Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.03.2020., 20:48   #1831
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 723
Ima i drugih ploča sa PCI utorima, meni nedavno naletjela lenovo is7xm na koju idu neki Sandy/Ivy bridge procesori i DDR3 memorija.
Roy je online   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 20:57   #1832
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Bilo je LGA1151 modela s PCI slotovima, samo ih nisu imali toliko. No ISA naravno nema nijedna. No na ploču su onda mogli ubaciti IDE kontroler, floppy, LPT, ploča nema interni USB 3.0....
Moje dvije Q6600 mašine su (istina) malo starijie, ali na obje matične imam PCI slotove koje i koristim. Na jednoj mašini koristim FireWire kontroler, a na drugoj imam TV tuner karticu koja mi stoji kao ostatak iz još nekih drugih vremena
  Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 21:29   #1833
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Ma to su stariji socketi pa je logičnije da ima, al ovdje pričamo o što novijim ili čak aktualnim socketima.

A vezano za 775, ovo je recimo jedna luda ploča.
https://www.asrock.com/mb/VIA/4CoreDual-SATA2%20R2.0/
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 21:53   #1834
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 597
Da na toj ploči fali još AM2(+) socket pa imaš sve
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 21:56   #1835
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476

Zadnje izmijenjeno od: bilicvitak. 16.03.2020. u 22:17.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 22:27   #1836
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Ma to su stariji socketi pa je logičnije da ima, al ovdje pričamo o što novijim ili čak aktualnim socketima.

A vezano za 775, ovo je recimo jedna luda ploča.
https://www.asrock.com/mb/VIA/4CoreDual-SATA2%20R2.0/
Imao sam nešto slično prije puno godina, ali je (mislim) bila bez DDR2. 4Core Dual, 880Pro mislim da je bio model...
  Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 22:52   #1837
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Imam ja jednu, 4Core Dual VSTA, socket 775, AGP + PCI-E, DDR1 + DDR2

Btw, ovih dana ću okačiti nešto slikica, nakupilo se opet interesantne robe i posložilo kako se spada
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 10:46   #1838
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Prije nekoliko godina sam trazio jeftinije desktop lga1151 mbo s pci, ali kod svih je nesto smetalo pa se nije mogao staviti duzi kontroler.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 11:17   #1839
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Očito da me vrijeme pregazilo... Moram priznati da nisam ni znao da matične više nemaju PCI slotove?!
Onda te vrijeme pregazilo prije jedno 10 godina...

Citiraj:
Razumijem da su jedan ili dva prenamijenili u PCIe, ali sam pretpostavio da ih je ostalo barem 2-3, za retro kompatibilnost. Ili (ako ništa drugo) spajanje zvučnih kartica i TV-tunera, za one koji žele (i trebaju) malo više od prosječnog korisnika.
Oni koji trebaju malo vise od "prosjecnog korisnika" ne koriste PCI vec barem 10 godina.

Halo, 2020. je, mozda nisi precekirao kalendar zadnjih dana, covjece. O cemu ti pricas?!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 11:29   #1840
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
A o čemu ti pričaš, često nije jednostavno ili ljudi ne mogu "samo tako" izvadit € 50.000 za "novi sistem" nego krpaju staro dok se može / radi.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 11:37   #1841
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A o čemu ti pričaš, često nije jednostavno ili ljudi ne mogu "samo tako" izvadit € 50.000 za "novi sistem" nego krpaju staro dok se može / radi.
Ravno u krivo, izvadi se iz balkanskog mindseta.

Tehnologija evoluira, to sto imas 5 legacy sistema je daleko od iscudjavanja zasto zadnjih 15 godina nitko normalan ne koristi PCI.

Ekipa koja "krpa staro dok se moze/radi" je ionako osudjena na propast, to je po definiciji jasno. Svojednobno sam s ovdasnjim forumasem pokusavao restaurirati jedan CNC koji je bio pogonjen i tada opskurnim addon karticama i vrtio se na 486-ici i jednostavno nije zelio raditi ni na cemu drugome osim tog stroja (koji je bio neiskoristiv).

