Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2020., 17:36   #61
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
nova tema, ista sudbina shvatili smo, griješ se na drva i ne priznaješ ništa drugo, nemam problem s tim. ako te to veseli, samo rokaj.

ono što sam ti prije par mjeseci pokušao argumentirano objasniti, ali očito nisam uspio: ne možeš uspoređivati svoju potrošnju jer živiš u kući A i griješ se na drva sa nekim tko živi u kući B i grije se na struju/plin. ne znaš ništa o tom drugom objektu, ne znaš toplinsku bilancu kuće niti navike stanara (tražena unutarnja temp i toplinski gubitci objekta koji nastaju provjetravanjem itd).

uspoređivati bi mogao jedino u slučaju da imaš dva u potpunosti identična objekta i da se jedan grije na drva, a drugi na struju/plin. tad bi ova priča s cijenom samog sustava grijanja (kotao na drva+razvod grijanja vs priključak plina+bojler+razvod grijanja vs DT+razvod grijanja) imala smisla i tad bi mogao reći da je eto prvi sustav grijanja isplativiji od drugog ili obratno.

još jedna bitna stvar, radijatori ili cijevi podnog grijanja su identičan trošak neovisno o načinu grijanja. ponovno sugeriram da odeš na forum.hr i vidiš potrošnju desetak ljudi koji se u jako dobro izoliranim kućama griju na DT. računi za struju nisu ni približni ovim iznosima o kojima ti pričaš jer se DT ne stavlja u neizoliranu starogradnju, nego u odlično izolirane i prema jugu orijentirane novoizgrađene objekte koji dobar dio toplinskih potreba dobivaju insolacijom, pogotovo u prijelaznom razdoblju kad sunca ima puno, ali je vanjska temp niska.

trudiš se cijelu priču svesti na početnu investiciju instalacije samog sustava i tvrdiš da su drva u velikoj prednosti što vjerojatno i stoji. trebaš kotao, pumpu i radijatore i deri. sad zaokreni ploču i stavi se u cipele nekoga tko ne želi imati posla s pripremom xx metara drva godišnje da bi uštedio par tisuća kuna po sezoni, ne želi gubiti vrijeme na čišćenje kotla i dimnjaka, iznositi pepeo jednom tjedno itd, nego jednostavno želi da mu automatika sve to odradi, a on za to vrijeme može raditi bilo što drugo i jedino što treba napraviti je odlučiti hoće li termostat staviti na 22 ili 23C

Zadnje izmijenjeno od: adaksinjo. 01.06.2020. u 17:41.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 21:45   #62
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
shvatili smo, griješ se na drva i ne priznaješ ništa drugo
Naprotiv, nemam nista protiv bilo kojeg vida grijanja ako je jeftinije.
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
uspoređivati bi mogao jedino u slučaju da imaš dva u potpunosti identična objekta i da se jedan grije na drva, a drugi na struju/plin. / tad bi mogao reći da je eto prvi sustav grijanja isplativiji od drugog ili obratno.
Pa grijao sam se primarno na plin sto je opet u koliziji da tvrdis da ne priznam nista drugo. Moj jedan objekat je ta 2 "identicna" jel...
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
vidiš potrošnju desetak ljudi koji se u jako dobro izoliranim kućama griju na DT. računi za struju nisu ni približni ovim iznosima o kojima ti pričaš
Pa ne pricam Ja, jel covjek ljepo napisao 4200kn za nekih ~6mj kompletna kuca ? Ako je pretpostavka da neko prosjecno kucanstvo trosi oko 300kn struje hajde
onda ti izracunaj/prikazi koja je to cifra koju je potrosila DT ? Gdje sam pogrijesio kada sam napisao da je ista trosila oko 400kn struje ? Imas podatke,. imas svoju struju koliko trosis mjesecno, ajde izracunaj za sebe.
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
stavi se u cipele nekoga tko ne želi imati posla s pripremom xx metara drva godišnje da bi uštedio par tisuća kuna po sezoni, ne želi gubiti vrijeme na čišćenje kotla i dimnjaka, iznositi pepeo jednom tjedno
To imas samo sa grijanjem na struju, plin i DT. Lozio drva ili pelet razlika je u laksem skladistenju osim toga zar nisam ljepo napisao vec prije:
Citiraj:
Pelet kao i plin je "gospodsko grijanje", malo posla ali to i platis bogme... ko ima i moze i nije mu zao, zasto da ne ? Nisam protiv.
I sad na sta ja tocno svodim pricu ? Na koji mlin tjeram i sta tocno ne priznam ili sam protiv i zar nisam napisao da nisam protiv ?
Iznosenje nekih podataka ili usporedjivanje, projekcija raznih cinjenica ovdje napisanih i to ne nuzno od moje strane ne znaci da naredjujem kako ce se tko grijati a ti kolega
idi optocetka procitaj topic prije nego krenes nekoga uvjerati da je nesto rekao a nije ili obrnuto, veci je problem sto ne priznajes argumente ovdje iznesene od nekih ljudi nego da sad trazimo
bolje argumente, da trazimo na drugom mjestu ljude koji imaju bolje izolirane kuce pa da onda od tamo uzmemo argumente koji bi pobili ovdje iznesene ? Tko sad navlaci raspravu kolega ha ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.06.2020., 22:46   #63
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
ne grijem se na pelete niti ih zagovaram, nego se prvenstveno referiram na ovo:

