak mislim da ce portovi sa next gen konzola jako brzo postat djeciji vrtic na PCu koji ima puno veci potencijal za recimo ogromne free2play mrcine koje ce zahtjevat novi HW i mozda sasvim novi API. Tu se vrti ogromna lova na PCu i ima dovoljno za kojeg veceg igraca(tvrtke) da zaraduje na konto takvih igri. Cini mi se da bas Nvidia ide u tom smjeru. Mozda brijem al nema veze. Ja u zadnje vrijeme igram samo tzv. free2play igre i uopce mi ne fali nist, naprotiv zabavljam se vrhunski.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 26.09.2013. u 23:34. Razlog: c
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 22:47   #55
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ako ovo krene snazno, ne brini se Nvidia ce se ukljuciti (a s obzirom da je open source prilagoditi ce se si platformu sebi), a sto se tice minusa za PC, ovo moze biti samo plus jer necemo vise imati jadne portove na PC s konzola, nego ce se jedna igra razvijati za sve platforme. Ovo je druga najbolja vijest, nakon sto je AMD objavio da ce se u novim konzolama nalaziti njihov hardware. Jedini gubitas u cijeloj prici je Microsoft koji nece moci ucjenjivati korisnike, ako hocete igrati DX recimo 11.1 morate imati W7 ili W8.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 00:08   #56
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Pa da nije, nebi sad ni bilo takvih spika.. Najcrnji scenarij. Nvidija se skroz okrece tabletima i pametnim telefonima a AMD od PC napravi konzolu..
Aaaaaaaaaaaa

Sad od ove misli/ideje/teorije necu moc spavat - nocima

Lega ti si stvarno pesimista
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 00:40   #57
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Mah ja to onako vise u sali...

Znaci mogli bi znatno smanjit troskove grafe pa i proca za nase kante. Super za nas ali dal je to bas super za AMD, Sony, Microsoft i Nvidiu i bog zna koga jos bas i nije 100% sigurno. Ne znam, mozda AMD napravi samoubojstvo sa ovim potezom i potegne jos koga.. Ovo je na tragu, predobro da bi bilo istinito. Tko zna kak ce trziste reagirat ali taj potez bi u nekoj krajnosti mogao unesrecit sve zivo kaj zaraduje na tome. Jos cemo si sami doma lemit grafe i koristit taj open source API.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 03:49   #58
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ne znam čemu kukanje o "ucjenjivanju" MS-a Kao da itko mora koristiti DirectX ako ne želi. To je svjesna odluka svakog developera igara. Zašto? Zato jer je lakše.

Overhead? Pliz ljudi. Nije Microsoft taj koji ograničava pristup hardwareu. Oni koji to rade su AMD i nVIdia Game developeri doslovno moraju kroz godine i godine nagovarati dotične da popuste i daju im da upravljaju sa nečim relevantnim. Zato je optimizacija i razvoj lakši na konzolama nego na PC-u. Developeri imaju više kontrole nad svojim aplikacijama. A doslovno hrpa driver issuesa bi se sredila. Jedino što bi ostalo je problem kartica različitih jačine i skaliranje razlike u hardwareu dotičnih.



Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Mah ja to onako vise u sali...

Znaci mogli bi znatno smanjit troskove grafe pa i proca za nase kante. Super za nas ali dal je to bas super za AMD, Sony, Microsoft i Nvidiu i bog zna koga jos bas i nije 100% sigurno. Ne znam, mozda AMD napravi samoubojstvo sa ovim potezom i potegne jos koga.. Ovo je na tragu, predobro da bi bilo istinito. Tko zna kak ce trziste reagirat ali taj potez bi u nekoj krajnosti mogao unesrecit sve zivo kaj zaraduje na tome. Jos cemo si sami doma lemit grafe i koristit taj open source API.
Jedna stvar koja se ovime sigurno neće dogoditi. To je smanjenje cijena. Zašto bi to netko radio? Također će UVIJEK izlaziti sve zahtjevnije igre što će opet sa druge strane gurati jače GPUe koji će se prodavati. I tako u krug.
  Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 10:24   #59
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Overhead? Pliz ljudi. Nije Microsoft taj koji ograničava pristup hardwareu. Oni koji to rade su AMD i nVIdia Game developeri doslovno moraju kroz godine i godine nagovarati dotične da popuste i daju im da upravljaju sa nečim relevantnim. Zato je optimizacija i razvoj lakši na konzolama nego na PC-u. Developeri imaju više kontrole nad svojim aplikacijama. A doslovno hrpa driver issuesa bi se sredila. Jedino što bi ostalo je problem kartica različitih jačine i skaliranje razlike u hardwareu dotičnih.
.
Kako su AMD i Nvidia krivi za to sto DirectX ne dopusta, recimo, direktan pristup RAM-u na grafickoj ili GPU?
Nema to nikakve veze sa driverima vec iskljucivo sa Windowsima i DirectX-om. Upravo zato jer na konzolama ne ovise o DirectX-u ili OpenGL-u, jer ih mogu u cijelosti zaobici se moze izvuci puno vise snage nego na PC-u. I nije takav razvoj laksi vec upravo suprotno, ovako moraju brinuti o apsolutno svemu, gdje se sto nalazi, kuda ide, kada ide, DirectX je tu da olaksa posao developerima ali ne znaci nuzno da je to i najbolji nacin izrade igara.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 11:03   #60
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Kako su AMD i Nvidia krivi za to sto DirectX ne dopusta, recimo, direktan pristup RAM-u na grafickoj ili GPU?
Nema to nikakve veze sa driverima vec iskljucivo sa Windowsima i DirectX-om. Upravo zato jer na konzolama ne ovise o DirectX-u ili OpenGL-u, jer ih mogu u cijelosti zaobici se moze izvuci puno vise snage nego na PC-u. I nije takav razvoj laksi vec upravo suprotno, ovako moraju brinuti o apsolutno svemu, gdje se sto nalazi, kuda ide, kada ide, DirectX je tu da olaksa posao developerima ali ne znaci nuzno da je to i najbolji nacin izrade igara.
Pa AFAIK driver je taj koji je glavni. DirectX isto kao OpenGL je ništa više nego API. Nitko te ne tjera da koristiš dotične ako nećeš, ali Nvidia i AMD te tjeraju da koristiš tako nešto te ti ne dopuštaju direktni pristup ostalim stvarima.

Da je obrnuti slučaj stvari bi bile puno lakše.
  Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na