Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.07.2017., 21:17   #1
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Osnove termodinamike

Citiraj:
Autor shar Pregled postova
odakle +15°C ako temp ambijenta ode samo 6°C gore?
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Temp su tu negdje. I ne znam gdje si 15c izvukao.
Vas 2 ste zaobilazili skolu malo a ? Termodinamika, zracenje i prijenos topline u prostor u odnosu na samu temperaturu medija ( zrak ) koji nesto odvodi nikad culi ?

Tko je spomenio klimatizirane prostore, klime, podrume itd ? Nitko...

Ako je u sobi 25C, 28C ili 30C i ako je isti protok sredstva koji hladi nesto sto zraci toplinu 65W snage naravno da ce to nesto ( cpu ) biti kud i kamo topliji
nego sto je stvarna razlika sredstva ( zraka ) u C koje hladi a pogotovo i debelo ce graf temperature biti progresivan.

Vani 25C - Idle 32C
Vani 35C - Idle 42C ?

Samo u Spuzva Bob crticima...

I ovo nema veze sa Intel/Amd sto neki mirisu opasku u tom smjeru... spomenuti klimu ili klimatizirani prostor i reci AMD/Intel ovaj-onaj se ne grije je apsolutno
neozbiljno, bedasto, smijesno i van svake pameti, bahato cak !

Ne grije se... nije u sobi 35C, klima mi je na 25C...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 21:21   #2
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
delta t je uvijek isti kod iste snage
gil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2017., 21:29   #3
NoneSoVile
samo warmetal
Moj komp
 
NoneSoVile's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Split
Postovi: 192
Lol a to šta se temperatura zraka koji se upuhuje drastično smanji kad prolazi kroz vent to ništa?
NoneSoVile je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 21:30   #4
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
delta t je uvijek isti kod iste snage
Aha, mos misliti... stavi proc da radi malo sa OCCT i hladi ga sada evo... e onda prikopcaj FEN na crijevo i pusti mu taj zrak iz fena na cooler pa gledaj u delta t kako je isti...

Snaga topline koju proc generira u oba slucaja ce biti ista a sta ces dobiti budes sam vidio.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 21:36   #5
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Aha, mos misliti... stavi proc da radi malo sa OCCT i hladi ga sada evo... e onda prikopcaj FEN na crijevo i pusti mu taj zrak iz fena na cooler pa gledaj u delta t kako je isti...

Snaga topline koju proc generira u oba slucaja ce biti ista a sta ces dobiti budes sam vidio.
To je tako. Znam nešto o hlađenju jer se bavim hlađenjem i ukaplivanjem fluida a to je univerzalno kod izmjenjivaća topline. To im je karakteristika, uvijek isti delta t kod iste snage i istog protoka zraka. Jedino ako kod poluvodiča snaga ne raste s promjenom temperature, onda si u pravu.

Zadnje izmijenjeno od: gil. 27.07.2017. u 21:43.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 21:58   #6
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Znam nešto o hlađenju jer se bavim hlađenjem i ukaplivanjem fluida
Klima majstor ?

Salu na stranu no porast ambijentalne temperature od 2C ne znaci da ce porasti samo 2C temperatura tijela koje predaje/daje/zraci toplinu.

Konkreno za CPU koji ima na sebi hladnjak koji radi na principu kondukcije te se toplina prvenstveno siri vodjenjem i brzina prenosenja te topline
ovisi o materijalu i najvise o medjusobnoj temperaturnoj razlici ta 2 tijela koja naravno nije ista kada je vani 25c i 35C sto znaci da u samom startu
iako je snaga tijela koje zraci ista nije isto odvodjenje topline jer se porastom vanjeske temperature smanjila temperaturna razlika tijela koje odvodi tu toplinu !

Zrak je tu zadnja stavka, kuzis ?

Sam cooler ne prima na sebe jednako u uvjetima 25C i 35C.


@Drug Brko

Ma sve stima, opaska je bila sam sta nisi testiro neki dan dok je przilo

Idem, dosta mi rasprave sa ovim klima majstorima jer u njihovoj teoriji hladio komp sa istim protokom zraka iz Fena ili hladnim iz Klime temperatura
procesora je uvjek ista kad je jelti protok isti i ista snaga topline koju CPU generira.

Jbt, bas sam budala, fenovi jeftini a ja se sa klimom prcam...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 22:00   #7
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Sjetio se danas da ga opipavam

@mob
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 22:13   #8
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Klima majstor ?

Salu na stranu no porast ambijentalne temperature od 2C ne znaci da ce porasti samo 2C temperatura tijela koje predaje/daje/zraci toplinu.

Konkreno za CPU koji ima na sebi hladnjak koji radi na principu kondukcije te se toplina prvenstveno siri vodjenjem i brzina prenosenja te topline
ovisi o materijalu i najvise o medjusobnoj temperaturnoj razlici ta 2 tijela koja naravno nije ista kada je vani 25c i 35C sto znaci da u samom startu
iako je snaga tijela koje zraci ista nije isto odvodjenje topline jer se porastom vanjeske temperature smanjila temperaturna razlika tijela koje odvodi tu toplinu !