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pa dizalica topline sama za sebe krece vec od 20k kuna i to ona njaslabija 4-5kW a jedno fino centralno grijanje kompletno slozis za te pare. I za manje.
Nadalje, ako racunam sa klasicnom peci/kaminom za drva razlika je astronomska, plin ? Pa 10 radijatora od 1m su manje od 4k kuna, sve ostale cijene instalacije grijanja bilo plin ili pelet ili drva su smjesne naspram cijene jedne dizalice topline od 14kW sa cijenom od 40k kuna bez popratne instalacije.

Ako je usteda 1900kn na dizalici topline a s obzirom za koliko se da sloziti centralno na plin ili drva ili klasicno sa kaminom onda to otprilike zbilja ugrubo receno za nekoga tko krece od nule skracuje vrijeme da se ista isplati za nekih 5-7 godina.
Po meni i dalje debelo previse za otplacivati... i to ako je ona "jeftina" dizalica topline, necu ni spominjati troskove majstora za centralno ili specijalca za dizalicu topline, prvi vid sam odradis pola, drugi ni pipnit ne smijes.
jedina stvar koju ti pokušavam obrazložiti je da DT dolazi u obzir samo u dobro izoliranoj novogradnji ili u adaptiranoj starogradnji koja je prošla poštenu energetsku obnovu. prosječna kuća novogradnja zadnjih godina teško da može ispasti ispod 100k eura do useljenja. ugrubo, dizalica topline (uređaj, cijela kotlovnica i ruke za instalaciju) u odnosu na centralno na drva je skuplja par tisuća eura. nek bude 5 tisuća eura, evo čisto da se ne zajebem. to je 5% od ukupne investicije, a u toj kući će netko živjeti godinama, možda do kraja života. nikad neće morati raditi ništa od već navedenog (priprema drva za ogrijev, loženje, čišćenje, pepeo itd), a ako taj netko ima taj novac, doslovno mora biti lud da odabere drva ispred plina (ako je dostupan na lokaciji) ili ispred DT (ako ima para za nju).

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
I sad na sta ja tocno svodim pricu ? Na koji mlin tjeram i sta tocno ne priznam ili sam protiv i zar nisam napisao da nisam protiv ?
tvrdiš da je DT neisplativ način grijanja, a radi se samo o tome da bi u loše izoliranom objektu velika potrošnja struje pojela svaku potencijalnu uštedu.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 23:00   #64
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
ne grijem se na pelete niti ih zagovaram, nego se prvenstveno referiram na ovo:



jedina stvar koju ti pokušavam obrazložiti je da DT dolazi u obzir samo u dobro izoliranoj novogradnji ili u adaptiranoj starogradnji koja je prošla poštenu energetsku obnovu. prosječna kuća novogradnja zadnjih godina teško da može ispasti ispod 100k eura do useljenja. ugrubo, dizalica topline (uređaj, cijela kotlovnica i ruke za instalaciju) u odnosu na centralno na drva je skuplja par tisuća eura. nek bude 5 tisuća eura, evo čisto da se ne zajebem. to je 5% od ukupne investicije, a u toj kući će netko živjeti godinama, možda do kraja života. nikad neće morati raditi ništa od već navedenog (priprema drva za ogrijev, loženje, čišćenje, pepeo itd), a ako taj netko ima taj novac, doslovno mora biti lud da odabere drva ispred plina (ako je dostupan na lokaciji) ili ispred DT (ako ima para za nju).



