Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2020., 18:59   #31
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
E da.. kao sto rekoh, dobra izolacija, malo si cackao oko peci ali kljucno je to da je ista imala zbilja jako malo sati rada ovu sezonu. Prma tvojim "novim" podatcima
jos sam i vise sati rada dodao tako da ta potrosnja koju si naveo a s obzirom na sate rada je sad vec puno realnija stvar. Vidjet cemo zimu 2020, neka bude samo
"normalna zima" a kamoli neka nestandardno hladna, ode to na 4 tone dok si reko keks a to je vec 1k€.
Zato sam i pisao podatke sve da se razbije iluzija o "jeftinom" i jednostavnom grijanju na pelete. S tim da imam kotao visoke iskoristivosti. Još je gore sa onim setovima za peći na drva. 10000kn za set, a pušing se nastavlja.

Cijena energenata je strašno porasla. Jedino tko ima svoju šumu ili još bolje ima mogućnost krasti drva iz državne pa napraviti koliko za sebe drva toliko za prodaju. Čujem da se tako dobro živi. Pogotovo na današnju cijenu "metra"
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2020., 19:12   #32
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Cijena peleta je ošla duplo u zadnjih 5 godina, s tim da u lošije stavljaju svakako smeće pa i pijesak da bude teži. 15k kn za peć plus "ušteda" naspram drugog energenta, ispadne da treba 10 godina da se isplati ulog. Mislim da tko nema izloaciju i lošu stolariju, da mu je bolje ići prvo to riješiti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2020., 19:21   #33
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
potroslnja struje, znači kompletna kuća, ne samo dizalice je bila 4200kn! / Upaljena 15.11.-tog ugašena 30.04-tog
Dakle gruba matematika veli ovako nesto ako preslikam na svoju potrosnju struje:
Tvoja Kompletna kuca za ~6mj: 4200kn
Moja struja za 1mj: 300kn
4200/6=700-300=400kn

Znaci ove zime, ovako kilave tvoja dizalice topline je trosila oko ~400kn mjesecno tj. za nekih 7 mjeseci lozenja kada je zima "normalna" 10-5 mjesec bi potrosnja bila oko 3200kn.
Ako je zima ostrija mozemo uvrstiti korekciju potrosnje do 4000kn po sezoni max pa bi neki prosjek bio 3600kn po sezoni sto je vrlo dobro, manje od plina, peleta i toj cijeni je jedino kokurentna
samoizrada drveta u sumi a vec kupovanje 40 kubika drva i lozenje 20m prostornih po jednoj zimi je trosak oko 4200kn po sezoni. Plin je minimalno na 5500kn, usteda je minimalno 1900kn a moze biti i vise.

55000kn / 1900kn = 28,94 godina u odnosu na druge nacine grijanja. To je ono lose. Sad ne znam koji je neki prosjek godina kada ljudi grade svoju kucu ili kupe neku ali recimo da su to 30-te. Ispada da u ranim 60-tim
tek pocinjes stediti u odnosu na bilo koji drugi vid grijanja, e hebo to Mislim nisam protiv dizalice topline, ocito da to najmanje trosi na mjesecnoj bazi no vidjet cemo ovu zimu pa bas budem cimao kolegu ali te pare za ulaganje
jedino da vam netko pokloni ili da ih nadjete na cesti jer svodi se na isto, placas skuplje malo po malo godinama ili dizes kredit i otplacujes grijanje sa kamatama, u ~60-toj si na nuli, u 65.toj godini
djeca te sprce u dom i griju se oni a ti pod dekicom cekas oce korona na tebe u nekom sobicku Koji je uopce radni vijek tih dizalica topline ?? Potpora ? Jedno ako ce potporit sa 50% pa da pocenem stedit u 45-50-toj.
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Kada grijes normalno odrzavajuci temp prostora i konacno ugrijes te zidove, prozracivanje jako malo utjece na temp prostora jer zidovi su ti koji pasivno griju novi zrak.
O da, kada se zaigram sa peci pa u prostoriji bude 27C, otvorim sirom vrata da rashladim, nakon 10min zracenja zatvorim vrata a temp za 5min je na 25C, jos mi je i jedna strana dimnjaka u prostoriji, ko radijator zraci.
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
mogućnost krasti drva iz državne pa napraviti koliko za sebe drva toliko za prodaju. Čujem da se tako dobro živi. Pogotovo na današnju cijenu "metra"
Ne kradu klasicno nego ide ovako, 2 su sheme a 90% ljudi koji rade u sumi su branitelji, bili oni u mirovini ko ja ili ne:

Shema 1:
Lokalna Udruga invalida hbdr cima voditelja ispostave sumarije i clanovima se dijele placevi, procjena za placanje do 50% izradjenoga.

Shema 2:
2-5 ljudi u kompi jednom mjesecno imaju trosk prasica, janjca ili u naturi prema 1-2 lugara. Strogo se pazi da svaki plac ima "drugi OIB" a moze i komsija, baba, deda, stric itd...

Vidim, znam, gledam i dozivljavam nebuloze pogotovo kada radim do takvog nekoga. Cesto Lugaru bude malo neugono jer nista ne trazim ali on zna da sam vidio papire ovoga do mene pa mu neugodno opaliti mi 100%
cijenu samoizrade tako da bude umanjenja mozda do 15-20%. Da prijavim, kome ? Koga da prijavim, ljude koje znam iz rata, neke "prijatelje" s kojima sam onako... li-la. Ma i prijavio bih kada bi znao da ce to stvarno neko
i odraditi i da ce se stvari promjeniti ali to je zbilja nemoguce jer gle... imas invalidnost 100%, nesposoban za rad i mirovina 1k€ a mos drzat motorku od 5 kila i vitlati njom u sumi ? Mene je nekad sramota da svako malo moram rec - nisam invalid.

Ovo je sad vec debeli OT ali te sheme i realnost kako drva dolaze iz sume zbilja debelo utjecu na cijenu grijanja zadanjih 10 godina.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 30.05.2020. u 19:42.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 01:26   #34
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
Kod kuće sad imam plin, ali imam kuću od skoro 300m2 i super je sve s plinom osim naravno računa 😂 ali dobro puno se grije toga i kuha i svašta.. u tu novu je problem šta ne znam točno koliko bi me ispao priključak jer bi se gradnja radila na cca 25m od ceste, pošto se nešto plaća po metru od ceste na dalje( ne znam cifru ako netko zna nek napiše) i bojim se da bi to onda više izašlo nego šta mi buđet dozvoljava, raspitujem se u vezi svega svugdje prije nego šta se to sve počne tamo u 9 mj negdje, tako da hvala svima šta ste se raspisali 😊

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 02:19   #35
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Ja nisam platio po metru priključak sa ulice do sata nego od sata do trošila.

Priključak je bio jedini uvjet da bude na javnoj površini zbog očitavanja.

Nazovi HEP pa provjeri da ti sad ne kupamo gluposti

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 03:11   #36
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
nego od sata do trošila.
Dakle sat/ormaric po novome mora biti na fasadi kuce ako je ista na medji ili mora biti negdje na ogradi ? Ako je i ograda ne medji ?
Sta ako je vise trosila ? Sta ako je prvo trosilo 1m od sata a drugo trosilo 8m dalje ? Tko uopce razvlaci instalaciju od sata do trosila ?