IOW, onaj kojem treba ISA ili PCI u 2020. ima hrpu love da moze "krpat" legacy sistem, ne brini, nije Giga u šupi koji je maznuo stroj tokom privatizacije i ulozio ravno 0 novaca u nastavak i modernizaciju poslovanja pa sad kuknja kako niko nema kompijutora na kojemu se moze vrtiti njegov DOS softver koji radi đast fajn. Daj molim te...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 11:45   #1842
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
A dobro, ti si (uvijek ) u pravu ... u konkretnom slučaju u pitanju kultura (da ne pišem detalje) a nije Giga u šupi.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 12:11   #1843
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A dobro, ti si (uvijek ) u pravu ... u konkretnom slučaju u pitanju kultura (da ne pišem detalje) a nije Giga u šupi.
Tko god i kako god bio, drzanje i odrzavanje nepodrzanog hardvera je *skupo*. Ako je u pitanju "kultura", to sto Tehnicki muzej ima ISA i PCI lezi u cinjenici da se radi o stalnoj postavi "srecom izumrle PC tehnologije"...

Cimnuo sam se jer mi je jednostavno nevjerojatna izjava u 2020. "odakle sad sve na PCI-E", a AGP kartice su se prestale ozbiljno proizvoditi valjda 2005., dok 5 godina kasnije nisi vise mogao naci plocu s PCI-om niti svijecom vise, dok danas na USB i BT mozes spojiti sve od We-vibea do medical-grade ultrazvuka.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 12:26   #1844
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Onda te vrijeme pregazilo prije jedno 10 godina...

Oni koji trebaju malo vise od "prosjecnog korisnika" ne koriste PCI vec barem 10 godina.

Halo, 2020. je, mozda nisi precekirao kalendar zadnjih dana, covjece. O cemu ti pricas?!
AM3+ ploče (dakle hardver aktualan do pred koju godinu) su uredno imale na sebi PCI utore.
Tako da ono, nije baš da ih dekadama već nema u uporabi
A mislim da bi se dala iskopati i ploča sa aktualnim socketom sa PCI utorom.

EDIT: Vrag mi nije dao mira: https://www.uzishop.hr/intel-maticne...900909906.html
Ploča sa aktualnim socketom i PCI slotom
*ba-dum-tsss*
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 12:31   #1845
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor thunderbird Pregled postova
AM3+ ploče (dakle hardver aktualan do pred koju godinu) su uredno imale na sebi PCI utore.
AM3+ je ~10 godina stari socket.

To sto je AMD tek prije godinu dana izbacio novi procesor i promijenio socket nije bas neka referenca, jelda?

Citiraj:
A mislim da bi se dala iskopati i ploča sa aktualnim socketom sa PCI utorom.
Pa "iskopao" sam je ja. Cak ima i ISA. Ali nije poanta u tome, jel...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 14:04   #1846
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Isti kiki oko ne podržanog hardvera je kao i sa ne podrzanog os - a,
namjerno ću promijeniti socket a vi budale ćete staro baciti i kupiti novo a ja ću trljati ruke $$.

O mantri modernog doba = mora biti zadnji hw / sw, ne treba uopće pričati.

Nema smisla, zaključimo da se slažemo kako se ne slažemo

Samo napomena, tema je stari hardware.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 14:32   #1847
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Isti kiki oko ne podržanog hardvera je kao i sa ne podrzanog os - a,
namjerno ću promijeniti socket a vi budale ćete staro baciti i kupiti novo a ja ću trljati ruke $$.
Ti si svjestan da tako svijet uglavnom funkcionira?

Mi cemo ulagati bezbroje novaca da Nikky moze gledati Kerumove izjave u 16k VR rezoluciji, ali naravno na Windowsima 98 i Pentiumu MMX da ne bi slucajno morao "mijenjati socket".

Ti cijelo vrijeme vrtis pricu, pogotovo oko OS-a, kao da te netko puskom i pistoljem tjera da a) koristis racunalo opcenito i b) koristis bas nesto specificno sto tvoja kombinacija hardvera i softvera podrzava.

