Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2024., 19:44   #1
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
OpenWRT na TP-link Archer C2 kao AP

Imam taj nesritni Archer C2, koji mi rusi mrezu kad ga stavim sa njegovim frimerom, pa sam mu stavio OpenWRT

Značli meni treba najednostavniji usecase - Lan Kabelom je spojen na mikrotika, koji je ustenak u TP link WAN port.

I LAN radi cak, a wifi nece da ga okrenes naopako, jednostavno nema interneta, osnovno dodat br-lan na wifi sam napravio.

Tu dolazimo do drugog problema, mogu ga konfigurirati samo ako sam direktno spojen na njega. To je problem posto je on u garaži a tamo je ladno!

WAN sam stavio ko DHCP Client, a LANu sam dao ip 192.168.1.8 dok mu je DHCP dao 192.168.1.244.

FING nađe router nekom magijom, ali ni ping, niti find open ports, ga ne pronalazi. Citao sam da je to nesto do firewalova, i tu sam doda rule allow all from all, secure znam, ali opet se neda.

Mislio sam da je OpenWRT jednostavniji od Mikrotika al mikrotik je mama i tata za ovo haha!




E sad meni triba najjednostavniji najobicniji AP od tog rouera, shareaj mrezu iz Wan Porta na WiFi I LAN i daj da se mogu spojit na tebe(i uređajje na koje si spojen) u istoj mrezi.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 20:27   #2
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
openwrt je super ali zahtjeva malo prilagodbe
dokumentacija je odlična kao i forumi

zašto u wan port? na njega dobiješ public ip?
ako ne misliš routati promet između lan/wlan u wan
spoji iz mikrotika u lan

EDIT

sorry pročitao sam malo pozornije
znaci piknes u lan, uključis wlan i to bi trebalo biti to

Zadnje izmijenjeno od: strikoo. 04.01.2024. u 20:46.
strikoo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2024., 20:54   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
noviji tplinkovi ti najčešće neće dat da briđaš wan i lan, nešto ih ubija. oće ali neće radit.

zaboravi da postoji wan port, daj mu fiksnu ip na lanu, UGASI DHCP na lanu i upikni dolazni kabel u lan port. to je to, osobito ako želiš da bude u istom subnetu s glavnim routerom


edit
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova

WAN sam stavio ko DHCP Client, a LANu sam dao ip 192.168.1.8 dok mu je DHCP dao 192.168.1.244.

OVO nemoj radit. ni na openwrt-u, ni mikrotiku, ni igdje.

routeri ne mogu rutat isti subnet. doslovno nezna šta bi radio kad mu daš na wan i lan strani isti subnet, i onda stvar umre.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 04.01.2024. u 21:00.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 22:49   #4
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
noviji tplinkovi ti najčešće neće dat da briđaš wan i lan, nešto ih ubija. oće ali neće radit.
Noviji, a released in 2014?

Na mom AX10 koji je sigurno noviji radi uredno kao AP: glavni router (192.168.1.1)->ethernet kabel u WAN port AX10 -> Lan settings => Static IP (192.168.1.11/GW192.168.1.1) -> DHCP sever OFF i 4 Lan porta kao i oba WiFi-a rade kao beba. Nikad nikakvih problema za razliku od "glavnog" SpeedPorta. Mogu ga uredno dohvatit/konfigurirat i preko Wan/Lan-a i preko WiFi-a...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 00:01   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Prezime
Kolega je krivo stavio "noviji", poamta je u tome da je u fw - u već predviđeno da može raditi u Router modu ili AP modu rada.
Kada to ima onda "dolazni" Lan kabel ide u WAN port.

@OuttaControl
Odradi kako ti je jp_rv napisao + WiFi postavke po želji i stvar će raditi ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 07:23   #6
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Nikakvi WAN-ovi, a pogotovo ne isti subnet na LAN-u i WAN-u. Factory reset, uštekaj glavni ruter u neki od LAN portova i namjesti WiFi mrežu, radit će.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 07:33   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Noviji, a released in 2014?