Znam da sam prije 2-3 godine morao zvati ovlastenog servisera kako bi pregledao sva trosila i instalaciju od sata do trosila a u dvoristu kraj sata su
bila neka 2 krkana iz HEP-a i cekali sta ce ovaj reci, kad je reko da je sve OK, promjenili su sat. Nesto je to bilo da su svi morali i susjed preko i pola ulice.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 08:27   #37
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Nisam pisao o slučaju kod nas.
Buderus 32kw peć na kruta goriva - centralno grijanje. Problemi sa prevelikom temperaturom, jer je peć prejaka za 120m2 i nekih 9 radijatora. Troši se domaći briket, 100% bukva, bolje od drva.
Ugradnja akumulacijskog spremnika od 1000L je preporodila korištenje i komociju. Loži se nekih 5 puta u 24 sata, bežični termostat upravlja sa pumpom, noćni program je na 18, a dnevni 23-24°C.
Jedan od susjeda je kupio neku rusku peć, sa ogromnim ložištom koji ima ventilator koji podpaljuje vatru. Navodno sa drvima se loži svaka 24 sata jednom, ako je donekle istina zvuči super za centralno grijanje.
Mi smo mislili odustati od drva/briketa i preći na pelet, ali je ovaj spremnik promijenio sve.

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 08:31   #38
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Dakle sat/ormaric po novome mora biti na fasadi kuce ako je ista na medji ili mora biti negdje na ogradi ? Ako je i ograda ne medji ?
Sta ako je vise trosila ? Sta ako je prvo trosilo 1m od sata a drugo trosilo 8m dalje ? Tko uopce razvlaci instalaciju od sata do trosila ?

Znam da sam prije 2-3 godine morao zvati ovlastenog servisera kako bi pregledao sva trosila i instalaciju od sata do trosila a u dvoristu kraj sata su
bila neka 2 krkana iz HEP-a i cekali sta ce ovaj reci, kad je reko da je sve OK, promjenili su sat. Nesto je to bilo da su svi morali i susjed preko i pola ulice.



svakih 8 godina se mjenja vura za plin, i pritom kontrola cijevi do trošila
Da li si šta radio, rezao, spajao itd.
Da li sistem pušta
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 08:40   #39
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Dakle sat/ormaric po novome mora biti na fasadi kuce ako je ista na medji ili mora biti negdje na ogradi ? Ako je i ograda ne medji ?

Sta ako je vise trosila ? Sta ako je prvo trosilo 1m od sata a drugo trosilo 8m dalje ? Tko uopce razvlaci instalaciju od sata do trosila ?



Znam da sam prije 2-3 godine morao zvati ovlastenog servisera kako bi pregledao sva trosila i instalaciju od sata do trosila a u dvoristu kraj sata su

bila neka 2 krkana iz HEP-a i cekali sta ce ovaj reci, kad je reko da je sve OK, promjenili su sat. Nesto je to bilo da su svi morali i susjed preko i pola ulice.
Po novom mora biti na fasadi izvana ako je kuća do ulice i nema mjesta da bude drugačije . Kao mora biti dostupno očitanje bez da ulaze u dvorište . Ima logike jer npr kod mene zbog psa ne bi nikad očitali 😂😂

Do sata plaćaš HEP. Od sata dalje ovlašteni izvođač ,npr meni je bazdar radio.

U slučaju više trošila imaš malo više troška . Naplaćuju cijenu po metru i po priključku. Meni ide npr 15tak metara po fasadi pa se dijeli na dva priključka , kuhanje i kombi bojler

Naravno da moras imati i projekt plinske instalacije ,u njemu su navedena trošila i detalji oko priključka. To isto posebno plaćaš 😂



Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 09:48   #40
RS_BuRnOuT
Premium
Moj komp
 
RS_BuRnOuT's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Kž\Vž
Postovi: 455
Da li imate kakav prijedlog gdje se mogu skinuti podaci o temperaturama po danima za gradove u HR, a da su pouzdani i da ima neka arhiva unazad par godina.
RS_BuRnOuT je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2020., 10:08   #41
IHrvojeI
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
IHrvojeI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Pag
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor RS_BuRnOuT Pregled postova
Da li imate kakav prijedlog gdje se mogu skinuti podaci o temperaturama po danima za gradove u HR, a da su pouzdani i da ima neka arhiva unazad par godina.
Windows 10 weather app ima historical weather tab, nije ono što tražiš ali je blizu, koliko toliko... Pred par godina sam i ja to tražio ali nisam našao ništa besplatno...

