Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2020., 16:16   #121
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
Samo mi je neobicno da i ovako topli printer (pogotovo oko grijaca i bubnjeva) na sobnoj temp uspije razviti uvjete za rosiste na takvom jednom dijelu konstrukcije. Zar nesto u printeru moze postati tako hladjo?

Tesko mi je vjerovati da bi i jako hladan zid u grijanom poslovnom prostoru postigao takav efekt, hmm...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 16:22   #122
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Zagriješ zrak na 30 stupnjeva, vlaga je 70%, spustiš temp tog istog zraka na 24 stupnja i eto ti kondenzacije. To ti je banalan primjer koji se događa.

Za usporedbu, ista temp zagrijanog zraka, samo je vlaga u zraku 50%, za kondenzaciju bi trebao spustiti temp na 18 stupnjeva, što nikako nije mala razlika.
jed2i je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2020., 16:43   #123
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
E da, ipak si u pravu, zabrijao sam malo
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 16:46   #124
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 949
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Mene buni u cijeloj prici dio "na grijacu kondenzirana vlaga". Znam da ti veliki printeri griju, a ako ne griju, topli su ili barem mlaki. Na kraju krajeva papir izadje topao Je to sigurno kondenzacija, da nije nesto drugo?

Ako je u prostoru 20ak C, ni na 70% ne bi smjelo biti vidljive kondenzacije osim npr na jako hladnim zidovima i sl., al to je onda vec teze sranje. Dugotrajnu visoku vlagu ces lako namirisati ako imas iskustva, a i prati je taj osjecaj hladnoce na kozi usprkos grijanju.
100 % kondenzacija, stavim print na nekih 90 str, nakon toga paper jam, otvorim i kapljice vode na grijaču bubnja. A prije toga ništa. Navodno je problem u papiru koji posauga vlagu iz zraka dok stoji u ladicama. 2/4 zida jesu vanjska, nemam osjećaj vlage, tj miris al imam osjećaj hladnoće jer mi zvuči nevjerojatno da novi Mitsu od 4,5 kw ne može dobro ugrijati 17-20 m2

Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 18:55   #125
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,877
Po meni bi ta klima na odvlaživanju trebala biti u stanju bez ikakvog problema odvlažiti tako mali prostor. Prije nego kupiš kakav skuplji uređaj nabavi higrometar pa vidi kako se kreće vlaga sa i bez klime.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 20:15   #126
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Klime odvlazavaju tako da hlade prostor . Ne mogu grijati i odvlazavati.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 21:23   #127
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,877
Ja bih prije kazao da "real feel" temperatura pada izvlačenjem vlage. U svakom slučaju, ne mora raditi na odvlaživanju cijeli dan. Po meni treba vidjeti pozitivne efekte na papir kroz par dana kako se prostor bude sustavno osušivao.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2020., 01:44   #128
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Nema smisla da se vlaga iz zraka kondenzira na toplom grijacu. Neki drugi mehanizam je u pozadini.
To je u suprotnosti sa samim principima rada odvlazivaca (fizike) gdje se vlaga kondenzira na hladnom dijelu toplinskog stroja. Poanta je ohladiti zrak kako bi mu pao kapacitet vlage koji moze primiti, a kad se relativna vlaznost popne na 100%, onda krece kondenzacija.
Vjerojatno ima nesto u ovome da je vlaga u papiru pa pri zagrijavanjem ispari. Mozes za 30kn kupit novi blok papira ili donijeti od doma pa eksperimetirati. Forum ce ti bit zahvalan

Kako god. Imas par opcija:

Luftati redovito i tako smanjivati vlagu ukoliko je moguce.
Drzati prostor (tj zidove, jer zrak u prostoriji ima zanemariv toplinski kapacitet) toplim kako bi u zraku moglo biti vise vlage prije nego se krene kondenzirati. Znaci, nisi nis napravio ako ti je zrak na 25, a zidovi na 12 (bubam brojeve napamet).
Kupi odvlazivac i izvlaci vlagu pomocu njega.

Treca opcija ti je daleko najprakticnija. Ako si avanturistickog duha uzmi neki koji nije spominjan na temi pa da imamo kakvu takvu usporedbu.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 21:26   #129
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,197
Primjetili smo cura i ja da smo nakon ulaska u novi stan ove zime po valjda prvi puta bili stalno nesto bolezljivi i ja sam kasljao valjda 3 mjeseca u komadu. Sad neki dan slusam kako je moguce da je to upravo zbog grijanja, tocnije jer se smanji previse vlaznost zraka u prostoriji.

