Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2020., 09:42   #3001
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,446
Ček, jednu unutarnju jedinicu?

Meni logično izgleda da uzmeš 4 unutarnje jedinice, dvije vanjske. Jednu smjestiš tu gdje si plavo označio, jedna unutarnja ide na crveno, druga negdje u dnevni boravak.
Druga vanjska ide negdje oko broja 4 na nacrtu, i po jedna unutarnja u svaku sobu.
Kupaonica ide na električni radiator ljestve ili nešto tako.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2020., 11:34   #3002
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,858
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ček, jednu unutarnju jedinicu?

Meni logično izgleda da uzmeš 4 unutarnje jedinice, dvije vanjske. Jednu smjestiš tu gdje si plavo označio, jedna unutarnja ide na crveno, druga negdje u dnevni boravak.
Druga vanjska ide negdje oko broja 4 na nacrtu, i po jedna unutarnja u svaku sobu.
Kupaonica ide na električni radiator ljestve ili nešto tako.
Ovo bi bilo odlično rješenje. Koliko je 1 multi split sistem sa 2 unutarnje jedinice cinkovit naspram 2 zasebne jedinice?
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2020., 12:56   #3003
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,446
To ti ne znam. Imam multisplit sistem od Toshibe, 2 unutarnje na jednu vanjsku, radi već 10 godina bez kvara. Bio majstor napraviti servis 2018 (nakon 8 godina rada), kaže sve super, nije plin nigdje iscurio ne treba nadopunjavati.

Za te kvadrature su ti vjerojatno dovoljne najslabije unutarnje jedinice. Možda jedino za blagovaonicu i/ili dnevni zericu jača.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 07:46   #3004
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,858
Obično. U svakom slucaju cu ici u tom smjeru.
Kažeš da trebam 2 slabije jedinice za dnevni dio? Gledam sad ponudu jedinica od 3,5kw. Kod tih modela je dobra ponuda jedinica sa velikim copom. Kako se uopce odabire potrebna snaga kad su u pitanju multisplit sistemi? Zasebno soba po soba ili vanjska jedinica
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 09:21   #3005
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 579
Ja imam multisplit sa 3 unutarnje po 2.5kw na jednu vanjsku od 7.5kw i zasad radi sve ko urica, također Toshiba.
LeskiRM je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 09:49   #3006
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,446
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Obično. U svakom slucaju cu ici u tom smjeru.
Kažeš da trebam 2 slabije jedinice za dnevni dio? Gledam sad ponudu jedinica od 3,5kw. Kod tih modela je dobra ponuda jedinica sa velikim copom. Kako se uopce odabire potrebna snaga kad su u pitanju multisplit sistemi? Zasebno soba po soba ili vanjska jedinica
Morat ćeš se raspitati kod ljudi koji se razumiju u to. Mislim da je 2,5kw najslabija, i više od toga ti niti ne treba za spavaće sobe. One će ionako minimalno raditi.

Tamo gdje će sigurno raditi dosta, i grijanje i hlađenje, su prostorije gdje provodiš većinu dana, a to je dnevna i blagovaonica. Ja bih tamo sigurno išao na nešto jače nego što službena specifikacija zahtjeva. Vjerojatno je to 3,5kw, ali provjeri.

Također, imaš i kombinaciju da uzmeš 4 odvojene klime s odvojenim vanjskim jedinicama. Pogledaj si i tu kombinaciju koliko košta. Jedina mana je što trebaš negdje okačiti još dvije vanjske jedinice, ostalo je sve isto.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2020., 18:40   #3007
..::Matej::..
Premium
 
..::Matej::..'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 390
Ekipa trebao bih preporuku klime za stan, odnosno njenu poziciju. Koristila bi se samo za hlađenje, a efektivna površina hlađenja bi bila oko 50mm2. Hladio bih prostorije prema tlocrt: dnevni boravak, kuhinja, soba i radna soba. Trenutno cura i ja radimo od kuće, tako da smo cijeli dan u stanu, odnosno radnoj sobi i već sad popodne kad sunce udari na balkon postane dosta toplo.



Prema webu ispada da mi treba klima kapaciteta od 5kW (hlađanje), ali me malo pati pozicija unutrašnje jedinice. Prethodni vlasnik stana je predvidio montažu klime na poziciji 1, međutim ta pozicija mi se čini jako neefikasna u vidu hlađenja sobe i radne sobe.

