Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.10.2021., 19:37   #6091
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
@Trekkie


Fujitsu je P4 3.0 u kojem sam zamijenio grafičku i stavio memoriju, sasvim fino radi.
Odlično, znao sam ja da budeš pronašao nešto za sebe!

Pazite ovo ljudi, morao sam doslovce nagovarati našeg kolegu da pokupi 5 ili 6 towera (iz oglasa kojeg sam stavio ovdje u temu neki dan) jer me uvjeravao da kao nema mjesta i da mu nije potrebno više hardvera... Svašta, kao da bi pao na takvu foru!

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
@ Trekkie: Not the word that first came to my mind
Druga onda ... treća? Četvrta?
  Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 19:48   #6092
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Probao sam danas jedan BTC i nije radio kak treba... Malo modernijeg dizajna nego ovog koji ti voliš ali ocito slicne kvalitete. Tako da i njega sam pocastio sa slicnim "epitetima i pohvalama" kao i Maxtora...
Nažalost BTC kod mene jedino znaci a)"odnesti Trekkie-u" b)stavi na hrpu za donaciju
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 19:50   #6093
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Odlično, znao sam ja da budeš pronašao nešto za sebe!



Pazite ovo ljudi, morao sam doslovce nagovarati našeg kolegu da pokupi 5 ili 6 towera (iz oglasa kojeg sam stavio ovdje u temu neki dan) jer me uvjeravao da kao nema mjesta i da mu nije potrebno više hardvera... Svašta, kao da bi pao na takvu foru!
Hm, ne postoji nepotreban hardver a što se tiče mjesta sve je vidljivo na slici
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 19:52   #6094
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Hm pitanje... A šta sa hardverom koji je upitne ispravnosti / šanse za popravak ? Naime slaže mi poprilična hrpa takvoga pa čisto da znam dali da furam to na reciklažu ili ipak ponudim ? Ono tipa BTC optike kojima ne rade ladice i slični "premium" proizvodi
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 19:59   #6095
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Probao sam danas jedan BTC i nije radio kak treba... Malo modernijeg dizajna nego ovog koji ti voliš ali ocito slicne kvalitete. Tako da i njega sam pocastio sa slicnim "epitetima i pohvalama" kao i Maxtora...
Nažalost BTC kod mene jedino znaci a)"odnesti Trekkie-u" b)stavi na hrpu za donaciju
Provjeri što piše na gornjoj strani, tko ga je napravio? Manufactured by BTC ili TOP-G (vjerojatnije)?

Vezano za BTCove kojima ne rade ladice, 99% da je do gumenog remena ispod ladice, to je problem na svim optičkim pogonima te generacije, a ne samo BTC
  Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 20:02   #6096
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Evo isti ovakav https://www.ebay.com/itm/292869592540, gore pise BTC... Slikao bi ti ali ne nosim BTC optike doma, to je rezervirano za malo rafiniraniju robu Ako hoces dobiješ ga, trenutno je na hrpi za reciklažu jer zajebava ladica a fakat mi se neda opravljat IDE optike tog kalibra, znam da ih voliš ali meni su koma
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 20:49   #6097
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Nebitno sad BTC ili ACME ili neki drugi,
manje - više svima će onaj remen prije ili kasnije puknit / proklizavat nakon izvjesnog br. godina. Remen je konstrukciono namjerno stavljen kao zaštitni element, da nije bilo bi lomova ...
Druga je sad stvar šta ni to više ne možeš nabaviti lokalno .... zadnji put kad sam krpao nečiji DVD plejer pred koju godinu, sam doslovno stavio malu lastik gumicu (svaka asocijacija je namjerna ) vjerojatno još uvijek radi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 20:52   #6098
stereotyp
1,2,3... fall over!
Moj komp
 
stereotyp's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 204
Trazim neki konkretni cooler za LGA775, treba mi za clockanje modanog Xeona E5450, pa ak tko ima nekaj kaj mu stoji na polici - PP, dogovorit cemo se.
__________________
vintage hi-tec
stereotyp je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 21:12   #6099
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Evo isti ovakav https://www.ebay.com/itm/292869592540, gore pise BTC... Slikao bi ti ali ne nosim BTC optike doma, to je rezervirano za malo rafiniraniju robu Ako hoces dobiješ ga, trenutno je na hrpi za reciklažu jer zajebava ladica a fakat mi se neda opravljat IDE optike tog kalibra, znam da ih voliš ali meni su koma
Ako se radi o "sačuvaj ili bacam" situaciji, uzimam ... iako to nije onaj "pravi" BTC kojeg volim i cijenim

