Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2022., 01:34   #60571
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
A danas svi razvijaju hibride koji će radit u kombinaciji vodik-struja.
Koji su to svi?
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 02:15   #60572
James Dean
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 361
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Izvor: interno u MB i jedan inzenjer iz Boscha koji razvija gorive celije za kamiJone.
Samo da se osvrnem na taj tvoj izvor. To ti je isto kao da sad mi svi pitamo Veru Čudinu dal da sutra stavimo all in na crveno ili crno.

Tko imalo prati AI i ima doticaj sa njom zna zašto takve priče dolaze iz takvih tabora. Proizvođači guraju proizvodnju EV kao budućnost ne zato kaj je za tebe kao korisnika to bolje ili za okoliš već zato kaj je to najbolje za njih. EV automobili su jednostavniji kod proizvodnje jer zahtjevaju puno manje komponenata u odnosu na motor sa unutrašnim izgaranjem što njima pojeftinjuje proizvodnju. A u konačnici to naravno povećava profit. Plus ne moraju trošit (ulagat) u nove tehnologije kako bi zadovoljili nove EURO 7 i dr. norme koje im EU svako malo nameće u obliku snižavanja granice CO2.

Tak da svako priča ono što njemu paše. To ti je isto kao da pitaš Plenkovića zašto ne uvede el. glasovanje koje je brže, bolje, jeftinije, poštenije i koje bi polučio puno veći odaziv glasača. Evo čak smo i popis stanovišta imali online al glasanje ne može. Zašto? Pa zato što će ti on na to reć kako to jednostavno nije moguće. E tako je isto sa tim tvojim izvorom iz MB-a.

Osim toga dok god EV ne postanu jednaki trenutnim automobilima po pitanju praktičnosti nikad neće prevladat. Čovjek se kroz evoluciju se ne može vraćat unazad to nije prirodno i jednostavno nije moguće. Ako si do sada znao i koristio to da možeš natočit auto za 5 minuta i vozit se sa njime xx km onda se nećeš vraćat na to da za istu stvar moraš čekat 2 sata da bi napunio auto. Ili se vraćat u doba parnih strojeva pa ložit kotao.
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Koji su to svi?
Istraži pa ćeš vidjet.
James Dean je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2022., 05:14   #60573
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova

Osim toga dok god EV ne postanu jednaki trenutnim automobilima po pitanju praktičnosti nikad neće prevladat. Čovjek se kroz evoluciju se ne može vraćat unazad to nije prirodno i jednostavno nije moguće. Ako si do sada znao i koristio to da možeš natočit auto za 5 minuta i vozit se sa njime xx km onda se nećeš vraćat na to da za istu stvar moraš čekat 2 sata da bi napunio auto. Ili se vraćat u doba parnih strojeva pa ložit kotao.

Istraži pa ćeš vidjet.

Da se osvrnem samo na ovaj dio, s ostatkom posta se generalno slažem:


Za prosječnog europskog korisnika je trenutno stanje baterijske tehnologije dovoljno za svakodnevnu upotrebu- da imaš 400-450km dometa u nekom premium EV-u. Ako imaš love za takav auto, obično imaš i mogućnost kućnog punjača, kojeg uštekaš u manje od 5 sekundi i odeš svojim poslom. Po pitanju praktičnosti je to po meni upgrade jer više ne moram ići na benzinsku i gubiti vrijeme na točenje kad imam benzinsku doma.



Što se tiče putovanja i punjenja, najkasnije svakih 300km ionako bar jednom želiš stati protegnuti noge i uzeti kavu i sendvič negdje ili skočiti na WC. Toliko staneš i s običnim autom - dovoljno da napuniš parsto km dometa u strujića.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 05:42   #60574
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
U ostalom mislim da je realno polagati nadu u Japance po pitanju vodika, a ne u njemce. Toyota je ipak največi proizvođač automobila na svijetu stoga nade polažem u daleki istok.


Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Po pitanju praktičnosti je to po meni upgrade jer više ne moram ići na benzinsku i gubiti vrijeme na točenje kad imam benzinsku doma.
Užasno puno vremena ode na benzinsku. Jednom ili dva puta mjesečno na revno 7min stati i natočiti auto. Da ne pričam o udisanju onih otrovnih para koje izlaze dok tankaš gorivo. Daj molim te...



Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Što se tiče putovanja i punjenja, najkasnije svakih 300km ionako bar jednom želiš stati protegnuti noge i uzeti kavu i sendvič negdje ili skočiti na WC. Toliko staneš i s običnim autom - dovoljno da napuniš parsto km dometa u strujića.
Ne. Prezirem stajanje, zastajkivanje, kavicu malo malo, pljugu, wc, a pogotovo ideje ručkova i žderanja usred puta.

Jasno ako imaš klince onda ok, a ovako ženu potjeraš na wc prije puta i gas.


Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Ako imaš love za takav auto, obično imaš i mogućnost kućnog punjača, kojeg uštekaš u manje od 5 sekundi i odeš svojim poslom.
Ovo neće biti slučaj u rvata. Već sam na par mjesta vidio pametne stanovnike grada Zagreba kako imaju produžne iz stanova do automobila. Malo kišice po produžnom za 50kn i evo nam buktinje.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 01.04.2022. u 05:52.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 07:02   #60575
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 137
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Što se tiče putovanja i punjenja, najkasnije svakih 300km ionako bar jednom želiš stati protegnuti noge i uzeti kavu i sendvič negdje ili skočiti na WC. Toliko staneš i s običnim autom - dovoljno da napuniš parsto km dometa u strujića.

A da su svi auti električni, na što to sve punit, koliko košta i kad bi došao nared? Kreneš na put i rezerviraš punjać tri dana prije.
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 07:05   #60576
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
Samo da se osvrnem na taj tvoj izvor. To ti je isto kao da sad mi svi pitamo Veru Čudinu dal da sutra stavimo all in na crveno ili crno.
Da, ako je Vera Cudina u tvojoj prici najuspjesniji kockar 20.stoljeca i zena koja je izmislila igru.

MB je utrosio desetljece u razvoj i komercijalizaciju vodika u autima. Vidi GLC Fuel Cell. Kako radim u Sindelfingenu u razvoju, vjerojatno sam vidio, procitao i cuo iz prve ruke nesto pouzdanije izvore nego sto se nadju na FB stranici Autokluba

Vodik za osobna vozila je mrtva tehnologija. Energetska neucinkovitost, ekonomska nerentabilnost (Mirai kosta 100.000€ u proizvodnji), nula infrastrukture i izrazito skupa logisticka mreza koju tek treba izgraditi.


Citiraj:
Autor rokonja Pregled postova
A da su svi auti električni, na što to sve punit, koliko košta i kad bi došao nared? Kreneš na put i rezerviraš punjać tri dana prije.
Mozemo se vratiti 100 godina u proslost i postaviti isto pitanje za prve automobile. Razvoj infrastrukture prati razvoj prometala. Siguran sam da ce prva cekanja na el. punionicama dobiti dovoljnu paznju medija, kao i cekanja na benzinskoj pred poskupljenjem.

Nafta je nevjerojatno gust i javno dostupan spremnik energije. Tu nema dilieme, ali nije odrzivo rjesenje i cin prije se kao drustvo pocnemo okretati alternativi, tim bolje.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 01.04.2022. u 07:32.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 07:37   #60577
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova

Istraži pa ćeš vidjet.
A mozda neki tip ili savjet gdje tocno pogledati? Moj zadnji status za vodik je takoder bio veoma pesimistican sto se tice koristenja vodika.

Kao glavni problem se spominjala veoma niska energetska efikasnost.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 08:53   #60578
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Ekipa di servisirate svoje Renfaulte u ZG?
Ne treba bit ovlašten jer je garancija istekla.