Prije sam živio u drugom stanu u toj istoj zgradi s istim tlocrtom, a klima je bila 3.6kW i bila je postavljana na poziciji 2 na slici. Međutim preko ljeta u sobi gotovo da se nije ni osjetilo da klima radi. Trebalo bi joj jako dugo da uspije malo rashladiti i sobu. Sad me malo pati ima li smisla uopće uzimati klimu od 5kW ako neće uspjeti "dogurati" zrak do sobe?

Druga opcija bi bila postaviti dvije manje jedinice, jednu u boravak a drugu u sobu, pa onda radnu sobu koliko uhvati uhvati.

Malo mi je problem što cura ne voli hladno i jako često spava u boravku. Ako bi klima bila u boravku i ako bi radila po ljeti da mi ohladi sobu za spavanja, ona bi se vjerojatno "smrznula" u boravku.

Evo ako netko ima kakav savijet kako ovo najbolje izvesti, slobodno neka puca
..::Matej::.. je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2020., 12:43   #3008
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor ..::Matej::.. Pregled postova
Ekipa trebao bih preporuku klime za stan, odnosno njenu poziciju. Koristila bi se samo za hlađenje, a efektivna površina hlađenja bi bila oko 50mm2. Hladio bih prostorije prema tlocrt: dnevni boravak, kuhinja, soba i radna soba. Trenutno cura i ja radimo od kuće, tako da smo cijeli dan u stanu, odnosno radnoj sobi i već sad popodne kad sunce udari na balkon postane dosta toplo.



Evo ako netko ima kakav savijet kako ovo najbolje izvesti, slobodno neka puca
Vidim da nitko nema savjet jer je tlocrt jako nezgodan, tako da što god odabrao, vjerojatno ćeš pogriješiti. Taj mali hodnik imeđu boravka, radne i spavaće sobe je nezgodan. U njega nikako ne može klima jer onda klima brzo ohladi taj prostor pa se kompresor skroz uspori ili se ugasi.

Ono što vidim kao neku soluciju, ako bi budžet to dopustio su dvije jedinice od 2.5kW, od kojih bi jednu stavio na južni zid spavaće sobe da puše prema vratima, pa onda neki samostojeći ventilator u mali hodnik ako zrak neće dovoljno dopirati do radne sobe. Drugu bi stavio na južni zid u boravak kod kuhinje tako da bi zrak bolje dopirao i prema kuhinji. Ili može i na poziciju 1 pa bi isto više zraka dopiralo do kuhinje.

Obično kad se hladi iz jedne prostorije do druge kroz neka vrata ili slično nastane oko 2 stupnja razlike, sad, naravno ovisi, ako klime rade duže pa se stan iztemperira onda će i razlika biti manja, ovisi kolika su vrata i tak, ali eto, doma smo jednostavno prisiljeni imati klimu u hodniku od 4 kvadrata, još je k tome okrenuta od jedne sobe prema drugoj i u hodniku mora biti jedno 2 stupnja manje od onoga što se želi u sobi, pogotovo onoj koja je iza klime. Sreća je da su vrata široka metar pa zrak dobro struji.

Just my two cents
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2020., 13:40   #3009
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 664
Citiraj:
Autor ..::Matej::.. Pregled postova
Ekipa trebao bih preporuku klime za stan, odnosno njenu poziciju. Koristila bi se samo za hlađenje, a efektivna površina hlađenja bi bila oko 50mm2. Hladio bih prostorije prema tlocrt: dnevni boravak, kuhinja, soba i radna soba. Trenutno cura i ja radimo od kuće, tako da smo cijeli dan u stanu, odnosno radnoj sobi i već sad popodne kad sunce udari na balkon postane dosta toplo.



Prema webu ispada da mi treba klima kapaciteta od 5kW (hlađanje), ali me malo pati pozicija unutrašnje jedinice. Prethodni vlasnik stana je predvidio montažu klime na poziciji 1, međutim ta pozicija mi se čini jako neefikasna u vidu hlađenja sobe i radne sobe.

Prije sam živio u drugom stanu u toj istoj zgradi s istim tlocrtom, a klima je bila 3.6kW i bila je postavljana na poziciji 2 na slici. Međutim preko ljeta u sobi gotovo da se nije ni osjetilo da klima radi. Trebalo bi joj jako dugo da uspije malo rashladiti i sobu. Sad me malo pati ima li smisla uopće uzimati klimu od 5kW ako neće uspjeti "dogurati" zrak do sobe?