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nebitno sad BTC ili ACME ili neki drugi,
manje - više svima će onaj remen prije ili kasnije puknit / proklizavat nakon izvjesnog br. godina. Remen je konstrukciono namjerno stavljen kao zaštitni element, da nije bilo bi lomova ...
Druga je sad stvar šta ni to više ne možeš nabaviti lokalno .... zadnji put kad sam krpao nečiji DVD plejer pred koju godinu, sam doslovno stavio malu lastik gumicu (svaka asocijacija je namjerna ) vjerojatno još uvijek radi.
Ima tih gumica za kupiti u bilo kojem servisu ili prodavaonici RTV/Video/Audio dijelova. Tevetron, Elmatis i ostali, a zamjena traje svega par minuta, i može se napraviti bez rastavljanja uređaja
  Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 21:20   #6100
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nebitno sad BTC ili ACME ili neki drugi,
manje - više svima će onaj remen prije ili kasnije puknit / proklizavat nakon izvjesnog br. godina. Remen je konstrukciono namjerno stavljen kao zaštitni element, da nije bilo bi lomova ...
Druga je sad stvar šta ni to više ne možeš nabaviti lokalno .... zadnji put kad sam krpao nečiji DVD plejer pred koju godinu, sam doslovno stavio malu lastik gumicu (svaka asocijacija je namjerna ) vjerojatno još uvijek radi.
Ma znam ali imam "rezervu" od 10 ATA optika (5 cd-rom, 5 dvd-rom), neke su i prže ali doživljavam ih kao čitače jer sumnjam da budem na njima ikaj išta pržio, to napravim lakše i brže na modernoj konfi. Ali uglavnom imam ih još hrpu extra, tako da ove koje su 10+ budem ponudio za donaciju sa ostatkom "hrpe", ali ako nikome ne budu napete definitivno ih ne planiram imati kao neka ekipa sa neta hrpe i hrpe na lageru. Trekkie tebe pišem onda za taj BTC kako god, možda bude unutra nekakvih kompatibilnih dijelova koji ce ti dobro doc A ostalima budem poslikao "hrpu" kad sve proberem pa cete se izjasniti ako je nekome nekaj napeto

Zapravo generalno radim laganu cistku zadnjih tjedan dana, tako da ce biti i donacija, a i nekih aukcija uskoro na trži sa nekim pocetnim popularnim cijenama da vratim dio nekih investicija ili skupim malo za neke nove hw manevere

Btw za ovu metodu sa gumicama koju Nikky spominje sam cuo vec prije i navodno radi jako dobro, zakaj hodat do servisa ako mozes iz neke ladice pobrat gumicu koji si dobio uz "grincajg" od tete na placu ili nekog takvog free izvora, tih gumica svi imamo doma po ladicama. Istina navodno na brže pucaju, ali onak ako su free onda je i dalje no brainer.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 21:46   #6101
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Upravo je i bio takav moment, došao planski za nešto drugo i dok sam to rješavao u priči možeš li pogledati zašto ne izlazi ladica od dvd - a .... i sad se smijem kad vidim čudne face na pitanje: nađi i pokaži mi kakve gumice imaš 😂🤣
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 21:59   #6102
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Nema boljeg od "DIY Mac Gyver" trenutaka
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 22:40   #6103
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Ne, ne... Ja to popravljam sve kako treba. Odem u Tevetron (koji mi je udaljen svega minutu-dvije) od zgrade i kupim gumicu kakvu trebam.

Imaju oni sve, od pogonskog remenja za VHS rekordere i kazetofone sve do gumica za walkmane i CD-Playere. Na sreću, ovi moji "autentični" BTCovi ne koriste gumice/remenje nego zupčanik sa kuplungom. Pa je prijenos direktan, a eventualna razlika ili pritisak na ladicu se kompenzira preko kuplunga, baš kao pogonski mehanizam na kazetofonu.

Možete ga vidjeti ovdje - mali zupčanik desno sa velikim diskom, ispod kojeg se nalazi kuplung ili kvačilo ... kako god ga odlučili zvati
  Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 23:14   #6104
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Potpuno se slažem, tako bi trebalo raditi.
Kolega imaš sreće da si u zg i trgovina (koja to ima) blizu .... ovdje bi izgubio tko zna koliko vremena i pitanje bili našao ��

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.10.2021. u 23:26.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 23:27   #6105
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Potpuno se slažem, tako bi trebalo radiri.
Kolega imaš sreće da si u zg i trgovina (koja to ima) blizu .... ovdje bi izgubio tko zna koliko vremena i pitanje bili našao 😣
Istina, nisam na to tako razmišljao... Ipak, postoji i ona "loša" strana priče. Sve se svodi na to koliko se popravak isplati, odnosno koliko jedan optički pogon danas uopće vrijedi.

