Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2008., 13:21   #31
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Pročitao sam sticky i preporuku, al zanima me kako vi ostali stvarno dijelite te particije?

Imam sad taj wd640 pa razmišljam kak da ga podijelim.
Mislio sam za C stavit 100 giga za OS, sve programe i igre,
a za D ostatak za filmove, muziku, slike i ostale fajlove tipa gotove internet stranice, autocad projekte i sl.


Hvala
Ja mislim da bi C svakako trebala biti 120.2 Gb. To bi značajno utjecalo na raspored prostora na disku. Da ne govorim o njegovom radu.

Ljudi moji. Potražite da ponovno ne pišem kako se i zašto dijeli disk na particije da bi se izbjegla potreba defragmentiranja i ubrzane smrti diska. Ovakva podjela ne služi baš ničemu. Isto je stavio 50 ili 100 ili 120 Gb.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 14:38   #32
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Ljudi moji. Potražite da ponovno ne pišem kako se i zašto dijeli disk na particije da bi se izbjegla potreba defragmentiranja i ubrzane smrti diska. Ovakva podjela ne služi baš ničemu. Isto je stavio 50 ili 100 ili 120 Gb.
Kad vec znas kako treba podjeliti zasto ne napises, to ti je 2 reda max, .Osim toga ni ti neznas gle je ona tema o podjeli partic., evo srčam da je nađem ali bez uspjeha
__________________
___________________
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.10.2008., 14:49   #33
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
McG je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 14:57   #34
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Da hvala McG,
Bio sam blizu, samo sto je nikad ne mjesam igre i storage , zato tako djelim paricije
__________________
___________________
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 15:03   #35
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
30GiB za C:, ostatak, ako je veći od 400iGB uvijek na pola.

Znači 558GiB disk:
C: 30GiB (Windows i svi programi)
D: 278GiB (Installed Games/Movies)
E: 278GiB (Images/Documents/Muzika/EXE Programs - Storage)
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 27.10.2008. u 17:21.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 15:22   #36
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Autor DjedMraz Pregled postova
Da hvala McG,
Bio sam blizu, samo sto je nikad ne mjesam igre i storage , zato tako djelim paricije
Postoji dobar razlog? Osim toga, D particija može biti proizvoljne veličine, a ovisi o količini igrica koje se instaliraju. Možeš staviti i 128Gb. Bitno je da je ta particija za instalacije programa i igrica odvojena od one sa Windowsima i one koja služi za storage.

Nije 2 reda i ne da mi se 100 puta ponavljati. Srčaj.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 17:51   #37
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Bitno je da je ta particija za instalacije programa i igrica odvojena od one sa Windowsima i one koja služi za storage.
Citiraj:
Autor DjedMraz Pregled postova
Stavi 10 GB za windowse, 50-ak za programe, igre, i ostalo 500 gb za storage, .
Jesam ja to gore napisao? mozda se nismo skuzili, uglavnom mislili smo na issto
__________________
___________________
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 19:23   #38
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,201
@shmufla:
kako si sam napisao.tako je i kod mene.wd6400aaks.c 50gb(netreba mi 100 jer nista ne igram) d ostalo.
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 21:18   #39
Dr.Gonzo
Premium
Moj komp
 
Dr.Gonzo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 228
Ja si uvijek napravim bar 4 particije (bez obzira na broj fizickih diskova u racunalu) i to ovako:

- oko 30GB za sistem (nije da treba toliko ali nek se nadje),
- bar duplo, znaci 60GB za Program Files (sto ukljucuje i igre) - razlog je taj sto na taj nacin ne trebas uvijek raditi reinstalaciju vecine programa (pogotovo igara) nego jednostavno nakon reinstalacije sistema samo povuces shortcute na desk
- bar 100GB za "radnu particiju" znaci onu na kojoj ce se cesto nesto raditi, bio to download, editiranje videa, pisanje, brisanje, nije bitno. Ta ce particija sigurno nakon nekog vremena biti najfragmentiranija od svih.
- sve ostalo u backup particiju, koja je manje vise staticna. Znaci tamo prebacujes samo ono s cim si zavrsio, sto zelis sacuvati, bez obzira o cemu se radi. Ta bi naravno trebala biti i najveca.
Dr.Gonzo je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 08:04   #40
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Dr.Gonzo Pregled postova
bar duplo, znaci 60GB za Program Files (sto ukljucuje i igre) - razlog je taj sto na taj nacin ne trebas uvijek raditi reinstalaciju vecine programa (pogotovo igara) nego jednostavno nakon reinstalacije sistema samo povuces shortcute na desk
Znači da nakon reinstalacije sistema (formata sistemske particije) programi i igre instalirani na drugu particiju svi i dalje uredno rade samo su izgubili shortcute??