Treba mi netko tko je fer i iskren a da opet ne lupa neke nebulozne cifre za dijagnozu i eventualno popravak.

Na ženinom Cliu IV se počeo čut prednji kraj (kao da ima lufta) pri oštrim promjenama smjera a ja sam nedavno sjebao ruku pa ne mogu radit na autu.
Trebat će uskoro na tehnički i ne želim ga slat takvog pa da me lik ruši zbog neke gluposti. Sumnjam da je vilica dobila lufta no ne mogu to sad sam niti potvrdit niti zamijenit.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 09:10   #60579
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Nije ZGB ali je lik pošten, van sustava PDVa i povoljan. https://goo.gl/maps/qWb45GJnqhQ7rH6ZA 4,9 kaže google

Danas ti javim cijenu za:

Filter ulja, zraka i kabine
Ulje motora
Ulje getribe
Nosači amortizera
Zupčasti + pumpa vode
Klinasti/rebrasti remen
Svječice
Ekspanziona posuda stara van, nova unutra + flush cijelog sistema

Dijelove sam uzeo sam, a nosač/e amortizera on pošto je to bilo nešto što nisam mogao sam detektirati kvar. Čovjek detektirao, nazvao i pitao dal da uzme on ili ću ja.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 09:11   #60580
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Nije problem potegnut do Samobora pa taman da odemo s dva auta tamo ako je lik ok.
Kolika mu je lista čekanja?
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2022., 09:19   #60581
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Dan-dva ti je gotov auto 100%. Inače je za male servise bio gotov isti dan ali sada se jasno zakompliciralo zato što je dva puta flushao cijeli sistem (alge i sranja + čini se malo ulja u exp. posudi što je sranje potencijalno dihtung glave). Nakon toga je crijevo koje ide u exp. posudu malo banana pa je odlučio novo staviti jer je ovo staro 13 godina i pohabano.

Ali generalno mali servisi dan, a sve ostalo je bilo dan-dva. Nazovi čoeka i pitaj to je najbolje.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 09:32   #60582
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
Istraži pa ćeš vidjet.
Jesam, zato i pitam, postoje cijela 2 (slovima: dva) modela vozila na vodik. A prema zadnjim informacijama, Hyundai, koji je bio jedno od najvećih imena još u tome, odustaje od strategija s vodikom i fokus prebacuje potpuno na baterijska vozila.

Ti si rekao tu izjavu, teret dokazivanja da je to uistinu tako leži na tebi
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 09:48   #60583
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Vodik je daleka budućnost barem je ja takvu vidim. Bilo je i prije automobila na struju pa se odustalo od njih, a gle hi sada. Trabant je bio prvi eko automobil od recikliranih materijala, a gle sada kako se busaju u prsa kada napreve siceve i interijer od coca cola plastike.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 09:50   #60584
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Dan-dva ti je gotov auto 100%. Inače je za male servise bio gotov isti dan ali sada se jasno zakompliciralo zato što je dva puta flushao cijeli sistem (alge i sranja + čini se malo ulja u exp. posudi što je sranje potencijalno dihtung glave). Nakon toga je crijevo koje ide u exp. posudu malo banana pa je odlučio novo staviti jer je ovo staro 13 godina i pohabano.

Ali generalno mali servisi dan, a sve ostalo je bilo dan-dva. Nazovi čoeka i pitaj to je najbolje.
Hvala, budemo ga cimnuli
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 10:04   #60585
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Sretno te svakako javi.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 10:32   #60586
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Pao sam na James Deanovu prvoaprilsku da je vodik buducnost. Shame on me, kak bi rekli.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 11:14   #60587
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Planira sam uzet bilstein B4 OE amortizere za prominit na Pandi 100hp, ali dok sam se ja odlucia vise ih nigdi nema, tj ima tu i tamo zadnjih a nema nigdi prednjih.