Jer ljudi ih poklanjaju besplatno, dok jedan takav remen ili gumica može koštati i preko 10kn po komadu.
  Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 00:15   #6106
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Nažalost rekao bih sve manje i manje. Romantiku i nostalgiju na stranu, ali bilo koji OS koji dozvoljava mountanje image-a stavlja optiku u "zgodno za imati ali nije nužna" kategoriju. Da budem do kraja iskren, optike u vecini mojih konfi su 99% za ukras i ako zatrebaju, a 1% da ih stvarno koristim. Uglavnom odrade instalaciju OS-a i ostatak vremena uglavnom zjape prazne dok ja pikam USB stikove sim tam između modernog i retro kompa.

Čak i kada bih izbacio praktični aspekt rada sa image-ima (brzina ucitavanje i kopiranja, nema medija koji zauzimaju mjesto po stanu, nema potrebe za ciscenjem medija i drive-a, medij se nece ostetiti ili krenuti preskakati, optici se "ne sviđa" baš taj medij itd...), i dalje ostaje činjenica da retro igre i retro software opcenito na originalnim medijima postaje iz dana u dan sve vrijedniji i vrijedniji, i postaje upitno koliko ima smisla drapati takve stvari po optikama, koje su iz dana u dan u sve gorem stanju i šansa da oštete medij je sve veca. A i ti mediji sa vremenom postaju sve podložniji ostecenju...

Tako da ako gledamo na te optike kao potencijalnog ubojicu kolekcionarsko primjerka tvoje najdraže igre, sve manje i manje imam volje i želje koristiti taj drive kako je zamišljeno. Realno, jedini problem koji vidim bi potencijalno bio sa DOS konfama iako sam 99% ziher po sjecanju da postoje i DOS mounting alati koji mogu mountati image-e. Tako da kada jednom nestane IDE optika, svi cemo instaliravati retro os-ove sa usb stikova umjesto sa cd-a i ripati si stare igre na sata optikama i koristiti mounting i to bude tak i gotovo. Ili ce netko usavršiti sata 2 ata adapter koji ce raditi kako bog zapovjeda isto kao što su napravili onaj -5v adapter za zvucne kojima to treba jer su stara napajanja sa -5v u pravilu izumrla.

I to dok netko ne izmisli nešto full novo, pa cemo onda svi to koristiti i cuditi se kako smo mogli prakticirati one "clumsy" CF kartice i tam neki daemon tools i slicna cudesa i mountati te image-e tako primitivni metodama

I znam da cete reci da volite zvuk optike kako se spina i sve to stoji, ali progress holds for no man i hocemo necemo morati cemo prigrliti alternative u nekom trenutku.

Ali naravno ako netko zeli nahoardati parsto kila optike ja mu drage volje dam svoj "višak" sa famozne hrpice pa neka uživa I btw da se razumijemo, uvjek podržavam ispravnu metodu popravka, ali isto tako podržavam i gumice ako mogu sa njima izbjeci put na drugi kraj grada, ustediti nekaj love i vremena i imati isti efekt bez negativnih nuspojava za "pacijenta" A najbolje od svega je da postoje 2 metode za riještiti istu stvar pa nisi osuđen na jednu opciju i ako ona nije raspoloživa onda nemaš izlaza.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 00:18   #6107
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
@Trekkie4
U gornjoj priči se radilo o klasičnom DVD player - u u kojem su se vrtili crtani za klince ...

@Alien_200581
Kakav - takav napredak tehnologije je neupitan, sve šta govoriš je istina.
Za "stari DOS" je problem sa USB stick - ovima, USB općenito ...
ima onaj TSR drajver (slučajno procurilo nekud iz Japana) sa kojim vidi stick u FAT32.
Kad sam klepao onu makinju, brže mi je bilo dignit Live Win (eto opet CD) i preko njega iskopirati šta treba.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.10.2021. u 00:30.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 00:20   #6108
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U gornjoj priči se radilo o klasičnom DVD player - u u kojem su se vrtili crtani za klince ...
Sad si zamišljam kako bi ja prošao da maloj velim da idem na drugi kraj grada ili nedaj bog tek drugi dan u neki ducan po neku specijalnu gumicu i da nema crtica do sutra, prije mislim da bih iskoristio sve moguce alternative samo da bude "mir u kuci" Još pogotovo u ta vremena bez YT i 69 kanala na kablovskoj i inih cudesa...
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 01:12   #6109
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Nažalost rekao bih sve manje i manje. Romantiku i nostalgiju na stranu, ali bilo koji OS koji dozvoljava mountanje image-a stavlja optiku u "zgodno za imati ali nije nužna" kategoriju. Da budem do kraja iskren, optike u vecini mojih konfi su 99% za ukras i ako zatrebaju, a 1% da ih stvarno koristim. Uglavnom odrade instalaciju OS-a i ostatak vremena uglavnom zjape prazne dok ja pikam USB stikove sim tam između modernog i retro kompa.