To je jedno od ključnih pitanja koje me zanima na koje nikako da dobijem odgovor...

EDIT:

Ako je odgovor na iznad postavljeno pitanje potvrdan, šta mislite o sljedećem:

C: (50gb) za winXP, SP1, SP2 (i 3 ako postoji) i ms office -- 50gb zbog toga što će prije ili kasnije biti zamijenjeni novijim sustavom, ako ne vistom onda njenim nasljednikom (jel u tom slučaju uopće dosta 50gb ili se za vistu preporuča više?)

D: (50gb) za sve ostale programe i igre (autocad, photoshop i sl., neke novije (veće) igre) -- dovoljno 50 gb?

E: (ostalo, oko 540 gb) za filmove, muziku, slike i još ponešto -- možda da zaokružim i da od ovih 40gb dodam 10 na C, a 30 na D (na C ako treba, a na D da ne bi pofalilo)?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 28.10.2008. u 11:56.
shmufla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2008., 09:09   #41
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Znači da nakon reinstalacije sistema (formata sistemske particije) programi i igre instalirani na drugu particiju svi i dalje uredno rade samo su izgubili shortcute??

To je jedno od ključnih pitanja koje me zanima na koje nikako da dobijem odgovor...
Nekako nisam siguran da je to tocno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 09:32   #42
Armand
192.168.0.1
 
Armand's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: BiH
Postovi: 463
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nekako nisam siguran da je to tocno.
iggy u pravu si, npr. cod2 trazi da mu se ponovo ukuca KEY , jedan od primjera...
__________________
P4 3.0 Prescott (Zalman 7000b-cu) @ Gigabyte 8ik1100
2x512 Apacer ddr400
AiW x800xt + vf900
Hitachi 80gb Sata2
Corsair HX520W
Linksys WRT54GL@Tomato 1.25.8515 RAF (Victek Mod)
Armand je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 09:45   #43
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Neki programi/igre rade dok neki niti ne pomišljaju na pokretanje.

Koje je pravilo..ne znam
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 09:54   #44
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Lako za upisivanje key-a (ako ga imaš negdje zapisanog, ne?), ali važno je dal formatiranje sistemske particije sa sobom povlači i uninstall svih instaliranih programa i igrica na drugoj particiji, odnosno formatiranje iste?
Jer u tom slučaju ne vidim neku posebnu svrhu razdvajanja windowsa i programa...

RAK ili neko.....objasni meni laiku u čemu griješim i što mi je činiti...
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 11:51   #45
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Vidim ja da tu nema sloge niti kvalitetnih odgovora (naravno zahvaljujem se na svim komentarima, ali mi je krivo što oni koji znaju više nemaju volje obrazložiti svoje tvrdnje)...
Stavit ću posebnu particiju za OS (iako mi još uvijek nije baš jasno zbog čega) - jel 50 gb dosta ili previše? Za početak će biti XP, a jednog dana na novoj konfi (nadam se u doglednoj budućnosti) Vista.

U kompu imam stari hard s XP-op i novi neformatirani wd640, a kad idem na disk management na početku mi ponudi samo jednog - piše samo disk1 - kod kojeg se može staviti kvačica. Jel to novi ili stari? Strah me da ću zeznut starog, a sve mi je još uvijek na njemu.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 12:46   #46
Dr.Gonzo
Premium
Moj komp
 
Dr.Gonzo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 228
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Znači da nakon reinstalacije sistema (formata sistemske particije) programi i igre instalirani na drugu particiju svi i dalje uredno rade samo su izgubili shortcute??

To je jedno od ključnih pitanja koje me zanima na koje nikako da dobijem odgovor...
Jos nisam naletio na igru koja ne bi tako radila, neki programi znaju zezat (npr. Office paket). Jedino na sto trebas paziti je da li ti igre spremaju postavke i save game-ove u My Documents pa da to ne pobrises kad reinstaliras sistem. Inace, sve ostalo bez problema.
Dr.Gonzo je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 12:46   #47
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Pa neke posebne svrhe od razdvajanja Program Filesa baš i nema jer nakon nove instalacije Windowsa pola toga sigurno neće uopće raditi, nešto će raditi, ali će izgubiti sve postavke itd. Problem je u tome što ima dosta programa koji prilikom instalacije svoje datoteke ostave i na drugim mjestima (Windows folder i registry npr.), ne samo u Program Filesu, a brisanjem toga se gubi i na funkcionalnosti programa.

