Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2022., 11:07   #59731
lajchi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Čakovec
Postovi: 506
A da, kablovinje je definitivno grozno, i takve treba maknuti sa ceste jer ce jednom zapaliti sebe i druge..
lajchi je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 11:42   #59732
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Ne znam šta ti nije jasno, malo prouči kako funkcioniraju tehnički pregledi po europi i svijetu.
Mi naravno imamo najgori model koji jedino pridonosi punjenju proračuna.
https://www.liberal.hr/tehnicki-preg...-sigurnost-550
Tvoj je prijedlog ukidanje tehničkog pregleda u državi koja ima 13,04 godina star vozni park za osobne automobile, a generalno za sva vozila 14,34 godina?

Ovak i onak ljudi idu na servis samo kako bi prošli tehnički. Ukidanjem istog vjerujem da bi mnogi samo preskočili i to malo što servisiraju te održavaju.



Citiraj:
Prosječna starost vozila puno bolje predviđa broj stradalih u cestovnom prometu nego što to čini učestalost tehničkih pregleda. U zadnjih 10-ak godina broj prometnih nesreća s nastradalim osobama u Hrvatskoj pao je preko 30%, a broj poginulih na cestama je pao za više od 50%. Ipak, u cijelom razdoblju od 2008. se nalazimo među šest najopasnijih država Europske unije, a prema zadnjim podacima smo na trećem mjestu s 8 poginulih po 100.000 stanovnika, iza Rumunjske i Bugarske.
Hamm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2022., 11:54   #59733
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Tvoj je prijedlog ukidanje tehničkog pregleda u državi koja ima 13,04 godina star vozni park za osobne automobile, a generalno za sva vozila 14,34 godina?
Tako je.

A ima i druga solucija, uvesti pregled svaka 3 mjeseca jer predugo je 1 god., svašta se na autu pokvari u međuvremenu.
I još malo povećat cijenu, premalo je 1000 kn za 12 min pregleda.
I obavezno da policija dežura ispred svake stanice i random vraća svaki peti auto, čisto da svi budemo tehnički ispravni.
Jer zna se da oni auti koji su tehnički ispravni ne rade nesreće.
E to je m&d.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 12:18   #59734
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Najbolje da i ukinu znak stop, znakove prednosti, ograničenja te generalno pravila. Nek se svi voze kako žele jer i oni koji poštuju znakove isto naprave nesreću.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 12:56   #59735
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Zbog tih stop znakova ljudi ionako samo kočnice bezveze troše...
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 12:59   #59736
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Automobili

Svake 2 god do 10 god starosti auta (eventualno dodat neku granicu za km), nakon toga svake.
Postrozit preglede pogotovo kod dizela.
S tim da bi bilo lijepo uvest pregled jel rade dpf i egr, drzava bi lijepe novce uzela na PDV za kupnju tih igracka
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 13:07   #59737
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
U idealnim uvjetima bi to bilo OK, ali treba osvijestiti kontekst, a to je da živimo u društvu niskog standarda. Većina ljudi ima auto jer mora imati za osnovne životne potrebe, nisu svi "zaljubljenici" u aute koji troše tisuće eura na kozmetiku i sl. Bilo bi super da možemo kao prosječan Njemac svake četiri godine u salon po novi auto, ali....
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 15:43   #59738
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Današnji ulov.
Malo JDM poslastica za ljubitelje
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 14.02.2022. u 20:11.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:02   #59739
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Ne znam otkud je ovaj panasonic ispao... meni tehnički služi isto kao i dodatna provjera na servisu jer mi nekako registracija nikad ne upadne u vrijeme servisa. Obicno mi dobro dodje da netko pogleda auto malo. Ako što i nađu (potreba zamjene kočione tekućine, luft na nekom krajniku spone koji nisam primjetio, poremećena geometrija ovjesa i slično), to se odmah popravlja zbog moje sigurnosti, ne zbog nekog tumpleka na tehničkom niti zato da me država ne bi zajebavala. Iako rijetko što nađu, no dogodilo se par puta.
Moji auti doma većinom rade veliku godišnju kilometražu, a dva od tri i imaju već poprilično na kilometar satu (jedan 395t km, drugi 378t km, a treci 105t km). Ova dva sa skoro 400 tisuca na kilometarsatu su u boljem stanju od gro onih na cesti sa pola te kilometraže. I ne održavam ih da bi prošli tehnički nego da bi meni bili sigurni i pouzdani na cesti. I jedini put kad su me ostavili na cesti je glupo crkavanje akumulatora. Svi ostali kvarovi i problemi su uočeni i otklonjeni na vrijeme, prije nego su mene ili ženu inkomodirali. A žena svaki dan odvozi 160km sa ovim koji ima najviše kilometara I jako sam je dobro istrenirao da prijavi sve anomalije i zvukove koje primjeti u vožnji