tvrdiš da je DT neisplativ način grijanja, a radi se samo o tome da bi u loše izoliranom objektu velika potrošnja struje pojela svaku potencijalnu uštedu.
Točno to što si napisao, uređenje gornjeg kata kuće(koji je bio ozidan porotherm blokom) i koji je imao zatvore, čak i instalaciju za centralno grijanje(postavljeno prije 10 godina, mene je sve skupa do useljenja izašlo nekih 55000€. Mogao sam staviti peć na pelete na pripremljenu instalaciju, mogao sam i na drva... Ali baš zbog jednostavnosti i jednostavno sigurnosti odlučio sam se za DT. Peć na drva mi je bio prvi izbor... Jer sam se u stanu grijao tako, ali kada sam se sitio bojanja svake godine, pripreme drva svake godine, cijena koje malo po malo idu gore... DT mi je ispala najsigurnija i future proof opcija. Brate ako ostanemo bez struje,onda možemo u k svi... 😂😂😂

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 23:01   #65
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
tvrdiš da je DT neisplativ način grijanja
Ja to napisao ? Pa ti si kolega "odlepio" skroz
Nakon svih pohvala da DT najmanje trosi ako je usporedimo sa bilo cim i da stedi bar 1900kn na godisnjoj razini u odnosu na bilo sta drugo ?

Sam vijek trajanja DT. cijena takve instalacije, izoliranost objekta ( kolega je napisao da mu je kuca izolirana ! ) itd... je drugi par cipela i predmet rasprave.
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
DT mi je ispala najsigurnija i future proof opcija. Brate ako ostanemo bez struje,onda možemo u k svi...
Sve super i zasto ne ako moze i imas samo... jos zimu nisi imao makar "normalnu" tako da tih 4200kn tek budes vidio u sta ce se pretvoriti i oces i dalje biti u
platnom razredu - "nema problema" ili ce ici ajmo grijati na 21C... 20C...
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 01.06.2020. u 23:07.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 23:38   #66
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
a da promijenimo temu u sustavi za grijanje?
domina je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 23:57   #67
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
a da promijenimo temu u sustavi za grijanje?
Neka glasaju ljudi, ja sam za.

Peleti je malo strogo usko... naziv tipa nesto:

1. Na cega se grijete ?
2. Isplativo... bljah... nema isplativog / Cime se najjeftinije grijati ?
3. Sustavi za grijanje u kuci / stanu.

Kako god, mislim da bi bilo bolje zahvatiti sve jer o cemu god da se raspravlja zahvaca neki drugi sustav grijanja a ljudi ko ljudi.
Netko ce gledati komociju u tome svemu a netko potrosnju a treci kompromis izmedju jednoga ili drugoga.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 00:14   #68
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
a da promijenimo temu u sustavi za grijanje?
Dobra ideja.

Mene bi zanimalo (na akademskoj razini ) nesto u vezi dizlica topline ili koji vec moderni nazivi postoje za razlicite varijante klima uredjaja danas.

Malo sam guglao i u biti razlika od obicnog klima uredjaja je to sto isparivac/kondenzator ide u tlo ili bolje u podzemne vode ako postoje.
Po meni tu efikasnost ekstremno ovisi o samom sastavu tla. Jer ako zakopate kondenzator na 20cm dubine i tlo vam se smrzne okolo stvar prestaje funkcionirati. Jel ja tu nesto krivo razumijem? Isto tako izmjena topline u slucaju zakopavanja u zemlju ili u neki podzemni potok velikog protoka bi trebala rezultirati velikom razlikom u samoj efikasnosti dizalice?

Jer ako dobro kopcam onda efikasnost same dizalice topline ovisi o samoj izvedbi sustava, a rasprave bez informacija o samoj izvedbi mogu odvesti na krivi zakljucak.
Ima tu tko malo strucniji sa iskustvom iz prakse? Instalacije na moru, slavoniji, gorski kotar, zemlja, voda...?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 00:24   #69
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Kroz topic sam više puta htio pogledati WTF is dizalica topline i sad nakon hashovog posta skužim da je to toplotna pumpa. Da, jako sve ovisi o terenu na kojeg se postavlja, ali za to u svakoj firmi postoje stručnjaci koji mogu dati savjet.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 00:25   #70
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ja to napisao ? Pa ti si kolega "odlepio" skroz
Nakon svih pohvala da DT najmanje trosi ako je usporedimo sa bilo cim i da stedi bar 1900kn na godisnjoj razini u odnosu na bilo sta drugo ?