Druga opcija bi bila postaviti dvije manje jedinice, jednu u boravak a drugu u sobu, pa onda radnu sobu koliko uhvati uhvati.

Malo mi je problem što cura ne voli hladno i jako često spava u boravku. Ako bi klima bila u boravku i ako bi radila po ljeti da mi ohladi sobu za spavanja, ona bi se vjerojatno "smrznula" u boravku.

Evo ako netko ima kakav savijet kako ovo najbolje izvesti, slobodno neka puca
Po meni komotno može jedna jedinica od 3,6 kW. Puknut iznad ulaznih vrata u dnevni boravak, rastvorit sva vrata i sve će se ohladiti, nije to veliki prostor. Osobno sam imao 2 jedinice u prostoru slične veličine, nikad nisam palio obje, dapače, preferirao sam uvijek držati upaljenu klimu u prostoriji u kojoj nisam. Nije da sam jedan od onih što "zebe" od klime, baš suprotno, ali kad god mi radila klima u sobi u kojoj sam bio full se brzo ohladi, onda ju ugasim, pa opet palim, itd. Ovak zveknem u spavaćoj, otvorim vrata i u dnevnoj milina cijeli dan. Dok dođe noć, spavaća bude mrzla, fino ugasim i spavam ko beba.

Naravno ako buđet dopušta uvijek bolje imat opciju pa uzet dvije unutarnje ali u prostoru od cca 50 m2 jedna može komotno po meni.

Edit; čitam cijeli post i kažeš da si bio u toj situaciji sa jednom klimom od 3.6kW stavljenom otprilike gdje sam rekao...hmm koja marka klime je bila u pitanju? Nisam neki preveliki maher za klime ali za njih itekako vrijedi ona koliko para toliko muzike. Stavi neku Toshibu od 3.6kW naspram Vailanta i da vidiš Mercedes protiv Opela.

Zadnje izmijenjeno od: vlatko27. 20.04.2020. u 13:45.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2020., 18:33   #3010
..::Matej::..
Premium
 
..::Matej::..'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 390
Dečki hvala na savjetima, zaboravio sam napomenuti možda najbitniju stvar. Stan je na osmom katu i deblje šrafirani zidovi su 40cm beton. Ne znam koliko je izvedivo to bušiti, a onda opet problem osmog kata za vanjsku jedinicu jer se ne može prići. Ostali stanari u zgradi su većinom vanjsku jedinicu stavili na ogradu balkona kod pozicije 1. ili ispod prozora u kuhinji

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova

Ono što vidim kao neku soluciju, ako bi budžet to dopustio su dvije jedinice od 2.5kW, od kojih bi jednu stavio na južni zid spavaće sobe da puše prema vratima, pa onda neki samostojeći ventilator u mali hodnik ako zrak neće dovoljno dopirati do radne sobe. Drugu bi stavio na južni zid u boravak kod kuhinje tako da bi zrak bolje dopirao i prema kuhinji. Ili može i na poziciju 1 pa bi isto više zraka dopiralo do kuhinje.
Tako nešto sam i ja razmišljao, jedna u sobu, a druga u boravak i vanjska jedinica na balkon. Samo to je +8k kn s montažom.

Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova

Edit; čitam cijeli post i kažeš da si bio u toj situaciji sa jednom klimom od 3.6kW stavljenom otprilike gdje sam rekao...hmm koja marka klime je bila u pitanju? Nisam neki preveliki maher za klime ali za njih itekako vrijedi ona koliko para toliko muzike. Stavi neku Toshibu od 3.6kW naspram Vailanta i da vidiš Mercedes protiv Opela.
Imali smo Samsung u tom stanu. Bili smo u najmu pa se nismo previše obazirali na plin, možda je u tome bio problem.

Ukratko zaključak, skupo će me koštati da ohladim stan. Možda onda bolje uzeti prijenosnu, pa je vozati boravak/radna/soba kako gdje boravim. Hvala još jednom na savjetima.
..::Matej::.. je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2020., 18:52   #3011
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Bolje će ti hladiti normalna klima iz jedne u drugu sobu, nego ta prijenosna u sobi gdje jesi
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2020., 19:36   #3012
Ray Tango
Premium
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Pozdrav ekipa,

Molio bih vas za preporuku klime od cca 3000-3500kn. Prostor je cca malo manje od 40m2.