Čak i kada bih izbacio praktični aspekt rada sa image-ima (brzina ucitavanje i kopiranja, nema medija koji zauzimaju mjesto po stanu, nema potrebe za ciscenjem medija i drive-a, medij se nece ostetiti ili krenuti preskakati, optici se "ne sviđa" baš taj medij itd...), i dalje ostaje činjenica da retro igre i retro software opcenito na originalnim medijima postaje iz dana u dan sve vrijedniji i vrijedniji, i postaje upitno koliko ima smisla drapati takve stvari po optikama, koje su iz dana u dan u sve gorem stanju i šansa da oštete medij je sve veca. A i ti mediji sa vremenom postaju sve podložniji ostecenju...

Tako da ako gledamo na te optike kao potencijalnog ubojicu kolekcionarsko primjerka tvoje najdraže igre, sve manje i manje imam volje i želje koristiti taj drive kako je zamišljeno. Realno, jedini problem koji vidim bi potencijalno bio sa DOS konfama iako sam 99% ziher po sjecanju da postoje i DOS mounting alati koji mogu mountati image-e. Tako da kada jednom nestane IDE optika, svi cemo instaliravati retro os-ove sa usb stikova umjesto sa cd-a i ripati si stare igre na sata optikama i koristiti mounting i to bude tak i gotovo. Ili ce netko usavršiti sata 2 ata adapter koji ce raditi kako bog zapovjeda isto kao što su napravili onaj -5v adapter za zvucne kojima to treba jer su stara napajanja sa -5v u pravilu izumrla.

I to dok netko ne izmisli nešto full novo, pa cemo onda svi to koristiti i cuditi se kako smo mogli prakticirati one "clumsy" CF kartice i tam neki daemon tools i slicna cudesa i mountati te image-e tako primitivni metodama

I znam da cete reci da volite zvuk optike kako se spina i sve to stoji, ali progress holds for no man i hocemo necemo morati cemo prigrliti alternative u nekom trenutku.

Ali naravno ako netko zeli nahoardati parsto kila optike ja mu drage volje dam svoj "višak" sa famozne hrpice pa neka uživa I btw da se razumijemo, uvjek podržavam ispravnu metodu popravka, ali isto tako podržavam i gumice ako mogu sa njima izbjeci put na drugi kraj grada, ustediti nekaj love i vremena i imati isti efekt bez negativnih nuspojava za "pacijenta" A najbolje od svega je da postoje 2 metode za riještiti istu stvar pa nisi osuđen na jednu opciju i ako ona nije raspoloživa onda nemaš izlaza.
Ja osobno imam ono što sam nazvao "radne kopije". Riječ je o duplikatima originalnih CDova (što je legalno ... ili nije legalno, ovisi o tome kako tumačiš zakon) i to su mi sve bijeli Verbatim CD-R 700MB mediji koje koristim za instalacije starog softvera. Dosta sam ih već potrošio i uništio, od manjih poderotina do puknuća u sredini za motor, a jedan BTC mi je čak i podrapao CD, i to ne tako davno! Evo slike:


U stvari, onaj CD kojeg ste vidjeli da se vrti u BTC pogonu je Deus Ex, naravno da u takav (ili bilo kakav) pogon ne budem stavio original OSIM ako je baš nužno potrebno. Dok se originali čuvaju na sigurnom ... Justin Case

Inače, postoji jedan dosta jaki argument za fizičke medije, u odnosu na cloud servise i online download - naime, sav softver kojeg imate na CDu ili DVDu je zakonski VAŠ, i nema vam ga nitko pravo uskratiti ili uzeti. Dok sa web downloadom (recimo GTA V, Steam naslovi) te iste igre zakonski NISU vaše, nego vi samo unajmljujete PRAVO na njihov pristup (na neodređeno vrijeme), ali vam ga zato isto tako korporacija koja stoji iza igre ima pravo uskratiti ... i to iz bilo kojeg razloga, pa ČAK i bez razloga ako tako odluče. Pametnom dosta što bi se reklo, ali to je već rasprava za neku drugu temu i priliku...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Trekkie4
U gornjoj priči se radilo o klasičnom DVD player - u u kojem su se vrtili crtani za klince ...
Klasični CD, DVD player, HiFi linijska komponenta ILI kompjutorski drive ... nema razlike. Vidio si jednog, vidio si ih sve

Najgori su jedino oni (poput Plextora, što me neugodno iznenadilo) gdje mehanika ide DIREKTNO preko motora i zupčanika na ladicu. Bez kuplunga ili remena, zbog čega mali (najmanji) zupčanik često pukne, što je i razlog onog glasnog otvaranja i zatvaranja u stilu "KRRRRR".

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Sad si zamišljam kako bi ja prošao da maloj velim da idem na drugi kraj grada ili nedaj bog tek drugi dan u neki ducan po neku specijalnu gumicu i da nema crtica do sutra, prije mislim da bih iskoristio sve moguce alternative samo da bude "mir u kuci" Još pogotovo u ta vremena bez YT i 69 kanala na kablovskoj i inih cudesa...
Bez brige, ako smo mogli mi preživjeti, naša generacija na VHSu kojeg je pogonilo po 3, 4 remena i gomila senzora, mogla bi i ona pričekati da središ DVD player

Postoji više načina da se remen popravi, od kemijske solucije koja omekša gumu i poveća trenje (tako da remen ne proklizava) pa sve do iskuhavanja u vrućoj vodi, gdje toplina natjera gumu natrag u prvotni oblik AKO je ovaj deformiran od predugog stajanja i nekorištenja. Što je najčešći oblik kod svih tih kvarova. Ali najbolje je naravno to promijeniti i biti miran nekoliko godina!

Evo, moj gotovo audiofilski kazić Pioneer CT91a ima jedan remen koji vrti mehaniku vrata (ladice) i glava, i njega je potrebno zamijeniti svakih godinu-dvije, jer se ovaj deformira i poprimi "V" oblik (trebao bi biti neutralan, potpuno okrugli kao "O") i cijela stvar počne preskakati i kazić zaglavi. Sve zbog jedne gumice od 8kn...
  Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 08:05   #6110
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Upadam vam u topic ko muha bez glave, ali mi se ovaj čini najprikladniji jer je najživlji.
Imam doma Gameplay časopise 26-99 i od iste ekipe kompletan Next Level 1-7.
Sve skupa 80 komada, neka se javi neki iz Ri i okolice na PM tko je spreman to pokupiti jer mi se ne šalje poštom. Preveliko je i preteško.
Čabe, naravno. Žao mi je to bacit.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 08:26   #6111
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Inače, postoji jedan dosta jaki argument za fizičke medije, u odnosu na cloud servise i online download - naime, sav softver kojeg imate na CDu ili DVDu je zakonski VAŠ, i nema vam ga nitko pravo uskratiti ili uzeti. Dok sa web downloadom (recimo GTA V, Steam naslovi) te iste igre zakonski NISU vaše, nego vi samo unajmljujete PRAVO na njihov pristup (na neodređeno vrijeme), ali vam ga zato isto tako korporacija koja stoji iza igre ima pravo uskratiti ... i to iz bilo kojeg razloga, pa ČAK i bez razloga ako tako odluče. Pametnom dosta što bi se reklo, ali to je već rasprava za neku drugu temu i priliku...
Actually i image koji si sripam i prebacim na stiku je isto tako legalan kao i radna kopija koju ti koristis. Kupljeni softver ti imas pravo bekapati na koji god nacin zelis, nije definirano da mora biti zapržen na cd nego samo da moraš biti vlasnik originala. Tako da... Nismo nigdje spominjali dload ili cloud, steam i slicne platforme To je skroz druga sfera i problematika u kojoj nisi vlasnik softvera nego si platio prava na korištenje kod te konkretne platforme, koja ce svoju ružnu glavu izbaciti iz rupe za 10+ godina jer nove stvari jednostavno ne možeš kupiti na mediju koji sadrži offline instalaciju. Pa onda ili igraš online ili ne igraš nikako, postotak tih usera koji "onda baš nece kupiti igru" je tako mali da je ta zarada game developerima nebitna i zanemariva...

Ali nisam mislio nikoga odgovarati od optika nego samo iznosim kakva je situacija. A situacija je da nisu nezamjenjive a retro zajednica se sastoji od vrlo vrlo vrlo male kolicine usera za koju nikoga nije briga i prepušteni smo sami sebi da se snalazimo sa techom kojeg imamo. Jer jednostavno je razvoj icega specifičnog za tako malo tržište ili održavanje pogona koji bi prodali takve količine uređaja neisplativ. Pogle samo vec spomenuta stara napajanja, CRT monitore i slicne igracke, koje nisu mainstream jer jednostavno nema dovoljno velikog tržišta da se okrene lova, nema ih više... A ako se netko i sjeti imat ces situaciju kao sa "new" 3dfx karticama koje su brutalno preskupe za vecinu i u tako malim serijama da se ceka mjesecima ako ne i godinama na primjerak. Plus opet ce dio ljudi reci "da to nije to jer nije staro 20+ godina i nije cip napravljen tako da su ga dirali rukama 3dfx technicari" i whatnot

Isto kao što ja odbijam koristiti DOS konfe bez usb/ps2 periferije ili ti ista novije od w7, to nikoga nije briga. Tu se moramo sami snaci kako znamo i umijemo (ako možemo uopce) a ako ne, boli ostatak svijeta ona stvar za nas i naše fix ideje