Sam vijek trajanja DT. cijena takve instalacije, izoliranost objekta ( kolega je napisao da mu je kuca izolirana ! ) itd... je drugi par cipela i predmet rasprave.

Sve super i zasto ne ako moze i imas samo... jos zimu nisi imao makar "normalnu" tako da tih 4200kn tek budes vidio u sta ce se pretvoriti i oces i dalje biti u
platnom razredu - "nema problema" ili ce ici ajmo grijati na 21C... 20C...
Gledaj, zima je bila blaga, ali brate živim u dalmatinskoj zagori, jutarnje temperature su debelo ispod -5, daleko da zima može biti i gora, ali meni je thermostat bio uredno nastiman na 22, i iskreno... Probao sam i više, ali onda s iti malo sunca kroz prozore ta temperatura bude nepodnošljivo vruća.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.06.2020., 02:28   #71
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
Gledaj, zima je bila blaga
Budemo se dotakli ovoga nagodinu u 1-vom mjesecu, dakle to tada mir
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 08:00   #72
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Kroz topic sam više puta htio pogledati WTF is dizalica topline i sad nakon hashovog posta skužim da je to toplotna pumpa. Da, jako sve ovisi o terenu na kojeg se postavlja, ali za to u svakoj firmi postoje stručnjaci koji mogu dati savjet.
O krivoj toplotnoj pumpi razmišljate... U mene je pumpa zrak- voda.. Znači nikakav teren nije potreban, nikakvo kopanje ni sondiranje. Vanjska jedinica je ista kao i klima, samo veća, vuče zrak koji dogrijava, i s tim zrakom zagrijava vodu u podnom grijanju na željenu temperaturu. To je ono laicki objašnjeno...

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 12:52   #73
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
može se promijeniti naziv.. ja sam tražio samo ako netko ima da vidim primjer, jer ni sam ne znam šta bi. Sve više i više se odlučujem za pelete uglavnom, stavljam u prilog sliku ponude za DT (okvirne - to bi se točno trebao projekt napraviti više manje su me svi to tražili da bi napravili ponudu) uglavnom pa da vidite

https://ibb.co/RgXyHwT
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 13:20   #74
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
ma ja sam vec trazio savjete oko grijanja u drugoj temi, a stvarno nebi bilo lose imat zasebnu temu o grijanju.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 13:34   #75
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Lako otvorit novu.
Sa kakvim naslovom?
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 13:39   #76
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
O krivoj toplotnoj pumpi razmišljate... U mene je pumpa zrak- voda.. Znači nikakav teren nije potreban, nikakvo kopanje ni sondiranje. Vanjska jedinica je ista kao i klima, samo veća, vuče zrak koji dogrijava, i s tim zrakom zagrijava vodu u podnom grijanju na željenu temperaturu. To je ono laicki objašnjeno...

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
Nema veze, sve su to toplotne pumpe, samo treba naglasiti o kojoj se priča. Tvoja izvedba je jeftinija, ali i manje učinkovita.

Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Lako otvorit novu.
Sa kakvim naslovom?
Pobacaj sve u jednu temu, stavi naslov "Sustavi za grijanje/hlađenje u kući/stanu" i mirna Bosna.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 13:47   #77
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
O krivoj toplotnoj pumpi razmišljate... U mene je pumpa zrak- voda..
Navodno su najiskoristive voda-voda i to protocna sa 2 bunara tj. 2 busotine i do 100m u zemlju. Za 5kW isporucene energije trose 1kW.
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
stavljam u prilog sliku ponude za DT
Hebote koji je to biznis... 82k kuna, nemam rijeci.., sad ce opet skociti na mene pojedinci ali dok imam svoje dvije ruke i noge, ja za te pare lozim 27 godina.
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pobacaj sve u jednu temu, stavi naslov "Sustavi za grijanje/hlađenje u kući/stanu" i mirna Bosna.
Ne treba hladjenje jer imamo temu koju klimu kupiti tak da samo se se razvodniti rasprava onda na 2 topica o hladjenju.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 14:05   #78
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
a dali je netko razmišljao o bojleru na struju za centralno grijanje i istovremeno spojiti na solarne ploče ? dali bi to funkcioniralo ?
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 14:31   #79
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Jesmo, razmišljali, par postova prije.
Da radilo bi, i to direkt u bojler sa panela.

