Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.10.2020., 13:40   #2401
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,019
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Njihova je računica sa njihovim sarafom 4x35(to u paketu dolazi) , 3x35 ce naravno drzati dosta manje, ali neka je i 20 puta manje, opet je dobro, al ja bi stres test napravio svejedno

Ma trebao sam odmah otići u Bauhaus i kupit isve u kompletu. Nisam ni znao da se prodaju kuke skupa sa tiplama Puno ti hvala, budem se zaletio po ovo.

https://www.bauhaus.hr/set-tipli-duo...kom-8-kom.html
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 16:42   #2402
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Čisto informativno ti paketi su skupi, kupis tiple i kuke odvojeno 8 komada za sve skupa 10 kn, vjerojatno i manje
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.10.2020., 17:40   #2403
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Držat će kuka, tu nema brige, ali pazi kod bušenja rupe da ne bude šira od tiple i da se zid ne rasipa. Džabe ti i kuka od pola metra, ako tipla ispada iz rupe, a to se jako često događa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 18:44   #2404
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,019
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Držat će kuka, tu nema brige, ali pazi kod bušenja rupe da ne bude šira od tiple i da se zid ne rasipa. Džabe ti i kuka od pola metra, ako tipla ispada iz rupe, a to se jako često događa.

Nasao sam slicne kao na linku od istog proizvodaca taman prije zatvaranja Bauhausa, tiple i kuke za 30kn. Pise da moze drzati 45Kg. Ista duljina kuke, tocno ono sto mi treba. To ce mi biti dosta. Nisam imao vremena traziti odvojeno ali ajde nije sad neka razlika u cijeni. Kako kolega Domy veli, treba znati i izbusiti da to drzi
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 00:03   #2405
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
ah da, imam pitanje i za geberit ugradbeni kotlic,

trebao bih ugradbeni geberit kotlic za podnu wc skoljku (predaleko mi je izlaz kad bi islo okomito iz kotlica... radi se o pripasivanju)

trebao bih metalni okvir i tipke, sve sto ide uz to, ali skoljku u pod
-moze li se kupovati po dijelovima ili samo komplet?

prijedlozi?
Malo isprati cijene dodataka i rezervnih dijelova tih ugradbenih kotlića. Ja sam sa stanom dobio Grohe kotlić i htio sam si ugradit dodatak za tablete. Kod nas taj komad plastike košta 800 kn dok ista stvar za TCE kotlić košta 250 kn.
Na kraju sam naručio preko amazona za 60 eura.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 01:07   #2406
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Ja to ništa ne kužim, imam neki vodokotlic geberitov koji mi je vodoinstalater kupio i rekao da je odlican. Tipka mi se nije svidjala ali ajde reko lako tipu zaminim, Kad ono tamo 4 vrste tipki Delta Kappa Sigma. Omega, sa cijenama od 250 pa do 5000 kn, a meni idalje nista nije jasno osim sta neke imaju miris neki i odzracivanje i sta ja znan, ali ako nije ruzna obicna tipka cijene su u tisucama kuna... Zaključio sam da mi. je moja tipka sasvim ok. I da se nadam da je nikad neće trebati mijenjati.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 11:49   #2407
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ja to ništa ne kužim, imam neki vodokotlic geberitov koji mi je vodoinstalater kupio i rekao da je odlican. Tipka mi se nije svidjala ali ajde reko lako tipu zaminim, Kad ono tamo 4 vrste tipki Delta Kappa Sigma. Omega, sa cijenama od 250 pa do 5000 kn, a meni idalje nista nije jasno osim sta neke imaju miris neki i odzracivanje i sta ja znan, ali ako nije ruzna obicna tipka cijene su u tisucama kuna... Zaključio sam da mi. je moja tipka sasvim ok. I da se nadam da je nikad neće trebati mijenjati.
Evo meni danas stigao paket. Ova dva komada plastike kod nas kosta 800 kn.

Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 12:30   #2408
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Jesus, koja prevara al ajde ti sad razbijaj zid i sve i zamjeni... Nece vise geberit i grohe u mene. Mogu jednom nasist na prevaru...