Pročitaj dobro što te traži u Disk Managementu jer mislim da se radi o basic i dynamic načinu rada. Naravno, treba ti basic.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 12:52   #48
dakt
.code
 
dakt's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: gornji dio registra
Postovi: 34
Nisam siguran za windowse...no mislim da bi u tim slucajevima trebali exportirati registry na neko sigurno mjesto, pa ponovno importirati nakon reinstalacije.
__________________

Downloading...
(57%)
__________________________________________________
█████████████████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻

dakt je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 13:25   #49
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
IMHO registry je česti krivac zbog potrebe za reinstalaciom OS-a tako da ne vidim poautu u tome da novom pacijentu ugradimo stari bubreg.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 13:39   #50
dakt
.code
 
dakt's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: gornji dio registra
Postovi: 34
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
IMHO registry je česti krivac zbog potrebe za reinstalaciom OS-a tako da ne vidim poautu u tome da novom pacijentu ugradimo stari bubreg.
Ne znam...ako si registry expert...snaci ces se
Bas cu probat tu teoriju na nekoj win platformi.
__________________

Downloading...
(57%)
__________________________________________________
█████████████████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻

dakt je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 14:09   #51
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Dakle, s obzirom na rečeno u zadnjih nekoliko reply-jeva, kako vi svi imate podijeljene particije i zašto - namjena i veličina u odnosu na ukupnu veličinu diska?

Basic? Nisam vidio da me to igdje pitao, a pisalo je samo 'disk1' kao i na slici u onom 'tutorialu' u stickyju u dijelu o podjeli particija. (p.s. nisam registry expert )

Zadnje izmijenjeno od: shmufla. 28.10.2008. u 14:19.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 14:39   #52
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Na notebooku imam ovako:

System (C) > 20 GB - tu su Windowsi i svi programi koje svakodnevno koristim
Documents (D) > 100 GB - isključivo dokumenti, slike, glazba, filmovi, prezentacije,...
Games (E) > 20 GB - ovdje držim par starijih igara koje tu i tamo volim zaigrati, a ne želim ih instalirati na sistemsku particiju jer mi se onda sve obriše kad vratim backup
Acronis Secure Zone (skrivena particija) > 9 GB - čuva image sistemske particije

Fizički su redom raspoređene ovako:

1. System
2. Games
3. Documents
4. Acronis Secure Zone

Na stolnom kompu je situacija malo drugačija:

System (C) > 50 GB - tu su Windowsi i svi programi koje svakodnevno koristim, a više mjesta sam ostavio za buduće Windowse i druge OS-ove kao što je Mac OS
Games (E) > 200 GB - sve igre zajedno sa save gameovima
Multimedia (F) > 200 GB - samo za video capture i video obradu
Acronis Secure Zone (skrivena particija) > 15 GB - čuva image sistemske particije

Fizički su raspoređene isto kao na notebooku s tim da ovdje Documents particiju mijenja particija Multimedia.

Ovdje nema Documents particije jer mi ti podaci stoje na serveru što je ujedno i backup onoga što imam na notebooku tako da time na oba kompa imam iste podatke. Documents particija sa servera je mapirana na stolni pod slovom D kao što stoji na notebooku i prijenos ide gigabitnom mrežom.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 15:25   #53
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Na stolnom kompu je situacija malo drugačija:

System (C) > 50 GB - tu su Windowsi i svi programi koje svakodnevno koristim, a više mjesta sam ostavio za buduće Windowse i druge OS-ove kao što je Mac OS
Games (E) > 200 GB - sve igre zajedno sa save gameovima
Multimedia (F) > 200 GB - samo za video capture i video obradu
Acronis Secure Zone (skrivena particija) > 15 GB - čuva image sistemske particije

c) A di su programi koje ne koristiš svakodnevno? Koliku particiju preporučaš za Vistu i programe?
e) znači igre ostanu sačuvane nakon reinstalacije windowsa?

Za image sistemske će bit ok i stari sporiji hard, kao i za back up, jel tako?
Na njega bi stavio i XP (mislim da to ne bi bilo dual boot, niti to želim) zlu ne trebalo...
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 15:45   #54
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Lako za upisivanje key-a (ako ga imaš negdje zapisanog, ne?), ali važno je dal formatiranje sistemske particije sa sobom povlači i uninstall svih instaliranih programa i igrica na drugoj particiji, odnosno formatiranje iste?
Jer u tom slučaju ne vidim neku posebnu svrhu razdvajanja windowsa i programa...

RAK ili neko.....objasni meni laiku u čemu griješim i što mi je činiti...
Jesi li pročitao što piše na linku koji tije dao McG?

http://forum.pcekspert.com/showpost....7&postcount=18

Ne vidiš svrhu, ali postoji. I zove se fragmentacija diska. Ovaj postupak particioniranja je važan zbog toga što nema potrebe defragmentirati disk i time ga opasno mučiti.

A to što ti netko ne odgovara nije zbog toga što te mrzi nego zbog toga jer nije ni vidio pitanje jer nema vremena stalno čitati podpitanja po forumu. A nemam ni obvezu to raditi, pa tako...