I ne bi vjerovali, ali takvo održavanje ovih starih auta mi je još uvijek puno jeftinije od kupnje novog. I zbog toga ga još neko vrijeme neću mijenjati.

I BTW, ne pada mi napamet vozit auto s gnjilom podnicom ili pragom. Pa da se negdje na cesti prepolovi. Pa to nisam radio ni dok sam Jugića vozio samo tu lokalno, pa onda ne bi trebalo ni ove nove dobro pocinčane aute takve vozit.

Uglavnom, tvrdit da je tehnički bezveze i da služi samo zajebavanju naroda je po meni izrazito glup i primitivan stav. Koliko stvari glupo i suludo mogu izgledat bez obaveznog godišnjeg tehničkog pregleda najbolje možete vidjeti ako pogledate koji "Customer states..." video na YT...
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:22   #59740
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Obicno mi dobro dodje da netko pogleda auto malo. Ako što i nađu (potreba zamjene kočione tekućine, luft na nekom krajniku spone koji nisam primjetio, poremećena geometrija ovjesa i slično), to se odmah popravlja zbog moje sigurnosti
Ma bravo legendo, to sve nabrojano ti ne može provjeriti mehaničar nego ti treba tehnički? Otkud si ti ispao?
Tko ti brani da 'radi svoje sigurnosti' svaki mjesec voziš kod mehaničara i to sve provjeravaš?
Taman ćeš jednako platiti koliko platiš tehnički.

Osim toga, 2 dana nakon što prođeš tehnički, ti možeš imati najneispravniji auto na svijetu, kojem se pokvarila hrpa toga, ali nema veze, možeš ga voziti takvog 363 dana do idućeg tehničkog.
Super logika.

Onaj kome je stalo do svog auta sigurno ne čeka tehnički da bi znao šta ne valja niti mu je isti potreban.
panasonic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2022., 20:44   #59741
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Ma bravo legendo, to sve nabrojano ti ne može provjeriti mehaničar nego ti treba tehnički? Otkud si ti ispao?
Tko ti brani da 'radi svoje sigurnosti' svaki mjesec voziš kod mehaničara i to sve provjeravaš?
Taman ćeš jednako platiti koliko platiš tehnički.

Osim toga, 2 dana nakon što prođeš tehnički, ti možeš imati najneispravniji auto na svijetu, kojem se pokvarila hrpa toga, ali nema veze, možeš ga voziti takvog 363 dana do idućeg tehničkog.
Super logika.


Onaj kome je stalo do svog auta sigurno ne čeka tehnički da bi znao šta ne valja niti mu je isti potreban.
Baš si legenda (da ne odemo u vrijeđanja)... znači po tvom bi onda bilo najbolje da svaki mjesec netko pogleda auto? Je li onda u redu ako te policija isključi iz prometa jer ti je auto izgljilio, iako je pred neko vrijeme prošao tehnički(možda još nije bio dovljno gnjil ili te je neka budala pustila takvog na tehničkom)? To nije OK zato jer ti nije po volji?

BTW, moj auto i ovako najčešće dva puta godišnje dođe na servis, i bez tehničkog. A što je s onima kojih boli ona stvar za auto, za njihovu i tuđu sigurnost? Za njih je OK da voze i registriraju auto kojem su kočnice u banani ili trap razlohan pa se zato razljepe u moj održavani auto? Da li bi isto tako mislio da se razljepe u tvoj auto jer ih je zanijelo kod kočenja po kiši, zato jer je propala kočnica ili zato jer su zadnji put promijenili gume kad je Bog po svijetu hodao? Takvima kojima je problem tehnički, problem je i pošteni mehaničar i kvalitetno i redovno održavanje... ako ne moraju proć tehnički, neki od njih nikad ne bi auto doveli koliko toliko u red. Zato jer je to sve i ovako glupost... jel' tako?

