Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2006., 21:15   #1
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
graphics tablet

Inspiriran postom kolege gorluka poceo sam razmisljati o tabletu kao alternativi za misa. Posto sam totalni newbie po tom pitanju te cak nikad nisam imao ni prilike primit tako nesto u ruku zanimaju me neke osnovne informacije glede toga.
1. koliko je realno gledati tablet kao potpunu zamjenu za misa (znaci koristenje izvan grafickog/CAD softvera, igre iskljucene)?
2. brandovi koje bi trebalo uzeti u obzir i trgovine gdje to nabaviti?
3. posto netrebam neku brutalnu preciznost jeli realno ocekivati neki tablet do razumne cjene 400-450kn?

To bi otprilike bilo to, neznam sto bi drugo pitao jer kao sto kazem potpuno sam novi u tome.
Svi savjeti i prijedlozi dobrodosli.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2006., 00:08   #2
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
1. Ovisi od osobe do osobe. Iako je tablet odličan i za samu navigaciju Windowsima, tek počinje sijati u 2D / 3D / CAD / video aplikacijama. Što ne znači da u drugim aplikacijama nije ugodniji za rad od miša. Za neke stvari je miš malo spretniji, ali takvih je malo. Nisam se igrao s njim, i za velik dio igara je sigurno neprimjeren, ali za igre poput Baldur's Gate ili nekih strategija bi bio izvrstan pretpostavljam. Uglavnom, ako ga možeš nabaviti, definitivno bih ga preporučio, olakšava i ubrzava korištenje računala.
2. Wacom. Nemoj ni pomišljati na ništa drugo tipa Aiptek, Trust, Genius i slično. Istina je da su i do 5 puta jeftiniji od Wacoma (ovisno o modelu), ali su stvarno jako loši, i samo ćeš baciti novac i na kraju kupiti Wacom.
3. Ako kupuješ Trust ili nešto slično, da, samo ti to nikako ne preporučujem. Loše su izvedeni, počinju se kvariti čim ih raspakiraš, driveri su totalno smeće, itd.

Definitivno ti ne treba Wacom Intuos, budući da im je top-of-the-line serija modela, evenutalno bi se mogao odlučiti za Graphire ili PenPartner. Graphire je bliži Intuosu, i može se koristiti u (polu) profesionalne svrhe, dok je Pen Partner namijenjen "office" uporabi, znači bliže tome što ti trebaš.

Na eBayu se da naći Wacom tableta po prihvatljivim cijenama, npr. možeš uzeti ArtPad II, model s kraja 90-tih, koji bio bio dobar za to što tražiš (a i više od toga, meni je odlično služio i u Photoshopu i u 3D-u). Prije Intuosa 3 sam imao ArtPadII, i mogu ti ga samo pohvaliti - tablet je izvrstan.

Što se tiče same veličine, bit će ti sasvim dovoljan 4x5 model. Možda ti se to čini jako malim, ali vjeruj mi da je sasvim dovoljno. A4 i slični modeli su jednostavno overkill za 90% korisnika, i samo će ti smetati u radu.

Evo baš sam pogledao na eBay i odmah sam pronašao ArtPad II (Wacom tableti se stalno pojavljuju tamo, pogotovo stariji modeli), pa pogledaj da li ti tako nešto odgovara Neka te ne brine njegova starost ili (relativno) neugledan izgled, ja ga imam od 1998. i još uvijek radi kao urica. Možeš pogledati kako će ova aukcija završiti, pa vidi da li ti cijena odgovara.

eBay aukcija za ArtPad II

Moram te samo upozoriti kako se dotični model spaja preko COM porta.

Ako želiš kupiti novi u dućanu, eventualno razmisli o Pen Partneru. Ne znam koliko košta kod nas (ako možeš kupiti Wacom u Njemačkoj, probaj, uštedit ćeš dosta, ovisno o modelu), ali ga ima za kupiti u npr. Finderu, Mel-Compu i Algoritmu.

Ako imaš još nekih pitanja, pucaj (ja bih ti se i ponudio da ga dođeš isprobati kod mene doma, samo ne znam koliko to ima smisla - naime u prvi tren će ti biti užasno čudno koristiti tablet, i možda nećeš moći odmah uvidjeti sve njegove prednosti - ako baš želiš možda možemo nešto dogovoriti). Prvih par tjedana je dosta nespretno (iako već nakon dan-dva počinješ hvatati grif), ali kad se jednom navikneš na korištenje računala s tabletom, miš će ti postati neugledna i nespretna cigla.
gorluk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2006., 10:08   #3
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru i ponudi za isprobavanje. Trenutno sam veliku vecinu vremena u VZ(na faksu) pa neznam kolko je to izvedivo ali ako se stvarno zagrijem za tablet mozda nesto i dogovorimo.