Zrak je tu zadnja stavka, kuzis ?

Sam cooler ne prima na sebe jednako u uvjetima 25C i 35C.


@Drug Brko

Ma sve stima, opaska je bila sam sta nisi testiro neki dan dok je przilo

Idem, dosta mi rasprave sa ovim klima majstorima jer u njihovoj teoriji hladio komp sa istim protokom zraka iz Fena ili hladnim iz Klime temperatura
procesora je uvjek ista kad je jelti protok isti i ista snaga topline koju CPU generira.

Jbt, bas sam budala, fenovi jeftini a ja se sa klimom prcam...

Nije klima majstor nego snaga postrojenja u megavatima. Ako se radi o istoj geneririranoj toplini onda je delta t uvijek isti, to je tako jbga.
Ali ajde, hladnjak je takav kakav je i ne mjenja se, protok zraka je bitan i ne mjenja se, snaga procesora je ista i ne mjenja se, znači sve je isto osim vanjske temperature. Karikiram, ako je zrak 25 i hladnjak ohladi procesor na 60 i tako drži onda će kod temperature zraka 35 procesor biti na 70 ili ako je zrak 40 procesor će biti 75. Delta t uvijek isti

Zadnje izmijenjeno od: gil. 27.07.2017. u 22:38.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 22:31   #9
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Bože, svašta se da pročitat...
Još da netko kaže da mu je cpu na 0°C dok ga ne upali, a temp ambijenta je 25°C i idem po uže da se objesim. I onda pričamo o termodinamici.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2017., 22:44   #10
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
ne kužim
ništa se ne mjenja osim temperature zraka i onda nije jasno kako je delta t isti
gil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2017., 23:56   #11
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Ma nas dvojica smo se razumijeli, nego silver priča o termodinamici, a griješi u elementarnoj stvari.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 14:51   #12
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Karikiram, ako je zrak 25 i hladnjak ohladi procesor na 60 i tako drži onda će kod temperature zraka 35 procesor biti na 70 ili ako je zrak 40 procesor će biti 75. Delta t uvijek isti
Ama mozete vas 2 raditi na hladjenju NE Krsko ali ovo su gluposti koje se vrlo lako mogu pobiti obicnim vulgaris testiranjem bilo obicnih laptopa, 28 kompova... sta god.
Birajte racunalo, mjesto testiranja i vanjsku temperaturu i onda blejite u deltu t kako je cudnim cudom progresivan...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 15:14   #13
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Aj odvoji malo vremena pa pogledaj ovo: https://youtu.be/ePZCHQ--UJM

Da ne bude da sam ja izmislio nešto.

edit - ok, završio sam sa ovom raspravom
shar je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 15:24   #14
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Sad ga serete već u Ryzen owner temi
Istina, izvinjavam se.. evo kraj, zadnje...

Citiraj:
Autor shar Pregled postova

Da ne bude da sam ja izmislio nešto.

edit - ok, završio sam sa ovom raspravom
Delta T je samo razlika izmedju jednog stanja naspram drugoga, cak ni tamo u testovima nije isti za svaki dan i ne znam sta ti tu nije jasno ?

Mozemo nastaviti negdje drugdje da ne trujemo topic....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 16:10   #15
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Nema potrebe raspravljati o nečem što je fakt
gil je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 16:54   #16
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
koliko sam ja skuzio silvera, on vam govori da ako temperatura zraka u sobi naraste za npr. 5 stupnjeva, temp. procesora moze narasti za vise od 5 jer odnos nije skroz linearan x za x. i mislim da vam covjek i dobro kaze jer to ovisi i o tipu materijala. evo vam primjer: ostavite vani auto na suncu za vruceg ljetnog dana. zrak recimo da ode s 17 na 35, a lim na autu bome nije na 35 ako pece kad stavis ruku na njega da ju ne mozes drzat.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 18:21   #17
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor DoctorEvil Pregled postova
koliko sam ja skuzio silvera, on vam govori da ako temperatura zraka u sobi naraste za npr. 5 stupnjeva, temp. procesora moze narasti za vise od 5 jer odnos nije skroz linearan x za x. i mislim da vam covjek i dobro kaze jer to ovisi i o tipu materijala. evo vam primjer: ostavite vani auto na suncu za vruceg ljetnog dana. zrak recimo da ode s 17 na 35, a lim na autu bome nije na 35 ako pece kad stavis ruku na njega da ju ne mozes drzat.
Samo zato što je u hladu temperatura zraka 35 (kako se i inače mjeri) ne znači da će i materijal u čvrstom stanju na direktnom udaru sunca isto biti 35 niti znači da jednako dobro (loše) provodi toplinu kao zrak (plin).

smh
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 18:34   #18
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
pa onda si upravo potvrdio ovo što sam rekao... procesor drugačije vodi toplinu od zraka i njegova temperatura je veća od zraka u pogonu.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 19:14   #19
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
___

Zadnje izmijenjeno od: nub. 28.07.2017. u 19:16. Razlog: duplić
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 19:16   #20
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor DoctorEvil Pregled postova
pa onda si upravo potvrdio ovo što sam rekao... procesor drugačije vodi toplinu od zraka i njegova temperatura je veća od zraka u pogonu.
Rofl. Pa ne grije zrak lim na autu već valjda sunce. Analogija ti nema nikakvog smisla.

