Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.05.2008., 10:46   #1
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ubuntu 8.04 file permissions

Dakle kad god kopiram nešto sa cd-a/dvd-a ubuntu mi kao standardnom useru ne dozvoljava brisanje tih foldera. Ima li načina da kopiram nešto sa cd-a ili dvd-a da ne moram kasnije za svaki file podešavat read/write permissione?
I da, kad pokrenem sudo nautilus, dobijem istu stvar.
Da skratim, file ili folder koji je user Pomo kopirao sa dvd-a, želim da user Pomo ima i pune administratorske ovlasti za taj file/folder.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2008., 10:55   #2
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
a na koji način kopiraš sa CD-a? nemam pojma dali je to što ti se događa nešto standardno, ali meni to nikada nije tako radilo. tipa... ako nešto mogu kopirati i kopiram u direktorij kojem sam owner, onda imam i prava na tome. doduše, sad nemam CD da probam, ali koliko se sjećam to je tako radilo (tm).

Citiraj:
I da, kad pokrenem sudo nautilus, dobijem istu stvar.
naravno, jer kad nautilus pokreneš kao root, onda i spremi file-ove kao root i samim time im je owner. to je najnormalnije ponašanje.

jel ti to možda stalno kopiraš file-ove sa cd-a kao root (sudo)?
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2008., 11:05   #3
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ne. Znači imam recimo krdo .avi filova u zasebnim folderima. Iskopiram ih na disk (drag'n'drop na desktop). Sve kao user Pomo.
Svi folderi dobiju ikonicu da su zaključani i ne mogu ih npr. obrisat. Desni klik na njih i podesim za usera i user group permissions da mogu read & write i create & access.
Onda đubre tako zaključa filove unutar tih foldera, pa istu stvar radim i na samim tim filovima.
Kako me za promjenu permissiona na njima ne pita user password, niti vidim inače ikakvog smisla za takvo ponašanje, nalazim ga krajnje iritantnim u najmanju ruku.
I da, penđer u nautilusu za kopirat fajlove s cd-a mi sam otvori čim očita cd.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2008., 11:46   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Da skratim, file ili folder koji je user Pomo kopirao sa dvd-a, želim da user Pomo ima i pune administratorske ovlasti za taj file/folder.
A kad okines good ol'
Code:
cp
?

Citiraj:
Onda đubre tako zaključa filove unutar tih foldera, pa istu stvar radim i na samim tim filovima.
Stvor Bog rekurzivno pozivanje funkcija... i vidje Bog da je dobro.

Code:
chown -R pomo:p0rnofili /home/pomo/jenna_i_drugarice
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2008., 12:20   #5
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Hmm, mogu probat sa cp i s chown, ali 'ebi me ako ću svaki puta kad poželim komad p0rna iskopirat na disk kuckat po terminalu.
Koliko vidim chown mijenja ownership na određenom folderu, a što ako ja svaki puta koristim drugi folder?
Jednostavno želim nad folder/file koji sam kreirao drag'n'dropom s cedeja imat puni ownership bez puno zahebancije. Ili puno tražim?
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2008., 20:34   #6
immortal
Kernel panic
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Hmm, mogu probat sa cp i s chown, ali 'ebi me ako ću svaki puta kad poželim komad p0rna iskopirat na disk kuckat po terminalu.
Koliko vidim chown mijenja ownership na određenom folderu, a što ako ja svaki puta koristim drugi folder?
Jednostavno želim nad folder/file koji sam kreirao drag'n'dropom s cedeja imat puni ownership bez puno zahebancije. Ili puno tražim?
Takvo ponašanje bi trebalo biti po defoltu. Na cd-ju mi je permišon r-x, a dok kopiram onda je rw-. Postaj /etc/fstab fajl i ispis mount komande nakon kaj mountaš cd, možda ima nekih čudnih opcija postavljenih...
__________________
Keyboard error or no keyboard present
Press F1 to continue, DEL to enter SETUP
immortal je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2008., 23:42   #7
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Jok ba. Friško sam ga preinstalirao, jerbo sam počeo prčkat po chown i drugim terminal sr.... bez razmišljanja, i uredno shebao sudo ili nešto treće, uglavnom nisam mogao više mountat disk, cederom i mijenjat juzere i grupe. Ofkors da nisam znao popravit štetu ni sa dvije tri gujde.
Dakle friško, 8.04 64bit i isto ponašanje. Uostalom ko mounta preko terminala, samo hardkor .nix juzeri, ja to nisam. Dva klika rulez
Možda ima veze što je sata prža u pitanju???
Code:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda9
UUID=c60f7087-2a95-47de-831f-bd37aabda70d /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda8
UUID=217bc548-0d0b-45b6-8360-852011f7eaff none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
Enivejs, trenutno bi bilo feoma korisno ako bi netko postao freeNX gujdu za 64bit Hardy. Treba mi brža zamjena za VNC, a gujda sa ubuntuforums ofkors traži od mene da razmišljam...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2008., 14:46   #8
immortal
Kernel panic
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Jok ba. Friško sam ga preinstalirao, jerbo sam počeo prčkat po chown i drugim terminal sr.... bez razmišljanja, i uredno shebao sudo ili nešto treće, uglavnom nisam mogao više mountat disk, cederom i mijenjat juzere i grupe. Ofkors da nisam znao popravit štetu ni sa dvije tri gujde.
Dakle friško, 8.04 64bit i isto ponašanje. Uostalom ko mounta preko terminala, samo hardkor .nix juzeri, ja to nisam. Dva klika rulez
Možda ima veze što je sata prža u pitanju???
Code:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda9
UUID=c60f7087-2a95-47de-831f-bd37aabda70d /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda8
UUID=217bc548-0d0b-45b6-8360-852011f7eaff none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
Enivejs, trenutno bi bilo feoma korisno ako bi netko postao freeNX gujdu za 64bit Hardy. Treba mi brža zamjena za VNC, a gujda sa ubuntuforums ofkors traži od mene da razmišljam...
eh, neznam onda.
i, ne trebaš mountati cd preko konzole da bi dobio ispis mount komande, nego samo dok mountaš cd kak i obično napraviš u konzoli:
$ mount
i to je to, ali vjerojatno nije u tome problem...
__________________
Keyboard error or no keyboard present
Press F1 to continue, DEL to enter SETUP
immortal je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na