I to mi bas nije jasno. Kada si kupio Windows 7 licenciju, bilo ti je jasno naznaceno do kada ce trajati razdoblje podrske. Slicna stvar je uglavnom dodatno zakonski regulirana vezano za hardver. Ne vidim poantu tvoje (krive i sulude) borbe protiv boljeg, ljepseg, brzeg i novijeg.

Ni ja nisam sretan s Windowsima 10 iz xyz razloga, pa sam se prebacio na Linux. Bu hu hu. Radi to sto zelim i kako trebam i 3 dana sam se "borio" s promjenama i nekim sitnicama koje mi nisu odgovarale jos od navika s W3.11. Pada li mi napamet apologetizirati Windowse 7 (koji su zaboravljen i pregazen OS i u 101 segmentu se ne mogu, ali niti ne trebaju, mjeriti s W10) iz svih krivih razloga zbog toga?

Citiraj:
O mantri modernog doba = mora biti zadnji hw / sw, ne treba uopće pričati.
To nije "mantra modernog doba", to je kako svijet funkcionira od pamtivjeka. Ili ajde, ako vec zelis striktno dokumentirano, od industrijske revolucije.

Citiraj:
Samo napomena, tema je stari hardware.
Lawrence Berkeley National Laboratory posjeduje mikroskop vrijedan nekoliko desetina milijuna dolara, koji ima rezoluciju manju od angstroma. Drugim rijecima, manje od atoma vodika. Koristeci taj mikroskop, ne bi mogao pronaci koliko me boli kurac za tu cinjenicu.

No kao sto rekoh jos prije, otisli smo u malu digresiju jedino iz razloga jer je Trekiju neko uvalj'o za ovu Novu godinu kalendar Jugotransporta iz '64. kojemu se dani poklapaju s 2020., pa ga je to skroz zbunilo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 14:40   #1848
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako ništa drugo ... barem humorom kontra korone
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 16:13   #1849
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
@Bubba
Slažem se da je Q6600 ponešto starija platforma, ali stvarno... Mogao si to reći i bez vrijeđanja.

Kao što sam napisao jučer, imam dvije Q6600 mašine koje sam nadograđivao godinama. Kako su dolazile nove igre, tako sam promijenio grafičku (izvadio 8800GT i stavio GTX 760), te nadogradio RAM sa 4 na 8GB DDR2 800. U sadašnjem stanju se može nositi sa većinom modernih naslova, među kojima su GTA V, BeamNG Drive i slično, zbog čega nisam vidio razlog da "bacam" lovu i krenem nabavljati novu platformu, koja će u najboljem slučaju biti marginalno bolja od onog što imam. (protiv Core i3 recimo, naravno da ne mislim na i5 ili i7)

Uostalom, i nezaposlen sam bez redovitih primanja (kao što i piše u mojem profilu, sve tamo navedeno je istina), stoga kad sam i imao love "viška", radije sam je odlučio investirati u HiFi.
  Reply With Quote
Staro 18.03.2020., 19:21   #1850
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Ima li mozda netko ecc unbuffered 3.3v sdram?
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2020., 22:43   #1851
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Ništa od ECC memorije sa moje strane, sorry

Nisam nikad ni skupljao "profesionalni" hardver jer me nije previše interesirao, ali ako ti slučajno treba običan SD-RAM (PC-100, PC-133), toga bi se našlo u većim količinama. Uglavnom moduli od 64 i 128MB.
  Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 16:54   #1852
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Nisam bio siguran gdje da ovo stavim, ali moram priznati da bih volio to imati...
https://www.youtube.com/watch?v=2KjEWcX8-q4
  Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 17:24   #1853
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
možda je primjereno mjesto, pa da bacim bombu:
tražim p3 setup, odnosno treba mi samo ploča koja podržava tulce.
neću se žalit ako ima sdram ali ddr bi bio poželjniji.

imam ati radeon all-in-wonder (nisam siguran koju točno) ali je agp 4x pretpostavljam i fizički ju ne mogu ugurat u agp 8x slot kojeg ima p4 mašina, pa sam shodno tome p4 mašinu bacio i tražim p3 ploču sa, logično, starijim agp slotom.