Na mom AX10 koji je sigurno noviji radi uredno kao AP: glavni router (192.168.1.1)->ethernet kabel u WAN port AX10 -> Lan settings => Static IP (192.168.1.11/GW192.168.1.1) -> DHCP sever OFF i 4 Lan porta kao i oba WiFi-a rade kao beba. Nikad nikakvih problema za razliku od "glavnog" SpeedPorta. Mogu ga uredno dohvatit/konfigurirat i preko Wan/Lan-a i preko WiFi-a...

noviji as in imaju 5ghz wifi. na onim 2.4ghz N modelima se moglo iako je vrlo vjerojatno stvar u tome kako je složen switch chip, a ne u samoj starosti.

i nisi me niti shvatio niti pokušao shvatit. na openwrt-u ti neda da briđaš wan i lan port. ako ih baciš u isti bridge, neće prolazit promet. nisam niegdje rekao da WAN port ne radi, naravno da radi, ali samo ako rutaš promet.

switch chip ti niti ne pokazuje wan port na nekim modelima...





možeš wifi dodat u wan bridge i to radi provjereno, ali lan portovi ostaju u svom lan bridge-u.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 14:40   #8
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
noviji as in imaju 5ghz wifi. na onim 2.4ghz N modelima se moglo iako je vrlo vjerojatno stvar u tome kako je složen switch chip, a ne u samoj starosti.

i nisi me niti shvatio niti pokušao shvatit. na openwrt-u ti neda da briđaš wan i lan port.
Pokusao, ali nisam uspio, pa zahvaljujem na objasnjenju
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 15:37   #9
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
zaboravi da postoji wan port, daj mu fiksnu ip na lanu, UGASI DHCP na lanu i upikni dolazni kabel u lan port. to je to, osobito ako želiš da bude u istom subnetu s glavnim routerom
Tocno to. Na ovaj nacin DHCP je na Mikrotiku, a C2 sluzi samo kao AP.
Tako meni radi bez problema, sa stock FW-om.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 17:57   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
A meni je openwrt jer mi svakih x c2 zagusi cijelu mrezu iz nekog razloga. Nisam jos probao, nadam se ujutro da ocu.

Znaci reset OpenWRTa na default, ustekat u LAN, dodjelit IP, iskljucit DHCP i namistit WiFi.

Jel triba sta po firewallu da mogu pristupit sa drugog kompa da ne mora bit spojen direkt na njega?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2024., 18:15   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova

Znaci reset OpenWRTa na default, ustekat u LAN, dodjelit IP, iskljucit DHCP i namistit WiFi.

Jel triba sta po firewallu da mogu pristupit sa drugog kompa da ne mora bit spojen direkt na njega?

ne moraš ga resetirat, ali kako ćeš. dodijeli mu IP iz subneta tvoje mreže, ugasi dhcp, i podesi wifi.

firewall ne moraš u tom slučaju dirat jer ga zaobilaziš time šta ćeš kabel spojit na lan.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 18:23   #12
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Dobro da ima cijeli tutorial na owrt siteu - u slici, riječi i videu

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/dumbap
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 18:48   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Baš sam provjerio, odavde pa dalje > https://openwrt.org/docs/guide-user/..._web_interface
sasvim korektno objašnjeno.
Za biti siguran (čitaj: za one koji nisu sigurni kako je izvedena pojedina platforma / switch chip), neka odrade samo dio kroz LuCi GUI.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 18:51   #14
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ma vidio sam to, al me wan očito taj zeznio, moram bez njega probat, a necu te komandne
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 19:10   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma da, dolazni kabel u WAN te zeznio, stavi ga u Lan1,
ovo poviše sve odradiš u LuCi tj. GUI slikovnici.

Napomena, privremeno spoji samo C2 + PC / Lap mrežnim kabelom na C2 Lan2,
odradi sve navedene korake pa tek na kraju uštekaj u Lan1 kabel sa mreže / routera.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2024., 17:04   #16
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Uspjesno rijeseno!

Pokusao sam prvo sa svojim postavkama ali to nije radilo, napravio sam factory reset, pratio jednostavne upute koje je poslao c-shadow, i proradilo ko sat u roku od 10 min garaza ima internet

Hvala forumu!
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na