Kakva su Vasa iskustva vezana za ovu temu? Preporuka uredaja ako mislite da je tu problem. Radi se o cca 3o ak kvadrata gdje nemamo zasebnu spavacu sobu.

Hvala.
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 22:07   #130
Dooks
Slučajni prolaznik
Moj komp
 
Dooks's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Samobor
Postovi: 200
Mi imamo ovaj od Gorenja: https://www.elipso.hr/mali-kucanski/...GORENJE-H17BY/
Stoji nam u dnevnom gdje nam je peć na drva.
Osjeti se po "zraku" kada on radi.
Preporučio bi svakako. Mislim da bi bio ok za 30tak kvadrata
__________________
Video Odabrao: Đelo Hadžiselimović Preveo: Saša Kolka Tekst čitao: Miljenko Kokot Tonski obradio: Ruben Albahari
Dooks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.03.2020., 10:57   #131
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor TomG Pregled postova
Primjetili smo cura i ja da smo nakon ulaska u novi stan ove zime po valjda prvi puta bili stalno nesto bolezljivi i ja sam kasljao valjda 3 mjeseca u komadu. Sad neki dan slusam kako je moguce da je to upravo zbog grijanja, tocnije jer se smanji previse vlaznost zraka u prostoriji.

Kakva su Vasa iskustva vezana za ovu temu? Preporuka uredaja ako mislite da je tu problem. Radi se o cca 3o ak kvadrata gdje nemamo zasebnu spavacu sobu.

Hvala.
Da, isuši se sluznica nosa. Ovih dana kako sam stalno doma imam taj problem. Treba stavljati posude vode ili natopljene tkanine na radijatore da isparava i ovlažuje.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2020., 14:11   #132
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,877
Jučer sam malo servisirao Troteca i počeo je izvoditi budalaštine. Kod pokušaja paljenja samo bi zabljeskalo LC par puta na displeju i ne bi se uključivao. Manual naravno nema popis grašaka. Iskopčao sam ga s mreže i nakon deset minuta je normalno startao.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2020., 17:37   #133
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
LC je poruka za lock controls (child lock), vjerojatno si pritisnuo mode+timer istovremeno i aktivirao ga.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 00:07   #134
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,877
Poslužio je i kao adult lock
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2020., 05:46   #135
creatin
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 137
U planu je nabavka nekog Trotec iz 100 serije, mozda cak i 110 HEPA zbog filtera, kod nas ih se nadje
izmedju 1650-2350 kn, ne isplati mi se narucivati direktno od Troteca iz Njemacke. Posto su svi ovi uredjali za do 90 m2 prostore, a prostor koji bi isusivao je nekih 50 m2, da li da ubodem 100-110 seriju ili nesto slabije?
creatin je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 20:08   #136
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,307
Odvlaživač i perač zraka

Pozdrav, u stanu(točnije u sobi kojoj boravim) mi je prevelika vlaga oko 70%, imam PVC prozore i luftam po bar 3x na dan oko pola sata minimalo. No problem je šta živim u prizemlju i očito mi se zato nakuplja toliko vlage.
Malo sam istraživao i našao uređaj BONECO 2055D koji pročiščuje zrak i ovlažuje/odvlažuje ga te se putem njega može kontrolirat vlaga u prostoru. Pa me zanimaju iskustva i da li imate možda kakav bolji i jeftiniji uređaj za preporučit, a da obavlja istu funkciju kao i ovaj.


Svako dobro.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 25.12.2020. u 20:22.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 20:17   #137
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Tebi treba odvlaživač.

Za ovlaživanje sam ja uzeo SMARTMI ovlaživač, meni treba jer se grijemo na klime pa ona dosta suši zrak..
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 20:23   #138
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Tebi treba odvlaživač.

Za ovlaživanje sam ja uzeo SMARTMI ovlaživač, meni treba jer se grijemo na klime pa ona dosta suši zrak..
Točno da krivo sam napisao, ispravio sam. Znači taj uređaj i odvlažuje i pročišćava isto ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 20:44   #139
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,013
Susjed, takav nam je kvart (i još su nam zgrade na glavnoj vertikali), non stop nekaj kopaju, a cestu sad peru jednom u godinu dana ako i toliko i prašinu nemremo izbjeći , kaj se tiče vlage, kolko imamo do Save?... 300-ak metara, ako i toliko i jbg,...

