Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2020., 19:56   #1921
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Svako ima svoj segment. Klasicni marketing koji vidis svakodevno svugdje.
Kako god mislim da 6800 XT i 6800 pokrivaju većinu 1440p i 1080p prosječnih gamera, pa čak možda i onih competitive koji možda ni neće ići na amd ekosustav već će se držati tried and true intel/nvidia pošto na 1080p daje ta 2 fps-a više u prosjeku.
Ali da kako je kolega i napisao amd me tjera ipak na segment više, ako price bude competitive odo ja na 6800 XT.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 20:04   #1922
koletna
Premium
Moj komp
 
koletna's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varazdin
Postovi: 121
Meni na 1080p 144Hz je bolje pričekat 6700 verziju
__________________
http://forum.pcekspert.com/faq.php
koletna je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 20:52   #1923
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Zanimljivo je sada, kad je sve poznato, vidjeti predviđanja za big Navi.
Škot je ovaj puta ipak bio najprecizniji , RGT je samo prenio vijest...
Svaka čast i Tomu iz The Moore Law is dead, npr. lik već neko vrijeme tupi da će RX 6800XT imati 72CU itd..


Zatim leakovi za infinity cache... kažem vam 90% leakova ispadne točno, praktično sve saznaš prije nego izađe
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 20:52   #1924
Proudcroat
Premium
Moj komp
 
Proudcroat's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Split
Postovi: 243
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Ha dbr, nije to toliko strašno jel. Pričekat ćemo. Možda do tad zeleni igrač iznenadi sa 3080 20 gb ili nekim skrivenim adutom. Iako ću svakako ići na 3080 , drago mi je da su nagazili nvidiu, možda se trgnu sad malo, bas kako su Intel nagazili. Volim ovu napetost

Baš to ista stvar. Iako mislim da su malo manje cijene da bi ih dodatno ošamarili
Ovkao će opet večina uzet nividu a navijat za amd radi tržišta
Proudcroat je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:00   #1925
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Frajeri su na istom TSMC 7nm procesu korištenom za RDNA RX 5700 (XT) čisto na temelju nove arhitekture uspjeli izvući 50%+ bolje performanse. Kaj bude tek kad za RDNA 3 iskoriste TSMC 5nm.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:08   #1926
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,680
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Frajeri su na istom TSMC 7nm procesu korištenom za RDNA RX 5700 (XT) čisto na temelju nove arhitekture uspjeli izvući 50%+ bolje performanse. Kaj bude tek kad za RDNA 3 iskoriste TSMC 5nm.
Vjerojatno jos 50%+ performansi...
Nemojte me nuzno quotati za ovo
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:10   #1927
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Mogli bi komotno, budemo vidjeli kaj u to vrijeme nVidia misli složiti za RTX 4000 seriju ili koje već ime budu pustili u opticaj.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:13   #1928
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Proudcroat Pregled postova
Baš to ista stvar. Iako mislim da su malo manje cijene da bi ih dodatno ošamarili
Ovkao će opet večina uzet nividu a navijat za amd radi tržišta
S ovim se slažem trebali su spustit jos $50-100 za svaku. Onda nitko ne bi kupio nV po ovim cijenama, mozda bi netko uzeo eventualno 3070. Bilo bi k'o sa Zen2, 80% trzista AMD.

Uglavnom, ovo mi je OK, ali samo kao prica o novom AMD GPUu... vise me zanimaju RTX3060/RX6600/RX6700 koji ce vjerojatno bit prihvatljiviji cijenama za nas casual gamere sa monitorima visokih rezolucija

Ako budu preskupi, kupit cu polovni nV Turing 😁
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:30   #1929
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,680
Jedna zanimljiva informacija...
Ipak se za RT koriste posebne HW jedinice zvane Ray Accelerators a ne CU-i kao sto se mislilo iz leakova...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20201028-212708_Twitter.png‎
Views:	213
Size:	266.9 kB
ID:	22863  
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:38   #1930
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Vjerojatno jos 50%+ performansi...
Nemojte me nuzno quotati za ovo
Minimalno. Ako samo na arhitekturu mogu preko 60% prema njihovim tvrdnjama (6900XT), onda valjda toliko mogu i sa novim full nodeom + novom arhitekturom
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:51   #1931
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Cijene su ok, performanse su ok, još sam da dostupnost bude ok .