EDIT: O tome da li je tehnički preskup za naš standard i uslugu koju dobiješ možemo raspravljat, ali da je nepotreban ne možemo. Jer nije nepotreban, a ponajviše zbog neodgovornih pojedinaca koji inače ni ta dva dana u godini ne bi imali ispravan auto...

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 14.02.2022. u 20:53.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:58   #59742
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Baš si legenda (da ne odemo u vrijeđanja)... znači po tvom bi onda bilo najbolje da svaki mjesec netko pogleda auto?
Ne, nego govorim da je tehnički besmislen baš radi toga što svaki dio na autu može otkazati bilo kada, ujutro si ispravan popodne si neispravan.
Možda ćeš jednog dana shvatiti da tehnički služi kako bi ti platio 350 različitih naknada državi, za okoliš, za ceste i sl. gluposti, a ne da bi imao siguran auto.
O sigurnom autu treba brinuti svatko sam kod svog mehaničara.

Naravno da treba postojati nekakva kontrola onoga što se vozi na cesti, ali sadašnji model je smiješan, neučinkovit i realno - ne pridonosi puno sigurnosti.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 21:20   #59743
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Ne, nego govorim da je tehnički besmislen baš radi toga što svaki dio na autu može otkazati bilo kada, ujutro si ispravan popodne si neispravan.
Možda ćeš jednog dana shvatiti da tehnički služi kako bi ti platio 350 različitih naknada državi, za okoliš, za ceste i sl. gluposti, a ne da bi imao siguran auto.
O sigurnom autu treba brinuti svatko sam kod svog mehaničara.

Naravno da treba postojati nekakva kontrola onoga što se vozi na cesti, ali sadašnji model je smiješan, neučinkovit i realno - ne pridonosi puno sigurnosti.
Realno, ovo se može riješiti samo novijim voznim parkom. Koji ne zahtijeva previše održavanja (osim redovite izmjene ulja i filtera) prvih 100-150t km.

Istina je da je u tome naša država također besmislena. Jer plaćaš svake godine porez jer imaš novo vozilo. A kad je staro i raskantano, onda ne plaćaš. A trebalo bi plaćat porez na stare aute, tako bi brže postali neisplativi. A onda bi se ljudi opet pobunili jer nam je standard nizak i kako država misli da možemo kupovat nove(ili novije) aute... i opet bi samo njurgali da ih država guli.

BTW, da ne ispadne da samo kritiziraš sustav... imaš li kakvu ideju kako bi to trebalo izgledat, a da nije samo jedan godišnji pregled?
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 21:32   #59744
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
BTW, da ne ispadne da samo kritiziraš sustav... imaš li kakvu ideju kako bi to trebalo izgledat, a da nije samo jedan godišnji pregled?
Naravno, više njih, ali ni jedan ne odgovara državi pa je bespredmetno pričati o istima, sadašnji sustav se sigurno neće mijenjati.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 00:53   #59745
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Tko ti brani da 'radi svoje sigurnosti' svaki mjesec voziš kod mehaničara i to sve provjeravaš?
Taman ćeš jednako platiti koliko platiš tehnički.
S obzirom da tehnicki dodje cca 200kn molim te za kontakt mehanicara koji ce mi jednom mjesecno pregledati auto za 17kn.

Od svih problema koje ova drzava ima ti tu pet postova pilis kako je problem obavezni godisnji tehnicki pregled koji drzava naplati 200kn?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 01:32   #59746
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
premalo je 1000 kn za 12 min pregleda.
Govoriš o kruškama, a pišeš cijenu jabuka.

Tehnički pregled košta 200-tinjak kn. Ti pišeš cijenu koja uključuje druge stavke koje se plaćaju dok obavljaš taj pregled poput poreza na motorno vozilo, naknade za ceste, naknade za okoliš i druge.

Tehnički pregled =/= porez, naknada, okoliš, itd.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 01:35   #59747
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Ma i taj tehnicki prezivim (da je preksup istina je i kakve ceze "cestarina" ima sa kilowatima/kubicima, pa jel auto od 2000ccm unsiti cestu vise od onoga od 1500cm ili ju unisti vise onaj koji napravi vise kliometara godisnje???) ali onu deracinu od "godisnjeg poreza na vozilo" tj. svake godine placas 600, 1000, 1500, 2000 kn (zavisno od kilowata) zato sto ti je vozio NOVIJE od 10 godina ????.

