Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2010., 12:26   #1
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
Intel Atom Procesor Info Thread

pozz
imam par pitanja pa molim, ako netko ima iskustva, da ga podijeli.
Atom mi se sve viđše sviđa zbog niske cijene, male potrošnje, tišine i maleckog form faktora.
Iskoistio bih ga za 2 stvari.
1. Curi složiti komp za sobu.
Dakle, ona trenutno ima moj stari sempron 2300+. Dakle, STAAARO. Stvar je u tome da je to velika kanta, sa jeftinim (čitaj bučnim) napajanjem. Snaga tog računala njoj je i više engo dovoljna: reprodukcija mp3 i divx filmova, surfanje netom, nešto sitno officea.
Pretpostavljam da bi Atom, sješten u slatko malo microATX kućište bio prava stvar za nju.
Također pretpostavljam da bi dual core Atom i više nego parirao snazitrenutnog proca. Ubo bih gigu nekog jeftinog RAMa, iskoristio postojeći disk.
Jel to sve? Jel netko probao/izveo nešto takvo? Jel to radi?
Jel mi možete preporučiti ploče? Osobno nekak gravitiram prema Nvidia chipsetu sa integriranom 9400 grafikom.
Svi savjeti su i više nego dobrodošli.

2. Složiti doma (file)server
Ovo je sad malo ozbiljnije. Ideja je složiti Solaris fileserver, piknut unutra 3 diska u raid5 (RAIDZ) i neku kantu za bootanje sustava. Mašina bi radila 24/7, pa mi je Atom iznimno zanimljiv zbog potrošnje energije i tišine (jer nemam serversku sobu, lol)
Također, puknuo bih gore i web server, ftp, i, najvažnije, neku od baza (postgreSQL ili neki oracle, ako nađem torrent). Možda bih složio i neki torrent klijent.
Eh sad, jel ima Atom dosta juhe za povući sve to? Jer, ni sam ZFS nije baš kajgod, a ako u sve to ubacimo i neku bazu...
Inače, primarna bi upotreba bila fileserver, baza i ostale điđe bile bi samo meni za testiranje/zajebanciju...

Eto, ako je itko išta slagao s Atomom, molim da podijeli iskustva.
(eh da, ako bih krenuo u to, sve bih dokumentirao pa postao)
Hvala i pozz
Shoki
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2010., 13:45   #2
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
evo ja slazem file server na atomu 330. gore je ubuntu 9.10, trenutno radim na zadnjim detaljima oko os-a. sve je u malom mATX kucistu, dosta je tiho. navecer ga slabo cujem kad sve ugasim u sobi, ali nije neka buka da nemozes zaspat.

ja sam se prebacio na atoma cisto iz tog razloga jer mi je bitna sto manja potrosnja i buka.


sto se tice tvoje cure, ja bih joj na tvome mjestu slozio neki intel/amd dvojezgreni proc na mATX ploci koja ili moze vrtit fullhd/ili nabacit neku jeftinu ati hd vegu. sa atomom i intelovom grafikom joj bas i nece radit full hd. prvo ce te pitat a zakaj joj youtube steka
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.02.2010., 13:56   #3
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Aspire Revo, slika2 od nekih 1800KN.
-->
Od gotovir stvari imaš--> Aspire Revo, slika2 od nekih 1800KN.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2010., 17:30   #4
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Postoji li koja Atom dual core ploča na našem tržištu? (ION)

EDIT: sad vidim http://www.links.hr/index.php?option...kl=150.306.003

Za 1000 kuna može se kupiti mATX ploča, E3200 i kakova Radeon 4350

Otpisati.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 17:48   #5
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
Postoji li koja Atom dual core ploča na našem tržištu? (ION)

EDIT: sad vidim http://www.links.hr/index.php?option...kl=150.306.003

Za 1000 kuna može se kupiti mATX ploča, E3200 i kakova Radeon 4350

Otpisati.
dobro, OK, al intelove ploče se kreću oko 600 kjuna, a to je više nego ok cijena...

Nego Čuks, kaj to vrtiš na svom fileserveru? samo kostur Ubuntua sa potrebnim servisima ili full instalaciju, sa grafikom i sranjima?
Kak se to ponaša?
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 18:36   #6
-Stinger-
Premium
Moj komp
 
-Stinger-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG/KA/OS
Postovi: 305
__________________

I reject your reality and substitute my own!



-Stinger- je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2010., 21:55   #7
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor shoki Pregled postova
Nego Čuks, kaj to vrtiš na svom fileserveru? samo kostur Ubuntua sa potrebnim servisima ili full instalaciju, sa grafikom i sranjima?
Kak se to ponaša?

vrtim sa svime. ok se ponasa. stavio sam gnome sa svim detaljima na off.

po meni sad bi bilo najbolje ubost onu asrockovu plocu sa ionom i dual core atomom za cca950kn. mislim da u linksu ima, al provjeri na nabavi. tako ipak znas da ce se grafika vrtit kak spada i sa povecanim detaljima.

najveca je fora sto mi je file server gotovo besuman. preko dana ga ne cujem, a preko noci ga cujem tek kad zgasim sve i to samo ako obracam paznju da vidim da li radi.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2010., 12:20   #8
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
ma nije mi tolko zbog grafike kolko mi je važno da može terat i neku bazu i neki firewall, pa ako zatreba i neki http i/ili ftp...
hvala
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2010., 14:50   #9
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor Čuks Pregled postova
vrtim sa svime. ok se ponasa. stavio sam gnome sa svim detaljima na off.

po meni sad bi bilo najbolje ubost onu asrockovu plocu sa ionom i dual core atomom za cca950kn. mislim da u linksu ima, al provjeri na nabavi. tako ipak znas da ce se grafika vrtit kak spada i sa povecanim detaljima.

najveca je fora sto mi je file server gotovo besuman. preko dana ga ne cujem, a preko noci ga cujem tek kad zgasim sve i to samo ako obracam paznju da vidim da li radi.
OT:
Što ne makneš taj rastrošivi gnome, i zamijeniš sa nečim lakšim?

Bude Atom 230 sa 1GB ram-a, sposoban vrtiti ubuntu/http/torrent kilijent i streamati video sadržaj preko mreže?
tech je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2010., 15:03   #10
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
zasad mi uredno radi. vrti fpt i torrent + video stream bez nekakvih problema.

razmisljam mozda da mu stavim xfce, vidjet cu jos.

EDIT: a i moram nabavit stangu od 2gb pa ce lakse disat
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2010., 20:12   #11
Func
Premium
Moj komp
 
Func's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 483
Ja bi >>ovo<< uzeo bez previše razmošljanja. Imam istu kombinaciju (atom 330 + nvidia ion) u laptopu EEE 1201N.

Bez problema vrti photoshop, mkv 720p i 1080p.
__________________
Some say that he's Mac compatible, and that he once punched a horse to the floor. All we know is, he's called The ...
Func je offline   Reply With Quote