Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.05.2022., 15:32   #1411
madox
Premium
Moj komp
 
madox's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 192
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Sve stoji - moze - ali rizik koji preuzimam. I na ulici se svaki dan (ne daj boze) moze auto udariti, pasti tegla cvijeca, ili po ZG-u, komad fasade ili gore, ali , eto, zivimo. Kad god sam dosao u padajue pozicije, lagana brzine mi je dala manevra da se uvijek postavim. Cak i kad me je zena skoro zgazila zbog sminkanja i gledanja na mobitel. Umjerena brzina adekvatna nogostupu je najbolji saveznik.
[.................]
Ne znam, cekao da vidimo kako ce se raspetljati.


...
Pozdrav!
Mala opaska...nije cilj pametovat...već povući paralelu iz mog stvarnog života.
Imam 37 godina, kirurg u ZG bolnici, nagledao se svega i svačega. Od polomljene djece do staraca.
Imam el. romobil, vozio prije motor. Kao klinac role i bicikl (maksimir, sljeme).
Nikada mi nije palo na pamet sjesti na ikakvo dvonožno guralo ili motor (el. romobil) bez kacige i rukavica. Uvijek se šalim...noga i ruka će zarasti...glava neće :-)
Ako mogu biti slobodan, reći ću, da bi svima koji se voze bez kacige naplatio hitnu službu i kasnije liječenje (baš kao i pijancima za volanom itd itd)-možete dalje nastaviti slobodno niz.
Moramo biti odgovorni prema sebi i prema drugima. Također moramo biti odgovorni i prema sustavu u kojem živimo.
Nisam frustriran, volim posao, radim ko konj i ne kukam, nego bih sve Vas koji smatraju da je nošenje kacige ikakav problem pozvao par dana u hitnu službu da vidite razinu ozljede i posljedica (i to ne govorim samo akutnih nego i kod otpusta). Također vrijedi i za nevezanje pojasa itd itd....opet kažem nastavi niz.
Vožnja 30sec, 10m ili 2km može i hoće...kada-tada...rezultirat padom...samo je pitanje što ste napravili da Vas ja ne dočekam sa naoštrenim skalpelom :-)

Neću ulaziti u cijenu liječenja....jer ne daj Bože....ipak smo mi socijalna država....ali se u potpunosti ne slažem da novce od 100k kuna za liječenje dajemo ljudima koji se ne ponašaju odgovorno.
Ako si bio vezan, nosio kacigu, išao na preventivne preglede...sve 5....evo ti i ekstra ako treba....
Za ostalo cash and carry...pa da vidimo za koji mjesec tko će voziti nacugan i nevezan/bez kacige.

Kao što je netko lijepo napisao za kasko...iako je u dozvoljeno 0,5 promila po zakonu, nista od para iz kaska ako i malo napušeš...e pa nisu oni vesla sisali... a lagano se stvar precrta na mnoge grane uključujući i zdravstvo...eto mojih par misli...

Ponavljam...nikoga ne želim uvrijediti...zakon i zdravstvo su organizirani kako jesu...da bi moglo bolje...uvijek može....ali kada čitam raspravu oko toga da/ne nositi kacigu...dečki

Lijep pozdrav

Zadnje izmijenjeno od: madox. 01.05.2022. u 15:40.
madox je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 16:10   #1412
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Kad kaciga bude obavezna ostavljam se bicikla. Idem cipelcugom, do posla mi nije daleko.
I da nadodam za liječenje, plaćam zdravstveno, od kad je uvedeno i dopunsko, mislim da imam pravo i na liječenje. Život je opasan sam po sebi, nekad samo sreća presudi. Pun mi je kufer ograničenja, na kraju ni iz kuće neću smjeti bez propisa i regulacija.

Zadnje izmijenjeno od: gil. 01.05.2022. u 16:18.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 17:29   #1413
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Nema baš neke vajde ovdje rasprave voditi, ispadamo kao - forum . hr

Nitko ne čita sa razumijevajem ono što je netko napisao, iskustva koja je napisao. Nego svako tepe svoje. I nitko se ne slaže ni malo sa nekim drugim

To što netko plaća zdravastveno, nebi trebalo značiti da se sustav smije iskorištavati. Izazivati sreću, ne držati se pravila, sudarati se svaki dan pa nek me krpaju, tipa to im je posao neka ga rade itd...

Koliko sranja ima sa tim romobilima to je čudo jedno. Iz dvorišta ne mogu izaći sa autom a da svako malo neki idiot ne projuri ispred nosa auta.

Voze se po stazi uz same kapije/ograde. PA nemožeš više iskoračiti iz dvorišta bez straha. Nesmijem dijete pustiti van da šeta slobodno kraj mene da nebi slučajno lijevo-deso otišao jer mulac projuri kraj njega kao idiot.

