Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.02.2008., 21:42   #1
Serafian
D&D
Moj komp
 
Serafian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb - Jastrebarsko
Postovi: 155
internet pitanje pravne prirode

ovako,

ako netko napravi stranicu, forum, blog ili bilo šta takvo što sadržava rapid share linkove na igrice, filmove, mjuzu da li on krši zakon ili ne????

po mojem mišljenju ne bi trebao (ali opet ja niti sam pravnik....) on ne krši autorska prava jer ne dijeli samo autorsko dijelo već linkove, obične adrese gdje netko ako traži, ono slučajno, može naći neku muziku ili neki film...

ako ko zna ja bi mu bio jako zahvalan da to podijeli sa mnom

nadam se da ovim ne kršim nikakva pravila ovog foruma ili nešto takvo
Serafian je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2008., 23:21   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Neznam kako stoji u našim (relativno novim) zakonima. Koliko vidim po stranicama "vani" tu problematiku rješavaju sa onih par rečenica tipa mi samo prosljeđujemo informaciju i neodgovaramo za tuđe postupke, neautorizirano korištenje softvera je kažnjivo djelo, . . .
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.03.2008., 01:07   #3
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
za mene je link isto kao da si dao nekome u ruke cd s sadrzajem.

to je teska ilegala i kao sto vidish nije dopusteno na PCE (ako ga uzmemo za primjer)

ukoliko trebash detaljnije objasnjenje postal link s albumom Sashe, Tina i Kedze pa ce ti Tor ili Jelc objasnit neke stvari
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2008., 01:12   #4
Disconnected
Premium
Moj komp
 
Disconnected's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: ZG, Sesvete
Postovi: 123
Bas smo nedavno o tome na faxu raspravljali sa profesorom koji je sudski vjestak za informatiku.....

Stvari na papiru stoje ovako:

ZAKON O AUTORSKIM PRAVIMA
Članak 189. Povreda autorskog prava i srodnih prava
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
  1. bez odobrenja autora prvi put objavi ili prije objave otkrije javnosti sadržaj ili opis autorskog djela, ili se bez naznačivanja autora, osim ako je autor u pisanom obliku izjavio da ne želi biti naveden ili ako način javnog korištenja onemogućava navođenje autora, koristi autorskim djelom, ili bez odobrenja autora deformira, sakati ili na bilo koji drugi način izmijeni autorsko djelo, ili se njime koristi na način koji bi ugrožava ili bi mogao ugroziti čast ili ugled autora (članak 14.-16.),
  2. bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava ili udruge za kolektivno ostvarivanje autorskog prava reproducira, distribuira, skladišti ili poduzima druge radnje radi distribucije, ili na bilo koji način priopći javnosti ili preradi autorsko djelo, ili se njime koristi bez plaćanja naknade, ili se na drugi način protupravno koristi autorskim djelom (članak 18.-33.),
  3. distribuira ili posjeduje u komercijalne svrhe primjerak računalnog programa za koji zna ili ima razloga vjerovati da je to primjerak kojim je povrijeđeno tuđe pravo, distribuira ili posjeduje u komercijalne svrhe bilo koje sredstvo čija je jedina namjena olakšati neovlašteno uklanjanje tehničkog uređaja koji služi za zaštitu računalnog programa ili osujetiti rad toga uređaja (članak 112.),
To je na papiru....realnost je nesto sasvim drugo, barem kod nas.....
Disconnected je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2008., 02:02   #5
Serafian
D&D
Moj komp
 
Serafian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb - Jastrebarsko
Postovi: 155
da ali što za njih znači distribuira, ako stavim link ja niti ga posjedujem, niti ga skladištim ništa, ja samo dajem informaciju gdje bi se on mogao nalaziti što opet ne mora značiti da se tamo nalazi jer ja taj sadržaj nisam uplodao pa ni ne mogu sa sigurnošču tvrditi da je tamo

e da i što je taj vaš profesor, sudski vještak, zaključio smije li se ili ne

hvala
Serafian je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2008., 02:14   #6
Disconnected
Premium
Moj komp
 
Disconnected's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: ZG, Sesvete
Postovi: 123
distribuira = ja samo dajem informaciju
Procitaj jos jednom ovo dolje , malo je visesmisleno, ali takvi su nam zakoni....

