Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2021., 14:16   #56791
salvarez
Premium
Moj komp
 
salvarez's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 270
Vozi možda netko zadnju verzije Mazde CX 5 ili zna neke informacije od frenda/kuma/susjeda? Ako da, može par riječi (ima kakvih problema, troškovi održavanja, udobnost, itd.)?
salvarez je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2021., 14:46   #56792
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Znam da se ovdje pisalo kako su prethodne verzije imale problem sa prohrđavanjem i određenim motorima. Koliko znam, to se riješilo u međuvremenu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2021., 16:15   #56793
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Šteta što nigdje ne napišu koje su to reference summer i winter gume. No zanimljiv rezultat Vredensteina za novce (kojega su kakti pokopali rezultati na snijegu).

Isto tako, zanimljiva razlika kako referentna ljetna guma koči na 4°C i na 15°C po mokrome. Nisam nigdje vidio ovako veliku razliku.

Ispada da je Michelin napravio revoluciju sa CC2 na svim poljima, ne samo na snijegu. Rezultati na mokrom su puno bolji nego prije (npr. akvaplaning koji nikada nije bio u sredini kaomoli u vrhu), ali tako je krenulo i sa CC kad je došla. Kasnije se isprofilirala kao ipak samo najbolja na suhome, ostalo sredina.
Bas sam si uzeo CC2 prosli tjedan, drago mi je vidit ovaj test Imao sam CC+ prije njih vrlo zadovoljan sam bio, cca 4 god i 45000km presao na njima, idalje su zuba imale al slabije su vatale cestu na mokrom,

Ko zna jel oni malo mijenjaju smjesu nakon par iteracija pa se guma "pokvari" pa gume kasnije ispadaju lošije, ili ih konkurencija susutiže? Teško je to uspoređivat kad su vozila drugačija.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2021., 18:19   #56794
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
@OuttaControl
Kakav je Crossclimate po pitanju buke? Dvoumim se između njih i Vector all season gen3...idem na 225/45/18 dimenziju.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2021., 18:59   #56795
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Kad sam kupio auto imao je CC gume dot 4115 i tako sam ga vozio par godina. Na zimu 2019 kupio CC+ (dot je jedno 6-7mj star) i odmah sam skuzio malo vise tisine. Doduse stare gume sam bas poderao, pa je buka vjerojatno nastajala zbog ovoga:
https://imgur.com/a/zE7n8Xw

Bas prije par dana sam odvozio 600km autoputa na sada skoro 2 godine starim CC+ i jos uvijek nemam prigovora na buku pri mojih lezernih 110-120 km/h. Iznad toga puno vise cujem vjetar i motor nego gume (ujedno i najveci razlog zasto se rastezem do 150ak samo kod pretjecanja, a ne za putnu brzinu).

Auto definitivno nije kralj zvucne izolacije (P308 T7 i jos k tome roktavi traktor), a gume su 225/45 R17

Gumama sam jos uvijek zadovoljam, rotiram ih svake sezone i nisu (jos) poderane. Snijega vidjele nisu, a po kisi su sasvim dobre. Po kisi i ovako ne teram kola pa nisam neko mjerilo, ali ESP mi se jos nije palio (prije mi se palio kod vecine startova na mokrim uzbrdicama) dok sam ABS po kisi dozivio svega par puta i svaki put pri nekim glupo sporim brzinama. Krivim gradski asfalt i masnoce. Kao sto rekoh, ne ganjam se po kisi tako da ne znam gdje su gumama mokre granice.

Taman kad ove oku na kvasinu uzimam CC2 i prst u uho.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2021., 19:53   #56796
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Ovo me je malo zabrinulo...riječ je o prvoj verziji cc-a...

https://youtu.be/gqBuVZ-OAWc

Ali pitanje koliko su prešle i u kakvom su stanju. Nadam se da će se javiti još pokoji vlasnik i iznijeti iskustva. Uglavnom mene bi itekako zadovoljila navedena cjelogodišnja guma. Nisam zahtjevan vozač te poštujem cestovne propise...mislim da bi stvarno bila dobar izbor bez obzira na paprenu cijenu.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2021., 23:46   #56797
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
EDIT: izgleda da je Teslu bolje prodati netom prije isteka garancije na baterije
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...0/2305029.aspx
Kroz par godina će se pokazi svi nedostaci tog koncepta.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 02:19   #56798
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Zato mi se sviđa koncept koji gura Nio, a i Renault je svojevremeno nešto radio po tom pitanju - umjesto da se auto puni na punjaču, oni promijene cijelu bateriju. Maltene u istom vremenu koje je potrebno za tankanje ICE vozila.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 08:07   #56799
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Mislim da (bar kod nas) onaj tko plati auto 100 000eura+ rijetko će ga voziti više od 8 godina cccc ...