Se*u kak je vozni park star a svima koji imaju mladje aute od 10 godina otimaju-naplacuju porez bas zato sto je mladji/relativno sigurniji auto od nekog koji je 15 godina star...

Bas "poticu" ljude da imaju novije aute, klasicna HR politicka spika, jedno pricam drugo radim ...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 06:23   #59748
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Govoriš o kruškama, a pišeš cijenu jabuka.

Tehnički pregled košta 200-tinjak kn. Ti pišeš cijenu koja uključuje druge stavke koje se plaćaju dok obavljaš taj pregled poput poreza na motorno vozilo, naknade za ceste, naknade za okoliš i druge.

Tehnički pregled =/= porez, naknada, okoliš, itd.
Nisu to kruške i jabuke nego potpuno ista stvar za potrošača, kako se nešto zove je meni koji moram platiti totalno nebitno.
Pa mogli su ladno taj pregled iskazati 1 kn na računu, a povećati sve ostalo za 199, i dalje je činjenica da plaćaš tehnički 1000 kn i da ne možeš obavit samo pregled za 200.
Da ne pričam kako se 100x plaća ista stvar... porez na auto? Naknada za ceste, okoliš? Lol
Pa šta plaćamo u onoj litri goriva ako ne sve to?
Šta plaćamo kad plaćamo cestarinu?
lol
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 08:46   #59749
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
prosječni auto kojeg svakodnevno sretneš na cesti je odron star ~15 godina, gume su mu trebale biti u smeću prije x godina, gdje je sve ostalo. tehnički pregled tebi možda nema smisla, ali upravo taj obavezan tehnički pregled jednom godišnje ti je do sada vjerojatno x puta spasio život, ali ne tehnički pregled tvojeg automobila, nego svih onih odrona koji ti svakodnevno idu u susret. na cesti ih je i dalje puno previše, ali da ih netko ne sruši zbog svih stvari koje na tim autima ne valjaju i ne natjera da barem malo dotjeraju u red, imali bismo puno više mrtvih na cestama.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 08:52   #59750
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Eto, opet ti drugačije. I šta, dobro, sad država ukine tehnički. Ali eto, tebi jednom godišnje dođe uplatnica za 1000, 1500, 2000 koliko ti već iznosi trošak koji moraš platiti. Za tih 200kn razlike za koje se tu bakčeš ćeš završiti s hrpom auta koji nisu ispravni po osnovnim karakteristikama poput kočnica, guma, žarulja, itd., a kamoli ne po nečem više da su im truli lajtungi već, da ne radi dobro sajla od ručne, da su pragovi truli,…

Naknada za ceste je naknada koja ide županijama, tj. županijskim upravama za ceste. To je za lokalne i županijske ceste. U gorivu su naknade za HC (državne ceste), HAC (autoceste) jer su nam autoceste same po sebi nerentabilno skupe, te imaš dio koji ide HŽ-u iz nekog razloga, a dio opet država uzme sama jer why not.

Da su naknade na korištenje cesta (barem u odnosu na ono što dobijem, i još k tome plaćam korištenje autoceste) visoke, da su trošarine na gorivo prevelike i još plus ima PDV, da je porez na motorna vozila glupost zbog državne pohlepe se mogu složiti odmah, kao i ja mislim još par ljudi s kojima si se tu počeo raspravljati. Ali da je tehnički pregled glupost se ne mogu i neću složiti nikad, niti je to isto s ovime čime ga ti povezuješ. To je kao da kažeš da je travarica isto što i šljivovica jer su trave za nju pobrane u isto vrijeme i na istom mjestu kad i šljive.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 15.02.2022. u 09:02.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 09:03   #59751
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Je, to je problem br. 1 na cestama, to što je netko prefarbo hrđu na autu jer nema para za novi auto pa ga treba još udarit po džepu.
Genijalno.
Ako se sirotinji može progledati kroz prste što se tek ne bi moglo bogatima ako ćemo tako? Zašto se jednima ne, a drugima da? A sutra ćeš na nekom drugom primjeru govoriti kako bi zakon trebao biti isti za sve. Pffft.

