Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.09.2020., 16:23   #1
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Question Spajanje 2 MikroTika cAP ac uređaja

Pozdrav,

slažem/planiram novu mrežu u stanu i posvuda ću postaviti ethernet portove koji će biti terminirani u mrežnom ormariću gdje će biti switch (vjerojatno neki mikrotikov, ali otom potom).

U stanu planiram imati i 2 wifi AP-a, odlučio sam se za MikroTikove cAP ac modele.

Oba imaju 2 priključka, i koliko sam shvatio, prvi je za napajanje i mrežu, a drugi za eventualno spajanje nekog drugog uređaja.

Mene sada zanima - mogu li ja spojiti prvi AP direktno u PoE port na switchu, a drugi AP na ovaj drugi port od prvog AP-a?
Dakle: switch --- AP 1 --- AP2

Ili - druga varijanta - oba AP-a dovući do mrežnog ormarića i tamo ih spojiti direktno? Ne kroz switch, nego doslovno ako treba spojiti žice

Treća varijanta mi je spojiti svaki AP sa svojom rupom u switchu - ali ono što želim postići jest da u stanu imam jedan wifi, a da se mobiteli i laptopi preswitchaju sami na onaj AP gdje je jači signal.

Ako to ne bude funkcioniralo, onda ću imati wifi1 i wifi2...

Pitam jer mi uskoro kreće štemanje kanala za kablove, pa da znam jel da za kutije koje će biti za AP-ove planiram jednu, dvije ili čak tri žice
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 16:35   #2
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
Pozdrav,

slažem/planiram novu mrežu u stanu i posvuda ću postaviti ethernet portove koji će biti terminirani u mrežnom ormariću gdje će biti switch (vjerojatno neki mikrotikov, ali otom potom).

U stanu planiram imati i 2 wifi AP-a, odlučio sam se za MikroTikove cAP ac modele.

Oba imaju 2 priključka, i koliko sam shvatio, prvi je za napajanje i mrežu, a drugi za eventualno spajanje nekog drugog uređaja.

Mene sada zanima - mogu li ja spojiti prvi AP direktno u PoE port na switchu, a drugi AP na ovaj drugi port od prvog AP-a?
Dakle: switch --- AP 1 --- AP2

Ili - druga varijanta - oba AP-a dovući do mrežnog ormarića i tamo ih spojiti direktno? Ne kroz switch, nego doslovno ako treba spojiti žice

Treća varijanta mi je spojiti svaki AP sa svojom rupom u switchu - ali ono što želim postići jest da u stanu imam jedan wifi, a da se mobiteli i laptopi preswitchaju sami na onaj AP gdje je jači signal.

Ako to ne bude funkcioniralo, onda ću imati wifi1 i wifi2...

Pitam jer mi uskoro kreće štemanje kanala za kablove, pa da znam jel da za kutije koje će biti za AP-ove planiram jednu, dvije ili čak tri žice
Sve vuci u jednu točku tj tamo gdje će ti biti switch. Tako su miran neovisno o proizvođaču ap-a.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.09.2020., 16:51   #3
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Vidiš, vrlo mudro, a toga se nisam sjetio
OK, bit će zapravo onda opcija 2 ili 3, probat ću se igrati s tim direktnim spajanjem i sa spajanjem preko switcha, ali neću uštemavati posebno kabl
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 17:00   #4
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Kad već vučeš sve novo, oba AP-a spoji na switch na centralnom mjestu, uzmi AP-ove koji podržavaju 802.11r i iskonfiguriraj im isti mobility domain. To je najispravnije, a bilo koja druga opcija je fušanje koje ti ne treba kad već radiš sve iz nule.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 07:28   #5
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Kad već vučeš sve novo, oba AP-a spoji na switch na centralnom mjestu, uzmi AP-ove koji podržavaju 802.11r i iskonfiguriraj im isti mobility domain. To je najispravnije, a bilo koja druga opcija je fušanje koje ti ne treba kad već radiš sve iz nule.
Imaš možda prijedlog za neki takav AP?
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 11:01   #6
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
cAP ac-ovi će ti sasvim dobro obavljati taj posao.
Staviš na oba AP-a iste SSID-ove na različite kanale i to je to. Možeš i na iste kanale ako želiš brži roaming mobilnih uređaja sa jednog AP-a na drugi ali tada moraš pravilno iskonfigurirati jačinu signala na oba da jedan drugog ne "kolju".
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 12:38   #7
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Možeš i na iste kanale ako želiš brži roaming mobilnih uređaja sa jednog AP-a na drugi ali tada moraš pravilno iskonfigurirati jačinu signala na oba da jedan drugog ne "kolju".
Pa nije roaming delay zbog promjene kanala nego zbog autentikacije i associjacije. Uglavnom NIKAKO ne preporucam iste kanale ako nema opako dobar razlog.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 12:46   #8
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Super, hvala na savjetima!
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 13:05   #9
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ima mikrotik i CAP
pa vidjet i to ..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 16:26   #10
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Pa nije roaming delay zbog promjene kanala nego zbog autentikacije i associjacije. Uglavnom NIKAKO ne preporucam iste kanale ako nema opako dobar razlog.
Znam, ali kod istih kanala ide koliko toliko brže, ne računajući ostale parametre.
Slažem se, svoje TIKove držim na različitim kanalima jer mi brzina roaminga ne znači ništa (ako je dvije sekunde brže ili sporije).
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.09.2020., 21:23   #11
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
Imaš možda prijedlog za neki takav AP?
Koliko vidim, možeš i na cAP-ovima konfigurirati roaming s njihovim CAPsMAN softverom.
Druga opcija je UniFi koji to već jako dugo podržava.
A treća je uzeti bilo koje uređaje koji imaju OpenWrt, na njima isto to radi.

Mogu potvrditi za UniFi i OpenWrt opcije da na njima radi jer sam koristio u praksi - UniFi profesionalno, OpenWrt doma.
Blagus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na