Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.06.2007., 00:22   #31
Xizor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 248
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Samo da nadopunim speedy-a. Dovodiš u pitanje razvoj umjetne inteligencije kao takve, što vjerojatno ne bi da si odslušao koji kolegij ili pročitao nešto od literature. AI je svojevremeno bila vrlo popularna, toliko popularna da su snimljeni mnogi filmovi i napisane mnoge knjige koje su naštetili znanstvenoj disciplini. Pretpostavljalo se da će se do nje doći vrlo brzo i kad nije, pao je interes, čak se počelo govoriti o njoj sa podsmijehom (tko vjeruje u umjetni inteligencije, nema vlatitu i sl.). No istraživanja nisu prestala, samo se odvijaju dalje od očiju javnosti. Napredak nije velik. Slažem se sa tobom da je teško "isprogramrati" umjetnu inteligenciju, ali se zapravo radi na nazovimo to tako simulaciji neuronskih mreža koje bi trebale same učiti, tj. "programirati se" kao što to radi naš mozak stvaranjem veza među neuronima. Ipak vjerojatno smo prilično daleko od AI, barem na računalima kakva danas poznajemo...
Trenutno su struje u AI dvije: Rule based; to je programiranje, u sustini ne mnogo sofisticiranije od if...then. Te druga, tzv neural network pristup, to je u principu ovo samoucenje (i botovi u fpsovima su bazirani na rudimentarnom neural network sustavu). Oba ova pristupa imaju svojih prednosti i mana. Sto se tice ispremijesanih slova, prvo i zadnje slovo moraju biti isto kao i u normalnom spellingu da bi prepoznao rijec. Voice recognition ne pretendira biti nikakvo razumijevanje nego prepoznavanje uzoraka. I tu je najveci problem multi user sustava. User tailored sustavi dostizu i do 95% preciznost ovisno o buci okoline.

Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Mozak je vrlo, vrlo brz paraleliziran procesor.
Jesi siguran u ovo? Mnogi bi dali ruku u vatru da nije, cak i s nekim ok argumentima. Drugi pak se s tobom slazu i isto imaju sasvim solidne argumente, pa me zanima koji su tvoji za ovakav stav.
Xizor je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 08:26   #32
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor Xizor Pregled postova
Jesi siguran u ovo? Mnogi bi dali ruku u vatru da nije, cak i s nekim ok argumentima. Drugi pak se s tobom slazu i isto imaju sasvim solidne argumente, pa me zanima koji su tvoji za ovakav stav.
Koji su moji argumetni? Hmmm pa teško je sad to egzaktno nabrojati, a post bi bio predug. Mozak se sastoji od iznimno velikog broja neurona, svako od njih može ostvariti više veza sa drugima. Upravo te veze po meni čine paralelizam o kojem pričam. Nadam se da svi znamo kako rade današnji procesori, mozak uopće ne radi na taj način.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2007., 22:08   #33
Xizor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 248
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Mozak se sastoji od iznimno velikog broja neurona, svako od njih može ostvariti više veza sa drugima. Upravo te veze po meni čine paralelizam o kojem pričam.
Slazem se, no problem je u tom sto te onda pitaju a sto to mozak procesira? Misli? Ako da sto su to misli? Jesu li to samo elektrokemijski procesi u mozgu ili ne? Ili su struja i nesto vise? Kako objasniti mogucnost fokusiranja na jedan zadatak. I sl. No necu vise OT, samo sam htio cuti sto kazes na paralelizam.
Xizor je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 22:18   #34
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor Xizor Pregled postova
Slazem se, no problem je u tom sto te onda pitaju a sto to mozak procesira? Misli? Ako da sto su to misli? Jesu li to samo elektrokemijski procesi u mozgu ili ne? Ili su struja i nesto vise? Kako objasniti mogucnost fokusiranja na jedan zadatak. I sl. No necu vise OT, samo sam htio cuti sto kazes na paralelizam.
Da stvari nisu tako jednostavne. Ne može se mozak promatrati kao mikroprosecor, zapravo još je prilično neobjašnjeno kako zapravo funkcionira.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2007., 16:35   #35
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Mislim da nije toliko problem u procesorkoj snazi nego u tome što su ljudi još uvijek preglupi da isprogramiraju tako nešto što bi imalo svoju vlastitu inteligenciju, a ne skup već pripremljenih reakcija.

No što bilo da bilo, AI prvi ide u US army kad stigne.
Jesi ti gledao Terminatora?
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2007., 02:48   #36
darko SE
Nitkov
 
darko SE's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 81
Nekako mislim da ćemo mi prije doćekati ovo što je Lord_Calidor napisao ovdje http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=75383
nego AI.
darko SE je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2007., 15:20   #37
ivan-dj
Premium
Moj komp
 
ivan-dj's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: djakovo
Postovi: 76
možda offtopic, al kad se već priča o AI...
nadam se da ste već vidjeli ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=0jeV77dSyMI

http://dsc.discovery.com/news/briefs...018/brain.html

Citiraj:
A University of Florida scientist has created a living "brain" of cultured rat cells that now controls an F-22 fighter jet flight simulator. Scientists say the research could lead to tiny, brain-controlled prosthetic devices and unmanned airplanes flown by living computers.
i malo više detalja u pdfu Thomasa DeMarsea za download: http://www.bme.ufl.edu/documents/the_neurally_10.pdf

čak bi se usudio reći da AI nije daleko... čim vojska prepozna potencijal ovoga, tj. više ovisi o tome kad će ameri završit svoje svete ratove po svijetu. inače sve se više čini da neposredno spajanje prirode i tehnike dovodi do "ogromnih" otkrića (nedavno mislim je i neki kondenzator ogromne kapacitivnosti, reda kF baziran na nekim organskim materijalima).

wait and see
__________________
c2y|accident

ivan-dj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na