Još ako se budu dale OC-ati kao što leakovi sugeriraju, bit će to totalni potop RTX kartica.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 21:52   #1932
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Bude zanimljivo kad novi Infinity Cache počnu sa 128MB lagano po potrebi povećavati s nadolazećim RDNA iteracijama.
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Jedna zanimljiva informacija... Ipak se za RT koriste posebne HW jedinice zvane Ray Accelerators a ne CU-i kao sto se mislilo iz leakova...
Citiraj:
Citiraj:
Ray tracing itself does require additional functional hardware blocks, and AMD has confirmed for the first time that RDNA2 includes this hardware. Using what they are terming a ray accelerator, there is an accelerator in each CU. The ray accelerator in turn will be leaning on the Infinity Cache in order to improve its performance, by allowing the cache to help hold and manage the large amount of data that ray tracing requires, exploiting the cache’s high bandwidth while reducing the amount of data that goes to VRAM.
Izvor: AnandTech
Dan-dva prije službenih recenzija budu poznati svi dodatni tehnički detalji i onda zajedno sa službenim recenzijama ide sve u paketu: performanse i direktne usporedbe sa RTX 3000 serijom.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:09   #1933
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Koja luda godina za AMD, kad se sjetim da su ga pokapali tu na forumu i još mu plesali po grobu.

Napokon je razbijena paradigma o vječnom underdogu u segmentu grafičkih, napraviti karticu koja prebacuje 3090 a troši 300W je inženjersko čudo, vidi se da su tu kumovale godine iskustva sa procesorima i Infinity Cacheom.

Ovo također potvrđuje koliko se Jensen zajebao sa Samsungom i ucjenjivanjem TSMC-a. Fino ga je rodica poslala po čevape, ima superioran node i prva je u redu za 5nm, a MCM je doktorirala na Zenu. Najjradije bi preskočio ovu generaciju i čekao RDNA3
sti je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:13   #1934
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Moćno predstavljanje... Znao sam za leakove, ali nisam imao osjećaj da će ići protiv 3090, stvarno pucaju od samopouzdanja. Možda im je to i nedostajalo dosad
Što se tiče RT performansi, nisu ih predstavili, ali možda nisu nužno slabiji. Bilo bi loše da je razlika ogromna, ali nadam se da je 10% ili tako nešto što se može progutati ako su ostale performanse na razini. Možda i bude ovisilo o implementaciji/softveru, pa će doći na svoje kad se konzole razmašu. Sve sadašnje implementacije su optimizirane za RTX, jer je to jedino što postoji na tržištu. Znam da je DXR univerzalan, ali kad imaš jedino RTX za optimizaciju, naravno da ćeš se malo prilagoditi tom pipelineu. Nadam se da će se to sve posložiti s vremenom.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:35   #1935
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Koja luda godina za AMD, kad se sjetim da su ga pokapali tu na forumu i još mu plesali po grobu.

Napokon je razbijena paradigma o vječnom underdogu u segmentu grafičkih, napraviti karticu koja prebacuje 3090 a troši 300W je inženjersko čudo, vidi se da su tu kumovale godine iskustva sa procesorima i Infinity Cacheom.

Ovo također potvrđuje koliko se Jensen zajebao sa Samsungom i ucjenjivanjem TSMC-a. Fino ga je rodica poslala po čevape, ima superioran node i prva je u redu za 5nm, a MCM je doktorirala na Zenu. Najjradije bi preskočio ovu generaciju i čekao RDNA3
Stvarno nevjerojatno. Da mi je netko rekao prije par mjeseci da će radonke konkurirati nvidia flagshipu iznad 80Ti ranga, te pritom biti efikasniji rekao bi mu da je lud. Inače nvidia ima marijansku brazdu od prednosti od barem 35% sa svojim flagshipom...