Edit: Disco samo ti upadni, posebno kad se nekaj dijeli, to je uvjek dobar ulet
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 12:50   #6112
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Exclamation

drugovi i drugarice, kako moram seliti stvari, naletio sam na onaj spominjani/izgubljeni drugi Celeron 333/550 sa original Asus slotketom identičan kakav je bio kod kolege Jasenka na testu, ako tu ima zainteresiranih dam ga za 200kn tko se prvi javi...

onaj prvi je otisao za kunu po overclockanom megahertzu

bit ce jos dvije komplet masine na prodaju, P4 Northwood i P1 200 MMX, samo da provjerim jel sve ispravno kako je i pospremljeno...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 14:43   #6113
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Actually i image koji si sripam i prebacim na stiku je isto tako legalan kao i radna kopija koju ti koristis. Kupljeni softver ti imas pravo bekapati na koji god nacin zelis, nije definirano da mora biti zapržen na cd nego samo da moraš biti vlasnik originala. Tako da...
U pravilu se slažem - i to u potpunosti, iako znam određene kompanije koje se ne bi složile sa napisanim... Ali to nemam namjere komentirati, pa neka ostane na ovome

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Nismo nigdje spominjali dload ili cloud, steam i slicne platforme To je skroz druga sfera i problematika u kojoj nisi vlasnik softvera nego si platio prava na korištenje kod te konkretne platforme, koja ce svoju ružnu glavu izbaciti iz rupe za 10+ godina jer nove stvari jednostavno ne možeš kupiti na mediju koji sadrži offline instalaciju. Pa onda ili igraš online ili ne igraš nikako, postotak tih usera koji "onda baš nece kupiti igru" je tako mali da je ta zarada game developerima nebitna i zanemariva...
Ne, znam da nismo spominjali Cloud servise, ali se podrazumijeva. Jer su upravo zato CD i DVD "izumrli" ... ljudi nisu svjesni koja je cijena online streaminga i Cloud servisa, pa idu linijom manjeg otpora. Oni koji su istražili stvar ili pročitali "skicu" zakona, znaju o čemu je riječ, i preferiraju fizičke medije preko onih virtualnih.

Da budem iskren, nisam ni osobno znao što se skriva iza svega ovog, sve do jedne rasprave na GTA Forumu prije puno godina. Raspravljao sam o pravu (ili mogućnosti) da ili A - onesposobim daljna updejtiranja, jer mi ova samo nabacuju podataka i podataka na disk, a ne koriste u Single Player (Story) modu ... ili B - omogućim sadržaj iz Multiplayera (također poznat kao GTA Online) u Single Player, Story modu igre. I tad mi je bilo rečeno da nemam nikakva prava zahtjevati sadržaj igre (ili manipulati spomenuto), te da se moj pristup igri može ukinuti iz bilo kojeg razloga, ako Rockstar Games bude smatrao to potrebnim.

Međutim, ironija je u tome što ja imam FIZIČKU kopiju GTA V ... jednu od rijetkih koliko sam primjetio, jer se više u zadnje vrijeme ne prodaju na DVDovima nego se forsira usluga downloada preko Rockstar-ovog launchera.

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ali nisam mislio nikoga odgovarati od optika nego samo iznosim kakva je situacija. A situacija je da nisu nezamjenjive a retro zajednica se sastoji od vrlo vrlo vrlo male kolicine usera za koju nikoga nije briga i prepušteni smo sami sebi da se snalazimo sa techom kojeg imamo. Jer jednostavno je razvoj icega specifičnog za tako malo tržište ili održavanje pogona koji bi prodali takve količine uređaja neisplativ. Pogle samo vec spomenuta stara napajanja, CRT monitore i slicne igracke, koje nisu mainstream jer jednostavno nema dovoljno velikog tržišta da se okrene lova, nema ih više... A ako se netko i sjeti imat ces situaciju kao sa "new" 3dfx karticama koje su brutalno preskupe za vecinu i u tako malim serijama da se ceka mjesecima ako ne i godinama na primjerak. Plus opet ce dio ljudi reci "da to nije to jer nije staro 20+ godina i nije cip napravljen tako da su ga dirali rukama 3dfx technicari" i whatnot
Za ovo nisam siguran da se slažem, iz razloga što su novi DVD pogoni i dalje široko dostupni, i to po simboličnim iznosima. 100-ak kuna za potpuno nov drive, a i DALJE postoji bezbroj situacija gdje prije ili kasnije budeš morao staviti neki CD/DVD. Bilo da je Hiren's Boot CD za dijagnostiku ili instalacijski disk Windowsa, uvijek se nešto nađe. Ali da nije više mainstream, to si dobro rekao. Ipak, ne mogu zamisliti PC ili čak laptop bez optike u današnje vrijeme, pogotovo zato što koštaju toliko malo da ne utječu na cijenu uređaja.