10kw panela je cca 30 000kn, novi.
Da se nađe rabljenih, kako sam ja uzeo pred nekoliko godina, ispadne skoro 3 puta jeftinije
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 14:53   #80
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Jesmo, razmišljali, par postova prije.
Da radilo bi, i to direkt u bojler sa panela.

10kw panela je cca 30 000kn, novi.
Da se nađe rabljenih, kako sam ja uzeo pred nekoliko godina, ispadne skoro 3 puta jeftinije
nisam vidio. nego, nemora direktno biti spojeno. može biti u kombinaciji sa gradskim priključkom. zbog mogućnost da nebu dovoljno struje....
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 19:14   #81
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Nema potrebe postavljati fotopanele na krov za zagrijavanje vode kada mozes sloziti solarne kolektore za n puta manje novaca.
Generalno to mozes sloziti i u kucnoj radinosti jer se radi o zalotanim bakrenim cijevima i pumpom koja tjera vodu kroz sustav. Najskuplji dio je stakleni pokrov.

Ova ponuda za 60kkn za dizalicu topline (jos ako je atmosferska) sa toplotnim ucinom od 8kW je strasna. Pa 2 klime ekvivalentnog ucina i istog proizvodjaca kostaju trecinu cjene. Ne razumijem zbog cega bi unutarnja jedinica uronjena u vodu vrijedila 40kkn razlike u odnosu na klasicni unutarnji klima uredjaj.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 19:27   #82
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
ovi imaju dosta povoljne dizalice topline: https://www.solarno.hr/katalog/56/di...topline-pumpe/
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 20:57   #83
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
može se promijeniti naziv.. ja sam tražio samo ako netko ima da vidim primjer, jer ni sam ne znam šta bi. Sve više i više se odlučujem za pelete uglavnom, stavljam u prilog sliku ponude za DT (okvirne - to bi se točno trebao projekt napraviti više manje su me svi to tražili da bi napravili ponudu) uglavnom pa da vidite

https://ibb.co/RgXyHwT
Koja povrsina objekta je u igri?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 23:17   #84
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
105 neto.. s kotlovnicom i spremištem cca 10 kvadrata manje, znači ajmo rec 95, 2 sobe, kupaona, soba s garderobom, wc i otvoreni dnevni blagavaona kuhinja

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2020., 23:35   #85
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
O jbt. Dosta je to para za ne bas velik prostor. Mozda bi prije bio sklon varijanti struja + solari, ili plin + solari.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2020., 04:50   #86
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Jesmo, razmišljali, par postova prije.
Da radilo bi, i to direkt u bojler sa panela.

10kw panela je cca 30 000kn, novi.
Da se nađe rabljenih, kako sam ja uzeo pred nekoliko godina, ispadne skoro 3 puta jeftinije
Pa zar je teško uzeti kombi bojler koji ima i spiralu unutra pa kupiš solarni panel za grijanje gdje ćeš dobiti daleko više topline iz samo jednoga nego što bi to bilo iz panela za električnu energiju?
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2020., 08:19   #87
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Naravno.
Bili smo pročali kontekstu za grijanje suncem, a da ne moraš puno štemati i raditi preinaka, a imaš el. bojler.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2020., 10:20   #88
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Pa zar je teško uzeti kombi bojler koji ima i spiralu unutra pa kupiš solarni panel za grijanje gdje ćeš dobiti daleko više topline iz samo jednoga nego što bi to bilo iz panela za električnu energiju?
ali zimi opet moraš koristit struju ili dt.da ti dogrijava vodu jer nemoš dobit temp od cca 35c za protok u podno grijanje

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je online   Reply With Quote
Staro 26.06.2020., 18:10   #89
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,928
Bok,

Jel ima netko neki kalkulator u koji mogu izracunati koliki mi plinski (kondenzacijski) bojler treba za odredjenu kvadraturu/kubikazu ?

Rece mi majstor da to nije kao kod krutog goriva nego drugacije/manje a to mi nekako nema smisla jer cemu onda iste oznake u kW na bojleirma kao i na pecima na kruto gorivo.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2020., 10:10   #90
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Zna li netko "u grubo"? Koliko košta komplet instalacija za 20-30kw centralno na pelet? Samo oprema u strojarnici, radijatore i cijevi po kući imam.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na