Ti ljudi o kojima ti pričaš u 90% slučajeva imaju za pljuge, pivu i kladionicu, a nemaju za popraviti auto.

Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Postoji zakon i da ne smiješ voziti 100 km/h u naselju i imati 3 promila, pa svejedno ih ima tisuće na cestama koji to prakticiraju.
Tako da bi se policija trebala baviti isključivo njima, a ne gubiti vrijeme na izvanredne tehničke i provjeravanje jel pašu tvoje dimenzije guma i radi li ti pozicija.
Tehnički pregled bi zapravo trebalo ukinuti, hrpa sranja i propisa koji su sami sebi svrha.
Veliš bolji je švicarski model. Tamo imaš tehnički nakon 7god. Auto registriraš svake godine sa friškim računom i potvrdom iz ovlaštenog servisa gdje piše da ti je auto tehnički ispravan, a oni ti uvjetuju što sve moraš napraviti na autu i po kojoj cijeni da bi mogao dobiti taj papir. Vidi koje su cijene redovnih servisa u takvim zemljama. To je baš ono što nam treba tu u 'rvackoj

Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Ono pucanje iz auspuha mi je isto retardus maximus.
Čemu? Bikoz rejskar?
To je zato da ako auto već ne ide onda neka se čuje kao da ide
Ima puno meetinga koji se održavaju po danu. Ima i višednevnih izleta sa spavanjem. Za njih se ne zna jer ne pale gume i ne pucaju iz auspuha na parkiralištima shopping centara.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 09:10   #59752
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Čitam ovo o tehničkom i neke stvari stoje, neke ne.

Dakle kao osoba koja ekšli živi u zemlji gdje u pravilu nema tehničkog mogu reći da stvar funkcionira dosta dobro. No naravno uz par iznimki.

Prvo i osnovno - starost voznog parka, mogu si to priuštit jer gro ekipe u pravilu vozi aute na lease dakle do 3-4 godine starosti. Mislim da najviše ekipe vozi aute do kakvih 10 godina starosti. Na federalnoj razini avg je vjerujem oko 9 godina no u većim gradovima vjerujem da je to niže obzirom da ekipa više kupuje luksuznija vozila i sportske aute.
Ovo je fora podatak.

Drugo - kupovna moć -standard dozvoljava da si uzmeš auto na lease i plaćaš 500 baksa mjesečno bez bada za auto tipa Mazda CX-5

Treće - ljudi većinom kad se nešto pokvari na autu idu taj auto prodat/mijenjat za drugi.


I ono također važno, policija se vozika po gradu stalno i ako vidi auto za koji sumnja da nije ispravan bez bada će te zaustaviti, izdat VI (Vehicle Insepction) odnosno po našem vanredni tehnički. Pa ako se ustanovi da auto nije ispravan - jebiga. Da ima raga po cesti, ima ih ali češće ćeš ih vidit u nekom dvorištu bez tablica nego na cesti.


Za RH, prvo se treba uredit zakon o davanjima na nova vozila.
Nema nikakvog smisla da netko bude dodatno terećen jer vozi nov/noviji auto. Mislim WTF
Imaš auto na plin - bam ove ti ''poticaj''
Nema nikakvog smisla da kupuješ jedan auto sebi a jedan državi.
One naknade za CO2 su takva pljačka da je to suludo. Di idu te pare? Greti na račun?

Izdaci prilikom tehničkog bi trebali bit uniformni, kao što je Lewis rekao, koje jebene veze ima imam li ja 1,0 trocilindraš ili tri litre šestak.
Nek se odluče, hoće li sve naknade bit uračunate u cijenu goriva ili u neki godišnji iznos prilikom registracije.
A ne da plaćam istu stvar na x mjesta.