Dali je bitno da klimu ugradjuje tvrtka od koje kupim uređaj ili je svejedno? Možda bih je piknuo sad pa ugradio za 1-2 mj.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Ray Tango je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2020., 22:26   #3013
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Bolje će ti hladiti normalna klima iz jedne u drugu sobu, nego ta prijenosna u sobi gdje jesi
I jeftinije po potrosnji... Nema veće gluposti od prijenosnih klima.... Tako da osim ako ne postoji valjani razlog zašto prijenosna - uvijek je ispravni odabir ugraditi split klimu.

Ja jedva primjetim na računu u neizoliranom prostoru od 50m3 (tri prostorije koje hladnim, kuhinju i jednu sobicu ne) , visine prostorija 3 metra, klima hladi 0/24).
Toliko me zaboli da je ne gasim ni kad prozračujem....
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2020., 23:06   #3014
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Molio bih znalce da me savjetuju. Imam grunding klimu koju sam dva put upalio. trebala je hladiti mining prostor no odmah sam utvrdio da nije dobra i da nemoze to nikako hladiti. Montirana je na zid. Inverter Grunding za 3000 kuna.

Dali da je preselim negdje drugdje i to bi vjerujem bio dodatni trosak, demontaza, montaza, vjerojatno kakvih 1000 kuna mozda vise? Iskreno netreba mi klima, imam druge klime po kuci.

Prodati? Kako? Da je ja sam skinem dolje pa opet platim dem,ontazu i onda tko ce je kvragu kupiti i za koliko? Ili se mozda moze ovako na zidu prodati pa nek on plati demontazu.

P.S. napravio sam veliki problem s ovom klimom i sad neznam sto da radim.
P.S.S. u podrumu je tak da je defenitivno treba maknut odande jer neznam sto ce podrum hladit kad u podrumu nema nikog (rudniki odavna zatvoreni)
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2020., 23:45   #3015
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Ja sam nekidan sam skinuo klimu i preselio na drugo mjesto. Nije uopće problem

Zatvoriš ventile i skineš cijevi i instalaciju struje . Nakon toga odsarafis vanjsku jedinicu i spustis ju dolje.

Unutarnju skineš za 3 minute , na mojoj Vivax su dolje ispod bile nekakve zakvacke koje stisneš i klima ide gore odmah a cijevi polako vuces van da ne slomis nešto .

Plin ne iscuri osim ono malo što ostane u unutarnjoj jedinici . Preselio ju na drugo mjesto i sve pospajao i radi kao grom

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 00:06   #3016
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ja sam nekidan sam skinuo klimu i preselio na drugo mjesto. Nije uopće problem

Zatvoriš ventile i skineš cijevi i instalaciju struje . Nakon toga odsarafis vanjsku jedinicu i spustis ju dolje.

Unutarnju skineš za 3 minute , na mojoj Vivax su dolje ispod bile nekakve zakvacke koje stisneš i klima ide gore odmah a cijevi polako vuces van da ne slomis nešto .

Plin ne iscuri osim ono malo što ostane u unutarnjoj jedinici . Preselio ju na drugo mjesto i sve pospajao i radi kao grom

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
jesi barem ispustio zrak iz sistema? pocet ce ti lediti ekspanzioni ako ima zraka u sustavu.

Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Molio bih znalce da me savjetuju. Imam grunding klimu koju sam dva put upalio. trebala je hladiti mining prostor no odmah sam utvrdio da nije dobra i da nemoze to nikako hladiti. Montirana je na zid. Inverter Grunding za 3000 kuna.

Dali da je preselim negdje drugdje i to bi vjerujem bio dodatni trosak, demontaza, montaza, vjerojatno kakvih 1000 kuna mozda vise? Iskreno netreba mi klima, imam druge klime po kuci.

Prodati? Kako? Da je ja sam skinem dolje pa opet platim dem,ontazu i onda tko ce je kvragu kupiti i za koliko? Ili se mozda moze ovako na zidu prodati pa nek on plati demontazu.