Pitanje je onda koje druge uzet? Guglajuci po netu malo pucam na KYB, u rangu cijene bilsteina je. Ima li tko iskustva, kakvi su KYB amortizeri ili je to sve isto govno? Ima i jeftinijih (japanparts, monroe, ashika) ali na bas najjfetinije ne bi isa.
Naruceni KYB excel-G sa impexa zajedno sa uljem i filterima. Jos jednom pohvale za impex, najniza cijena od svih koje sam gleda i dostava u 2 dana.

Samo za usporedbu cijena:
prednji amortizer kyb - impex:533kn tokic(kotac):800
zadnji amortizer kyb - impex 280kn tokic(kotac):480

__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 11:24   #60588
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Za razliku u cijeni promjenis i opruge+nosace pa si miran do Pandine punoljetnosti
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 11:31   #60589
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Lezaje/nosace prednjih sam vec narucia u zadnjoj turi i cekaju u kutiji sljedeci tjedan kad bi sve ovo trebalo biti zamijenjeno. Opruge nisam planira mijenjat jer mislim da su u ok stanju.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 11:36   #60590
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Realno niti ne treba ako nije pukla koja.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 11:59   #60591
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Kad smo kod amortizera i sve to, je primjetio tko sljedece: postoje dani i vjerojatno vremenski uvjeti kada mi je ovjes super tih i kao da amortizeri "bolje rade", a ima dana kada svaki k na cesti cujem (sahtovi, rupe)... Sad kako je pala kisa ovih par dana, sve je tako tiho i ugodno, ali temperatura se nije mijenjala. Zatvoreni prozori, uvijek iste dionice koje poznajem, auto jednako opterecen, tlakovi u gumama nepromjenjeni (2,4 do 2,5 bara, svako par tjedana provjerim) itd...

Pokusavao sam shvatiti ima li veze s vanjskom temperaturom, ali nisam puno pametniji.

Mozda pitanje nije relevantno za ekipu s novijim autima gdje nista ne cujes osim prigusenih tup tup zvukova.

Amortizeri/opruge su nove, kao sto sam spominjao.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 01.04.2022. u 12:05.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 12:01   #60592
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Naruceni KYB excel-G sa impexa zajedno sa uljem i filterima. Jos jednom pohvale za impex, najniza cijena od svih koje sam gleda i dostava u 2 dana.

Samo za usporedbu cijena:
prednji amortizer kyb - impex:533kn tokic(kotac):800
zadnji amortizer kyb - impex 280kn tokic(kotac):480

Tokić su pune cijene, pretpostavljam.
Na to ide još 20-30% dole, uz karticu
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 13:06   #60593
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova

Pokusavao sam shvatiti ima li veze s vanjskom temperaturom, ali nisam puno pametniji.

Mozda pitanje nije relevantno za ekipu s novijim autima gdje nista ne cujes osim prigusenih tup tup zvukova.

Amortizeri/opruge su nove, kao sto sam spominjao.
https://hrcak.srce.hr/file/354315

https://hr.wikipedia.org/wiki/Brzina_zvuka

Rekao bi da ima ovisnost o temperaturi i vlazi zraka tj. širenje zvuka. Možda bi netko tko zapravo zna fiziku kak spada mogao bolje objasniti.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 13:26   #60594
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Kad smo kod amortizera i sve to, je primjetio tko sljedece: postoje dani i vjerojatno vremenski uvjeti kada mi je ovjes super tih i kao da amortizeri "bolje rade", a ima dana kada svaki k na cesti cujem (sahtovi, rupe)... Sad kako je pala kisa ovih par dana, sve je tako tiho i ugodno, ali temperatura se nije mijenjala. Zatvoreni prozori, uvijek iste dionice koje poznajem, auto jednako opterecen, tlakovi u gumama nepromjenjeni (2,4 do 2,5 bara, svako par tjedana provjerim) itd...