Osobno mi ne smeta ni gadan dizajn ni starost sve dok radi ali kad bi vec uzimao ipak bi isao na usb varijantu jer sve manje racunala ima serijski port. isto tako ako bi vec zdrobio pristojne novce u njega bilo bi dobro kad se nebi trebao zezat s kojekakvim baterijama. To bi dakle bili jedini zahtjevi.

U melcompu sam nasao PenPartner na USBu za "samo" 320kn pa me zanima dal bi taj bio u redu? (vjerojatno bi pod uvjetom da ne radi na baterije)
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2006., 13:18   #4
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Wacom tableti nikad nemaju bateriju u olovci. Mislim da čak drže i patent na to, tako da drugi proizvođači ne mogu napraviti olovke bez baterija (tako je barem bilo, ne znam da li se nešto promijenilo u zadnje vrijeme). Za Pen Partner ne znam, ali Intuos se k tome (za razliku od Art Pad II, koji ima dodatni adapter) napaja preko USB-a.

Ako budeš u Zagrebu možeš se javiti, pa ćemo se lako nešto dogovoriti.

BTW. Windows Vista će imati dosta poboljšanu podršku za tablete. Iako se to najviše odnosi na Tablet PC-je, i obični tableti će moći iskorištavati neke dobre cake - npr. kružni meni, kakav imaju aplikacije poput Luxology Modo, super user interface za korištenje tableta (ne znam kako bih ti najbolje objasnio, pa najbolje da sam pogledaš na nekom sajtu koji detaljno obrađuje Vista features)
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2006., 17:03   #5
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
U međuvremenu sam nasao jos i model Volito u ponudi melcompa. Jos da im je osoblje susretljivo vec bi ga mozda i kupio. U usporedbi Volito i Volito2 (kojeg nema kod nas) razlikuju se samo u dizajnu i tipkama na olovci. Sad me zanima koliko broj tipki utjece na koristenje u windowsima. Konkretno manipulacija datotekama:
Da li duzi pritisak na ikonicu izbacuje context menu odnosno ima funkciju desne tipke(kao kod pocketPC-a)?
Moze li se izvesti selekcija nekoliko datoteka lasom i njihovo odvlacenje na neku drugu lokaciju bez upotrebe dodatnih tipki?
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2006., 19:13   #6
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
U biti ti je dosta i jedna dodatna tipka (znači osim vrha olovke da ima jednu tipku ispod kažiprsta), tako da imaš desni gumb. Naravno, poželjno bi bilo i dvije tipke (znači ta ista tipka ispod kažiprta, samo da se može i na gornjem i doljnjem dijelu pritisnuti), jer onda imaš i middle click. 3 gumb, odnosno tipka na gornjem vrhu olovke ti u biti ne treba, to je korisno u grafičkim programima jer služi kao gumica, u Win nema previše potrebe za tom tipkom.

Volito2 je sigurno bolje rješenje, njega bih ti definitivno preporučio za tvoje potrebe - ima taman radnu površinu, 1000dpi rezoluciju i 512 nivoa osjetljivosti, te 2 gumba ispod kažiprsta.

Što se tiče korištenja u Windowsima:

desni klik -> jedan od gumbiju pod kažiprstom
middle click -> jedan od gumbiju pod kažiprstom
click -> pritisak olovkom
double click -> double click olovkom

Po želji možeš zadati druge funkcije gumbima na samoj olovci. Što se tiče selekcije datoteka, isto je kao i s mišem - pritisneš olovku (kao da pišeš) i povučeš selection rectangle oko datoteka. Nikakve dodatne tipke ti ne trebaju. I naravno, za pomicanje samog kursora olovka ti uopće ne treba dodirivati tablet (udaljenost od tableta ovisi o modelu, moj Intuos hvata na udaljenosti i od 1cm).
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2006., 15:39   #7
nancha
Registered User
 
nancha's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Question

Bok svima!