P.S. napravio sam veliki problem s ovom klimom i sad neznam sto da radim.
P.S.S. u podrumu je tak da je defenitivno treba maknut odande jer neznam sto ce podrum hladit kad u podrumu nema nikog (rudniki odavna zatvoreni)
nabavi alat za zatvaranje ventila na klimama da zatvoris cijevi ili ispusti van u ozon(ko ga jebe nacin razmisljanja ako si takav) i samo skini klime. Cijevi prodas za bakar
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 00:36   #3017
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Hm iskreno ne znam na što točno misliš. Zatvorio sam ventil sa imbusom, skinuo cijev i iscurio je plin . Kako se zrak ispusti ?

Nadam se da nisam bio kreten haha

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 08:57   #3018
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ja sam nekidan sam skinuo klimu i preselio na drugo mjesto. Nije uopće problem

Zatvoriš ventile i skineš cijevi i instalaciju struje . Nakon toga odsarafis vanjsku jedinicu i spustis ju dolje.

Unutarnju skineš za 3 minute , na mojoj Vivax su dolje ispod bile nekakve zakvacke koje stisneš i klima ide gore odmah a cijevi polako vuces van da ne slomis nešto .

Plin ne iscuri osim ono malo što ostane u unutarnjoj jedinici . Preselio ju na drugo mjesto i sve pospajao i radi kao grom

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
Ne možeš to baš tako. Nije malo plina u cijevima i u unutarnjoj. U klimi pri prodaji ima plina za unutarnju, plus do 5 metara cijevi maks. A u unutarnjoj ti nema malo cijevi. Ako se želi sačuvati plin onda se zatvori ventil na kojem je tanka cijev pa upališ klimu na hlađenje minutu, dvije tako da kompresor povuče plin iz sistema i nabije ga u sebe jer si zatvorio ventil pa ne može izaći iz vanjske jedinice natrag van.

Ali kad to rastaviš, pa ponovno postaviš i kad zategneš cijevi na spojevima cijevi onda treba vakumirati sistem prije nego vratiš plin da zrak izvučeš jer u njemu ima vlage. Plin je u sistemu na dosta niskim temperaturama ispod nule, ta vlaga koja preostane će se na ekspanzivnom ventilu, kao točki na kojoj se mijenja temperatura, smrznuti. To nećeš vidjeti, ali će se vidjeti da se isparivač zbog malog protoka plina počne smrzavati na unutarnjoj.

A možda si imao sreće, pa je na dan kad si spojio cijevi bilo malo vlage u zraku pa se neće dogoditi ništa

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 18.05.2020. u 09:06.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 09:09   #3019
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Ok hvala ti. Kod mene je oko metar i pol cijevi . Nadam se da će biti onda dosta plina.

Da li se može nekako lagano u kućnoj radinosti izvući zrak iz sistema?

Pretpostavljam da se to radi tako da spojimo jednu cijev na kompresor a na drugoj vakumiram(na onom malom ventilu?) ili ima negdje baš posebno za vakumiranje ?

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 09:43   #3020
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ok hvala ti. Kod mene je oko metar i pol cijevi . Nadam se da će biti onda dosta plina.

Da li se može nekako lagano u kućnoj radinosti izvući zrak iz sistema?

Pretpostavljam da se to radi tako da spojimo jednu cijev na kompresor a na drugoj vakumiram(na onom malom ventilu?) ili ima negdje baš posebno za vakumiranje ?

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
Ako je pušten plin u nevakumirane cijevi onda je gotovo. To bi bilo kao da pomiješaš pašku i tuzlansku sol pa ih pokušavaš razvrstati poslije

Za vakumiranje spojiš obje cijevi nazad, stegneš to sve kako spada, no ne prejako da pregrizeš bakar u spojnici. Onda imaš na ventilu od faze plina još jedan čep s druge strane, njega se odšarafi pa ovisno o tome koji je plin u pitanju trebaš određeni nastavak na vrhu crijeva imati, prema tome se u krajnjem slučaju prepozna o kojem se plinu u klimi radi. Onda postoje vakum pumpe, no za ovo DIY varijantu je to malo preskupo, ove prave vakum pumpe koje koriste instalateri koštaju po par tisuća kuna nadalje. Kad se pusti da se izvakumira to, onda odspojiš pumpu, vratiš čep i otvoriš ventile.