A sad OT, što se tiće cijena tih peleta, drva itd. Možda griješim ali meni logika govori da je futureproof struja - ono razni načini iz kojih se struja može "dobiti" vs sadnja drveća i obrada da bi dobili te neke nusprodukte koje zapalimo...Ako ništa drugo barem iz ekoloških razloga. Kod mene je metar drva cca 420-450 kn i to mi nije nikako isplativo a pošto sam u podstanarstvu moram se još neko vrijeme grijati na drva..
__________________
Hvalite me usta moja...: 1,2,3,4,5,6,7,8,9...
IHrvojeI je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 10:38   #42
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Ne zelim te razocarati,
ali vrhunac ljudske genijalnosti trenutno je dobiti struju upravo iz drva.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 10:50   #43
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,858
Baš ... a one famozne termoelektrane na drva sto nicu po slavoniji ... Nicu zato što mogu krasti. Iz hidroelektrane nama šta ukrasti 🙄
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 10:56   #44
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Citiraj:
Autor RS_BuRnOuT Pregled postova
Da li imate kakav prijedlog gdje se mogu skinuti podaci o temperaturama po danima za gradove u HR, a da su pouzdani i da ima neka arhiva unazad par godina.
Državni hidrometeorološki zavod https://meteo.hr/
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 14:05   #45
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Da li si šta radio, rezao, spajao itd.
Da li sistem pušta
Nist, kako je napravljen jedno su cijevi pofarbane Ne pusta nigdje, jednom godisnje svejedno zovnem servisera da pregleda troslila i instalaciju, 250kn uzme.
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ima logike jer npr kod mene zbog psa ne bi nikad očitali
Tako je kod mene, dodje na kapiju i onda zove upomoc dok peseka ne zatvorim

Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Naplaćuju cijenu po metru i po priključku. Meni ide npr 15tak metara po fasadi pa se dijeli na dva priključka , kuhanje i kombi bojler
Ovlasteni izvodjac ili HEP ? Nekako mi nema logike da HEP to naplacuje, pa koji klinac oni imaju sa instalcijom u kuci ? Mislim pa kupis 5 crijeva za plin i "produzis se" 3m jel...
Sto se njih tice bitna je samo tehnicka ispravnost ali sto bi oni nesto naplacivali sto nije njihovo, to koda HEP elektra naplacuje koliko zica imas po kuci !
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Naravno da moras imati i projekt plinske instalacije ,u njemu su navedena trošila i detalji oko priključka. To isto posebno plaćaš
Bogami toga nema... ima se racuni od majstora koji je radio ako i to nije zagubljeno...

Nego, sto se tice dizalica topline nabasao sam na par mjesta podatak da traju oko 20 godina, dakle tko ide od nule, kad otplati system mora kupit novu dizalicu topline.

@IHrvojeI
Vas na moru opcenito ucjenjuju sa cijenom drva, sacuvaj boze ako si na nekom otoku malo udaljenijem. Realno nema potrebe da cijena bude takva, cista zarada jer
nekako sumnjam da iko na moru treba vise od 6-8m za cijelu zimu. Ovdje u Slavoniji bez problema se nadje Hrast za 320kn, Jasen 330kn, Grab 320kn, Bukva 330kn a
Bagrem je moguce naci po 280kn i pazi to su sve cijne sa dovozom ti doma, dakle na 5m odbij 100kn prijevoza. Je, traze ljudi i 360kn za sve to gore pobrojano no stavis
oglas na par mjesta da kupujes drva i da vidis kako se sami "majstori" javljaju i spustaju cijenu, pogotovo ako uzimas 10-20m. Previse Lopina = Netko mora spustit cijenu

Po meni je struja buducnost samo kad se rijesi kako je jeftino proizvesti ili solari no nit su jeftini niti je iskoristivost danasnje tehnologije dobra. Kad razmisljam o Peletima
dodjem do zakljucka da je to pretakanje iz supljega u prazno, samelji kladu, drvo, granu i eto pelet, manje pepela, dima, prostora, automatika, gola zamjena gdje nije moguc plin.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 14:19   #46
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
ja recimo imam na klime i izađe me oko 400kn mj.kad je jača zima,okolica zg.ali problem je ako se mora grijat puno prostorija ovo je sve otvoreno 80m2 bez wc

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 16:13   #47
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Nist, kako je napravljen jedno su cijevi pofarbane Ne pusta nigdje, jednom godisnje svejedno zovnem servisera da pregleda troslila i instalaciju, 250kn uzme.