Onda, početkom 2000-ih kad je "piši-briši" kako smo ih onda zvali koštala 1500-2500kn, to je bila velika razlika u lovi i dosta jak argument da ostaneš na "ROM" uređaju ili da napraviš ethernet setup i povlačiš podatke sa mreže

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Isto kao što ja odbijam koristiti DOS konfe bez usb/ps2 periferije ili ti ista novije od w7, to nikoga nije briga. Tu se moramo sami snaci kako znamo i umijemo (ako možemo uopce) a ako ne, boli ostatak svijeta ona stvar za nas i naše fix ideje
Pa dobro, ajde nije baš isto ali vidim sličnost

Za one koji nisu znali, Windows 7 (možda čak i 8 ... nisam siguran) službeno podržava 5.25" floppy pogone. Da - one velike, papirnate diskete! U stvari, ne samo da ih Win7 podržava, već ima i zasebnu ikonu za takav floppy, koja je vidljiva u "My Computer" kad je drive instaliran


Stoga, retro kompatibilnost je još uvijek prisutna, i siguran sam da CD/DVD bude nastavio biti podržan i na novim, nadolazećim operativnom sustavima još najmanje 10-ak godina, ako ne i dulje. Dok su od DOSa i PS2 periferije većinom svi odustali, iako je u nekom obliku još uvijek podržana. DOS kroz command prompt, a evo - imam i PS2 tipkovnicu spojenu dok ovo pišem...

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
drugovi i drugarice, kako moram seliti stvari, naletio sam na onaj spominjani/izgubljeni drugi Celeron 333/550 sa original Asus slotketom identičan kakav je bio kod kolege Jasenka na testu, ako tu ima zainteresiranih dam ga za 200kn tko se prvi javi...
Psst, ja sam ili veliki sveštenik ili Trekkie from outer space ... nitko me ovdje ne poznaje po imenu
  Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 16:03   #6114
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ko je taj Jasenko you speak of

Biti ce zanimljivo, imat cu i ja uskoro malu aukciju, izgleda da svi krecu u ciscenje svojih jazbina

Vezano za optike slažem se da ih ima ali sve koje sam vidio i kupovao su bile SATA, IDE/ATA nisam vec jako dugo vidio kao niti ATA HDD-ove. A oni SATA-ATA adapteri navodno da nisu najbolje rješenje i da znaju raditi probleme (iako možda jesu, nisam probao osobno). Ali u svakom slučaju ne mislim dalje ulaziti u dodatne rasprave, rekao sam kaj sam imao za reci

P.S. Ali optike i dalje itekako idu uskoro na udomljavanje

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 18.10.2021. u 16:37.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 16:38   #6115
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Par prigodnih:


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.10.2021. u 18:41.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 17:20   #6116
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
...Na sreću, ovi moji "autentični" BTCovi ne koriste gumice/remenje nego zupčanik sa kuplungom. Pa je prijenos direktan, a eventualna razlika ili pritisak na ladicu se kompenzira preko kuplunga, baš kao pogonski mehanizam na kazetofonu.

Možete ga vidjeti ovdje - mali zupčanik desno sa velikim diskom, ispod kojeg se nalazi kuplung ili kvačilo ... kako god ga odlučili zvati

Eto zašto ja naganjam plextore naokolo...
"Ista shema,
remena nema,
nema problema."
(haiku mode off)



Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
drugovi i drugarice, kako moram seliti stvari, naletio sam na onaj spominjani/izgubljeni drugi Celeron 333/550 sa original Asus slotketom identičan kakav je bio kod kolege Jasenka na testu, ako tu ima zainteresiranih dam ga za 200kn tko se prvi javi...

onaj prvi je otisao za kunu po overclockanom megahertzu

bit ce jos dvije komplet masine na prodaju, P4 Northwood i P1 200 MMX, samo da provjerim jel sve ispravno kako je i pospremljeno...

Asus slotket sa ađustiranjem napona za Tulce?
Ako da, evo javno se nudim da kupim...



Kad smo već kod Tulaca...podnose li oni ("S" tulci, dakako) 1.6V ili im je to previše?

Zadnje izmijenjeno od: Iluzionist. 18.10.2021. u 19:42.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 17:24   #6117
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Biti ce zanimljivo, imat cu i ja uskoro malu aukciju, izgleda da svi krecu u ciscenje svojih jazbina
Ja osobno preskačem sve što se prodaje, ali siguran sam da ima onih koji budu zainteresirani za ovo ili ono. Jedino da baš naiđem na neki Adison case, BTC ili Adison-related materijal ... to bi već bila druga stvar!

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Vezano za optike slažem se da ih ima ali sve koje sam vidio i kupovao su bile SATA, IDE/ATA nisam vec jako dugo vidio kao niti ATA HDD-ove. A oni SATA-ATA adapteri navodno da nisu najbolje rješenje i da znaju raditi probleme (iako možda jesu, nisam probao osobno). Ali u svakom slučaju ne mislim dalje ulaziti u dodatne rasprave, rekao sam kaj sam imao za reci
To je istina, apsolutno. Iako, baš sam krenuo komentirati da "postoje ATA-SATA adapteri", i mislim da to funkcionira OK. Doduše, imao sam dosta problema sa jednim SATA diskom, spojenim kroz adapter u ATA133 priključak, ali pretpostavljam da je to bilo do samog adaptera i načina na koji je bio spojen, gdje ga je kabel stalno povlačio u stranu i prekidao kontakt

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
P.S. Ali optike i dalje itekako idu uskoro na udomljavanje
Okie dokie. Ostajem kod napisanog ... ako "BTC" ide na otpad, onda ga svakako budem uzeo. Popravak je jednostavan i treba svega par minuta vremena, kao i 8-10kn za novu gumicu tray mehanizma

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Par prigodnih:





Toliko o backwards kompatibilnosti 7-ice...

@Iluzionist
Jok, baš sam ti jučer napisao da je Plextor jedan od najgorih primjera kako se radi mehanika ladice Što je pomalo ironično, obzirom da je upravo Plextor firma koju svi hvale i predlažu kao najbolji izbor.

Naime, bez kuplunga ili gumice, dolazi do jakog stresa mehanizma, pogotovo na ključnim mjestima. Ili čak zatvaranje ladice rukom, što veliki broj ljudi radi - gurne ladicu unutra rukom, umjesto da stisnu tipku za zatvaranje. Na "šroteks" BTCu postoji kuplung koji takav potez kompenzira (jer inače zatvaranje rukom ne bi bilo ni moguće, obzirom da mehanizam vrti pužni prijenos, koji je jednosmjerni - motor vrti zupčanik, ali NE i naopako - da zupčanik zavrti puža i/ili motor) dok na jednom Plextoru nema ničeg. Motor je spojen na mali zupčanik, koji vrti malo većeg, a onda taj srednji vrti još jedan veći, i onda TAJ otvara i zatvara ladicu. Nažalost, zbog kontinuiranog naprezanja i stresa, taj mali zupčanik na motoru pukne, pa onda ili osovina motora vrti u prazno ILI jednostavno vrti takav, sa pukotinom što krči kod otvaranja i zatvaranja ladice

Nije Plextor jedini, isti dizajn je koristila i Toshiba, dok je većina drugih imala gumeni remen. U stvari, čak je i Plextor kasnije prešao na remen, ali bojim se da je ovo došlo prekasno (pojavom 52x32x52 uređaja na tržištu)

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 18.10.2021. u 17:33.
  Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 17:26   #6118
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Asus slotket sa ađustiranjem napona za Tulce?
Mislim da to nije postojalo od Asusa?
Upgradeware Slot-T je bio za Tualatina:
https://www.amazon.com/gp/product/B0...=raynertoys-21

Ili lin-lin adapter, ko što je Trekkie stavio.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 17:36   #6119
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Ne znam, iskreno...vidim da postoje adapteri na ebay-u sa točno pet jumpera gdje se navodno može spustiti napon do 1.6V na slot1 pločama (nije Asus)...e sada, modani takav slotket sa Tulcem unutra na 1.6V...jel' bi to šljakalo (ako ovo što riceburner prodaje nije odgovarajuće)?
...

Btw, raskopao sam "maloga", bog neka mi pomogne da to sklopim natrag
Uglavnom, ploča je Soltek SL-B8E-F2 po naljepnici ...iako, ja nađem otisnuto na ploči "ver:F3"...a taj, "F3" Google ne poznaje.
Sve u svemu, 4-5 napuhanih kondića, Northwood HT 2.4 je na njoj, 2x512 Kinmgmax DDR i PATA prža+floppy+ SATA 120GB Maxtor...i šest kila vijaka od kojih barem kila bude viška (i jedna stranica, već poslovično...) kada sve jednom "sklopim" ponovo.
Meni samo poradi načina slaganja, impresivna mala beštija koju jedva čekam srediti

Zadnje izmijenjeno od: Iluzionist. 18.10.2021. u 17:44.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 17:41   #6120
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Kolega je u pravu, Asus Sloket NIJE Tualatin adapter. Za takvo nešto potrebno je ili napravili Volt mod matične ploče i/ili koristiti modani Tualatin ... ILI koristiti Lin-Lin socket konverter, što sam napravio ja

Naime, snižavanje voltaže nije jedini preduvjet za staviti Tualatin u Slot 1 - potreban je i pin mod, gdje se mijenja konfiguracija pinova na procesoru. Stavim sliku ako i kad je nađem.

Edit
Našao...

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 18.10.2021. u 17:48.
  Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na