Pokusavao sam shvatiti ima li veze s vanjskom temperaturom, ali nisam puno pametniji.

Mozda pitanje nije relevantno za ekipu s novijim autima gdje nista ne cujes osim prigusenih tup tup zvukova.

Amortizeri/opruge su nove, kao sto sam spominjao.
Seleni/kuglasti znaju lupkat/biti tihi ovisi o tome jel auto frisko opran u praoni (lupkaju) ili je sve zamazano i prljavo (ne lupkaju, ne cuju se).
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 14:05   #60595
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Hamma cu samo izignorirati

Da, to sam nekako zaboravio, selene planiram zamijeniti vec godinu dana. Moglo bi biti to sto kazes. Nakon ove susne sezone, sad se vozim par dana po mokrome i u mom slucaju je sve nekako tise. Tnx!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 15:20   #60596
James Dean
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 361
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Da se osvrnem samo na ovaj dio, s ostatkom posta se generalno slažem:


Za prosječnog europskog korisnika je trenutno stanje baterijske tehnologije dovoljno za svakodnevnu upotrebu- da imaš 400-450km dometa u nekom premium EV-u. Ako imaš love za takav auto, obično imaš i mogućnost kućnog punjača, kojeg uštekaš u manje od 5 sekundi i odeš svojim poslom. Po pitanju praktičnosti je to po meni upgrade jer više ne moram ići na benzinsku i gubiti vrijeme na točenje kad imam benzinsku doma.



Što se tiče putovanja i punjenja, najkasnije svakih 300km ionako bar jednom želiš stati protegnuti noge i uzeti kavu i sendvič negdje ili skočiti na WC. Toliko staneš i s običnim autom - dovoljno da napuniš parsto km dometa u strujića.
Da sve je to ok za nekog prosječnog korisnika koji će to koristi kao drugi auto ili se vidi u tome. Ali to nije znak da će na razini toga biti prihvaćen. Bitno je šta će "industrija" reći na to. Ako je to njima ekonomski prihvatljivo u smislu neke uštede, poboljšanja, efiksanosti da. Npr. recimo dostavne službe i slične grane koji zarađuju od toga i vide da je to alternativno riješenje onda možeš očekivat masovni prelazak. A to je za sad vrlo teško je upravo je vrijeme ono što je neprocjeljivo i nitko ne želi gubit vrijeme na takve stvari, pogotvo danas.

Opet s druge strane okrećemo se onome kako napreduje tehnologija i zašto npr. najveći zagađivaći poput tankera na otvorenom moru nisu pogonjeni strujom? A toliko se propagira ekologija i smanjenje zagađenja. Di ima sunca u izobilju i di bi se mogle postaviti solane ćelije da bude samodostatan. A možda ipak tehnologija nije još uvijek na toj razini ili jednostavno nekome to još nije interes. Jer nitko na ovom svijetu ništa ne radi ako nema interesa ili koristi od toga.
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Da, ako je Vera Cudina u tvojoj prici najuspjesniji kockar 20.stoljeca i zena koja je izmislila igru.

MB je utrosio desetljece u razvoj i komercijalizaciju vodika u autima. Vidi GLC Fuel Cell. Kako radim u Sindelfingenu u razvoju, vjerojatno sam vidio, procitao i cuo iz prve ruke nesto pouzdanije izvore nego sto se nadju na FB stranici Autokluba

Vodik za osobna vozila je mrtva tehnologija. Energetska neucinkovitost, ekonomska nerentabilnost (Mirai kosta 100.000€ u proizvodnji), nula infrastrukture i izrazito skupa logisticka mreza koju tek treba izgraditi.
Ja mislim da je za tebe najbolje da ostaneš na toj čarobnoj kugli. Kao prvo MB nije ništa uložio u razvoj u odnosu na neke druge. I MB nije jedini koji razvija tehnologiju pa da možeš tvrdi zato što MB tako kaže da će tako biti. A kao drugo isto kao što ti imaš tam nekog inžinjera imam i ja frenda koji radi u Mercedesu pa imam neki info iz prve ruke. A to što ti sebe danas-sutra ne vidiš u vodiku je priča za sebe.
I struja je prije 20 godina svima bila neisplativa i nešto nemoguće u komercijalnoj primjeni iako je i tada bilo automobila i konverzija na struju. A vidi situaciju danas.
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
A mozda neki tip ili savjet gdje tocno pogledati? Moj zadnji status za vodik je takoder bio veoma pesimistican sto se tice koristenja vodika.