Da, ako staviš cpu na sunce, bit će topliji od zraka. da. ok.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 19:20   #21
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Opet se otkriva topla voda, ako je sve identično a mjenja se samo temperatura zraka delta t je uvijek isti. Vi sad razglabate o mogućim scenarijima gdje se nešto promjenilo u jednadžbi i naravno da će se delta t mjenjati. Znači ako procesor generira istu količinu toplinske energije, hladnjak ima istu toplinsku vodljivost, protok zraka je identičan, a jedino se mjenja temperatura zraka onda je delta t uvijek isti. EOD
gil je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 19:24   #22
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Apsolutno se slažem, ne znam čemu nepotrebna kemijanja i street science.

ukratko: ryzen je ladan na stocku, OC-an do razumnih granica je i više nego pristojnih temperatura i to s midrange hladnjakom.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 20:57   #23
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Da, ako staviš cpu na sunce, bit će topliji od zraka. da. ok.
cijela poanta je da stvari nisu toliko jednostavne poput hopla ošlo tu 5 otići će tamo 5. postoji Fourierov zakon za prijenos topline koji vrijedi i za procesore, to su diferencijalne jednadžbe, a ne tu 5 tam 5. http://www.tomshardware.co.uk/answer...formation.html

al slažem se jedino da smo malo zastranili, neću više o ovome. nitko neće rješavati Fourierove jednadžbe nego će probati par sati i ako procesor radi na donekle normalnim temperaturama GG.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 22:40   #24
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Znači ako procesor generira istu količinu toplinske energije, hladnjak ima istu toplinsku vodljivost,
protok zraka je identičan, a jedino se mjenja temperatura zraka onda je delta t uvijek isti. EOD
U tome i je poanta sto cijelo vrijeme vristim, hladnjak mijenja svoja svojstva u odnosu tj. kako se mjenja vanjska temperatura a pogotovo
i jos vise hladnjak koji ima heat pipe sa fluidom koji isto nema ista svojstva na razlictim temperaturama.

Ona dvojca sto mi mast vade jesu ( sad vise neznam jesi i ti jedan od njih ) u pravu, no samo i iskljucivo matematicki, u nekoj idealnoj teoriji... stvarno stanje nema veze sa praksom !

Jucer mi je u prostoriji bilo 23/24C - Idle 31/32C.
Sada mi je u prostoriji 25/26 - Idle 35/36C.

Komp radi 5-ti dan bez gasenja sto znaci da nema tolerancije da je hladan pa da akumulira neku toplinu u sebe, ako to i radi
onda je i to neka konstanta da akumulira onoliko koliko materijal kucista otpusta topline u prostor.
Nisam balavac da lupetam i igram se s brojkama, mogu poslikati, staviti ss, imam 5 sensora vanjskih u kucistu,
imam digitalni 433MHz radio termometar sa unutarnjom i vanjskom jedinicom i vidim dobro promjene kako vanjske tako
i unutarnje temperature te utjecaj iste na temperaturu u kucistu na 5 mjesta + ocitanje temperature cpu, mbo itd...

Brzina svih 4 ventilatora mi je uvjek ista, ~700rpm i jedina nepoznanica je 5-ti ventilator od napajanja i uz prepostavku da
napajanje porastom temperature ubrzava i povecava protok zraka zasto onda porastom vanjske temperature delta T ne ostane isti ili jos manji ?

Zasto je delta T 8C kod 24C a 10C kod 26C unutarnje temperature pogotovo na bonus koji dodaje napajanje ?!?

Neki dan tj. prosli tjedan kad je bila zega i u prostoriji je bilo 32C, Idle temp su se vrtile oko 44/45C pri istom protoku od ~700rpm i to je cinjenica !
Ako mi je zimi u grijanoj prostoriji na 23/24C full load 64/65C a ljeti na 32C potegne i do 78/79C pri istih ~700rpm onda nikako delta T nije isti, je.. bude kada
ubrzam ventilatore na ~900/1000rpm-a ili podesim onaj na cpu da shodno porastu temperature sam ubrzava ili smanjuje.


Citiraj:
Autor DoctorEvil Pregled postova
cijela poanta je da stvari nisu toliko jednostavne poput hopla ošlo tu 5 otići će tamo 5.
To je ono sto pokusavam utuvit onoj dvojci u glavu. Apsolutno je nebitno jel u pitanju Ryzen ili Intel.
Cak ima razlike izmedju zimskih 24C grijano i ljetnih 24C kada dodje kakva kisa pa zahladi na dan/dva, i tu ima razlike !
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2017., 23:35   #25
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
De nađite nešto za izj....
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na