Ako sam nešto napisao, to je zato jer znam da je tome tako. Na tebi je odlučiti primijeniti to ili ne. Vrlo često dam veće ili manje obrazloženje. Kao i u ovom primjeru.Kako ovo nije politička debata, nemam potrebu braniti svoje stavove.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 15:51   #55
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
c) A di su programi koje ne koristiš svakodnevno? Koliku particiju preporučaš za Vistu i programe?
e) znači igre ostanu sačuvane nakon reinstalacije windowsa?

Za image sistemske će bit ok i stari sporiji hard, kao i za back up, jel tako?
Na njega bi stavio i XP (mislim da to ne bi bilo dual boot, niti to želim) zlu ne trebalo...
rekao ti je da na C ima instalirane programe za svakodnevnu uporabu...

za Vistu stavi particiju od minimalno 35GB, ja imam isključivo Vistu na njoj i imam zauzeto 20GB...

inače kod mene je ovako

C(35GB) - system
D(200GB) - programi, igre, dokumenti
E(320GB) - video
F(250GB) - download disk i instalacije nekih programa
J (640GB) - za sada nema neku posebnu namijenu, ali na njega će ići video, za sada je još uvijek u fazi testiranja jer je relativno nov disk...
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2008., 15:55   #56
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
c) A di su programi koje ne koristiš svakodnevno? Koliku particiju preporučaš za Vistu i programe?
e) znači igre ostanu sačuvane nakon reinstalacije windowsa?

Za image sistemske će bit ok i stari sporiji hard, kao i za back up, jel tako?
Na njega bi stavio i XP (mislim da to ne bi bilo dual boot, niti to želim) zlu ne trebalo...
Malo sam se krivo izrazio - svi programi su na C, bez obzira koliko često ih koristim. Programe u kojima mogu birati lokaciju spremanja postavki i drugih user foldera sam namjestio tako da to spremaju na D particiju.

Da, reinstalacijom se "gazi" samo sistemska particija, ostale se ne diraju. Velika većina igara će raditi, a za neke ćeš morati ubaciti registry keyeve ili jednostavno reinstalirati što traje svega par sekundi jer onaj "teži" dio već imaš na disku.

Da, bit će OK. Ako ne želiš raditi dual boot, onda prilikom instalacije XP-a moraš fizički isključiti sve ostale diskove, a ostaviti samo taj gdje instaliraš XP. Kad instalacija bude gotova, ponovo uključi diskove, a pomoću boot izbornika matične ploče ćeš birati s kojeg diska želiš bootati OS.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 09:20   #57
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
A to što ti netko ne odgovara nije zbog toga što te mrzi nego zbog toga jer nije ni vidio pitanje jer nema vremena stalno čitati podpitanja po forumu. A nemam ni obvezu to raditi, pa tako...

Ako sam nešto napisao, to je zato jer znam da je tome tako. Na tebi je odlučiti primijeniti to ili ne. Vrlo često dam veće ili manje obrazloženje. Kao i u ovom primjeru.Kako ovo nije politička debata, nemam potrebu braniti svoje stavove.
Sorry, nisam htio forsirat i bit napadan, nego doma još nemam internet (nova adresa) pa savjete mogu vidjet samo u par navrata s posla tak da mi prolaze dani, a s hardom ništa ne napredujem. Naravno da sam pročitao ono u izvučenom linku. Hvala

EDIT:

Odma na početku pokušaja podjele particija u disk managementu problem.

Za novi hard u (okviru s crnim rubom) piše "unallocated 596.17 GB", a kad krenem u podjelu particija pod "max" piše "610478 MB" (isto piše i kod bootanja kompa, ovo 610478 mb). Jel to normalno? Di je nestalo skoro 45 giga....

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 29.10.2008. u 17:59.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 09:34   #58
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Nestalo je u preračunjavanju iz kilobajta u megabajte i gigabajte. Ina na forumu cca 20-tak tema o tome. Ništa se ne brini. To je tako.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 09:41   #59
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Nestalo je u preračunjavanju iz kilobajta u megabajte i gigabajte. Ina na forumu cca 20-tak tema o tome. Ništa se ne brini. To je tako.
Ali piše 596.17 GB (znači već preračunato).
To je 610478 mb : 1024 = 596.17 gb. Ne kužim, potražit ću te teme, a kad to razriješim slijedi nastavak problema (ima još 1 )
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 09:55   #60
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
LBA 1250263728 : 2 = 625131864 b
625131864 b : 1024 = 610480,34 Mb
610480,34 Mb : 1024 = 596,17 Gb

I meni je sve isto na tom disku. Nije problem u tome. Daj drugi. O ovome su bile svakakve priče. I tužbe i žalbe i plakanje.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na