Naučiš djecu da nesmiju na cestu, sad ih uči i da po stazi nesmije zakoračiti lijevo/desno a da prije toga nije stao i pogledao iza sebe.

Oćemo djecu na povodcu držati da romobili mogu normalno voziti ?!?

I pješacima kacige zbog romobila koji naleti na njih....
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 17:55   #1414
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Vjerujem da je tvoj upis dobronamjeran. Posebno od nekoga tko dnevno svjedoci sve vrsta otvorenih i zatvorenih trauma, te adresira zahvatom njihov oporavak. Prosle godine sam razgovarao na veceri s kirurgom s odjela sportskih ozljeda, valjda ga i dalje tako zovu, mozda ste i kolege, pa sam dobih uvid u najcesce traume kod vozaca romobila.

Samo, moram se prvo zaustaviti na ovome citatu, za ustanonoviti dio, koji izlazi iz tvoje profesije, te bolje razumijeti, koliko dalekosezno tumacis intenciju :

Citiraj:
Ako mogu biti slobodan, reći ću, da bi svima koji se voze bez kacige naplatio hitnu službu i kasnije liječenje (baš kao i pijancima za volanom itd itd)-možete dalje nastaviti slobodno niz.
U nedavnim, emocionalnim globalnim iznudjivanjem brige za druge, zanima me, kao lijecnik, jesi li zastupao ideju, da bi onemogucio nekome zdrastvenu skrb, uslugu kao takvu, ako se ne zeli cijepiti? Naizgled potpuno van teme, ali je primjer ekstremnog tumacenja kolektivne prisile na individualno odgovornost pojedinca. No, u nesrazmjeru bilo kakvog, pa cak i znastvenog dijaloga, otvorilo je na tisuce radova koji se time misle baviti i promatrati fenomenoloski, posebno sto mnogi (kao i osobno) vjeruju, da prica ni izbliza nije gotova.

Ako se zakonski uvede (uz dvojbenu provedbu) naveo sam gore soluciju koju mislim koristiti. Ako ih svi nose, ne mislim se inatiti ikome, nije pitanje hira.

Ali reci mi, molim te, ultimatutom dodatne naplate i valorizacije med usluge, nekome, kako kazes, tko nije nosio kacigu, koliko bi ostao dosljedan?

Dal bi mogao istu stegu imati za covjeka koji vozi 20 ili vise vrecica, u kojima sakuplja boce i plasticnu ambalazu, te koji na kraju dana sjedne za svoje prometalo (bez kacige) te se otisne do mjesta spavanja? On cak i nema svijesti o kacigi kao takvoj, on je ne moze imati iz egzistencijalne zbilje. Mozda je kognitivno i adaptivno nepristupacan.

Dal bi mogao svoju baku ili majku, recimo, koja su vitalne zene te mogu voziti bicikl, da odu do frizera, do placa, te da jedinu cestu koju vide od nogostupa, su bijele crte zebre? Upravo sam s takvom gospodjom na semafotu pricao na Tresnjevci jucer, koje je isla frizeru i u kosarici nosila namirnice s placa. Rekla je (koliko god nekome trivijalno) da ne postoji sansa, da bi na svoju trajnu mogla pomisliti staviti masku.

Jer u takvom stavu moras biti dosljedan. Zvuci li ti to izvedivo za svaku osobu?

Prihvacam tvoju sugestiju kao vrhunsku preporuku covjeka iz uske med struke, kao uvid u posljedice, koje bi svaki vozac trebao imati, stavise, rekao sam nedavno, da bi uz kupovinu romobila, dobro praksa, obvezno odslusati koji sat kulture i sigurnosti prometovanja. Ali, bilo kakvu iznudu kolektivne brige, odbijam s gnusanjem. Jer iz pozicije tog "institua brige" manipulativni moment je praktivno beskonacan.

No, ja tebe ne mogu drzati za ruku kad doneses krivu odluku u zivotu, pa tako ni ti mene ne mozes, svatko odgovara za sebe i svoje postupke.

Kad iznamljujes bicikl/romobil u ZG-u, pisu jasne preporuke za kacigu. Kad udjes u turisticke centre svijeta (gdje nije obavezno) takodjer ce procitati na mapama i vodicima, preporuke za nosenje.