No, u DIY varijanti za one kojima se hoće, nabaviš si odnekud neki stari kompresor od frižidera ili škrinje pa se na njega nalota konektor za te cijevi, i on će napraviti sasvim solidan podtlak u sistemu. Trebat će mu malo duže nego bi trebalo vakum pumpi, no odradit će posao. Samo, to je DIY varijanta, taj kompresor više nema hlađenje kao što ga je hladio plin prije, a i ulje je higroskopno, pa će navući vlagu na sebe brzo. Za nekoga tko radi s time par puta na godinu sasvim ok, no nekome tko radi stalno s time bi se razderao taj čas.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 10:05   #3021
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Hahaha ok hvala ti. Sad sam pametniji za slijedeći puta 😂

Koliko je opasno to što će lediti ekspanzivnu posudu? Što točno može biti ?

Da jednostavno zovem nekog da mi napuni nanovo klimu i vakumira ?

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2020., 19:16   #3022
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Imaju li Daikin(Comfora) i MitsuE u aplikaciji potrošnju klime(kWh) kad se uzme wifi modul? Cuo sam da MitsuE nema a to mi je must have feature za klimu u ovo doba
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2020., 19:24   #3023
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Imaju li Daikin(Comfora) i MitsuE u aplikaciji potrošnju klime(kWh) kad se uzme wifi modul? Cuo sam da MitsuE nema a to mi je must have feature za klimu u ovo doba
daikin ima (comfora)

nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2020., 23:58   #3024
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Tenks nick, niko se sa mitsubishijem ne javlja a ima mi kolega i nema potrošnju u aplikaciji, izgleda da ni noviji modeli nemaju :/
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 09:00   #3025
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Pitanjce tko se kuži u klime: da li treba povremeno kontrolirati stanje plina ili ne?
Dobivam različite info od servisera, neki vele da treba, neki da ne ako hladi normalno. Kao nije to kao na autu, malo spojeva, sve su fiksni itd.

Na klimi nije već 5-6 godina kontroliran plin, samo servis koji je uključivao čišćenje unutarnje jedinice nekakvom kemijom. Klima meni kao laiku čini se da radi normalno.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 15:08   #3026
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Zna li tko koja su pravila o klima uređajima na prednjim fasadama? Radi se o stanu blizu Remize na Trešnjevci u Zagrebu. Kuća je povezana s drugima pa bočna stranica ne postoji. Vanjska jedinica bi mogla ili na prednju ili na stražnju stranu kuće, ali stražnja mi ne odgovara jer bi morao provesti barem 6m kabela kroz blagovaonicu do dnevne sobe, što mi se čini neučinkovito. Na prednjoj fasadi bi to bilo super jednostavno, samo kroz zid. Ali čujem da je zabranjeno staviti vanjsku jedinicu na prednju fasadu. Zna li itko gdje je to regulirano?
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 15:42   #3027
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Pitanjce tko se kuži u klime: da li treba povremeno kontrolirati stanje plina ili ne?
Dobivam različite info od servisera, neki vele da treba, neki da ne ako hladi normalno. Kao nije to kao na autu, malo spojeva, sve su fiksni itd.

Na klimi nije već 5-6 godina kontroliran plin, samo servis koji je uključivao čišćenje unutarnje jedinice nekakvom kemijom. Klima meni kao laiku čini se da radi normalno.

ja ti imam valliant klimu .. 15 godina stara i još prvi plin unutra
čak je bila i skidana radi fasade, i majstor veli.. ne diraj dok radi, ako hladi ništa ne treba.. kad nece hladit.. zovi me.
Isto sam se mucio, dal treba kontrola plina, dal je na max učinkovitost.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 16:47   #3028
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
Dobro je, ovo je toshiba i tek je na 13g, znači imam još fore
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 14:37   #3029
pikachu1
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zg
Postovi: 12
savjet

Svaka preporuka dobrodošla: Hladili bi boravak od 20 kvadrata.
- Daikin FTXC-B Sensira ( 25B)
- BOSCH Climate 5000 RAC - 2,6 kW.
Imamo i ponudu za Toyotomi Hiro HTN-709R32/HTG-709R32, jamstvo 7 (uz servise), uključen ionizator zraka, wifi kontrolerom i trostrukim filterom zraka.
pikachu1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2020., 08:09   #3030
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,201
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
daikin ima (comfora)

Super stvar. A da li Comfora ima i unutarnju i vanjsku temperaturu u prikazu na aplikaciji?

Tražio ali nemogu naći koji to modeli imaju. U planu je uzeti Daikin klima uređaj 3,5 kW - FTXP35M.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na