Nekako miriše da će nvidia imati primat u RT, no ovaj infinity cache zvuči fenomenalno, mala revolucija na hardverskom nivou u gpu segmetnu. Da Radeonka sa 256-bitnom sabirnicom i sporijom memom konkurira 384-bitnoj nvidiji sa bržom memom - nevjerojatno...

Što se tiče budućnosti - i nvidia će vjerojatno biti na 5nm TSMC, kao i čipletima (osim ako Hopper nije samo za AI), kao i intel Xe, tako da je IMO nvidia tu ipak favorit, no AMD s druge strane tu ima najviše iskustva sa chipletima, semi-custom SoC-evima i spajanjem sranja općenito tako da će biti zanimljivo
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:41   #1936
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
U isto vrijeme su uspjeli napraviti Zen3, RDNA2 i dva SoC-a za konzole . Odličan posao.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:57   #1937
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Ray Tracing kod rdna2 nece biti na razini ampera, ako bude samo 10% zaostatka bit ce dobro, prije bi rekao ~15% lošije perf u rt, bar sad u startu dok se ne krene s optimizacijama za amd hw.

Ali realno, RT je još uvijek u povojima što se br.igara tice, kroz dve godine bi to trebalo znacajnije porasti, a do tada ce vjv. vec mcm dizajnu nešto iskemijati da pojacaju rt perf., ovu gen. je fokus na rasterizaciju, ili kak se veli-kuca se gradi od temelja.

Sa dolaskom aib modela ocekujem još malo vecu razliku u korist rdna2 vs. ampere
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 23:00   #1938
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769



Citiraj:
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bilo bi dobro da RDNA 2 konkurira svemu osim samog Ampere vrha i to je to. Nek se malo pokolju cijenama kasnije i bog-bogova.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
U slučaju da Ampere ispadne prema ovome kaj je trenutno vani, onda ne bi bilo čudno da nVidia nakon dugo vremena opet ima Fermi situaciju (1 - 2). Ovaj put zbog Samsungovih proizvodnih procesa i ciganjenja s TSMC-om, pa su sad zapeli s po svemu sudeći, vrlo jeftinim Samsungovim rješenjima koja čak i uz očajan yield mogu naštancati koliko god nVidia treba, ali danak bude plaćen u vidu potrošnje i općenite efikasnosti samih Ampere kartica. Tako da bi prva Ampere generacija vrlo lako i vrlo brzo mogla dobiti osvježenje, ali ovaj put na TSMC-ovih 7nm EUV, s cijenom da čak i nVidia ima knedlu u grlu dok se potpisiju fakture i narudžbe. Naravno, pod uvjetom da ih TSMC uopće doživi i oslobodi im kakav postotatk kapaciteta, jer A100 im već proizvode na račun dosadašnjih ugovora, ali sve ostalo iz Ampere generacije je pod debelim upitnikom. Kaj se cijene tiče, sumnjam da bude Kožna Jaketa trznul na promjenu, čak i da RDNA 2 kartice nude 90% Ampere performansi za 50% cijene. nVidia trenutno jednostavno kotira više nego ikad u povijesti firme i živo ih zaboli.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
RDNA 2 bi zapravo i bila prva prava skroz nova arhitektura, jer orginalni RDNA vuče GCN korijene i kojekakve ostavšine u sebi, pa to ni nije bila čista situacija kak god se okrene.

Kaj se Ampere kartica tiče, najveća boljka bude upravo taj Samsungov proizvodni proces, jer sve ostalo uopće nije upitno, zapravo sve ostalo sad trpi radi povećane potrošnje zbog Samsungovog procesa.

IMHO RTX 3090 bude priča za sebe, ali sve ostalo bi RDNA 2 mogla imati na našinu, a opet da ne košta ko da nema sutra.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
nVidia ide sigurno, jer moraju imati najbolje, a ljudi su spremni zaboraviti potrošnju i grijanje, ako dobe karticu koja je 40% jača od njihove najjače prethodne i općenito najbolje na tržištu.

RDNA 2 modeli bi s druge strane bolje prošli da ovaj put ne idu na tu kartu, već nek stvarno ponude 90% Ampere performansi uz manju potrošnju, tj. veću efikasnost i bolji omjer cijene u smislu uloženo - dobiveno.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jedino, ako budale u AMD-u znaju da imaju nekaj bolje od RTX 3090, pa sad samo mudro šute, nitko ne smije pisnuti i čekaju da ovi sljedeći tjedan izbace sve na vidjelo.