A i nije geberit kvalitetan, često mi tipka ne uhvati dobro pa pritisci opet pa nema dovoljno vode, oh...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 18:49   #2409
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Generalno Gerberit i je kvalitetniji, bolji od npr. LIV - a, druga je sad stvar pljačke / balkan prekupaca.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 23:11   #2410
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Editiram post jer mi nitko nije odg, a već je riješeno..
NEgo imam sljedeće pitanje... gdje kupiti WC šolju?
Treba mi stajaća, znači cijev iz poda, obična, ali uvijet je da joj je površina na koju se naslanja wc daska ravna. Jer ove jeftine školjke su nagnute prema unutra i onda se daske skližu i pucaju. Ona plastika od wc daske jedva dodiruje školjku pa se zato skliže pa panti brzo popuste.
Cijena bi bila ok do soma kn sa daskom..

Zadnje izmijenjeno od: domina. 26.10.2020. u 17:36.
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2020., 00:03   #2411
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Tribala bi mi preporula za sklizave nogice za namjestaj, preciznije za stolice. Da lijepo kližu po pločicama.

Kupio sam u tedija pepca i peveca neke tekstilne, i jos negdje plasticne, ali to se sve odlijepi u dan dva. triba mi u nekoliko dimenzija ali uglavnom pola cm do cm
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 00:08   #2412
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Pa, nisu nogice, ali ja sam sebi na namještaj kad smo radili novi parket superljepilom nalijepio izrezane komade tepisona nekog koji lijepo klizi
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 08:41   #2413
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Imaš one od filca debljine par mm, ja to imam, drži godinama
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 08:57   #2414
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Imaš plastične i plastične s filcom koje su na čavlić, pa se ne mogu odlijepit.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je online   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 10:21   #2415
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
E uglavnom mi je sav namještaj metalni, tako da mi čavlić ne može pomoć

@Lowrider, a odakle si ih uzeo, ove iz tedija i peveca su kriminalne, imam 5 paketa vec, traju par dana i počmu se odljepljivat.

@Exomaniac i to bi moga bit opcija na kraju, dobro drži super ljepilo?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 12:16   #2416
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Tribala bi mi preporula za sklizave nogice za namjestaj, preciznije za stolice. Da lijepo kližu po pločicama.

Kupio sam u tedija pepca i peveca neke tekstilne, i jos negdje plasticne, ali to se sve odlijepi u dan dva. triba mi u nekoliko dimenzija ali uglavnom pola cm do cm
Lidl često ima te filc podloške u ponudi!

__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 13:26   #2417
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Mozda bi nesto ovako bilo bolje protiv otpadanja?

https://www.amazon.com/【Upgrade】Ezpr...316150&sr=8-63
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2020., 15:12   #2418
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
__________________

srale7 je online   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 09:26   #2419
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Vidim, ima ovdje dosta eksperata u području adaptacija, a s obzirom da mi građevina nije jača strana, imam pitanje. Koje doba godine je najpogodnije za izradu vanjske ovojnice odnosno fasade? Vidim da neki sada stavljaju izolaciju, a nekako mi ova vlaga u zraku ne djeluje kao dobra stvar za zidove. Imam već fasadu, ali onu klasičnu s početka tisućljeća tzv. sep. Išao bih na stiropor cca 10cm. Koje su preporuke u tom pogledu, vidim da se svašta novog nudi na tržištu. Osim, jasno, termalnog dijela, bitno mi je da se izbjegne bilo kakva vlaga.
Hvala.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 09:49   #2420
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Ak ti je sadašnja vlaga problem onda odustani od stiropora i stavi nešto da zidovi dišu

Kamena vuna npr 6cm.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 10:44   #2421
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Ne znam točno kolika je razlika između paropropusnosti stiropora i vune, osobno sam išao na stiropor, ali sjećam se da nije neka ogromna razlika, možda griješim...
Često se priča o parapropusnosti što se tiče fasade, a ne gleda se šta ide unutra, kakva žbuka ili knauf, tu su također razlike, između cementa/vapnenca i gipsanih žbuka.


