Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2014., 18:07   #1
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
QNAP TS-419P II Turbo ili DIY Freenas

Imam planu uskoro napraviti/kupiti neki NAS server koji bi mi služio za backup sa računala koje koristim i kao skladište za pohranu multimedije. Dosta toga sam gledao oko DIY servera, no sad me muči jedna dilema.

Trebao bih preporuku, što je bolje:

Gotovo riješenje poput ovog - QNAP
ili
DIY NAS sa slijedećom konfiguracijom:

- ASRock e350m1 matična
- Intel Atom procesor
- 4 GB ram memorije
- WD Blue 500 GB za backup
- WD Caviar Green 2 TB za storage
- napajanje od cca. 300 - 400 W

Mreža na koju će server biti spojen je Gigabitni LAN.

Kao što sam već naveo server bi služio kao storage i backup, ali bitna mi je i podrška za torrente (koliko vidim oboje ispunjavaju sve zahtjeve). Ono što me zanima je koje je pouzdanije i bolje rješenje. Pretpostavljam da je bolje uzet gotov Qnap i samo unutra staviti diskove, nego raditi sve od nule.

Ima li FreeNAS neke prednosti pred Qnapom koje bi prosječnom korisniku bile toliko presudne pred gotovim riješenjem?

Što se budžeta tiče, oba servera imaju gotovo istu cijenu (Qnap bi kupio polovan, ne novi), a on se u mom slučaju kreće oko 2000 kn (max. 2500 kn)
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2014., 17:43   #2
m4rI0
Registered User
 
m4rI0's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 16
Ja sam prije nekoliko godina imao sličnu dilemu i odlučio se da jeftinije rješenje.. To jest komp. Ako ti je u pitanju samo backup, odnosno storage, složi si jednu malu ''kanticu'' i miran si. Naime gotova rješenja znaju imati komade hardvera koji su teško nabavljivi ako vrisnu, pogotovo ako je komad hardvera kupljen izvana i ne postoji adekvatna podrška. Ovako s novijim komponentama pod garancijom barem možeš urigirat sam ukoliko dođe do kakvog kvara.
__________________

m4rI0 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2014., 18:49   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,550
Trebao si nastaviti / pitati u temi gdje smo to već obrađivali > http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=209288
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na