To bi već bilo malo u Sci-Fi vodama kad je Radeon u pitanju, ali i Ryzen je iznenadil, do te mjere da Intel sad moli TSMC za wafer viška.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Izgleda da bi moglo biti istine u tome kaj smo već pričali, idu na najjaču verziju A100, samo malo razvodnjenu za mase, jer nemaju pojma kaj RDNA 2 donosi, a na ovaj način su koliko-toliko sigurni da imaju najbolje.

Jedini zajeb bude, ako RDNA 2 stvarno donese 90% tih Ampere performansi za dosta normalniju cijenu uz bolju efikasnost ili ako RDNA 2 podbaci, ali Ampere ispadne da nije baš toliko bolja od Turinga.

Onda ne kužim kak budu opravdali cijene i potrošnju.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, konzole imaju RDNA 2 čip koji je u rangu s RTX 2080 Super i Ti modelima, tak da bi to u desktop izdanju bilo na tragu RTX 3070.

E sad, ako ovi to ne uspiju zajebati za desktop sve 5, u suprotnome čitamo "Raja je pričal po Internetima" stil recenzija za koji mjesec.

Možda i bolje da tog lika više nema u AMD-u, pa ne znamo ništa, nego da truje sa svojim propagandnim porukama, a na kraju - LOL.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Sve tri RTX 3000 kartice su cjenovno taman dovoljno jedna od druge, da se između ubace Ti ili Super modeli po potrebi - ili nakon RDNA 2 izlaska. Bude tu još svega.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Zamisli da ovi stvarno slože desktop RDNA 2 koji nudi 90% RTX 3080 performansi za 50% cijene, tj. da takva kartica sa 16GB GDDR6X košta kakvih 350 - 400$.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, vrlo vjerojatno bude, mada ostaje i RDNA 2 efekt u tom periodu, ali opet - službene recenzije su sljedeći tjedan, pa ako ništa drugo onda barem to pričekati.

Nije nVidia jednom zajebala kupce, pa netom nakon nove serije izbacila osvježene modele i onda je bilo drvlje, kamenje, šok i vjeverica.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
[]Teorija zavjere: RTX 3070 košta 500$/€/Ł, jer budu i konzole u tom rangu, a RDNA 2 koja ih pogoni već potvrđeno ima sirove snage u rangu RTX 2080 Ti, koju nova RTX 3070 mijenja bez problema. Sukladno tome, RTX 3080 ima cijenu kakvu ima, jer sad moraju sve skupa tjerati u tom smjeru, htjeli ili ne. AMD je zakupil sve moguće TSMC kapacitete, tako da je nVidia bila prisiljena ići na Samsung za sve osim najjače Ampere A100 koja se ionak koristi za malo konkretnije stvari. Uglavnom, RTX 3090 je kakvih 1.000$ jeftinija od RTX Titan modela prošle generacije, pa opet "nije loša cijena", također RTX 3080 košta 500$ manje od RTX 2080 Ti u čiji rang sad spada, samo kaj ima puno bolje performanse, a RTX 3070 košta duplo manje od RTX 2080 Ti, nudi u najgorem slučaju iste performanse, a zapravo je riječ o mainstream kartici koja danas zauzima mjesto nekad rezervirano za RTX 2080. I još k tome za svaki model imaju manevarskog prostora za Ti/Super varijante, a očito da AMD RDNA 2 donosi nekakav konkretan pomak, ako obje nadolazeće konzole nude GPU kakav je nVidia preCtavila u vidu RTX 3070 modela. Jasno, konkretne performanse i ray-tracing mogućnosti za jedne i druge tek moramo vidjeti kak spada, ali općenito sve polako, ali sigurno sjeda na mjesto.Teorija zavjere[/]
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ništ, onda se nadamo da RDNA 2 donosi ovakve recenzije, inače nVidia ode u nepozantom smjeru, a cijene starijih kartica nastavljaju ludovati.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Znači, RDNA 2 je za konzole već potvrđen i to je GPU po svemu sudeći u rangu RTX 2080 Ti, plus minus. nVidia je na šrot Samsung 8nm procesu izdala varijaciju na temu najjačeg A100 čipa koji sam po sebi ždere 400W ko Žak Houdek MekDonalc. Raje više nema, a nVidia je odmah za dobar dan izbacila najjači čip u tri izdanja, s dovoljno prostora za još edicija baziranih na istom materijalu. Ne znam, ali sama činjenica da AMD Radeon divizija šuti ko Severina kad ju se pita s kim je sve spavala - daje naslutiti da možda čak i postoji šansa da ipak nisu baš toliko nesposobni. Nadam se.