Za koliko toliko-toliko regulirati vlagu uzmi odvlaživač (temu imaš ovdje) i češće mu čisti filter. Ono što sam primijetio je da od kad imam stalno spuštene komarnike imam možda mrvicu manje prašine no i komarnike moraš usisavati/čistiti barem jednom mjesečno, a sigurno im se smanjuje vijek trajanja ako su stalno spušteni no nemreš i ovce i novce.

... i da, što si otvarao novu temu kad si sličan upit već imao?
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 21:35   #140
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Susjed, takav nam je kvart (i još su nam zgrade na glavnoj vertikali), non stop nekaj kopaju, a cestu sad peru jednom u godinu dana ako i toliko i prašinu nemremo izbjeći , kaj se tiče vlage, kolko imamo do Save?... 300-ak metara, ako i toliko i jbg,...

Za koliko toliko-toliko regulirati vlagu uzmi odvlaživač (temu imaš ovdje) i češće mu čisti filter. Ono što sam primijetio je da od kad imam stalno spuštene komarnike imam možda mrvicu manje prašine no i komarnike moraš usisavati/čistiti barem jednom mjesečno, a sigurno im se smanjuje vijek trajanja ako su stalno spušteni no nemreš i ovce i novce.

... i da, što si otvarao novu temu kad si sličan upit već imao?
Tražio temu za odvlaživanje pa nisam uspio pronać srčom.

Ono šta sam ja prije tražio je pročiščivać zraka, meni ovdje treba odvlaživač, nije isto. No da sam vidio onu temu za odvlaživanje prostorije pisao bi tamo ako modovi hoće nek prebace.

Za pročiščavanje zraka imam Mi Air Purifier 2S, no on je na bazi običnog filtera i ventilatora, dok ovo šta ja tražim odvlažuje uz pomoć vodenog filtera ako sam dobro skužio.

Ovaj gore Boneco šta sam gledao ima higrostat s podešavanjem željene vlažnosti zraka od 30 do 70% ili mogućnost kontinuiranog rada. Mislim da mi baš ta opcija treba, samo on je ovlaživač no valjda može regulirat onda količinu vlage u prostoru ako je previsoka da ju spusti, ako sam dobro skužio.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 26.12.2020. u 10:56.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 22:22   #141
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Ovlaživač (davač vlage) ne može odvlaživati (oduzimati vlagu)
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 23:30   #142
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Točno da krivo sam napisao, ispravio sam. Znači taj uređaj i odvlažuje i pročišćava isto ?
Ne, meni treba kontra od tebe
Ja trebam nadopuniti prostor vlagom pa sam naručio ovlaživač.
Ti trebas odvlažiti pa ti treba kontra od mog
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 16:28   #143
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Da li ovi uredjaji koji ciste zrak uklanjaju i prasinu? 😀


Sent from my iPhone using Tapatalk
mdodig je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 16:45   #144
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Da, do određene razine.
Ja imam MI AIR PURIFIER 3H i svako malo otprašim filter od prašine.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 20:59   #145
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Imao sam taj Boneco 2055, on samo vlazi zrak i nesto malo cisti. Nemoze odvlaziti, krivo si procitao. Mozes samo na njemu regulirati koliko vlage hoces, ako ti je u stanu 40%, stavis na 55% i on pusti paru u prostor. To je regulacija koju spominjes.

Za odvlazivanje upali klimu ili proluftaj.
DiTech je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 21:18   #146
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor DiTech Pregled postova
Imao sam taj Boneco 2055, on samo vlazi zrak i nesto malo cisti. Nemoze odvlaziti, krivo si procitao. Mozes samo na njemu regulirati koliko vlage hoces, ako ti je u stanu 40%, stavis na 55% i on pusti paru u prostor. To je regulacija koju spominjes.

Za odvlazivanje upali klimu ili proluftaj.
nemam klimu i luftam, no trebat ću uzet odvlaživač jer izgleda da nema baš pomoći nego jedino tako, najvjerovatnije trotec ću uzet samo još gledam koji mi model točno odgovara.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 22:04   #147
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
hash je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 16:05   #148
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,307
Da malo dignem temu pošto ju iz nekog razloga nisam mogao srčom pronaći pa sam zajebom otvorio novu

Ima tko TROTEC TTK 72 E da mi kaže kakav mu je i iskustva s njim.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 20:43   #149
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,182
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 23:33   #150
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Ja imam ovakve i super su, e-ink display, vidiš sa 10 metara pročitati iz bilo kojeg kuta.
Imam dummy verzije, sad vidim da postoje sa bluetoothom. U dummy baterija traje jako dugo.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na