Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.07.2015., 11:36   #481
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
po meni isto 10min testiranja nije nikakvo testiranje bilo koji program da koristiš.. pusti jednostavno da vrti duže vrijeme i to je to.. ionako se ne clocka sve u 5 minuta, zabavan je to proces koji može potrajat dok izvučeš maksimum.. isto tako kao što kažeš, na nekim igrama će se rušit, na nekim neće.. sjećam se prije da su govorili da je BF bio dobar test za stabilnost

edit: ne znam dal bi nestabilnost procesora uzrokovala zelene crte na ekranu, to mi prije vuče na problem s grafom
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2015., 21:28   #482
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Istestirao sam 3 sata u OCCT... nikakve greške, ništa, max temp 63.4, prosječna 59.2

Inter burn test mi je prošao 4 kruga, u 5 nije iz razloga jer mi je temp prošla 70 pa sam ga ja ugasio... Definitivno će trebati drugi hladnjak
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2015., 21:30   #483
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Joza_Seraf Pregled postova
Istestirao sam 3 sata u OCCT... nikakve greške, ništa, max temp 63.4, prosječna 59.2

Inter burn test mi je prošao 4 kruga, u 5 nije iz razloga jer mi je temp prošla 70 pa sam ga ja ugasio... Definitivno će trebati drugi hladnjak
Vodi racuna da ne koristis obicni IBT (Intel Burn Test) nego IBT-AVX koji je bolji za AMD proceve.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2015., 22:24   #484
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Hmmm iskreno ne znam koji sam skinuo. Provjeriti cu ujutro

IBT-AVX odvrtio jucer 20 krugova. Sve 5 bez greske, sa temperaturom maks od 68.3

Jucer BF4 MP 4 sata bez ikakvih problema maks temepratura 61
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!

Zadnje izmijenjeno od: Joza_Seraf. 13.07.2015. u 20:31.
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2015., 00:42   #485
MOTOR MARY
Pink Wraith driver
Moj komp
 
MOTOR MARY's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
nakon što pročitah ovaj post sam počeo razmišljat zašto i ja ne bih dignuo takt svom igpu; default od A8 7600 je 720MHz, a slider u overdrive ide do 1300MHz.

googlanjem iskustva s time nisam našao baš nešto korisno, osim savjeta da ne dižem taj takt više od takta RAMa.

je li se netko već igrao s time? također, nisam siguran mogu li dići takt preko 1066MHz, jer svi programi javljaju da RAM radi na toliko.
MOTOR MARY je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:09   #486
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Evo jedan zanimljiv tekst vezano za mjerenje tempa FXa:

The basic temperature measuring logic in AMD processors is pretty straight forward.
The tCTL control value (often dubbed as package temperature) is the a digital control value measured and calculated by the TCEN.
It is only intended to be used by the CPU power management itself. It is not a temperature in any scale (Celcius, Kelvin or Fahrenheit).

After 10h CPUs there is no longer a analog temperature sensor present in the die. Instead there is one or more digital sensors, which communicate through the two wire (I2C) interface. The digital signal from the CPU is connected to a environment controller (typically LPC/IO IC). The controller reads and decodes the output and writes it to it´s own registers, where hardware monitoring software can read it out. The controller may also adjust the fan header PWM output or voltage (i.e. fan or pump speed) depending on the temperature, if such function is desired.

Typically the environment controller is made either by ITE or Nuvoton (LPC/IO), depending on ODM and model of the motherboard.
The basic pricipal is always the same, however motherboard manufacturer may configure the controllers differently. The decoded temperature value from the CPU may usually be placed in any of the "Temperature Inputs / TMPIN" registers of the controller, so the location (TMPIN1-x) can vary between the motherboards.

This temperature is officially called as SB-TSI temperature, however many users call it as "socket temperature".
In reality socket temperature sensors seized to exist after the Socket 462 / A ERA. In modern PGA / BGA sockets it is technically impossible to include a NTC thermistor in the socket and the socket certainly doesn´t come with one by default. The motherboard manufacturers are free to implement an external NTC resistor to be placed adjacent to the socket, however it´s readout cannot replace the default values. In most modern motherboards the only external NTC sensor close to the socket is found in the VRM area (for OTP).

tCTL ("package ["temperature"]) == Internal control value
SB-TSI ("socket" [temperature]) == Digital output from the digital diode in the die
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:16   #487
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
A di je Tcase u toj priči?
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:21   #488
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
A di je Tcase u toj priči?
SB-TSI javlja tCase temp iliti "socket" temp.


Vazno je shvatiti da nema nikakvih sondi na socketu za mjerenje temperature i da svaki ODM stavi neki svoj otklon.

Inace,najbliza NTC sonda je kod VRMa.
Socket i CPU nemaju nikakve sonde za mjerenje tempa.