Ima i video gdje je lik naletio na neku životinju, pa je oštetio priključak cijevi tekućine za hlađenje baterije. Naravno, u servisu su rekli da je popravak zamjena cijele baterije. Al je ipak popravio tako da je složio adapter za priključak cijevi
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 09:21   #56800
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Kroz par godina će se pokazi svi nedostaci tog koncepta.
Nije to nikakav koncept električnog vozila, već svih vozila općenito. ICE ili EV, potpuno nebitno. Proizvođači ne žele da njihove aute servisira itko drugi osim njih tako da sve manje dijelova mogu naručivati i mijenjati sami. Jedan sitan udarac na cesti, možda lagani dodir samo danas dosta često rezultira tome da se auto pri osiguranju piše kao “totalka” zato jer bi popravak bio skuplji od auta. Ne zato jer popravak toliko stvarno košta, već zato jer su proizvođači napravili auto tako da se ili ne može mijenjati ili dijelove prodaju po basnoslovno skupim cijenama. Nema tu ništa vezano specifično uz EV.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 10:08   #56801
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Nije baš se za igrat sa baterijama za svakog - ipak je ovde 400V i bogznakoliko Ampera , mala greška i može biti mrtvih ili požara za sekundu...


Malo pratim pa sam čitao da su čak ograničili npr brzo punjnje autuma koji su prijavljeni u udesu - nije to bezzveze.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 10:09   #56802
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Ovo me je malo zabrinulo...riječ je o prvoj verziji cc-a...
https://youtu.be/gqBuVZ-OAWc
Ali pitanje koliko su prešle i u kakvom su stanju. Nadam se da će se javiti još pokoji vlasnik i iznijeti iskustva. Uglavnom mene bi itekako zadovoljila navedena cjelogodišnja guma. Nisam zahtjevan vozač te poštujem cestovne propise...mislim da bi stvarno bila dobar izbor bez obzira na paprenu cijenu.
Ovo je nešto što nije uobičajeno. Pričali su da je guma tiša-glasnija, ali ovo je nešto na gumi (obzirom da se javilo nakon 2 godine). Meni se vidi razlika između prednjih i zadnjih guma (zadnje ripne su kao nove), ali za sada nema razlike u ponašanju od prvog dana u ničemu (zvuk i performanse). A znam da imam gume koje su bolje od ljetno-zimskog seta koje sam imao prije.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 11:02   #56803
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Automobili

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Nije to nikakav koncept električnog vozila, već svih vozila općenito. ICE ili EV, potpuno nebitno. Proizvođači ne žele da njihove aute servisira itko drugi osim njih tako da sve manje dijelova mogu naručivati i mijenjati sami. Jedan sitan udarac na cesti, možda lagani dodir samo danas dosta često rezultira tome da se auto pri osiguranju piše kao “totalka” zato jer bi popravak bio skuplji od auta. Ne zato jer popravak toliko stvarno košta, već zato jer su proizvođači napravili auto tako da se ili ne može mijenjati ili dijelove prodaju po basnoslovno skupim cijenama. Nema tu ništa vezano specifično uz EV.

Naravno da ne žele, ali primjerice Toyota se trudi dati korisnicima nešto zauzvrat ako ideš u ovlaštene. Ne znam je li došlo to još u HR, ali čini se kao dobra fora, pogotovo jer pokriva i rabljene, čak i nakon višestrukog mijenjanja vlasnika.

https://mag.toyota.co.uk/toyota-warranty-how-it-works/
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 17:44   #56804
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ovo je nešto što nije uobičajeno. Pričali su da je guma tiša-glasnija, ali ovo je nešto na gumi (obzirom da se javilo nakon 2 godine). Meni se vidi razlika između prednjih i zadnjih guma (zadnje ripne su kao nove), ali za sada nema razlike u ponašanju od prvog dana u ničemu (zvuk i performanse). A znam da imam gume koje su bolje od ljetno-zimskog seta koje sam imao prije.
Koje dimenzije imaš na autu? Znači tvoj subjektivni dojam je...tiha guma?
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 20:01   #56805
Romul
Premium
Moj komp
 
Romul's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Rijeka/Bratislava
Postovi: 217
Vec sam pisao ovdje, oprez sa all season gumama.
Imam ovu Bridgestone EVO sto je na testu i guma je za mene strasno bucna. Kao da vozim gume od traktora. A nigdje na tim testovima ta guma nije predstavljana kao "bucna".
Inace guma drzi fantasticno na mokrome. To je prva guma sa kojom se vozim po mokrome bez imalo straha...ali badave kad je toliko bucna da se razmisljam da ih skinem i bacim u smece. Nemogu vjerovat da je to prihvatljiva razina buke za ove koji testiraju ili su sve all season manje vise tu negdje po buci sto je za mene previse.
Da se razumijemo po gradu je to ok sve do 60 se to ne cuje toliko ali nakon 60 krece show
Romul je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2021., 22:35   #56806
calypso
Premium