Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.03.2020., 16:55   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,671
Stručna pomoć pri etažiranju

Otvaramo novi (sponzorirani) thread je osmišljen s ciljem da se ljudima pomogne oko nepoznatih stvari, a koje su vezane za etažiranje i sve što ide uz to.

Vjerujemo da su se neki susretali sa ovim terminom, a neki tek budu.

Svakom etažiranju prethode geodetski zahvati, ako su potrebni. Nažalost u našoj zemlji je to više pravilo nego iznimka.

Kako su mnogi po završetku legalizacije objekata uvidjeli za daljnjom potrebom oko sređivanja građevine, te je kao takvim rješenje etažiranje.

Nekad obiteljske kuće, danas su manji stambeni objekti sa nekoliko cjelina. Jednako tako i veliki stambeni objekti sa cjelokupnom podrškom geodetske priče od početka do kraja, te etažiranje istoga.

Kolega forumaš igofanatic dugi niz godinama radi na takvim stvarima, i stoji na raspolaganju oko svega što bi nekom trebalo. Ako je potreba za arhitekturom i tu se može dosta toga riješiti.

Priča se prvenstveno svodi na geodetske radove, ako je potrebno, te potom etažiranje.

Posao se najčešće prihvaća u Zagrebu i okolici, ali i cijela Hrvatska nije nepoznanica u dugogodišnjem radu na istim slučajevima.

Kolega za sva pitanja stoji na raspolaganju kroz ovaj thread, ali i preko PM-a.

(sponzorirani thread)
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 17:57   #2
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Prvenstveno bi se zahvalio Kreši što je otvorio ovaj thread. Vjerujemo da bi mogao biti koristan.
Kako je već spomenuo, stojim na raspolaganju ako ima kakvih pitanja.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.03.2020., 23:46   #3
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Mene baš zanima ova tema, nešto sam planiro u bližoj budučnosti. Možda nebi bilo loše odmah u startu napravit nekakav kratak uvod gdje bi bilo u grubo odgovoreno na neka najčešća pitanja.. Tipa što s priključcima, koja je cijena etažiranja, koji je uopče uvjet za etažiranje ako je više vlasnika i slično. Ak je tako nešto nepotrebno može odgovor na PM.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 08:17   #4
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
E slažem se ako kolega ima volje to napraviti. Ja živim u kući na katu od ženinih staraca pa danas sutra razmišljamo o etažiranju pa ne znamo što kako itd..
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 08:43   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,266
Napomena: ja se time NE bavim profesionalno, ali se u svom poslu susrećem s time pa znam ove stvari.


Etažiranje zgrade će vam dati podatke o površini stana, prostorija od kojih se sastoji, njihovih površina, katnosti stana unutar zgrade, njegovog udjela u površini zgrade,...

Može se napraviti na 2 načina:
1. putem Etažnog elaborata
2. putem Nalaza sudskog vještaka
U principu, na kraju ćete dobiti isto s tom razlikom što je Etažni elaborat nešto skuplji po m2 te što mora na ovjeru u Ured za urbanizam. Kod Nalaza sudskog vještaka, toga nema pa je brži i jeftiniji. Ni Etažni elaborat ni Nalaz ne može raditi svatko već samo osobe koje imaju ovlaštenje za to. Najčešće su to sudski vještaci građevinske struke.

Prvi i osnovni korak u tom procesu je da vam geodet izmjeri zemljišnu česticu i formira okućnicu objekta. Vrlo često formira 2 čestice - na jednoj je sama zgrada (njen tlocrtni footprint), a na drugoj okućnica kuće. On to predaje na Katastar. Kada Katastar usvoji taj dokument i unese promjene u Katastarski plan, tek tada možete predati Elaborat/Nalaz na Gruntovnicu.

Uz Etažni elaborat/Nalaz trebati će vam slijedeći dokumenti:
1. građevinska/uporabna dozvola kuće/zgrade
2. kopija katastarskog plana za tu česticu
3. posjedovni list te čestice
4. dokument iz kojega se vidi kako ste došli do nekretnine (ugovor o kupnji, rješenje o nasljeđivanju, darovni ugovor,... )
5. obostrana kopija osobne iskaznice vlasnika/ce stana ili svih vlasnika ako ih ima više
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 12.03.2020. u 08:50.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 09:05   #6
kassad
marked one
Moj komp
 
kassad's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ck
Postovi: 220
Treba ti još rješenje nadležnog ureda za urbanizam i meduvlasnicki sporazum kojim se suvlasnički dijelovi spajaju sa vlasnistvom posebnog dijela nekretnine.
Meduvlasnicki mora biti ovjeren. Tek onda ide na gruntovnicu etazni, rjesenje urbanizma i meduvlasnicki.
kassad je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 09:27   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,266
Do sada mi nikada nije tražen Međuvlasnički ugovor za bilo koju od uknjiženih višestambenih zgrada (njihov sam upravitelj).

Jedino što su stanari potpisivali jer potvrda da se slažu sa stanjem koje je prikazano u Nalazu sudskog vještaka.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 12:38   #8
Necto
♪☺☼☻♫
Moj komp
 
Necto's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 736
Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
E slažem se ako kolega ima volje to napraviti. Ja živim u kući na katu od ženinih staraca pa danas sutra razmišljamo o etažiranju pa ne znamo što kako itd..
Ja kolko san skuzia etaziranje nije potrebno raditi u slucaju prijepisa, nasljedjivanja i sl.
Jedino je potrebno ako se ide u prodaju dijela nekretnine.


Ili san krivo skuzija ?
Necto je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 13:24   #9
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
a jel ima koja tema za izgradnju kuće? Ove godine planiram ganjati papire i tražiti neku firmu koja bi mi radila pa je uvijek dobro saznati neke informacije?
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2020., 17:56   #10
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Mene baš zanima ova tema, nešto sam planiro u bližoj budučnosti. Možda nebi bilo loše odmah u startu napravit nekakav kratak uvod gdje bi bilo u grubo odgovoreno na neka najčešća pitanja.. Tipa što s priključcima, koja je cijena etažiranja, koji je uopče uvjet za etažiranje ako je više vlasnika i slično. Ak je tako nešto nepotrebno može odgovor na PM.
ovo oko priključaka mislite na novi objekt, pretpostavljam. uglavnom objekt mora biti ucrtan i imati kućni broj da se može sve dalje ishoditi. ali za to bolje pitati nadležne institucije tih instalacija.

cijena varira, ovisno o kvadraturi svih etažnih cjelina.

uvjet je da su svi složni da se etažiranje napravi. ako jedan ne potpiše međuvlasnički ugovor nakon etažnog elaborata, sve pada u vodu.

slobodno mi se javite na PM ako kako mogu pomoći.

Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
E slažem se ako kolega ima volje to napraviti. Ja živim u kući na katu od ženinih staraca pa danas sutra razmišljamo o etažiranju pa ne znamo što kako itd..
mora se prvo imati usklađenost katastra sa gruntovnicom da bi se moglo pristupiti etažiranju.
u postupku etažiranja moraju biti obuhvaćene sve cjeline tog objekta. znači ne možete etažirati samo vaš stan na katu.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Napomena: ja se time NE bavim profesionalno, ali se u svom poslu susrećem s time pa znam ove stvari.


Etažiranje zgrade će vam dati podatke o površini stana, prostorija od kojih se sastoji, njihovih površina, katnosti stana unutar zgrade, njegovog udjela u površini zgrade,...

Može se napraviti na 2 načina:
1. putem Etažnog elaborata
2. putem Nalaza sudskog vještaka
U principu, na kraju ćete dobiti isto s tom razlikom što je Etažni elaborat nešto skuplji po m2 te što mora na ovjeru u Ured za urbanizam. Kod Nalaza sudskog vještaka, toga nema pa je brži i jeftiniji. Ni Etažni elaborat ni Nalaz ne može raditi svatko već samo osobe koje imaju ovlaštenje za to. Najčešće su to sudski vještaci građevinske struke.

Prvi i osnovni korak u tom procesu je da vam geodet izmjeri zemljišnu česticu i formira okućnicu objekta. Vrlo često formira 2 čestice - na jednoj je sama zgrada (njen tlocrtni footprint), a na drugoj okućnica kuće. On to predaje na Katastar. Kada Katastar usvoji taj dokument i unese promjene u Katastarski plan, tek tada možete predati Elaborat/Nalaz na Gruntovnicu.

Uz Etažni elaborat/Nalaz trebati će vam slijedeći dokumenti:
1. građevinska/uporabna dozvola kuće/zgrade
2. kopija katastarskog plana za tu česticu
3. posjedovni list te čestice
4. dokument iz kojega se vidi kako ste došli do nekretnine (ugovor o kupnji, rješenje o nasljeđivanju, darovni ugovor,... )
5. obostrana kopija osobne iskaznice vlasnika/ce stana ili svih vlasnika ako ih ima više
kolega je ovo malo sve pomiješao. načelno ima tu i točnih stavki, ali bi zamolio ako nemate točne informacije, da se iste ne iznose.

etažiranjem se mogu baviti sve grane građevinarstva, znači građevinari, arhitekti, geodeti. među njima ima i sudshih vještaka, ali ne nužno. glavno da je firma koja izvodi predmetne radnje ima u registraciji firme da smije izvoditi te radnje. naj normalnije ovjerava ovlašteni dipl.ing. bilo kojeg smjera sa žigom firme u kojoj radi.

ja sam osobno gedodeta prvenstveno, tako da ovo da se formira čestica ispod same zgrade je za manje stambene zgrade, kuće nepotrebno i to se tako ne radi. formira se čestica na kojoj je kuća, zgrada, pomoćni objekti, poslovne zgrade itd.
jer kad se radi etažiranje, čestica se dijeli srazmjerno po postotku udijela svih etažnih cjelina, pa i ako je to slučaj stambenih zgrada gdje je čestica ujedno i objekat. to su obično već stambeni objekti, ponajviše iz starog sistema. danas se uglavnom čestice formirau, tako da zgrada ima svoje dvorište. koje se onda suvlasnici dogovre na koji način će se isto koristiti ili podijeliti na vrtove, parkinge i sl.

svakako da je uz etažni potrebno priložiti dokaz o legalnosti, arhitektonski snimak, građevinska dozvola sa arhitekturom ako je stara zgrada, kopija kat. plana, posjedovni, gruntovni izvadak. ima tu više raznih slučajeva, tako da nije sve zastupljeno ovime napisanim.
ovo sa ugovorima se odnosi na velike stambene zgrade gdje su do sada možda vrijedili uvijeti knjige položenih ugovora. te ako upravitelj kreće u uređivanje papira za sve suvlasnike, tada se pristupa tkz "povezivanju" i u tom postupku se radi etažiranje, gdje istu radnji može obaviti i sudski vještak. ali u svakom slučaju, postupak je isti.

Citiraj:
Autor kassad Pregled postova
Treba ti još rješenje nadležnog ureda za urbanizam i meduvlasnicki sporazum kojim se suvlasnički dijelovi spajaju sa vlasnistvom posebnog dijela nekretnine.
Meduvlasnicki mora biti ovjeren. Tek onda ide na gruntovnicu etazni, rjesenje urbanizma i meduvlasnicki.
potpisujem

Citiraj:
Autor Necto Pregled postova
Ja kolko san skuzia etaziranje nije potrebno raditi u slucaju prijepisa, nasljedjivanja i sl.
Jedino je potrebno ako se ide u prodaju dijela nekretnine.


Ili san krivo skuzija ?
šta got da se radi sa papirima, prijepis, nasljedno pravo, kupoprodaja, sve vi to možete napraviti bez etažiranja. jer nekakava oblik upisa u gruntovnici postoji sa tim vlasnicima i pravno to ide na novog sljednika ili kupca.
e jedino je stvar, za ovo drugo, odnosno kod bilo kakave kupoprodaje, nekretnina ima 30-50%(ovisi o više faktora) veću vrijednost ako je etažno vlasništvo uredno.


Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
a jel ima koja tema za izgradnju kuće? Ove godine planiram ganjati papire i tražiti neku firmu koja bi mi radila pa je uvijek dobro saznati neke informacije?
slobodno mi se obrtite na PM da od nekuda krenete sa informacijama koje trebate.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2021., 13:42   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Nije etažiranje, no trebam savjet.

Kupio sam mali komad parcele za parking za x novaca da mogu parkat auto. Sve pet, i sad mi je došao porez, di su mi za osnovicu uzeli cijenu tri puta veću od x što po meni nije osnovano jer mi hoće naplatiti građevinsko zemljište a na toj parceli građenje nije dopušteno. A i teoretski, neznam što mogu napraviti na parceli od 12m2 i da je dopušteno

Kome se žaliti, pretpostavljam da žalbu šaljem u poreznu upravu odakle sam dobio i rješenje? I ima li tko primjer žalbe, neku šprancu? Ili da napišem doslovno 3 reda o čemu se radi i da tražim smanjenje?

Jasno mi je da moram platiti odmah, neovisno o žalbi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2021., 13:44   #12
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nije etažiranje, no trebam savjet.

Kupio sam mali komad parcele za parking za x novaca da mogu parkat auto. Sve pet, i sad mi je došao porez, di su mi za osnovicu uzeli cijenu tri puta veću od x što po meni nije osnovano jer mi hoće naplatiti građevinsko zemljište a na toj parceli građenje nije dopušteno.

Kome se žaliti, pretpostavljam da žalbu šaljem u poreznu upravu odakle sam dobio i rješenje? I ima li tko primjer žalbe, neku šprancu? Ili da napišem doslovno 3 reda o čemu se radi i da tražim smanjenje?

Jasno mi je da moram platiti odmah, neovisno o žalbi.

To je kao sa kupovinom vozila do prije par godina... Ne gledaju oni ugovor već svoje tablice za etalonsku vrijednost tako da...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2021., 13:46   #13
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
To je kao sa kupovinom vozila do prije par godina... Ne gledaju oni ugovor već svoje tablice za etalonsku vrijednost tako da...
To mi je isto jasno, samo bih htio da pogledaju ispravnu tablicu
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2021., 20:51   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Da, mislim da od prošle godine to ide automatski u poreznu, zato sam otišao osobno u poreznu i objasnio situaciju prije nego im je javni bilježnik poslao podatke. Od kupovine nekretnine javni bilježnik ima rok od 15 dana da to pošalje u poreznu, a onda ti imaš 30 dana za plaćanje poreza. Odi tamo i vidi što se da napraviti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 10:04   #15
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Imam 2 čestice u nizu, brat i sestra su vlasnici.
Na česticama su izgrađene kuće koje su legalizirane i svaka kuća ima sve priključke.

Prva kuća uz cestu je onak....ja bi ju srušio i tamo napravio parking, dvorište il što već, a druga bi mogla ostati.

Pretpostavljam da lokacijska informacija se ne može uzeti za te dve čestice dok se ne spoje u jednu?
Koja bi bila procedura za spojiti te 2 čestice i dali se opće to može dok se nalaze 2 legalna objekta na njima?
zgmmax je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2021., 10:51   #16
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 504
Evo i mene sa jednom specifičnom situacijom. Kupio sam staru kamenu kuću i adaptirao sam ju sad već nekih 60%. Na katu sam probio sam vrata opet (koja su postojala do prije cca 30 ak godina ali ih je netko zazidao) i napravio terasu cca 5 kvadrata. Kažem,sve je nekad postojalo. Nisam išao van gabarita.
Tražio sam uporabnu dozvolu i ljudi iz katastra su expresno izašli na teren i oni vide stare volte odprije i sve, i uglavnom vidi se da to nije novo građeno i da je terasa nekad postojala.
Tražili su me ovjerenu potvrdu da je kuća evidentirana prije 15.2.1968. i to sam ishodovao i istotako su me tražili ovjerenu snimku iz zraka iz 1968. Međutim, rekli su mi da se na toj snimci ne vidi dobro i da nažalost ću morat rušit.
Pa šta je stvarno moguće da sve ovo nije dovoljno dobri dokaz da je terasa bila i prije?
Dodatak na post: Na kraju sam ju srušio,sad bi ju opet sagradio ali ne znam koja je procedura,otkud krenuti? Trebam neku dozvolu ishodovati? Dobio sam uporabnu dozvolu ali bez ikakve terase.
Astra je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2021., 13:44   #17
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Evo i mene sa jednom specifičnom situacijom. Kupio sam staru kamenu kuću i adaptirao sam ju sad već nekih 60%. Na katu sam probio sam vrata opet (koja su postojala do prije cca 30 ak godina ali ih je netko zazidao) i napravio terasu cca 5 kvadrata. Kažem,sve je nekad postojalo. Nisam išao van gabarita.
Tražio sam uporabnu dozvolu i ljudi iz katastra su expresno izašli na teren i oni vide stare volte odprije i sve, i uglavnom vidi se da to nije novo građeno i da je terasa nekad postojala.
Tražili su me ovjerenu potvrdu da je kuća evidentirana prije 15.2.1968. i to sam ishodovao i istotako su me tražili ovjerenu snimku iz zraka iz 1968. Međutim, rekli su mi da se na toj snimci ne vidi dobro i da nažalost ću morat rušit.
Pa šta je stvarno moguće da sve ovo nije dovoljno dobri dokaz da je terasa bila i prije?
Dodatak na post: Na kraju sam ju srušio,sad bi ju opet sagradio ali ne znam koja je procedura,otkud krenuti? Trebam neku dozvolu ishodovati? Dobio sam uporabnu dozvolu ali bez ikakve terase.



Zašto uz to nisi dao izjave dva svjedoka koji bi posvjedočili da je navedena terasa bila izgrađena prije tog datuma. Dakle ovjerene izjave u bilježnika + aerofotogrametrijski snimak uz mišljenje geodeta koji je snimak očitao?
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2021., 21:57   #18
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 504
Jer su mi rekli da neće uzeti u obzir svjedoke,imao sam ih 5 ne dva.
Astra je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2021., 23:36   #19
Izet Fazlinovic
Premium
Moj komp
 
Izet Fazlinovic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 328
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Imam 2 čestice u nizu, brat i sestra su vlasnici.
Na česticama su izgrađene kuće koje su legalizirane i svaka kuća ima sve priključke.

Prva kuća uz cestu je onak....ja bi ju srušio i tamo napravio parking, dvorište il što već, a druga bi mogla ostati.

Pretpostavljam da lokacijska informacija se ne može uzeti za te dve čestice dok se ne spoje u jednu?
Koja bi bila procedura za spojiti te 2 čestice i dali se opće to može dok se nalaze 2 legalna objekta na njima?
Treba vidit pravilo prostornog plana gdje se nalazi čestica, ali u većini u Zg na jednoj čestici smije se nalaziti jedna stambena zgrada tako da ti 99% neće dozvoliti spajanje dok su tu dvije stambene. Lokacijsku informaciju možeš zatražiti za bilo koju k.č., nevezano šta je na njoj. Spojit se može kad se jedna sruši, javit se geodetu.
Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Evo i mene sa jednom specifičnom situacijom. Kupio sam staru kamenu kuću i adaptirao sam ju sad već nekih 60%. Na katu sam probio sam vrata opet (koja su postojala do prije cca 30 ak godina ali ih je netko zazidao) i napravio terasu cca 5 kvadrata. Kažem,sve je nekad postojalo. Nisam išao van gabarita.
Tražio sam uporabnu dozvolu i ljudi iz katastra su expresno izašli na teren i oni vide stare volte odprije i sve, i uglavnom vidi se da to nije novo građeno i da je terasa nekad postojala.
Tražili su me ovjerenu potvrdu da je kuća evidentirana prije 15.2.1968. i to sam ishodovao i istotako su me tražili ovjerenu snimku iz zraka iz 1968. Međutim, rekli su mi da se na toj snimci ne vidi dobro i da nažalost ću morat rušit.
Pa šta je stvarno moguće da sve ovo nije dovoljno dobri dokaz da je terasa bila i prije?
Dodatak na post: Na kraju sam ju srušio,sad bi ju opet sagradio ali ne znam koja je procedura,otkud krenuti? Trebam neku dozvolu ishodovati? Dobio sam uporabnu dozvolu ali bez ikakve terase.
Ne treba ti uporabna, za nadogradnju/rekonstrukciju tog dijela po 68, ide se samo preko uvjerenja. Sad kad si je ishodio nema nazad. Projektant-projekti-dozvola za nadogradnju/rekon. zgrade u smislu dodavanja te terase. Nešto se može obuhvatit pravilnikom o jednostavnim radovima...ali opet vam treba projekt, samo neće ići na dozvolu.

Poslano sa mog SM-G970F koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Izet Fazlinovic. 08.02.2021. u 23:48.
Izet Fazlinovic je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 11:43   #20
little15
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Molim vas,u obiteljskoj kući su 3 stana, svaki sa svojim režijama, ali u papirima je kuća 1/2.Da li to znači da se kuća treba etažirati kako bi se jedan od ta tri stana mogao prodati?I kakva je to potvrda gradskoga ureda za izgradnju?(Pročitala sam na forumu da u nekim slučajevima ne treba etažiranje nego ta potvrda).Hvala
little15 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 14:06   #21
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor little15 Pregled postova
Molim vas,u obiteljskoj kući su 3 stana, svaki sa svojim režijama, ali u papirima je kuća 1/2.Da li to znači da se kuća treba etažirati kako bi se jedan od ta tri stana mogao prodati?I kakva je to potvrda gradskoga ureda za izgradnju?(Pročitala sam na forumu da u nekim slučajevima ne treba etažiranje nego ta potvrda).Hvala
svaka stambena cjelina da bi dobila uredan vlasnički list mora biti etažirana.
u vašem slučaju nemam sve relevantne podatke da bi mogao dati suvisli odgovor.

ako išta trebate, raspitajte se prvo kod gradskog ureda za izgradnju, te ako je potrebno etažiranje, prvo treba vidjeti dali imate uredno usklađeno stanje u gruntovnici sa katastrom. te potom pristupiti etažiranju.
  Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 11:52   #22
little15
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Pozdrav,
I hvala na odgovoru.
Koji vas dodatni podaci zanimaju?
little15 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 14:37   #23
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Na jednoj čestici postoji par suvlasnika 4 su po 1/12, jedan 8/12. Koji papir treba napraviti s ovima sa 1/12 da se pripoje ovome s 8/12? Darovni ugovor, ili samo ovjerena izjava da prepušta svoj dio ili nešto treće?
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 17:42   #24
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor little15 Pregled postova
Pozdrav,
I hvala na odgovoru.
Koji vas dodatni podaci zanimaju?
ko i kč
takve informacije šaljite u inbox

Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Na jednoj čestici postoji par suvlasnika 4 su po 1/12, jedan 8/12. Koji papir treba napraviti s ovima sa 1/12 da se pripoje ovome s 8/12? Darovni ugovor, ili samo ovjerena izjava da prepušta svoj dio ili nešto treće?
to je pravno pitanje koje dobijete na gruntovnici gdje se nalazi vlasnički list. te ako ima još šta za rješavati, to sve odrađuje odvjetnik. ako je cijeli postupak jednostavan, sami ga riješite.
ako ima kakvih tehničkih zahvata po parceli, tada rješava geodeta.
  Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 14:10   #25
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Na jednoj čestici postoji par suvlasnika 4 su po 1/12, jedan 8/12. Koji papir treba napraviti s ovima sa 1/12 da se pripoje ovome s 8/12? Darovni ugovor, ili samo ovjerena izjava da prepušta svoj dio ili nešto treće?
Darovni ili kupoprodajni ugovor, nakon toga u gruntovnicu to provesti i oni šalju u poreznu u slučaju da treba platiti porez.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2021., 22:28   #26
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Darovni ili kupoprodajni ugovor, nakon toga u gruntovnicu to provesti i oni šalju u poreznu u slučaju da treba platiti porez.
Ovo znam za gruntovnicu. Samo mi nije bila jasna forma papira za taj dio.
Papir treba ovjeriti kod javnog bilješnika, a on šalje to poreznoj, pa od porezne dolazi rješenje.
Nakon javnog bilježnika ide upis vlasništva.
Hvala obojici
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 13:54   #27
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ovo znam za gruntovnicu. Samo mi nije bila jasna forma papira za taj dio.
Papir treba ovjeriti kod javnog bilješnika, a on šalje to poreznoj, pa od porezne dolazi rješenje.
Nakon javnog bilježnika ide upis vlasništva.
Hvala obojici
Ne šalje bilježnik ništa poreznoj. J**e se njemu što je na papiru koji je ovjerio.
Ti ideš na poreznu...
Za upis vlasništva ti daješ zahtjev...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 15:40   #28
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
svaki promet nekretnina nastao nakon 1. siječnja 2017. godine prijavljuju javni bilježnici
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 11:54   #29
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Možda kolega igofanatic može pomoći/dat savjet što napraviti u ovom slučaju.

Copy/paste maila kojeg sam slao referentima u ispostavi u Pagu ali bez ikakve reakcije sa njihove strane.

===============
Dana 19.04.2014 moj otac koji je ujedno i vlasnik kuće dobio je Rješenje o izvedenom stanju za završenu samostojeću stambenu manje zahtjevnu zgradu klasa: UP/I-361-03/13-11/1164 (rješenje u privitku), te je sada pokrenuo izradu Plana posebnih dijelova zgrade u svrhu etažiranja, gdje nam je izrađivač ukazao na pogrešku koja se potkrala prilikom izrade snimke izvedenog stanja. Kako je otac stariji čovjek, te je želio sve riješiti sam, nitko od nas nije detaljno pregledavao izrađenu dokumentaciju jer smo imali potpuno povjerenje u projektanta.

Naš objekt se sastoji od dvije etaže: prizemlja i kata. Na svakoj etaži su smještene po dvije stambene jedince. Prilikom izrade snimke izvedenog stanja u prizemlju su prikazana dva stana ali su vrata (na slici označeno crvenom bojom) koja su s jedne strane zazidana prikazana kao da su u funkciji te je u rješenju o izvedenom stanju navedeno da se u prizemlju nalazi samo jedna stambena jedinica iako je u nacrtima vidljivo da imaju dva dnevna boravka, dvije kuhinje i dvije kupaone i da jedan stan ima jednu sobu a drugi dvije. Na tlocrtu kata je sve prikazano ispravno.

Ovim putem bih Vas molio za pomoć i savjet na koji način bi se moglo riješiti ovo jer mi je izrađivač plana posebnih dijelova rekao da prvo provjerimo s Vama da se ne izlažemo nepotrebnom trošku jer ukoliko se preda na potvrdu samostalnih uporabnih jedinica da li će se moći dobiti potvrda za četiri stambene jedinice ili da li postoji mogućnost ispravka rješenja o izvedenom stanju?
==========

ta "vrata" su označena crvenom crtom na nacrtu, a plavo i zeleno bi bile nove etaže

evo i linkova na nacrt prizemlja i dio riješenja
https://drive.google.com/file/d/1Fz3...ew?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1iee...ew?usp=sharing

Dakle, što treba napraviti da u prizemlju možemo dobiti dvije etaže, umjesto jedne kako je navedeno u riješenju o legalizaciji?

LP,
pogi
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 14:47   #30
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
pozdrav

više manje to je gledanje točno, odnosno arhitektura je zakazala i tako je objašnjeno da se objekt sastoji od 3 etažne cjeline, priz. jedna i na katu dvije cjeline.
tehnički gledano, ako se ne gleda šta točno piše, već isključivo tlocrt prizemlja i gabariti, to bi zapravo trebalo biti mjerodavno onome što prikazuje, onaj ko radi etažni i da se na osnovi toga ovjeri etažni od strane graditeljstva.
ovisno od ispostave do ispostave, te inspektora koji tamo rade, moguče su svakavi zakljuci. volim to reči "filozofije".
po meni i svima normalnima tu nema filozofije i to bi trebalo proči. jer to što je tekstualno navedeno da je u prizemlju jedna etaža a zapravo fizički su dvije, to i sam inspektor, "ako izađe na teren" može ustvrditi da se zaista radi o dvije etažne cjeline u prizemlju, te da ih etažni elaborat u cijelosti opravdava i dokazuje.
pod uvijetom da plava cjelina ima ovaj ulaz sa natkrivene terase/loggie, a zelena cjelina ulaz na hodnik. jer svaka cjelina mora imati svoj pristup/ulaz u ovom slučaju.

ako nisu ništa odgovorili na mail, probati ih dobiti telefonom, ili u krajnjoj liniji otiči do njih i porazgovarati sa osobom koja bi radila na ovjeravanju etažnog te da unaprijed kaže svoje mišljenje.

iskreno nisam imao ovakvu situaciju, a ako su i bile sitne nepravilnosti, to sve dokazujem točnim izmjerama, a inspektori kontroliraju dali je sve izmjereno i prikazano prema pravilima.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na