Kao glavni problem se spominjala veoma niska energetska efikasnost.
Istraži BMW i Toyotu koji su 2 desetljća uložili u razvoje s time da je Toyota razvijala hibrid struja-motor i koja se danas kao leader u toj tehnologiji, okreće i vidi budućnost u motoru sa unutrašnjim izgaranjem koji ide na vodik. Isto su davnih 90tih radili neke modele na vodik.

BMW razvija vodik od kad i Toyota hibride samo što ga je sada presumjerio na razvoj hibrid vodik-struja.
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Jesam, zato i pitam, postoje cijela 2 (slovima: dva) modela vozila na vodik. A prema zadnjim informacijama, Hyundai, koji je bio jedno od najvećih imena još u tome, odustaje od strategija s vodikom i fokus prebacuje potpuno na baterijska vozila.

Ti si rekao tu izjavu, teret dokazivanja da je to uistinu tako leži na tebi
Slabo si istražio ... dakle BMW i Toyota.
Ima ih nešto više i bit će ih još više. Ali to što ih sad ima 2 modela to ne znači da ih neće biti više ili da se ne razvija ta tehnologija.
James Dean je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 16:29   #60597
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Seleni/kuglasti znaju lupkat/biti tihi ovisi o tome jel auto frisko opran u praoni (lupkaju) ili je sve zamazano i prljavo (ne lupkaju, ne cuju se).
A mogli smo ga navuči na spiku. A jesi neki.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Hamma cu samo izignorirati





Lako tako.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 16:41   #60598
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Odlogiravam se do sutra
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 17:27   #60599
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
/snip/
Mogu se sloziti da BMW "razvija" vodik zato sto tako crpe Njemacke drzavne subvencije za istrazivanja i Toyota koja je ulozila toliko da sad iz ocaja ne smiju okrenuti smjer.

Kako mislis da ce se rijesiti 4 temeljna problema vodika:

> energetska neucinkovitost izdvajanja vodika
> ekonomska nerentabilnost FCEV vozila
> nedostatak infrastrukture za punjenje
> logisticku nocnu moru transporta vodika

(bez deus ex machina ideja kao sto je fuzijski reaktor koji stane u kinder jaje)

Po tvome, zasto su svi osim 2 OEMa okrenuli ledja i odustali od vodika? Znas nesto sto oni ne znaju?

Uspjeh BEV i streloviti razvoj baterija (ekonomski i tehnoloski) koji se dogodio u zadnjih 20 god ima NULA korelacije s razvojem vodika (koje traje od 1950ih). Dapace, korelacija je negativna jer sto su uspjesniji BEVovi, to je vise cavala u lijesu vodika.

Ne znam na cemu si (H2? ), ali daj podijeli malo s nama ostalima.

Ne razumijem romantičnu, sanjarsku povezanost s vodikom koja je rasprostranjena medju termodinamicki izazvanom populacijom.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 17:42   #60600
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova

Opet s druge strane okrećemo se onome kako napreduje tehnologija i zašto npr. najveći zagađivaći poput tankera na otvorenom moru nisu pogonjeni strujom? Di ima sunca u izobilju i di bi se mogle postaviti solane ćelije da bude samodostatan.
Tanker na struju pogonjen solarnim ćelijama? I dakle tim ćelijama proizvodi toliko struje da je samodostatan?

Plačem...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na