Tako je kod mene, dodje na kapiju i onda zove upomoc dok peseka ne zatvorim





Ovlasteni izvodjac ili HEP ? Nekako mi nema logike da HEP to naplacuje, pa koji klinac oni imaju sa instalcijom u kuci ? Mislim pa kupis 5 crijeva za plin i "produzis se" 3m jel...

Sto se njih tice bitna je samo tehnicka ispravnost ali sto bi oni nesto naplacivali sto nije njihovo, to koda HEP elektra naplacuje koliko zica imas po kuci !



Bogami toga nema... ima se racuni od majstora koji je radio ako i to nije zagubljeno...


Napisao sam ti gore ali ne čitaš 😂😂

Ovlašteni , npr bazdar radi od sata do trošila i on naplaćuje po metru tu instalaciju

Znači HEP ti spaja dovod od ulice do sata . Sat i cijevi dalje mi je radio bazdar po projektu kojeg je napravio ovlašteni projektant ,onaj Cigic.

Nakon toga predajes završne papire o radovima j projekt u HEP koji dolazi u kontrolu i pušta plin

To je sve za novu instalaciju. Staru ti možeš sebi dodavati šta hoćeš i nema frke ako nr bude nekakve neispravnosti ili kontrole pa skuže da si modificirao instalaciju.

Bitno je njima pokupiti pare 😀
Kad ti prodje tehnički pregled od hepa


Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 16:31   #48
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ovlašteni , npr bazdar radi od sata do trošila i on naplaćuje po metru tu instalaciju
E to vec stima, to me ne sekira.., da ocu siriti tamo kod njih mislim da mogu dobit rabat 75%
Pa moga si i ti na Pelete, nije da nisi modno osvjesten
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 16:41   #49
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Ja sam ti više za onu sjedi i upali na gumb😂😂

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 16:51   #50
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Najjeftinije je onda solarni paneli na krov, složiti da imaju svi na izlazu 200tinjak volti, i Direkt u neki veći bojler/grijač vode.
Bez solarnih regulatora/invertera.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 21:11   #51
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Najjeftinije je onda solarni paneli na krov, složiti da imaju svi na izlazu 200tinjak volti, i Direkt u neki veći bojler/grijač vode.
Bez solarnih regulatora/invertera.
I što kad voda dođe do 99 stupnjeva, a sunce i dalje sija?
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 21:15   #52
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Ti si baš doslovno shvatio to direkt?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 22:11   #53
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Trenutno također kontam šta uzeti za grijanje, iako sam se definitivno odlučio za pirolitičku peć, sad je još samo pitanje kojeg proizvođača i koja cijena..

Od peleta sam odustao u roku odmah čim sam počeo sa proučavanjem.
Peleti su super stvar za nekog tko ima stolarsku radionu da sebi godišnje može proizvest peleta kao nusprodukt npr. za grijanje radione/tvornice te dodatnim viškom kuću, dvije tri.

Kao obični smrtnik ja ne znam kakvo je stanje na tržištu, ne znam kome se obratiti, gdje kupiti, a čak i da nađem dobavljača, rizik od rasta cijene je brutalan, a kvaliteta upitna.

Pelet je zamišljen da se koristi na nekom mikro lokalnom tržištu. Znači imate selo s pilanom i pola sela se grije na pelete. Sve ostalo je čista pušiona prije ili kasnije. Jer ako cijelo selo kupi pelet peći, potražnja će porast, time i cijena, trebat će uvest određene količine da se nadmiri ostatak sela.. i tako ćete ovisit o nekom trećem, ne pouzdanom, upitne kvalitete.
Nemojte ić na pelete zato jer ste čuli da su zakon. Ja Vam isto mogu reć da su peleti super, ali samo ako ste sigurni da ih možete nabavit po stabilnoj cijeni sljedećih min 15ak godina. Te uz uvijet da nikome ne preporučate peć na pelete jer tako ćete sebi napravit konkurenciju (ostatak sela će nabavit peći na pelete ).