Citiraj:
Autor Disconnected Pregled postova
bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava ili udruge za kolektivno ostvarivanje autorskog prava reproducira, distribuira, skladištiili poduzima druge radnje radi distribucije, ili na bilo koji način priopći javnosti ili preradi autorsko djelo, ili se njime koristi bez plaćanja naknade, ili se na drugi način protupravno koristi autorskim djelom (članak 18.-33.),
Zaključak je bio da nije legalno....bez obzira na sve....ali u pravilu kod nas ti nitko nece nista ako se radi o privatnoj osobi....dok je za pravne osobe tj. Firme malo drukcija prica....sto opet ne znaci da ce se praksa u buducnosti promijeniti
Disconnected je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2008., 10:52   #7
Serafian
D&D
Moj komp
 
Serafian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb - Jastrebarsko
Postovi: 155
e, a kaj ako se stranica hosta u nekoj drugoj državi kaj se onda doađa, dal onda potpada pod zakone hrv ili te druge države
Serafian je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2008., 11:44   #8
RisingPower
čudovište
 
RisingPower's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 757
Citiraj:
Autor Serafian Pregled postova
e, a kaj ako se stranica hosta u nekoj drugoj državi kaj se onda doađa, dal onda potpada pod zakone hrv ili te druge države
Najčešće će host imati svoja vlastita pravila bez obzira na lokalne zakone, i ta pravila će zabraniti bilo kakav oblik piraterije. Dakle, ne smetaju ti samo zakoni već i uvjeti korištenja neke usluge.
__________________
Failure is always an option.
RisingPower je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2008., 13:36   #9
Serafian
D&D
Moj komp
 
Serafian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb - Jastrebarsko
Postovi: 155
još jedno pitanje pa mi je sve jasno...

a što je sa stranicama kao što je npr release log, oni imaju stranicu s recenzijama tj blog i ne postaju rs linkove, već u komentarima posta korisnici postaju rs linkove, tko tu onda odgovara???
Serafian je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2008., 01:32   #10
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ako hosting provider izricito zabranjuje stavljanje linkova na ilegalne sadrzaje, onda ti mogu ugasiti stranicu cak i radi komentara, ako na vrijeme ne uklonis takve komentare. Onaj tko je vlasnik te stranice odgovoran je i za njen sadrzaj.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2008., 08:45   #11
Serafian
D&D
Moj komp
 
Serafian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb - Jastrebarsko
Postovi: 155
zakon, hvala svima, dobio sam puno odgovora, nažalost dobio sam i 100 različitih odgovora, ne samo ovdje nego i drugdje, svi zakon tumače na drugi način, no nema veze hvala svima još jednom
Serafian je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 14:51   #12
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Citiraj:
Autor Disconnected Pregled postova
Bas smo nedavno o tome na faxu raspravljali sa profesorom koji je sudski vjestak za informatiku.....

Stvari na papiru stoje ovako:

ZAKON O AUTORSKIM PRAVIMA
Članak 189. Povreda autorskog prava i srodnih prava
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj "pravna osoba" ako:
  1. bez odobrenja autora prvi put objavi ili prije objave otkrije javnosti sadržaj ili opis autorskog djela, ili se bez naznačivanja autora, osim ako je autor u pisanom obliku izjavio da ne želi biti naveden ili ako način javnog korištenja onemogućava navođenje autora, koristi autorskim djelom, ili bez odobrenja autora deformira, sakati ili na bilo koji drugi način izmijeni autorsko djelo, ili se njime koristi na način koji bi ugrožava ili bi mogao ugroziti čast ili ugled autora (članak 14.-16.),
  2. bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava ili udruge za kolektivno ostvarivanje autorskog prava reproducira, distribuira, skladišti ili poduzima druge radnje radi distribucije, ili na bilo koji način priopći javnosti ili preradi autorsko djelo, ili se njime koristi bez plaćanja naknade, ili se na drugi način protupravno koristi autorskim djelom (članak 18.-33.),
  3. distribuira ili posjeduje u komercijalne svrhe primjerak računalnog programa za koji zna ili ima razloga vjerovati da je to primjerak kojim je povrijeđeno tuđe pravo, distribuira ili posjeduje u komercijalne svrhe bilo koje sredstvo čija je jedina namjena olakšati neovlašteno uklanjanje tehničkog uređaja koji služi za zaštitu računalnog programa ili osujetiti rad toga uređaja (članak 112.),
To je na papiru....realnost je nesto sasvim drugo, barem kod nas.....
To što je crveno nisu fizičke osobe.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 18:15   #13
Serafian
D&D
Moj komp
 
Serafian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb - Jastrebarsko
Postovi: 155
to mi je i jedan frend iz policije reko, da se ne kažnjavaju fizičke već pravne osobe...

e jel ima pravni fakultet neki forum možda???
Serafian je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 13:33   #14
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor Serafian Pregled postova
to mi je i jedan frend iz policije reko, da se ne kažnjavaju fizičke već pravne osobe...

e jel ima pravni fakultet neki forum možda???
www.pravokutnik.net je glavni forum studenata prava pravnog faksa u zgu
pokusaj i na hr.fido.pravo news grupi
Munjara je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na