Neurokrirug iz Sestara Milosrdnica, zajedno smo veslali na Jarunu, kruzni treninzi, teretana sredina 90-tih (klasa Dr Thaller), nikad ga nisam vidio s kacigom, kad smo se biciklom, umjesto autom vracali. Mislim da je nekad i na posao znao doci biciklom, kad su imali radove na dijelu bolnice. Siguran sam da (mada nikad spomenuli) bi i on svakome preporucio, ali eto, nije nosio. On je bicikl vozio penzionerski, mozda ti vozis brzo, sigurno da bi nam svima dosla u trenutku mozebitne traume glave kaciga, ali, zivot, odluke, slobodna volja...

Citiraj:
Autor madox Pregled postova
ali kada čitam raspravu oko toga da/ne nositi kacigu...dečki
Ali kad citas, da li kemoterapiju ili ne? A netko je odbije.

Kad citas odbijanje zahvata koji ce produziti zivot, a pacijent ga zbog svojih razloga odbije?

Kad citas ili ponajes pulmologa, koji dolazi i odlazi s lulom u ustima na posao?

Velim, postujem tvoju preporuku, ne sporim se sa zakonom, ne tjeram ikome inat, ali bilo kakve manipualacije (povodljive ili namjerne) pod krinkom brigom za druge, ne prihvacam. Jer u istoj, garantiram da bi mogao formulirati i sastaviti preporuku, uz snagu medija, u kojoj bi mnogao nametnuti i nosenje kacige za pjesake. Poznato?



...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:04   #1415
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 139
Ja ima kacigu - nosim i nosti ću je. A ima sam i tri hematoma u glavi jedan ostao (ne opasan), a dva operirao, i nije ozljeda biciklom. E da je naš Šumi imao kacigu na skijanju.


Svi moji imaju kacige i kad se voze tjeram ih da ih stave.


I ja sam da se zagonski uvede nošenje kacige isto ko vezanje u autu, pa makar bio ti u Slavonskom selu od 15 stanovnika.
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:15   #1416
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Svaka čast. To je kao ono kad je čovjek platio masnu globu jer je bio u izolaciji i vozio gnoj po livadi, nigdje nikog ali propisi su propisi. Super. A to je tako jer nas ima 8 milijardi, a bit će i gore.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:26   #1417
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Kad smo već kod kaciga, planiram kupiti malo ozbiljniji roomobil od ms e20, htio bih i poštenu kacigu, da mi ne buded vruće pod njom, da me dobro štiti, daa ima vizir prozirni i onaj sa zatamnjenjem, da ne moram ispod naočale nositi, nego da mogu spustiti posebno svakokg. Ima li tko kakve preporuke?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:26   #1418
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Vjerujem da je tvoj upis dobronamjeran. Posebno od nekoga tko dnevno svjedoci sve vrsta otvorenih i zatvorenih trauma, te adresira zahvatom njihov oporavak. Prosle godine sam razgovarao na veceri s kirurgom s odjela sportskih ozljeda, valjda ga i dalje tako zovu, mozda ste i kolege, pa sam dobih uvid u najcesce traume kod vozaca romobila.

Samo, moram se prvo zaustaviti na ovome citatu, za ustanonoviti dio, koji izlazi iz tvoje profesije, te bolje razumijeti, koliko dalekosezno tumacis intenciju :



U nedavnim, emocionalnim globalnim iznudjivanjem brige za druge, zanima me, kao lijecnik, jesi li zastupao ideju, da bi onemogucio nekome zdrastvenu skrb, uslugu kao takvu, ako se ne zeli cijepiti? Naizgled potpuno van teme, ali je primjer ekstremnog tumacenja kolektivne prisile na individualno odgovornost pojedinca. No, u nesrazmjeru bilo kakvog, pa cak i znastvenog dijaloga, otvorilo je na tisuce radova koji se time misle baviti i promatrati fenomenoloski, posebno sto mnogi (kao i osobno) vjeruju, da prica ni izbliza nije gotova.

Ako se zakonski uvede (uz dvojbenu provedbu) naveo sam gore soluciju koju mislim koristiti. Ako ih svi nose, ne mislim se inatiti ikome, nije pitanje hira.

Ali reci mi, molim te, ultimatutom dodatne naplate i valorizacije med usluge, nekome, kako kazes, tko nije nosio kacigu, koliko bi ostao dosljedan?

Dal bi mogao istu stegu imati za covjeka koji vozi 20 ili vise vrecica, u kojima sakuplja boce i plasticnu ambalazu, te koji na kraju dana sjedne za svoje prometalo (bez kacige) te se otisne do mjesta spavanja? On cak i nema svijesti o kacigi kao takvoj, on je ne moze imati iz egzistencijalne zbilje. Mozda je kognitivno i adaptivno nepristupacan.

No, ja tebe ne mogu drzati za ruku kad doneses krivu odluku u zivotu, pa tako ni ti mene ne mozes, svatko odgovara za sebe i svoje postupke.