Mislim da kolega piše o izradi same fasade. Rekoše da je proljeće najidealnije, pošto je sunce umjereno, kiše su u zalasku. Nije dobro raditi ni ljeti jer zna jako sunce isušiti ljepilo i/ili fasadni sloj prebrzo, pa dođe do pucanja. To sam čuo od par majstora, a ima logike, naravno nije isto jesi li u kontinentalnom dijelu ili bliže moru, ali mislim da je to umalo.
Netko stavi termalni sloj na jesen pa radi na proljeće. To nisam htio ni pod razno.

Treba obratiti pažnju na termalne mostove, ako negdje se preskoči izolacija, može se desiti da ti to pokaže u unutrašnjosti kroz vlagu (razlika toplo/hladno). To mi je ostalo ovako u sjećanju, možda griješim, ima kolega koji te mogu bolje savjetovati.

Vlaga u prostorji ti zavisi od fasade, otvora, grijanja, isušivanja zraka tj. stvaranje vlage u samom objektu.
Računaj da ćeš se morati naviknuti jednom dnevno prozračiti prostor, čisto da uđe svježi zrak koji može primiti u sebe vlagu. Većina ljudi nije navikla na to, pošto stari drveni otvori nisu ni blizu PVC/Alu otvorima koje većina stavlja.
Kao što je netko ovdje pisao možeš platiti dosta skuplje da ti otvori imaju kao malu "ventilaciju", neki proizvođači su to ubacili da bi se omogućio ulazak svježeg zraka. Prođeš jeftinije, samo se navikneš češće provjetravati, dovoljno je par minuta za cirkulaciju zraka.


Što se tiče samih fasada osim vune, imaš obični stiropor i onaj sivi - grafitni koji je nekih 20-ak % bolji od klasičnog po termalnim karakteristikama.

Obrati pažnju kad budeš uzimao ponude na kvalitetu ljepila, bijelo je dosta bolje (bijelo i crno/sivo su u ponudi), koji je završni sloj u pitanju, da li se "tipla" stiropor, osobno sam radio prizemlje tako radi jakih vjetrova, dok većina radi tek I. kat i više. Također koja mrežica za ljepilo ide, koji kutni profili... sve to pravi veliku razliku u cijeni, a ljudi misle da je nevažno. Najveću razliku pravi koliko će se puta brusiti (rajbati) ljepilo, kod mene su radili 2 ili 3 puta, provjerena ekipa, nigdje nema sjene ili prelaza, neovisno o položaju sunca.

Završnih slojeva imaš više vrsta, baumit mislim nudi 4-5, tu ti zavisi posebno gdje ti se objekt nalazi, npr. silikonske fasade su puno izdržljivije na vanjske utjecaje, lakše se peru, dok su mislim nešto manje paropropusne, opet možda griješim, zaboravio sam dosta toga.

Zadnje izmijenjeno od: tOta. 10.11.2020. u 10:59.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 10:45   #2422
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Ak ti je sadašnja vlaga problem onda odustani od stiropora i stavi nešto da zidovi dišu

Kamena vuna npr 6cm.
Zašto bi stavljao samo 6cm? Pa stiropor i kamena vuna imaju jako slične toplinske koeficijente, ovisno o proizvodu koji kupiš. Crni, grafitni, stiropor ima bolji koeficijent od kamenih vuna.

Stavljati ispod 10cm bilo čega u današnje vrijeme je stvarno suludo osim ako prostor nije baš, baš limitirajući faktor. Usto, trošak vune ili stirpora je manjinski dio projekta, tako da štediti na tome nema nikakvog smisla. Drugi plus vune o kojem isto treba razmisliti je da je nezapaljiva, ako se radi o većoj površini.

Sad vidim da je kolega iznad dopunio post malo, pa ću i ja malo. Trebalo bi tiplati sve, puno je sigurnije i stvarno ne znam zašto ljudi štede na broju tipli pa se onda jednom čude kad ploča otpadne. Treba pripaziti da se pravilno popune rupe između ploča, ne ljepilom ili nečime takvim već treba pur pjenom tako da se ne upija vlaga pa da ostaju obrisi kocaka vune/stiropora kao što se zna vidjeti na starijim stiropor fasadama kad je kiša, magla ili slično.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 10.11.2020. u 11:11.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 11:16   #2423
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Ne znam točno kolika je razlika između paropropusnosti stiropora i vune, osobno sam išao na stiropor, ali sjećam se da nije neka ogromna razlika, možda griješim...
Griješiš jer je razlika ogromna, ugrubo 30 PUTA.
Paropropusnost kamene vune µ: cca 1
Paropropusnost stiropora µ: cca 20-40

A jako rijetko ga se stavlja jer je naravno skup, a to kaj je puno bolji iz više razloga ha bože moj

Sve kuće/stanovi koji su rađeni kvalitetnije imaju kamenu vunu...


Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zašto bi stavljao samo 6cm? Pa stiropor i kamena vuna imaju jako slične toplinske koeficijente, ovisno o proizvodu koji kupiš. Crni, grafitni, stiropor ima bolji koeficijent od kamenih vuna.

Stavljati ispod 10cm bilo čega u današnje vrijeme je stvarno suludo osim ako prostor nije baš, baš limitirajući faktor. Usto, trošak vune ili stirpora je manjinski dio projekta, tako da štediti na tome nema nikakvog smisla. Drugi plus vune o kojem isto treba razmisliti je da je nezapaljiva, ako se radi o većoj površini.
Običan stiropor i kamena vuna nemaju jako slične toplinske koeficijente, vuna je bolja 10-20%, ja sam stavio primjer 6cm, ne kažem da je dovoljno nego čisto da postoji neka brojka
Slažem se da je 10 cm neki minimum.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 15:26   #2424
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Običan stiropor i kamena vuna nemaju jako slične toplinske koeficijente, vuna je bolja 10-20%
Frontrock Extra - 0.036W/mK

Austrotherm EPS AF (bijeli) - 0.039W/mK

To je 8.3% razlike u korist vune. Grafitni Austrotherm ima 0.032W/mK što je 12.5% bolje od ove vune.

Meni je osobno gdje je razlika nekih 5-10% slično. A na stanove se stavlja vuna iz zakonskih razloga i protupožarnih propisa, a ne to što je premium ili ne. Evo, doma imamo stiropor i prije nego smo stavili stiropor i PVC stolariju je bilo nešto vlage po čoškovima nakon godinu, dvije, sad evo, već je treća i nema nikakve vlage, suho kao barut. Bitno je stvar kvalitetno odraditi, možda kvalitetno isušiti stvar industrijskim isušivačem prije radova i nikakvih problema ne bi trebalo biti.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 15:41   #2425
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
upravo sam u fazi realizacije, ako kuća ima normalnu strehu, ni vlaga ni kiša nisu problem za radove u ovo doba godine. problem može biti temperatura, ali tek ispod 0°C (iako je na ljepilu deklarirano minimum 5°C).

220m2 fasade, opcija 15cm Rockwool vune u odnosu na klasični stiropor 15cm, razlika u cijeni materijala je oko 15.000kn. vuna je ravno duplo skuplja po kvadratu od stiropora, koristi se kvalitetnije ljepilo, drugačije tiple i obavezno silikatni/silikonski završni sloj, a ne akrilni koji se može koristiti ako se radi sa stiroporom.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Usto, trošak vune ili stirpora je manjinski dio projekta, tako da štediti na tome nema nikakvog smisla. Drugi plus vune o kojem isto treba razmisliti je da je nezapaljiva, ako se radi o većoj površini.
trošak vune je u mojem slučaju ravno 1/3 ukupne investicije.

na prvu je možda puno, ali dugoročno, 15.000kn razlike je 1000kn u idućih 15 godina, odnosno 83kn mjesečno. izuzetno mala cijena za ono što se dobiva u odnosu na EPS.

@exomaniac - nije ti stiropor riješio pitanje vlage (barem ne direktno) jer on to nije u stanju zbog svojih loših (gotovo nepostojećih) paropropusnih svojstava. stiropor ti je riješio pitanje hladnih mostova koji su bili uzrok kondenzacije, odnosno vlage koju si vidio po čoškovima i spoju zidova i plafona. što je veća razlika između vanjske i unutarnje temperature, to je problem kondenzacije veći, pogotovo u kupaonicama gdje pločice izgledaju kao da plaču

kakvu god fasadu da staviš, bit će od koristi za navedeni problem, ali pitanje paropropusnosti je nešto drugo i nema veze s vlagom u čoškovima, nego s disanjem kuće, odnosno s propuštanjem unutarnje vlage koja nastaje svakodnevnim ljudskim aktivnostima i koja u obliku pare izlazi van kroz zid (opeku) pa kroz vunu pa kroz završni silikonski sloj i bez problema može izaći iz kuće.