e sad, point ovoga je da imam mašinicu za retro gaming (ništa novije od morrowinda iako vjerojatno bi bila za DOS igre najviše) i da je sposobna vrtit winamp u backgroundu.

otvoren sam za , pretežno, zamjene. imam nešto starih p3 procesora (p3s 1.2ghz, celeron 1.4ghz, moram vidit točno), kašeticu sdrama, nešto ide diskovlja...
najsretniji bin bio da se pojavi netko sa bilokakvom p3 pločom na koju mogu puknut tulca, i za plaću dam procesor(e).

tnx
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 21:06   #1854
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
možda je primjereno mjesto, pa da bacim bombu:
tražim p3 setup, odnosno treba mi samo ploča koja podržava tulce.
neću se žalit ako ima sdram ali ddr bi bio poželjniji.
Jedine ozbiljne chipsete za P3 radili su Intel i ServerWorks. Ako ces ici na DDR (pod uvjetom da ga igdje nadjes, u kojem slucaju, salji odmah slike!), to ti je ALi CyberAladdin iili ALi Aladdin 5, SiS 635T (pazi na T dio, non-T verzija je mogla podrzavati DDR ali ne i Tualatine) te VIA Apollo Pro266T (opet, pazi na T, non T verzija je bila bez Tulaca).

Naravno, svi ovi chipseti podrzavaju i SDRAM, pa je velika vjerojatnost da će, ako ih i nadjes, ploca nece imati DDR podrsku.

U svakom slucaju sretno, pa javi ako te posere DDR P3 Tualatin fortuna!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 21:12   #1855
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Provjerim ja za DDR pa javim ovdje, isto i za ploce. Mislim da imam cak jedan IBM slaganac s P3 negdje.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 21:23   #1856
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 723
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
imam ati radeon all-in-wonder (nisam siguran koju točno) ali je agp 4x pretpostavljam i fizički ju ne mogu ugurat u agp 8x slot kojeg ima p4 mašina, pa sam shodno tome p4 mašinu bacio i tražim p3 ploču sa, logično, starijim agp slotom.

hm, mislim da griješiš u nečemu jer su AGP 4 i 8 fizički isti a ploča koja podržava AGP 8 bi trebala podržavati stariji standard.
Roy je online   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 21:29   #1857
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
hm, mislim da griješiš u nečemu jer su AGP 4 i 8 fizički isti a ploča koja podržava AGP 8 bi trebala podržavati stariji standard.
Tocno, ocito ta AIW ima 3.3V a slot mu nije univerzalni, nego ima 1.5V key...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 21:53   #1858
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,604
Mislim da imam negdje P3 komponente na tavanu, pa i DDR. Potražim
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 21:58   #1859
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 723
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
možda je primjereno mjesto, pa da bacim bombu:
tražim p3 setup, odnosno treba mi samo ploča koja podržava tulce.
neću se žalit ako ima sdram ali ddr bi bio poželjniji.

imam ati radeon all-in-wonder (nisam siguran koju točno) ali je agp 4x pretpostavljam i fizički ju ne mogu ugurat u agp 8x slot kojeg ima p4 mašina, pa sam shodno tome p4 mašinu bacio i tražim p3 ploču sa, logično, starijim agp slotom.

e sad, point ovoga je da imam mašinicu za retro gaming (ništa novije od morrowinda iako vjerojatno bi bila za DOS igre najviše) i da je sposobna vrtit winamp u backgroundu.

otvoren sam za , pretežno, zamjene. imam nešto starih p3 procesora (p3s 1.2ghz, celeron 1.4ghz, moram vidit točno), kašeticu sdrama, nešto ide diskovlja...
najsretniji bin bio da se pojavi netko sa bilokakvom p3 pločom na koju mogu puknut tulca, i za plaću dam procesor(e).

tnx

Enivej, mislim da je tvoja grafička AGP 2x a glede P3 matičnih našao sam jedan test pa vidi, ja bih rekao da nema potrebe forsirati DDR. Ako nađeš neku Intel BX ploču, biti će ti sasvim dovoljno.
Roy je online   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 22:06   #1860
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Jel BX chipset uopce radio sa Tualatinima?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na