Kad iznamljujes bicikl/romobil u ZG-u, pisu jasne preporuke za kacigu. Kad udjes u turisticke centre svijeta (gdje nije obavezno) takodjer ce procitati na mapama i vodicima, preporuke za nosenje.


...
Boldano fino piše, a prije toga se vežeš na cijepljenje koje nije bilo obavezno, a netko ti ponudio isto kao pomoć.

Ako svatko snosi svoje posljedice onda je isto i sa onim što je čovjek napisao, ne pridržavaš se pravila snosiš posljedice kakve god one bile. A pomoć ti je bila davana (kaciga, cjepivo, ograničenja, zakon, pravila).

Kad te policajac zaustavi a vozio si preko ograničenja, naplatio ti je kaznu i možda spasio tvoj ili tuđi život koji bi oduzeo nako 100m od zaustavljanja!?!


Koliko slučajeva ima koje HGSS spašava jer eto plaćamo ih, smatraš da je u redu se pentrati po planinama u japankama, bez vode, bez znanja. Pa neka ih nek reda svoj posao..., jednom da, dogodi se ali sljedeći put majstore spasim te, a ti plati spašavanje.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:35   #1419
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
DA, slažem se da svatko treba odgovarati za svoje postupke ali smatram da bicikl nije opasno sredstvo, po tom je i hodanje opasno, ako potrčiš brži si od mene na biciklu, svi kacige. Gluposti. Tko želi i misli da treba nositi nek nosi ali ne obavezno, može i preporuka.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:39   #1420
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Boldano fino piše, a prije toga se vežeš na cijepljenje koje nije bilo obavezno, a netko ti ponudio isto kao pomoć.
Najveci dio ispitanika, u dnevnom i zivotnom komentaru je prihvatio da im se nesto ne bi onemogucilo. Da negdje ne bi mogli ici, nesto ostvariti, ili jos gore, medijskim manipulacijama, stvarati aluziju jos vecih ogranicenja koja ih cekaju. Osim svog odvjetnika i nesto poznatih, koji iz straha od smrti ili bolesti (sto postujem) najveci broj ostalih je prihvatio iz spoznaje "da ce svi" morati primiti, da ce svi imati probleme koji tako ne ucine. Tako da neobavezno (sto god tko zastupao) iole objektivnom promatracu kroz medije/sustav/zakonodavca, dobro zna da je sve zivo pokusano, da neobavezno bude eufemizam na iznudu i prisilu.

Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ako svatko snosi svoje posljedice onda je isto i sa onim što je čovjek napisao, ne pridržavaš se pravila snosiš posljedice kakve god one bile. A pomoć ti je bila davana (kaciga, cjepivo, ograničenja, zakon, pravila).
Nistu iste analogije, ali postujem i prihvacam ako ti prihvacas takav obrazac.

Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Kad te policajac zaustavi a vozio si preko ograničenja, naplatio ti je kaznu i možda spasio tvoj ili tuđi život koji bi oduzeo nako 100m od zaustavljanja!?!
Nemam s time spora.

Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Koliko slučajeva ima koje HGSS spašava jer eto plaćamo ih, smatraš da je u redu se pentrati po planinama u japankama, bez vode, bez znanja. Pa neka ih nek reda svoj posao..., jednom da, dogodi se ali sljedeći put majstore plati spašavanje.
Kao planinar, bivsi alpinist, HR snosenje troskova (tehnicki/logisticki) je gotovo endemsko naspram ostatka svijeta. Ali, eto, s druge strane, pohvala da imamo jako dobro ogranizirana drustva i humanost. U vecini ostalih se naplacuje. Druga stvar, kao i u ostalim sportovima ili rekreacijama koje pretpostavljaju dubinu, daljinu ili visinu, postoje postulati koliki, minimalno broj osoba mora obavezno biti zajedno na terenu, upravo kao garancija, pretpostavke da se netko lakse pronadje, da bude ruka pomoci, ili ako hoces, dodatna glava razuma. Sanse gubitka, ozljede ili nestanka osobe koja se odvazi sama ici na takav teren, je nespojiv analogijom kacige i nogostupa


...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 01.05.2022. u 19:50.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2022., 18:47   #1421
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
O ovome sam i napisao prvi post, nitko nikoga ne benda i svatko svoje piše , pričamo o pravilima, obaveznome, zakonu, a onda se opet od toga branimo, opravdavamo. 100 ljudi 100 čudi. Nije to ni loše, na kraju se nešta i dobro izrodi iz svega.


Al uglavnom, ja romobilima na samostalan pogon nebi dao na pješačku stazu, kako nemogu bicikli tako ni ti romobili.