IMHO, RDNA 2 je danas kao Zen 2017. i sad samo ide dalje u tom smjeru.
-->
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Da mi je netko rekao prije par mjeseci da će radonke konkurirati nvidia flagshipu iznad 80Ti ranga, te pritom biti efikasniji rekao bi mu da je lud.
Hej, napričal sam ja kojekakvih bedastoća prije tri mjeseca.



Citiraj:
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bilo bi dobro da RDNA 2 konkurira svemu osim samog Ampere vrha i to je to. Nek se malo pokolju cijenama kasnije i bog-bogova.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
U slučaju da Ampere ispadne prema ovome kaj je trenutno vani, onda ne bi bilo čudno da nVidia nakon dugo vremena opet ima Fermi situaciju (1 - 2). Ovaj put zbog Samsungovih proizvodnih procesa i ciganjenja s TSMC-om, pa su sad zapeli s po svemu sudeći, vrlo jeftinim Samsungovim rješenjima koja čak i uz očajan yield mogu naštancati koliko god nVidia treba, ali danak bude plaćen u vidu potrošnje i općenite efikasnosti samih Ampere kartica. Tako da bi prva Ampere generacija vrlo lako i vrlo brzo mogla dobiti osvježenje, ali ovaj put na TSMC-ovih 7nm EUV, s cijenom da čak i nVidia ima knedlu u grlu dok se potpisiju fakture i narudžbe. Naravno, pod uvjetom da ih TSMC uopće doživi i oslobodi im kakav postotatk kapaciteta, jer A100 im već proizvode na račun dosadašnjih ugovora, ali sve ostalo iz Ampere generacije je pod debelim upitnikom. Kaj se cijene tiče, sumnjam da bude Kožna Jaketa trznul na promjenu, čak i da RDNA 2 kartice nude 90% Ampere performansi za 50% cijene. nVidia trenutno jednostavno kotira više nego ikad u povijesti firme i živo ih zaboli.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
RDNA 2 bi zapravo i bila prva prava skroz nova arhitektura, jer orginalni RDNA vuče GCN korijene i kojekakve ostavšine u sebi, pa to ni nije bila čista situacija kak god se okrene.

Kaj se Ampere kartica tiče, najveća boljka bude upravo taj Samsungov proizvodni proces, jer sve ostalo uopće nije upitno, zapravo sve ostalo sad trpi radi povećane potrošnje zbog Samsungovog procesa.

IMHO RTX 3090 bude priča za sebe, ali sve ostalo bi RDNA 2 mogla imati na našinu, a opet da ne košta ko da nema sutra.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
nVidia ide sigurno, jer moraju imati najbolje, a ljudi su spremni zaboraviti potrošnju i grijanje, ako dobe karticu koja je 40% jača od njihove najjače prethodne i općenito najbolje na tržištu.

RDNA 2 modeli bi s druge strane bolje prošli da ovaj put ne idu na tu kartu, već nek stvarno ponude 90% Ampere performansi uz manju potrošnju, tj. veću efikasnost i bolji omjer cijene u smislu uloženo - dobiveno.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jedino, ako budale u AMD-u znaju da imaju nekaj bolje od RTX 3090, pa sad samo mudro šute, nitko ne smije pisnuti i čekaju da ovi sljedeći tjedan izbace sve na vidjelo.