u slučaju fasade od stiropora, vlaga u obliku pare ne može, odnosno ravno 30ak puta teže može izaći van jer je stiropor po svojstvu paropropusnosti kao najlon, odnosno ne propušta ništ.

ima ljudi koji su stavili kamenu vunu na kuću i onda išli ušparati na završnom sloju pa su umjesto silikonskog (koji ima puno bolju paropropusnost), stavili obični akrilni. nakon par godina - problemi, vuna se napije vlage koja ne izlazi van zbog jeftinog završnog sloja. s druge strane, ima ljudi koji su na fasadu od stiropora stavili najbolji završni sloj i popušili priču prodavača koji im je pokazao da silikonski ima bolja paropropusna svojstva od akrilnog. đabe ti to ako stiropor ne propusti ništa

Zadnje izmijenjeno od: adaksinjo. 10.11.2020. u 15:52.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 17:55   #2426
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Frontrock Extra - 0.036W/mK

Austrotherm EPS AF (bijeli) - 0.039W/mK

To je 8.3% razlike u korist vune. Grafitni Austrotherm ima 0.032W/mK što je 12.5% bolje od ove vune.

Meni je osobno gdje je razlika nekih 5-10% slično. A na stanove se stavlja vuna iz zakonskih razloga i protupožarnih propisa, a ne to što je premium ili ne. Evo, doma imamo stiropor i prije nego smo stavili stiropor i PVC stolariju je bilo nešto vlage po čoškovima nakon godinu, dvije, sad evo, već je treća i nema nikakve vlage, suho kao barut. Bitno je stvar kvalitetno odraditi, možda kvalitetno isušiti stvar industrijskim isušivačem prije radova i nikakvih problema ne bi trebalo biti.
10% je slično, ali nikako nije jako slično kako si ti napisao

I kaj god ljudi pričali, kamena vuna u odnosu na EPS je premium, a to govori činjenica da gotovo nitko ne radi takvu fasadu (na kućama) jer im je skupo pa govore "da je sve to isto".

Obzirom da jedna obitelj dnevno napravi 10ak litara vodene pare to mora negdje otići, ako imaš stiropor koji je sve samo ne paropropustan razmisli di će to završiti, dugoročno jelte


@adaksinjo

Svaka čast, jako korisno i jako lijepo objašnjeno.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 17:56   #2427
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Znam ja da su toplinski mostovi riješili problem vlage, no samo sam htio reći da te priče da će ti se nužno javljati vlaga ako staviš PVC i stiropor ili da će ti se pogoršati stanje nužno ne stoje.

A sad, ako netko živi zatvorenih prozora i hermetički odvojen od vanjštine, njemu bi se mogli javiti problemi s vlagom svakako ako stavi stiropor
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 18:29   #2428
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Važno je uraditi dobro. Ako negdje postoji termalni most džaba ti vuna.
Temperatura obavezno u plusu. Ajde, moš ti radit na +2, ali nije se zajebavati s nulom dok se suši ljepilo.
Ljeti je jebeno raditi, mi se premještamo sa suncem ili pravimo hladovinu.
  Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 20:07   #2429
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Je li se ikome dogodilo da je nečim probio taj zaštitni sloj fasade, bilo akrilni, bilo silikonski? Tipa, dijete mu se zabije biciklom u kuću, nasloniš ljestve dok mijenjaš žarulju, čistiš rinu, postavljaš CCTV kameru itd. Obično su ti slojevi 2-3 mm debljine i viđao sam razna oštećenja pa me malo strah kada tako nešto radim po fasadi.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 20:33   #2430
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
ne možeš probiti samo završni sloj jer je on samo površinski navučen, eventualno ga možeš izgrebati ili oguliti. ako ljestve propadnu, probio si glet masu (ljepilo) skupa s mrežicom i ušao u eps/vunu

na vrh aluminijskih ljestvi zamotaš krpe ili ih zakeljiš širokim selotepom i nema tih problema.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na