Eto to je moje razmišljanje.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 22:31   #54
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Računaj da za pirolizu moraš imati dobro suha drva, ne sjećam se %, ali računaj isto kao i za pelet - prostor za skladištiti. Sjećam se kad sam tražio o tome, da je to nešto što ljudi olako shvate, znači ne možeš kupiti drva u 10 mjesecu i grijati se na njih tu sezonu.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 23:03   #55
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Trenutno također kontam šta uzeti za grijanje, iako sam se definitivno odlučio za pirolitičku peć
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
znači ne možeš kupiti drva u 10 mjesecu i grijati se na njih tu sezonu.
Ma ni blizu... nema sanse da ima odgovarajucu pirolizu bez sljedecih uvjeta:
Drva kupljena/napravljena 4-8 mjeseca tekuce godine se loze tek nagodinu u 9-tom mjesecu.
To obavezno vazi za: Hrast, Klen, Javor, Bukvu malo ali malo manje, Grab stigne ali mora biti posjecen u 1-vom mjesecu.
Jasen isto stigne ako je rana sjeca ali nije idealno, Bagrem gori i prosusen ali za pirolizu isto kao i Hrast ! Mogu vam poslikati kako izgleda Hrast nakon 2 godine
susenja i onaj od 1 godinu, razlika je vise nego ocigledna... naravno ovo sve vazi ako se drva suse vani, pokrivena odozgora i po 20cm bocno, ako ih susite nekako drugacije onda je sve moguce.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2020., 23:06   #56
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ovu zimu ću se grijati još na običnoj peći i plinu, drva za sljedeću godinu su u procesu kalanja.
Do 25% vlage trebaju bit, bolje do 20%, tj što niže to bolje...
domina je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 07:24   #57
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
I što kad voda dođe do 99 stupnjeva, a sunce i dalje sija?

Pa takav grijač vode/bojler ima uvijek termostat, na kojem reguliraš temperaturu vode.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 15:33   #58
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
I sigurnosni ventil.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 15:42   #59
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Dakle gruba matematika veli ovako nesto ako preslikam na svoju potrosnju struje:

Tvoja Kompletna kuca za ~6mj: 4200kn

Moja struja za 1mj: 300kn

4200/6=700-300=400kn



Znaci ove zime, ovako kilave tvoja dizalice topline je trosila oko ~400kn mjesecno tj. za nekih 7 mjeseci lozenja kada je zima "normalna" 10-5 mjesec bi potrosnja bila oko 3200kn.

Ako je zima ostrija mozemo uvrstiti korekciju potrosnje do 4000kn po sezoni max pa bi neki prosjek bio 3600kn po sezoni sto je vrlo dobro, manje od plina, peleta i toj cijeni je jedino kokurentna

samoizrada drveta u sumi a vec kupovanje 40 kubika drva i lozenje 20m prostornih po jednoj zimi je trosak oko 4200kn po sezoni. Plin je minimalno na 5500kn, usteda je minimalno 1900kn a moze biti i vise.



55000kn / 1900kn = 28,94 godina u odnosu na druge nacine grijanja. To je ono lose. Sad ne znam koji je neki prosjek godina kada ljudi grade svoju kucu ili kupe neku ali recimo da su to 30-te. Ispada da u ranim 60-tim

tek pocinjes stediti u odnosu na bilo koji drugi vid grijanja, e hebo to Mislim nisam protiv dizalice topline, ocito da to najmanje trosi na mjesecnoj bazi no vidjet cemo ovu zimu pa bas budem cimao kolegu ali te pare za ulaganje

jedino da vam netko pokloni ili da ih nadjete na cesti jer svodi se na isto, placas skuplje malo po malo godinama ili dizes kredit i otplacujes grijanje sa kamatama, u ~60-toj si na nuli, u 65.toj godini

djeca te sprce u dom i griju se oni a ti pod dekicom cekas oce korona na tebe u nekom sobicku Koji je uopce radni vijek tih dizalica topline ?? Potpora ? Jedno ako ce potporit sa 50% pa da pocenem stedit u 45-50-toj.