To bi već bilo malo u Sci-Fi vodama kad je Radeon u pitanju, ali i Ryzen je iznenadil, do te mjere da Intel sad moli TSMC za wafer viška.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Izgleda da bi moglo biti istine u tome kaj smo već pričali, idu na najjaču verziju A100, samo malo razvodnjenu za mase, jer nemaju pojma kaj RDNA 2 donosi, a na ovaj način su koliko-toliko sigurni da imaju najbolje.

Jedini zajeb bude, ako RDNA 2 stvarno donese 90% tih Ampere performansi za dosta normalniju cijenu uz bolju efikasnost ili ako RDNA 2 podbaci, ali Ampere ispadne da nije baš toliko bolja od Turinga.

Onda ne kužim kak budu opravdali cijene i potrošnju.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, konzole imaju RDNA 2 čip koji je u rangu s RTX 2080 Super i Ti modelima, tak da bi to u desktop izdanju bilo na tragu RTX 3070.

E sad, ako ovi to ne uspiju zajebati za desktop sve 5, u suprotnome čitamo "Raja je pričal po Internetima" stil recenzija za koji mjesec.

Možda i bolje da tog lika više nema u AMD-u, pa ne znamo ništa, nego da truje sa svojim propagandnim porukama, a na kraju - LOL.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Sve tri RTX 3000 kartice su cjenovno taman dovoljno jedna od druge, da se između ubace Ti ili Super modeli po potrebi - ili nakon RDNA 2 izlaska. Bude tu još svega.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Zamisli da ovi stvarno slože desktop RDNA 2 koji nudi 90% RTX 3080 performansi za 50% cijene, tj. da takva kartica sa 16GB GDDR6X košta kakvih 350 - 400$.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, vrlo vjerojatno bude, mada ostaje i RDNA 2 efekt u tom periodu, ali opet - službene recenzije su sljedeći tjedan, pa ako ništa drugo onda barem to pričekati.

Nije nVidia jednom zajebala kupce, pa netom nakon nove serije izbacila osvježene modele i onda je bilo drvlje, kamenje, šok i vjeverica.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
[]Teorija zavjere: RTX 3070 košta 500$/€/Ł, jer budu i konzole u tom rangu, a RDNA 2 koja ih pogoni već potvrđeno ima sirove snage u rangu RTX 2080 Ti, koju nova RTX 3070 mijenja bez problema. Sukladno tome, RTX 3080 ima cijenu kakvu ima, jer sad moraju sve skupa tjerati u tom smjeru, htjeli ili ne. AMD je zakupil sve moguće TSMC kapacitete, tako da je nVidia bila prisiljena ići na Samsung za sve osim najjače Ampere A100 koja se ionak koristi za malo konkretnije stvari. Uglavnom, RTX 3090 je kakvih 1.000$ jeftinija od RTX Titan modela prošle generacije, pa opet "nije loša cijena", također RTX 3080 košta 500$ manje od RTX 2080 Ti u čiji rang sad spada, samo kaj ima puno bolje performanse, a RTX 3070 košta duplo manje od RTX 2080 Ti, nudi u najgorem slučaju iste performanse, a zapravo je riječ o mainstream kartici koja danas zauzima mjesto nekad rezervirano za RTX 2080. I još k tome za svaki model imaju manevarskog prostora za Ti/Super varijante, a očito da AMD RDNA 2 donosi nekakav konkretan pomak, ako obje nadolazeće konzole nude GPU kakav je nVidia preCtavila u vidu RTX 3070 modela. Jasno, konkretne performanse i ray-tracing mogućnosti za jedne i druge tek moramo vidjeti kak spada, ali općenito sve polako, ali sigurno sjeda na mjesto.Teorija zavjere[/]
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ništ, onda se nadamo da RDNA 2 donosi ovakve recenzije, inače nVidia ode u nepozantom smjeru, a cijene starijih kartica nastavljaju ludovati.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Znači, RDNA 2 je za konzole već potvrđen i to je GPU po svemu sudeći u rangu RTX 2080 Ti, plus minus. nVidia je na šrot Samsung 8nm procesu izdala varijaciju na temu najjačeg A100 čipa koji sam po sebi ždere 400W ko Žak Houdek MekDonalc. Raje više nema, a nVidia je odmah za dobar dan izbacila najjači čip u tri izdanja, s dovoljno prostora za još edicija baziranih na istom materijalu. Ne znam, ali sama činjenica da AMD Radeon divizija šuti ko Severina kad ju se pita s kim je sve spavala - daje naslutiti da možda čak i postoji šansa da ipak nisu baš toliko nesposobni. Nadam se.