EDIT: Ovo pisem jer jos mnogi ne shvacaju da AMD nema nikakve sonde za mjerenje tempa niti iste postoje na socketu.
SB-TSI javlja za socket (tCase)
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:28   #489
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Thermal margin je onda logično rješenje problema zvanog očitanje temperature?
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:33   #490
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Thermal margin je onda logično rješenje problema zvanog očitanje temperature?
Mislis iz AODa?

Thermal margin u AMD overdriveu ocitava tctl i max iznosi 71 necega.
Jasno je da tu granicu nije pozeljno preci.

tctl je "CPU Package" u HWinfo npr.

tctl je uvijek 71 za bilo koji FX.

EDIT: Druga temp je tCase (socket) koju javlja SB-TSI i koja je drukcija od tctl i za 125w procove iznosi 61,1.
To je podlozno manipulaciji od strane ODMa i postoje raszlike u ocitanju od ploce do ploce.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:39   #491
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Pa poanta svega i je da nema direktnog očitanja.Kako ćeš znati baratati temp ako nemaš njihova direktna očitanja.Ono šta imaš kao direktnu referencu je upravo thermal margin.Pa radilo se i o krumpirima kao mjernoj jedinici
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 14:44   #492
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Pa poanta svega i je da nema direktnog očitanja.Kako ćeš znati baratati temp ako nemaš njihova direktna očitanja.Ono šta imaš kao direktnu referencu je upravo thermal margin.Pa radilo se i o krumpirima kao mjernoj jedinici
Imas direktnu referencu i tCase koji se doduse razlikuje od ODMa do ODMa.

Safe to say,ne bi trebalo dopustiti da predje 70 necega.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2015., 15:13   #493
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Evo jednog testa na 4,9ghz sa 1,4 vcore:

Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2015., 14:51   #494
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Test na 5,0 ghz


FX8370 @5,0ghz sa 1,45 vcore:

max core temp 64,1
max CPU temo 59
max VRM temp 52
Max power 461W

IBT-AVX very high

Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2015., 21:44   #495
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Athlon 64 x2 5000+ Black Edition OC - može li još?

Bok ekipa, zanima me jeli se može izvući išta više iz moje postojeće konfiguracije.

Na kompu koji mi služi za administraciju i prčkanje po internetu imam slijedeću konfu:

Matična: ECS C51GM-M
Proc: Athlon 64 x2 5000+ Black Edition + Scythe Mine Rev. B Cooler
RAM: 2x1GB DDR2 Kingmax KLDD48F-B8KB5

Prvo da kažem da sam pročitao OC Upute - 4. dio - Overclocking AMD-ovih AM2 procesora.

Drugo, pratio sam upute po ovom članku TomsHardware.com - AMD's Athlon 64 X2 5000+ Black Edition jer su OC baš proc koji ja imam i to detaljno opisali.
Test su radili sa matičnoj ploči Asus M2N32-SLI Deluxe sa DDR2-1066Mhz te su uspjeli otići do 3.3ghz, množitelj 16.5x na 1.450V bez ikakvih crashova, no isto tako bios im je dao puno više opcija u odnosu na moj.

Moj bios meni ne dozvoljava dizanje voltaže iznad 1.375V, množitelj može do 25x, no već na 16x ne može se bootati, a ne mogu dignuti voltažu na 1.45V da testiram jel bi onda radio na 16x. Postavke rama nisam dirao.

Ovo su moje postavke biosa i stanje na CPU-Z


Sa pločom je originalno došao Sempron 3000+ kojeg sam zamijenio sa gore navedenim procom i to sam baš htio taj proc zbog mogućnosti OC. Također da kažem da nisam iskusni OC već sam privržen uz ovaj komp koji je godinama kao takav sa mnom putovao na par mojih radnih mjesta pa sam otvorio ovaj topic čisto da vidim jel se može izvući još soka iz ovog procesora pošto nemam namjeru riješiti se ove konfe - eventualno dolazi u obzir promjena matične na neku koja podržava DDR2-1066mhz, no onda bi volio da matična ima 1 IDE utor.



EDIT: sad sam vidio da DDR2-1066mhz ide uz AM2+/AM3 tako da od tog ništa.

Zadnje izmijenjeno od: Sardi. 10.11.2015. u 22:11.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2015., 22:14   #496
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Stavi ga na 3ghz (mnozitelj 15) i ostavi...imao sam davno taj proc i 3ghz (eventualno 3.1) je sweetspot gdje ne treba puno napona a radi uredno. Sve preko 3ghz trazi previse napona u odnosu na dobivene performanse. Moj je isao sa 1.3v na 3ghz...

Najbolje prodaj tu plocu i proc i nabaci jos nesto novaca..jednostavno se ne isplati ulagati u to...najjeftniji upgrade bi ti bio neka am2+ ploca koja podrzava ddr2 i uzmes jos phenom ii x4, posto ne znam ima li ijedna am3 ddr3 ploca IDE utor?

Ako ces upgrade-ati ne znam koliko si novaca spreman izdvojiti pa ti ne mogu reci sta ti je najpametnije uzeti...
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote