Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.08.2022., 12:51   #1
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Kupovina/naručivanje optičkih naočala preko interneta ?

Negdje sam čitao o tome, ne znam da li na PCE forumu, ali pretragom nisam našao temu. Pa evo....

Želim si napraviti jedne optičke naočale koje mi trebaju za vožnju i gledanje televizije. U oba oka imam intraokularne leće, ali je u konačnici ostala razlika u dioptriji između oba oka. Na jednom oku mi je ostalo -0.25 a na drugom -2.5. Vjerojatno je to posljedica što sam zahvate obavljao u dvije različite klinike, ali to je priča za sebe...

Uglavnom, meni je to super jer vidim i na blizu i na daleko, ali mi je postao problem u vožnji ili kad gledam TV, pa bi napravio naočale.

Obzirom da bi te naočale nosio samo u navedenim slučajevima, razmišljao sam o kupnji naočala (nakon naravno točnog određivanja dioptrije i pregleda kod oftalmologa) sa nekog sajta za optičke naočale sa inteneta. Čitao sam mišljenja ljudi koji su tako kupili naočale i nisu imali nikakvih promjedbi a puno jeftinije su prošli.

Ima li takvih iskustava tu na forumu i preporuke za sajt sa kojega naručiti naočale?

Što je sa carinom? Prijatelj mi kaže da se naočale promatraju kao lijek i da carina ne dozvoljava uvoz?

Bilo kakva informacija je dobrodošla

EDIT: npr. naručivanje sa sajta: adrialece.hr

Zadnje izmijenjeno od: pogi. 25.08.2022. u 13:21.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 14:39   #2
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Prije sam još naručivao sa Zennioptical 3-4 puta i nikakvih problema kod njih. Uneseš podatke sa recepta i to je to. Kod odabira dobro gledaj veličinu okvira. Probaj veličine malo u optikama i zapamti/zapiši dimenzije koje ti večinom pišu na unutarnjoj strani ruku, jer online naravno ne možeš probati.

Dvoje sam naručio sa Adrialeće i isto nije bilo nikakvih problema. Došlo kroz negdje tjedan dana.

Sad sam zadnje uzeo u optici. Ali za posao budem opet uzeo sa adrialece, jer mi je žao davati +2000kn za naočale koje budu zaprskane sa emulzijom itd.

Uglavnom, sa moje strane nikakvih problema. Razlika u cijeni je u cca 400-500kn vs 2500kn.

Naočale ti spadaju u medicinsko pomagalo.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2022., 14:40   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ja narucujem sa zenni optical, ako ces uzimat obavezno uzmi staklo 1.61, puno je kvalitetnije od ovih nizih rangova, a impact resistant je totalno anti scratch resistant

Dodje na carinu platis pdv+carinu i to je to nikakvih problema.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 15:16   #4
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Dok je UK još bio u EU sam naručivao sa selectspecs (sebi i ženi desetak okvira s dioptrijskim lećama) i nikad problema.

Definitivno se isplati preko neke od tih stranica uzeti cvike za peri-deri situacije.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 17:03   #5
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja sam uzeo sa adrialece i fulali dioptriju i to dosta. Sve ovisi i o receptu i o oftamologu. Na kraju otisao kod jedne optičarke i napravila nova stakla za malo vecu cijenu s ukljucenim pregledom. Okvir sam zadrzao, plationsam ga 200 kn a stvarno mi je dobar
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 17:28   #6
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ja sam uzeo sa adrialece i fulali dioptriju i to dosta. Sve ovisi i o receptu i o oftamologu. Na kraju otisao kod jedne optičarke i napravila nova stakla za malo vecu cijenu s ukljucenim pregledom. Okvir sam zadrzao, plationsam ga 200 kn a stvarno mi je dobar
Kako to misliš "fulali su dioptriju"? Fulati dioptriju je mogao samo oftalmolog. Optičar odabere leće prema nalazu pregleda za naočale, zar ne?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 17:29   #7
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Nisu napravili po receptu. Jednostavno.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 17:36   #8
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
svašta.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 17:51   #9
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Jbg, razlika bila +0.75 na jednoj leći na drugoj +50. Nije mi se dalo vraćat i čekat jer sam hitno trebao. Ali stvarno se da uštedit online, jako dobre cijene. Nekad sam davao po 4-5000 kn za naočale, sad ako ne tražiš brand okvir od 2500in možeš proći za duplo jeftinije i više.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 25.08.2022. u 18:13.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 18:01   #10
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ja sam gledao kupit na eyerim.hr.
Na kraju nisam. Nekako nemam povjerenja u online kupovinu.
Kod mene su cilindri, i ako nevalja dioptrija, ne mogu hodat normalno, a kamoli išta drugo.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2022., 18:12   #11
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
+1 preporuka za zennioptical. Uzea okvir i fotoosjetljiva dioptrijska stakla (-6 i astigmatizam) za dzabe u odnosu na optike. Jedino triba dobro dimenzije okvira usporedit sa nekim koji vec imas da budes siguran da ti pasu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 18:31   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Dali je ikad tko vidio sličnu priču ali da recimo ti pošalješ njima okvire a oni stave stakla?

To bi bilo fora da se može. Jer meni je cijena foto leća nekoliko puta skuplja od okvira plus ako se dioptrija promjeni ostane mi okvir pa bi bilo fora da se može ponovo iskoristiti okvir kao npr u lokalnim optikama.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 21:46   #13
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
SelectSpecs ima tu opciju slanja okvira pa ti naprave stakla, samo što su u GB.

@pogi zanimljivo mi je kad kažeš da vidiš, a imaš -2.5 na jednom oku Kad napraviš naočale javi kako je i koliko si vidio prije naočala vs. poslje.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 22:33   #14
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
meni doslovno jucer dosle naocale s eyerima, jedne obicne dioptrijske, jedne suncane s dioptrijom, imam razlicitu dioptriju na svakom oku (jedno je skoro ok, drugo minus), cilindar, sve doslo ok.

Ako imate tocnu dioptriju, ne vidim razlog ne narucivati. Jedino sto je trebalo oko 25 dana da dodje ali unutar roka koji su rekli. Kolegica je narucivala od njih reybanice, sve ok s njima.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 23:27   #15
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Narucujem s Visual-Click, dioptrijske i suncane s dioptrijskim staklima. Nikakvih problema do sad
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 06:21   #16
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Koristi netko od vas fotosenzibilna stakla? Kakva su iskustva?
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 08:05   #17
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Ima netko da je sa Zenni naručivao sunčane naočale s dioptrijom?
Naručio jedne početkom ljeta, sve ok, ali su mi malo pretamne. Kontrast svjetlo-tamno, recimo vozim auto, sunce grije i dijelovi ceste su u hladu stvarno se loše vidi.
Jesam ja nešto zeznuo ili je inače tako s tim % zatamnjenja?
Lens 1.57 Mid-Index
Standard Lens Tint Dark Gray - 80%
Standard Anti-Reflective Coating
Praktički sve standardno kako mi je ponudio program. Nemam primjedbi na dioptriju (-1.25), to je ok.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 08:27   #18
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Koristi netko od vas fotosenzibilna stakla? Kakva su iskustva?
Koristio sam ih više od dvadeset godina, dok nisam prešao na leće.
Funkcioniraju super. Jedino se malo sporije posvijetle kad je vani baš jako hladno. Trebalo im je neko vrijeme da se posvijetle kad dodem u toplu prostoriju. Inače sam bio super zadovoljan.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 09:07   #19
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ima netko da je sa Zenni naručivao sunčane naočale s dioptrijom?
Naručio jedne početkom ljeta, sve ok, ali su mi malo pretamne. Kontrast svjetlo-tamno, recimo vozim auto, sunce grije i dijelovi ceste su u hladu stvarno se loše vidi.
Postoji kategorizacija suncanih, ne znam da li se to gleda svugdje po europi ali po ovom tvojem (80%) trebale bi biti ok, osim ako ti nisu stavili pretamne. Kategorija 4 se ne bi trebala koristiti za voznju.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/05...g?v=1614612883
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 09:39   #20
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ima jedan štos u cijeloj priči, neki su to primijetili, neki ne.

Pri pregledu kod optičara/optometričara zacrta se točkica na probnim staklima gdje se označava položaj zjenice oka u odnosu na staklo. To se radi zbog toga da se žarište dioptrijskog stakla postavi točno u točku iz koje ide okomica u zjenicu. Nemamo svi jednako široke noseve niti razmak između očiju i desi se da žarište bude 2-3 mm pomaknuto od okomice prema zjenici što stvara dojam da je staklo loše napravljeno jer ne bude idealna oštrina slike. Ovo je pogotovo primjetno za osobe koje imaju cilindre. Zato za sve koji imaju većih problema od same dioprtije preporučujem pravi fizički pregled i izradu naočala jer nema smisla da potrošite išta novca uz veliku uštedu ako opet morate napraviti nove naočale. Ja osobno ne nosim naočale, tu i tamo za čitanje sitnih slova jer imam zapravo malu dioptriju, ali žena ima cilindre i znam koje je to veselje s naočalama.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 09:42   #21
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Kupovina/naručivanje optičkih naočala preko interneta ?

Nije to nikakav stos nego razmak zjenica (pupillary distance ilitiga PD) koji ti je potreban kao parametar i kad narucujes online naocale. Vrlo lako se izmjeri i sam, mozda ga znas i od prijasnjih naocala kod opticara a u najgoru ruku bilo koja optika ce ti ucinit tu sitnicu i izmjerit je. Nije to neka znanstvena fantastika za izmjerit.

Imam cilindre i nikakvih problema.

Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 10:04   #22
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Nije to nikakav stos nego razmak zjenica (pupillary distance ilitiga PD) koji ti je potreban kao parametar i kad narucujes online naocale. Vrlo lako se izmjeri i sam, mozda ga znas i od prijasnjih naocala kod opticara a u najgoru ruku bilo koja optika ce ti ucinit tu sitnicu i izmjerit je. Nije to neka znanstvena fantastika za izmjerit.

Imam cilindre i nikakvih problema.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Napomenuo sam da za klasičnu dioptriju to nije problem, problem je kod cilindara. Ti izgleda imaš neki jednostavniji cilindar pa nemaš problema s naočalama, supruga se već nekih 5 godina pati da joj optičari/optometričari odrede prava stakla jer im cilindri stvaraju problem.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 10:06   #23
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Razmak zjenica desnog i lijevog oka nije isti, tj rijetko je simetrican, a pogotovo kad se stavi okvir, ovisno kako okvir ''sjedne'' na nos tj lice razmak desnog i lijevog oka moze biti razlicit svaki put kod razlicitih okvira. Ekstreman slucaj mi je bio razmak desnog oka 34 a lijevog 30mm.



12 godina struke, pozzz
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 10:14   #24
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Kupovina/naručivanje optičkih naočala preko interneta ?

Istina, zato i postoji opcija unosa pd kao jednog broja ili kao lijevo i desno oko zasebno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 10:21   #25
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
SelectSpecs ima tu opciju slanja okvira pa ti naprave stakla, samo što su u GB.

@pogi zanimljivo mi je kad kažeš da vidiš, a imaš -2.5 na jednom oku Kad napraviš naočale javi kako je i koliko si vidio prije naočala vs. poslje.
Ae! Ali s tim okom čitam, pregledavam nacrte, koristim mobitel. Ti okom vidim na blizu 😜

Ali da, problem mi je postao vid na daljinu sa razlicitim dioptrijama na oba oka
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 10:38   #26
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Kupovina/naručivanje optičkih naočala preko interneta ?

Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Istina, zato i postoji opcija unosa pd kao jednog broja ili kao lijevo i desno oko zasebno.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kako ces onda znati kako ti okvir sjeda ako ga nemas na sebi? Odstupanja znaju biti znacajna kad okvir stavis na lice. Moze ti sjesti vise lijevo nego desno na licu samim time razmak zjenice oka od sredine mosta okvira je totalno razlicit. Ti sebi uzimas mjere napamet bez da si probao okvir. Al svatko na svoj rizik radi sve u zivotu.
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 10:42   #27
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ima jedan štos u cijeloj priči, neki su to primijetili, neki ne.

je pogotovo primjetno za osobe koje imaju cilindre. Zato za sve koji imaju većih problema od same dioprtije preporučujem pravi fizički pregled i izradu naočala jer nema smisla da potrošite išta novca uz veliku uštedu ako opet morate napraviti nove naočale. Ja osobno ne nosim naočale, tu i tamo za čitanje sitnih slova jer imam zapravo malu dioptriju, ali žena ima cilindre i znam koje je to veselje s naočalama.
Ako cilindar nije dobro odredjen, naravno da ce biti problema ali ako nije dobro odredjen onda je to oftalmolog ili optometrist lose odradio posao.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 14:23   #28
sokre10
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 405
Ja sam uzeo na eyerimu. Imam 1 cilindar na desnom i 0.5 na lijevom oku (bez klasicne dioptrije). Čekao sam naočale cca mjesec dana. Oakley okvir.
Leće su bile sumnjivo jeftine...300 i nes kn.
Kao 1.61 i uv filter te anti scratch.
Došle malo ogrebane, uv filter ima jaki zelenkasti odsjaj kad se gleda svjetlo i stalno se zrcale oci s nutarnje strane. Nervira do bola.
Isto, sumnjam da su stakla 1.61 jer sam stare naocale radio u ghetaldusu (zeiss lece) i kaj se tiče kvalitete miljama su bolje, prozirnije, bez refleksije i kad se gleda u svijetlo ako se dobro zagledaš možeš vidjeti mali ljubičasti odsjaj.
Uglavnom, zeiss leće u optici cca 1600kn.
Koliko para, toliko muzike.

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk
sokre10 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 10:25   #29
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Sad idem početkom rujna na opći pregled i pregled na naočale kod oftalmologa...

Prošetati ću se i po optikama da vidim nekakve cijene okvira, ali vjerojatno ću probati nešto od ovih internet trgovina
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 12:38   #30
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
eyerim ti na newsleter salje kodove za dodatni popust na sve (barem zadnji put bio) pa se isplati subscribe. Bio je 20% off
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na