IMHO, RDNA 2 je danas kao Zen 2017. i sad samo ide dalje u tom smjeru.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 23:39   #1939
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Svi smo se potajno nadali da bi bila blizu 3080 (nekih 10% sporija), no imaju gpu koja "trejda blows" i sa 3090. O kojim postotcima se tu radi u prosjeku vidjet ćemo u neutralnim recenzijama na velikoj masi igara (stevica).

Činjenica je i da je nvidia malo podbacila, umjesto 50% brže gpu smo dobili 30%
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 23:41   #1940
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
U svakom slučaju, ispalo je bolje od očekivanja.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 01:07   #1941
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
@Ordinarius
@Gigi

AMD Radeon RX 6000 “RDNA 2 Big Navi” GPU Ray Tracing Performance Detailed – NVIDIA’s RTX 3080 With RT Cores 33% Faster Than AMD’s Ray Accelerator Cores

Evo linka o Ray tracing perf... na brzinu sa pročitao, izgleda da su u rangu sa 3070, ali očekivano znatno slabije od 3080 i 3090.. oko 33 do 50%. Iako nije eksplicitno navedeno o kojem 60xx čipu se radi.

Link: https://wccftech.com/amd-radeon-rx-6...ance-detailed/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 08:38   #1942
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Kaže Moores law da će problem biti što nV ima jednu vrstu RT a AMD drugu, pa će sada optimizirat tj uopće raditi kako tko plati ili kako se devovi odluče.
Pozitivno je što AMD svu svoju tehnologiju ima u konzolama, pa bi devovi mogli s vremenm ipak biti bliže njima, pa će se i nV morat prilagodit.

Ja samo čekam ove grafe za narod, ove su mi sve preskupe.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 08:40   #1943
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Budu krajem ove ili početkom 2021. složili i RX 6700 (XT) modele, a to bude taman sjelo u taj cjenovni rang koji većina čeka, a opet da RTX 3060 (Ti) ima dodatnu brigu.

Kaj se RT-a tiče, na kraju bude ono kaj smo već pričali, AMD bude svoju verziju složil na foru FreeSync tehnologije, open-source i dostupna svima.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 08:51   #1944
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
tolko o tome da je "visak" vrama "porez za debile" na 4k, a kako stvari idu naprijed jos ce vise dolaziti do izražaja.

https://twitter.com/JoshDWalrath/sta...442336256?s=20

Pa kad se u kalkulaciju uzme SAM gdje cpu ima mogucnost direktnog pristupa kompletnom vramu...
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 08:51   #1945
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,367
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Kaže Moores law da će problem biti što nV ima jednu vrstu RT a AMD drugu, pa će sada optimizirat tj uopće raditi kako tko plati ili kako se devovi odluče.
Pozitivno je što AMD svu svoju tehnologiju ima u konzolama, pa bi devovi mogli s vremenm ipak biti bliže njima, pa će se i nV morat prilagodit.
Upravo sam ja htio to reci, s obzirom da je rdna2 Rt u novim konzolama devovi ce bit forsirani koristiti amd arhitekturu tj barem po nekom mom razmisljanju.

Freesync monitori sa ovim grafama ce bit sad jos u povoljnijoj poziciji jer su za duplo jeftiniji od novideo i ima se cime to upogonit na high Hz.
Moglo bi isto bit dobro doba za kupnju monitora.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 08:54   #1946
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Kratki osvrt na jučerašnja a i prijašnja događanja.

Čitam ovdje po forumu i po internetu općenito. Ne kužim kakva ljudi očekivanja imaju prema AMDu, to je strašno

Samo moram skužiti je li sav taj "hejt" posljedica butthurta ili nečeg drugog.