No ono najvažnije što jebe ljude u RH je standard. Nije baš da si ljudi mogu izdvojit pare za kupit nov ili godinu dvije star auto.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 09:27   #59753
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor medo Pregled postova

Veliš bolji je švicarski model. Tamo imaš tehnički nakon 7god. Auto registriraš svake godine sa friškim računom i potvrdom iz ovlaštenog servisa gdje piše da ti je auto tehnički ispravan, a oni ti uvjetuju što sve moraš napraviti na autu i po kojoj cijeni da bi mogao dobiti taj papir. Vidi koje su cijene redovnih servisa u takvim zemljama. To je baš ono što nam treba tu u 'rvackoj

Da mi je kuna za svaki put kada su kod nas neki iz neke stranke obećavali da ćemo biti i bolji od Švicarske.
Švicarci da im ne paše taj model, oni bi raspisali referendum sutra i promijenili.



A što se ovlaštenih servisa tamo tiče, ne izmišljaju oni popravke, ako nisu nužni. S obzirom na starost voznog parka, manje više se sve svodi na redovito održavanje i inspekcijski pregled u n točaka. A kako dobiješ i jamstvo, onda je to sasvim u redu. Pogotovo jer imaš standard koji ti to dozvoljava.



Kao što sam već napisao, trebam osvijestiti da nismo baš najrazvijeniji u Europi, osim po oporezivanju svojih građana.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 10:05   #59754
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Da mi je kuna za svaki put kada su kod nas neki iz neke stranke obećavali da ćemo biti i bolji od Švicarske.
Švicarci da im ne paše taj model, oni bi raspisali referendum sutra i promijenili.



A što se ovlaštenih servisa tamo tiče, ne izmišljaju oni popravke, ako nisu nužni. S obzirom na starost voznog parka, manje više se sve svodi na redovito održavanje i inspekcijski pregled u n točaka. A kako dobiješ i jamstvo, onda je to sasvim u redu. Pogotovo jer imaš standard koji ti to dozvoljava.



Kao što sam već napisao, trebam osvijestiti da nismo baš najrazvijeniji u Europi, osim po oporezivanju svojih građana.
Moram se ubacit na ovo... znači ti tvrdiš, da kada bi država dala ovlaštenim servisima pravo da ti smiju blokirati registraciju vozila ako kod njih ne napraviš "ovo ovo i ono" da to ne bi dovelo do povećanja cijena i troškova, kolokvijalno znano kao "reketarenje"?

Nemaju svi brandovi X zastupnika i ovlaštenih servisa, kod nekih je ta brojka mala, pa bi se oni međusobno lako dogovorili oko toga što i kako...
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 10:13   #59755
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
A što se ovlaštenih servisa tamo tiče, ne izmišljaju oni popravke, ako nisu nužni. S obzirom na starost voznog parka, manje više se sve svodi na redovito održavanje i inspekcijski pregled u n točaka. A kako dobiješ i jamstvo, onda je to sasvim u redu. Pogotovo jer imaš standard koji ti to dozvoljava.
Nije sve pokriveno jamstvom. Puno toga nije. Ovisi o marki i modelu.

Osim toga primjerice kuplung za Clio benzinac je u ovlaštenom servisu kod nas cca 1500kn zadnji puta kada sam gledao. Isti taj Valeo kuplung u slobodnoj prodaji košta 610-700kn ovisno o dućanu. Veliki servis je 5.500kn, a u garaži ti ga naprave za 1.600kn sa praktički istim dijelovima. Dvomaseni zamašnjak za VW 2.0 TDI je 2000€ u ovlaštenom. Pa ti zabrani fušere, ukini STP-ove i prebaci sve našim ovlaštenim krvopijama na 'rvacki životni standard.

Švicarci imaju daleko jači standard nego mi pa si mogu priuštiti nove aute i skupe servise koji su (jako) skupi za naše pojmove. S druge strane oni imaju nultu toleranciju na loš proizvod pa to što prolazi kod nas sa natezanjima i nepriznavanjem ovoga ili onoga od strane servisa tamo ne prolazi.

Ne trebamo se uspoređivati s njima. Mi platimo tehnički 300-tinjak kuna i servisiramo kod fušera. Oni plate iste te cifre u eurima u ovlaštenom. Tamo ne smiješ staviti aftermarket felge na auto nego samo one koje ti propisuje marka.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 10:31   #59756
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Jadni švicarci, pa njima je gore nego nama, em plaćaju 300 eura tehnički em nemogu staviti felge koje oce, pa narod stenje pod okupatorskom čizmom. Dobro je rekao onaj naš ministar vanjskih poslova, pa ovdje je milina za živjeti. Čovječe platiš 200-300 kuna tehnički ali ni to nije dosta da narod bude zadovoljan.Ccccc
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 11:04   #59757
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Čitam ovo o tehničkom i neke stvari stoje, neke ne.