Imam par pitanja na ovu temu.
Naime, već duže vrijeme razmišljam o nabavi tableta namijenjenog isključivo za rad u illustratoru i inim programima. Bavim se modnim dizajnom i tablet mi je potraban za crtanje modnih skica te modnu ilustraciju.
E sad, znam da je wacom no1 u tom svijetu ali me ipak zanima kvaliteta ostalih proizvođaća za ovu namjenu koja meni treba. Nova sam na tom području pa mi oprostite ako je koje pitanje glupo : bonker :

Htjela bih tablet veličine A4, ali vidim da wacom ima samo seriju intuos koja ima tu veličinu ali to mi je puuuno preskupo...Da li mi imate za preporučit nekog drugog proizvođača? A i htjela bi da je tablet položen vertikalno a ne horizontalno - da li to može svaki ili postoje posebne serije?
Ako uzmem manji (A5) bojim se da neću imat dovoljnu slobodu u radu...

Da li se površina po kojoj se crta može kupiti zasebno?Tj. nakon što se ošteti, mogu li kupiti smo nju? Pretpostavljam da kad tad mora doći do toga - ispravite me ako griješim..

Da li se na svakom tabletu ispod te površine po kojoj se crta može staviti crtež?

Radi li svaki tablet i pod linuxom?


TNX
nancha je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2006., 03:40   #8
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Kao prvo, mislim da ti ne treba A4 tablet. Crtanje s tabletom nije isto što i crtanje na papiru, i u biti A6 je sasvim dovoljan za najnormalniji rad (jako velik broj profesionalnih ilustratora koristi "samo" A6 Wacom. Ako baš hoćeš veći, onda ti je A5 uvrh glave. A4 koristan je u određenim situacijama i za određene korisnike, ovisno o namjeni i njihovom stilu korištenja, ali inače njegova veličina često smeta, i u biti ti nikako ne bih preporučio A4 za prvi tablet.

Drugo, budući da ti treba za modne skice, a ne za full blown digitalnu ilustraciju, bit će ti sasvim dovoljan i Wacom Graphire, koji je dosta jeftniji od Intuos 3 serije (a vjerojatno bi ti bio dovoljan i A6 Art Pad II koji sam već spomenuo - na eBayu ga se da naći za stvarno ok novce).

Tablet možeš položiti i horizontalno i vertikalno, samo mu u driveru promijeniš mapping.

Kod Wacoma možeš kupiti zamjenske presvlake, pa ako ti se podloga previše izgrebe (za što treba jako puno vremena), onda za nekih 20€ naručiš novu.

Svaki tablet nema opciju za podstavljanje crteža ispod transparentne podloge (iako je takav način trejsanja ionako nespretan, puno lakše ti je trejstati direktno u Photoshopu / Painteru / Illustratoru...).

Za linux ne znam.

I posljednje, i najvažnije - na sve osim Wacoma bacit ćeš novac. Možda ti se sad čini skup, ali na kraju ćeš ga ionako kupiti, i tako bez veze potrošiti novce na onaj prvi, "jeftiniji" tablet. Svi ti Trust / Aiptek / Genius i slični tableti su loše kvalitete, s jako lošim mapiranjem, i s jako loše napravljenim driverima, i bilo kakav ozbiljniji rad s njima je praktički nemoguć. Kao što sam rekao, na eBayu se da naći Wacom tableta po jako prihvatljivim cijenama (ne samo Art Pad II modeli, već i Graphire, Intuos...). Čini mi se da A6 Graphire kod nas košta oko 1500kn, što je ok cijena, uzimajući u obzir da će ti trajati jako dugo. Ako imaš nekog prijatelja / rodbinu vani (Njemačka ili još bolje US), onda možeš proći dosta jeftinije.

Misli da je Graphire idealan za tvoje potrebe (iako bih ti za modne skice ne bih preporučio Illustrator, postoje aplikacije koje su primjerenije za takav tip crteža).

Još jednom, možda ti se sad čini "ma joj, pa ne mogu ti drugi tableti biti tako loši, ipak je to plastični tablet na kraju", ali vjeruj mi - mogu biti i jesu jako loši. Dugoročno ćeš uštedjeti novac ako uložiš u Wacom.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2006., 14:46   #9
nancha
Registered User
 
nancha's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Hvala gorluk, uvelike si mi pomogao i sad više nemam nikakvih dvojbi!
Potražit ću wacom graphire u Njemačkoj i to je to.

Btw ako slučajno imaš kakav prijedlog glede programa - slobodna sam za savjete i preporuke! ;-)
nancha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na