O da, kada se zaigram sa peci pa u prostoriji bude 27C, otvorim sirom vrata da rashladim, nakon 10min zracenja zatvorim vrata a temp za 5min je na 25C, jos mi je i jedna strana dimnjaka u prostoriji, ko radijator zraci.



Ne kradu klasicno nego ide ovako, 2 su sheme a 90% ljudi koji rade u sumi su branitelji, bili oni u mirovini ko ja ili ne:



Shema 1:

Lokalna Udruga invalida hbdr cima voditelja ispostave sumarije i clanovima se dijele placevi, procjena za placanje do 50% izradjenoga.



Shema 2:

2-5 ljudi u kompi jednom mjesecno imaju trosk prasica, janjca ili u naturi prema 1-2 lugara. Strogo se pazi da svaki plac ima "drugi OIB" a moze i komsija, baba, deda, stric itd...



Vidim, znam, gledam i dozivljavam nebuloze pogotovo kada radim do takvog nekoga. Cesto Lugaru bude malo neugono jer nista ne trazim ali on zna da sam vidio papire ovoga do mene pa mu neugodno opaliti mi 100%

cijenu samoizrade tako da bude umanjenja mozda do 15-20%. Da prijavim, kome ? Koga da prijavim, ljude koje znam iz rata, neke "prijatelje" s kojima sam onako... li-la. Ma i prijavio bih kada bi znao da ce to stvarno neko

i odraditi i da ce se stvari promjeniti ali to je zbilja nemoguce jer gle... imas invalidnost 100%, nesposoban za rad i mirovina 1k€ a mos drzat motorku od 5 kila i vitlati njom u sumi ? Mene je nekad sramota da svako malo moram rec - nisam invalid.



Ovo je sad vec debeli OT ali te sheme i realnost kako drva dolaze iz sume zbilja debelo utjecu na cijenu grijanja zadanjih 10 godina.
Pa stani malo... Ne lozis ti drva na pločicama? Di ti je u tvom izracunu peć? Di ti je u slučaju plina radijator, peć, bojler, instalacija? Uzeo si sve u grubo.. Ispada da samo za dizalicu tribaju instalacije... A za ostale energente to niče samo od sebe?

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2020., 16:56   #60
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
Pa stani malo... Ne lozis ti drva na pločicama? Di ti je u tvom izracunu peć? Di ti je u slučaju plina radijator, peć, bojler, instalacija? Uzeo si sve u grubo..
Pa dizalica topline sama za sebe krece vec od 20k kuna i to ona njaslabija 4-5kW a jedno fino centralno grijanje kompletno slozis za te pare. I za manje.
Nadalje, ako racunam sa klasicnom peci/kaminom za drva razlika je astronomska, plin ? Pa 10 radijatora od 1m su manje od 4k kuna, sve ostale cijene instalacije grijanja bilo plin ili pelet ili drva su smjesne naspram cijene jedne dizalice topline od 14kW sa cijenom od 40k kuna bez popratne instalacije.

Ako je usteda 1900kn na dizalici topline a s obzirom za koliko se da sloziti centralno na plin ili drva ili klasicno sa kaminom onda to otprilike zbilja ugrubo receno za nekoga tko krece od nule skracuje vrijeme da se ista isplati za nekih 5-7 godina.
Po meni i dalje debelo previse za otplacivati... i to ako je ona "jeftina" dizalica topline, necu ni spominjati troskove majstora za centralno ili specijalca za dizalicu topline, prvi vid sam odradis pola, drugi ni pipnit ne smijes.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 01.06.2020. u 17:05.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na