Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2022., 13:44   #1
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 286
(riješeno) HDD krepao - spašavanje podataka

Pozdrav,

jučer mi je SMART bacio bad sector grešku, te je doslono DISK krepao prije neg sam stigul prekopirati zadnje podatake. Pošto je tu riječ oko 2000-2500 obrađenih fotografija, zanima me ako mogu kak vratiti, jedino kaj nemam backup na vanjeskom disku :-/

DISK je prepoznat u windowsima, a i u linuxu, kada sam ga probao spojiti. Nakon nekog vremena se odspoji (unmount) i opet spoji (muont) - probano na oba OS-a. Mogu li ikako vratiti te podatke?

Kada je disk spojen, uredno ih vidim. Samo kaj kopiranje ide brzinom 350kb/sec i to samo dok se ne odspoji.

Disk je TOSHIBA 2tb, 7200 RPM, 64mb BUFFER, hdwd120.
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 14:26   #2
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Probaj promijeniti sata kabel, naponski isto provjeri.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.03.2022., 05:25   #3
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Probaj i sa Parted Magicom, mislim da unutra ima neki alat sa kojim sam ja uspio iskopirat svašta-nešto sa kompletno skršenog diska. Sjećam se samo da je bio CMD i relativno intuitivan ako znaš bar malo DOSa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2022., 07:43   #4
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Probaj i sa Parted Magicom, mislim da unutra ima neki alat sa kojim sam ja uspio iskopirat svašta-nešto sa kompletno skršenog diska. Sjećam se samo da je bio CMD i relativno intuitivan ako znaš bar malo DOSa.

njemu je problem kaj se odspoji.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2022., 09:42   #5
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Nek provjeri sata/power pinove na samom disku, da nisu spigani pa je los kontakt.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2022., 14:09   #6
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 286
Evo, riješeno. Uspio napraviti backup cijelog diska, čak i filmova

Prvo sam probao zamijeniti sve kablove i provjerio SATA konektore - ništa, disk se odspaja.
Nakon toga sam stavio disk u vanjsko kučište - preko USB 3.0 i eSATa konektora - ništa, disk se odspaja.
Nakon toga sam stavio disk u HDD dock (frend posudio) - USB 3.0 - ništa, disk se odspaja.
Konačno, stavio sam disk u svoj HDD dock (stari mi kupio za rođendan, ali ga nisam ni otpakiral), kineski 2.0 USB - radi, mislim još tu i tamo zašteka, ali kopira stabilno.

Instalirao easeUS data recovery i pomoću njega kopirao, jer nisam mogao naći neke foldere. Sve spremljeno na 2 diska.

Iskreno, ni sam nisam vjerovao kada sam vidio da ovo ide prek ovog generic kineskog smeća
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2022., 17:44   #7
tomo19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 296
Nije da se nešto previše kužim u to ali ja ipak mislim da su to bili zadnji trzaji hdd-a, bez obzira u kojem kućištu.
To jest, mislim da tad dok je kratko proradio da bi radio u bilo kojem kućištu.
tomo19 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2022., 08:22   #8
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Nek provjeri sata/power pinove na samom disku, da nisu spigani pa je los kontakt.

kak bi se spigali ak je disk cijelo vrijeme u kompu u miru božjem?

Citiraj:
Autor atjeroid Pregled postova
Evo, riješeno. Uspio napraviti backup cijelog diska, čak i filmova

Prvo sam probao zamijeniti sve kablove i provjerio SATA konektore - ništa, disk se odspaja.
Nakon toga sam stavio disk u vanjsko kučište - preko USB 3.0 i eSATa konektora - ništa, disk se odspaja.
Nakon toga sam stavio disk u HDD dock (frend posudio) - USB 3.0 - ništa, disk se odspaja.
Konačno, stavio sam disk u svoj HDD dock (stari mi kupio za rođendan, ali ga nisam ni otpakiral), kineski 2.0 USB - radi, mislim još tu i tamo zašteka, ali kopira stabilno.

Instalirao easeUS data recovery i pomoću njega kopirao, jer nisam mogao naći neke foldere. Sve spremljeno na 2 diska.

Iskreno, ni sam nisam vjerovao kada sam vidio da ovo ide prek ovog generic kineskog smeća
po navedenom meni se čini da njega kolje, odno prekida flow taj USB 3.0 standard.
sad kad si sve riješio daj probaj sa tim kineskim 2.0 napravit full SMART ili HD tune tesdt. ako to prođe onda je ipak problem u tom 3.0 standardu.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2022., 08:57   #9
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Lijepo je covjek napisao da ga je prespajao. Uvijek postoji sansa da konektor ne sjedne kako treba pa da se ljudskom greskom pinovi smrdaju. Sve ovisi koliko si uporan 😄
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na