Treće - ljudi većinom kad se nešto pokvari na autu idu taj auto prodat/mijenjat za drugi.
A taj auto koji se kvari, netko je kupio pa i dalje netko ima auto koji se kvari.
Citiraj:
Za RH, prvo se treba uredit zakon o davanjima na nova vozila.
Nema nikakvog smisla da netko bude dodatno terećen jer vozi nov/noviji auto. Mislim WTF


No ono najvažnije što jebe ljude u RH je standard. Nije baš da si ljudi mogu izdvojit pare za kupit nov ili godinu dvije star auto.
Ovo je usko povezano. Prvi dio vezano za taj zakon o novim vozilima će ostat takav jer kod nas vlada okružje koje budi u ljudima poznatu uzrečicu "ko ga jebe, ima para neka plati" .
Drugi dio će također ostati takav zbog istog mentalnog sklopa koji kod vlada vec desetljećima a vladat će još desetljećima. Nemojmo zaboraviti da su u vladi i svim političkim strankama također građani RH kao i ostali, tako da za situaciju u RH su zaslužni svi građani RH a ne samo oni na vrhu.

Hrvatska nikad neće biti napredna zemlja jer u njoj ne žive napredni ljudi .
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 11:29   #59758
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Hrvatska nikad neće biti napredna zemlja jer u njoj ne žive napredni ljudi .
Nažalost, ovo je najbliže istini.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 11:43   #59759
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Najvise me zaboli kad ekipa kaze "15 godina stari odron" a moj S40 ima 20 godina... R.I.P. hopes and dreams :'(

Also, ne kuzim hajku oko tehnickog kao pregleda. Stvarno detaljno odrzavam oba auta i ne stedim na nicem, i svejedno mi je ok da ga jednom godisnje netko pogleda, i zlostavi ga i razvuce na onim plocama i valjcima. Apsolutno svaki put ispitivaca pitam "da je vas auto, bi li na nesto pripazili/uskoro zamjenili?" i jednom cak dozivio da je spomenuo selen koji sam onda kroz mjesec dana rijesio.

Drugi par opanaka su sve naknade koje se moraju platit da bi se auto registrirao nakon tehnickog, i u politiku necu ulazit.

A pitanje za kraj, koliko od vas bi koji kazete "odron star 15 godina" usudili sa svojim (ocito novijim) autima opalit roadtrip uzduz i poprek europe? Prije 2 godine sam krenuo iz Zagreba i obisao Cesku, Slovakiju i Poljsku. 2 tjedna, 5000 km i nikad me nije bio strah da cu zapet negdje jer ce odron stat nasred ceste. A ove godine idem 9k km preko skandinavije i baltika, 30 dana ukupno. Mogu postat datume i rutu, pa ako netko hoce, da vidimo tko ce dalje stici

Stvarno ga generalizirate i svadjate se oko stvari koje su toliko individualne, presmjesno.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 11:55   #59760
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Hrvatska nikad neće biti napredna zemlja jer u njoj ne žive napredni ljudi .
Zanimljivo je da isti ti ljudi postanu jako napredni kad odu van
A i zakone, većinom, počnu poštivat. Više-manje


Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Najvise me zaboli kad ekipa kaze "15 godina stari odron" a moj S40 ima 20 godina... R.I.P. hopes and dreams :'(
Iskreno, meni osobno godište ne predstavlja problem. Nisam od onih koji pate da moraju imat 2022 auto pred kućom jer ''što će susjedi reč''
Ako je auto održavan može on imat i 25 i bit u boljem stanju nego neki 3 godine star flotin razgažen auto.

Problm je što u većini slučajeva, star auto je ono što bi vani ekipa rekla beater. Vozi ga dok ide.


Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
A pitanje za kraj, koliko od vas bi koji kazete "odron star 15 godina" usudili sa svojim (ocito novijim) autima opalit roadtrip uzduz i poprek europe?
Koliko bi vas se s 25g starim autom usudilo proć kroz death valley usred osmog mjeseca
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1



Zadnje izmijenjeno od: Wolverine. 15.02.2022. u 12:04.
Wolverine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na