Dakle, AMD u 3 i pol godine stigne i prestigne Intel u onom nedodirljivom: "meh, očekivali smo više, skupo je to, AMD je user friendly firma, kako to". Do pred godinu dana neki miševi ovdje kojih nema više su se sprdali kako je Zen2 jedva stigao Intel iz 2014 (i7 4790K). Sad kad su nataknuli perjanicu i9 10900K, sad je to "meh, ispod očekivanja, moglo je to bolje" dok ne vide činjenicu da se Ryzen nije pojavio 2017, da bi još uvijek davali 3500 kn za 4c/8t procesore.

Eto i RDNA2 grafike. Forte je sad "nema DLSSa i RT ne radi kak se spada, meh, očekivali smo više". Također, od firme koja do JUČER nije imala karticu kojom može taknut 1080Ti koja je izašla pred 4 godine. Sad predstave lineup koji ebe mater 2080Ti (1080Ti parastos održan već), koja je rame uz rame čak i malo bolja od 3080 za koju bi se i dupeta dalo do neki dan, odjednom i to je meh jer eto, moglo je to bolje. A i skupo je.

Ne znam kako su neki ljudi odrastali kad tako razmišljaju. Valjda sa zlatnom kašikom i sve dobili zdravo za gotovo kad ne mogu vidjeti napredak, a ne recikliranje i to u jako jako kratkom vremenu.

AMD je trebao propasti 2015 kako sh profesori ekonomije na ovom forumu predviđali. Ovako AMD trga i ubija, pa se stvara nelagoda i osjećaj tjeskobe, jer je najgora stvar priznati nekome kog ne voliš da je napravio dobar posao. Pri tome treba dati sve od sebe u uvjeravanju drugih a i sebe da je "tvoje" ono pravo.

Bez obzira na internetske narikače i gatare, AMD je preživio i opstao na tržištu. A i samim time ošamario i kontra-tabore da se trgnu (neke više neke manje).

Razumijem da je netko "fanboy" i apologeta ako dobiva pare od nekoga. Ali kad to ljudi rade badave... svaka čast.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 09:02   #1947
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,367
Hoces reci Brko da je jedna firma koja je propadala nasamarala dvije gigantske firme istovremeno.
Nek bude tko hoce fan boy al treba im priznati da su napravili posao stoljeca. Da nije ovoga lagano bi dizali kredite za gpu i cpu.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 09:06   #1948
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ovako AMD trga i ubija, pa se stvara nelagoda i osjećaj tjeskobe, jer je najgora stvar priznati nekome kog ne voliš da je napravio dobar posao. Pri tome treba dati sve od sebe u uvjeravanju drugih a i sebe da je "tvoje" ono pravo.
ma dvostruki kriteriji, sjeti se samo kako je bilo kad je amd dostigao intel, pa je intel bio primoran nasvirati proceve do krajnjih granica, tada se nije spocitavala potrošnja i zagrijavanje i9-tki....jadni fx useri - RIP jer su izgorili doma ne doživjevsi trenutak kada se to isto dogodilo intelu.

back OT, mislim da rdna2 nece biti way to go za minere, 128MB infinity cache-a jednostavno nije dovoljno za vecinu POW coinova(memory bandwith je tu najbitnija stavka) pa bi hashrate trebao ostati u skladu sa pure memory bandwidth tj. gddr6(citaj hashrate na rdna2 ce biti malo viši nego na rdna1), jedini koji mi pada na pamet da bi mogao osjetno profitirati kod hashrate-a je Monero, tako da vjv. nece biti neke velike navale minera na nove amd grafe
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 29.10.2020. u 09:20.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 09:11   #1949
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
višak, može delete
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 09:12   #1950
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Hoces reci Brko da je jedna firma koja je propadala nasamarala dvije gigantske firme istovremeno.
Nek bude tko hoce fan boy al treba im priznati da su napravili posao stoljeca. Da nije ovoga lagano bi dizali kredite za gpu i cpu.
točno to. Pred 3-4 godine su 2c4t procesori koštali 1000+kn, a sada se neke igre niti ne pokreću na 2c4t procesorima.
Ali fanbojevi to ne vide ili nežele vidjeti i hvataju se za slamčice
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na