Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.05.2023., 21:06   #631
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Evo samo da dodam, upalio PBO i stavio "Enchantment" i samo dodao Thermal Limit na stage 2 (80°C) i to je stvarno spustilo temp na 80. Ali i coreovi su svi na 5.0 GHz sad u full loadu. Dalo bi se to još tweakat kako ste rekli gore, još da se Eladio javi i to je to. A to je i tema za drugi forum
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2023., 21:33   #632
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
ma nisam ti ja nista posebno stelao, stavio u PBO target na pocetku na 75, naknadno spustio čak na 65°C i stvar radi ok..
profil 105W(142W/110A/170A)
već s time si napravio 90% posla.. mislim da sam stavio još negativni offset 10 ..ali to je to, uz ram
..ja sam prelijen da se zamaram finim stelanjima

evo SS kako stvar izgleda nakon ca 3-4h gejmanja (iako komp rijetko gasim)...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HWinfo_after_4h_gaming.jpg‎
Views:	140
Size:	1.18 MB
ID:	26375  
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 27.05.2023. u 21:38.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 02:10   #633
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Ma u pravu si. Limit na 80°C i ne treba ništ više. Nema potrebe zamarati se sa wattima i amperima, na Asusu je to neš drugačije nego na MSI-ju izgleda, a ne da mi se boriti s tim
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 07:52   #634
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
ma nisam ti ja nista posebno stelao, stavio u PBO target na pocetku na 75, naknadno spustio čak na 65°C i stvar radi ok..
profil 105W(142W/110A/170A)
već s time si napravio 90% posla.. mislim da sam stavio još negativni offset 10 ..ali to je to, uz ram
..ja sam prelijen da se zamaram finim stelanjima

evo SS kako stvar izgleda nakon ca 3-4h gejmanja (iako komp rijetko gasim)...
Ja tebe ne kužim. Tu spuštaš power, a u isto vrijeme držiš SOC napon na 1.35V što ti uzrokuje da imaš CPU idle potrošnju od 31W.

AMD je eksplicitno objavio da je dopušteni maksimum za VSOC 1.3V, i u novim biosima je ograničen.


Tvoj procesor, radi s njime što hoćeš, sam mi logika nije jasna.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 11:02   #635
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Čitati s razumijevanjem, ja sam napisao šta sam ja mijenjao, tj. da puno toga prepuštam automatici i prst mi u uhu.. zašto, zato jer si mogu, jer sam lijen, jer sad imam neki drugi OCD, jer komp radi rock stable i ne dira me 3%

XMP profil sam postavio prije nego sam utegnuo latencije, nemam x3d proc ni asus ploču pa nisam toliko relevantan

Temp target sam stavio 65°C jer ne treba više proc radi brzo, a power limite brijem reda radi jer temp target je nisko i vjerojatno nisu ni potrebni..

Novi bios mi se ne žuri stavljati, čekam da malo vremena prođe, bios nikad ne volim beta testirati, budem ga stavio za koji tjedan neka ga još malo na starom kad je već dosad bio može još malo

Ps
Idle potrošnja me ne dira ni 1%.. to mi je najnebitnija stavka u životu, totalno sam anti greta i to je moj način kako joj prosvjedujem na njene prosvjede
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 28.05.2023. u 11:28.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 11:17   #636
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Čitati s razumijevanjem, ja sam napisao šta sam ja mijenjao, tj. da puno toga prepuštam automatici i prst mi u uhu.. zašto, zato jer si mogu, jer sam lijen, jer komp radi rock stable i ne dira me 3%
XMP profil sam postavio prije nego sam utegnuo latencije, nemam x3d proc ni asus ploču pa nisam toliko relevantan
Temp target sam stavio 65°C jer ne treba više proc radi brzo, a power limite brijem reda radi jer temp target je nisko i vjerojatno nisu ni potrebni..

Novi bios mi se ne žuri stavljati, čekam da malo vremena prođe, bios nikad ne volim beta testirati, budem ga stavio za koji tjedan neka ga još malo na starom kad je već dosad bio može još malo

Neću se s tobom svađat. Dobronamjerno sam napisao.

To što je AMD napisao nije vezano uz X3d procesore ni asus ploče (ko što je vidljivo). Ima i primjera 7900x koji su krepali.

Al dobro je da bude zabilježeno ovdje na forumu, pa ako neko želi kupit u budućnosti procesor od tebe da zna da si ga frljio izvan specifikacija. Na MSI ploči, nije asus, pa jel onda je ok...

Uživaj, nek te dobro služi.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 11:33   #637
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Eto, sve ok poštujem, samo nek se zna da imam poluispravan proc? o Bože
Naravno da ću ga prodati mirne savjesti, i biti će bolji od tvog (i hrpe drugih) koji degradira više na višoj radnoj temp koju ti drzis nego moj na nižoj (30°C ga drzim ispod defaulta!), ne zaboravi on degradira zbog temp a ne soc napona .. ...frljio omfg

Ps
Sve je počelo s intelom koji je podvalio prvi proc koji ide preko 90°C pod normalno, pa je tim putem krenuo nažalost i AMD.. i doslovno su nam prodali muda pod bubrege.. a svi znamo iz osnova elektronike i materijala koja temp je kriticna za germanij, koja za silicij itd a oni su to debelo premašili (očito imaju argumenate, ali pitanje koji su tehnicke a koji financijske prirode)
A sad živi bili pa vidjeli da li će i ti procesori raditi kroz 15-20g, kao što je do sada za sve CPUe bilo pod normalno
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 28.05.2023. u 12:19.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 13:53   #638
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
....

Al dobro je da bude zabilježeno ovdje na forumu, pa ako neko želi kupit u budućnosti procesor od tebe da zna da si ga frljio izvan specifikacija. Na MSI ploči, nije asus, pa jel onda je ok...
Za degradaciju nije toliko bitna frekvencija koliko stupanj zagrijavanja i trajanje. Moj 5820k devetu godinu ide na 4.2 ali od prvog dana pod vodom.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 15:55   #639
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Evo samo da dodam, upalio PBO i stavio "Enchantment" i samo dodao Thermal Limit na stage 2 (80°C) i to je stvarno spustilo temp na 80. Ali i coreovi su svi na 5.0 GHz sad u full loadu. Dalo bi se to još tweakat kako ste rekli gore, još da se Eladio javi i to je to. A to je i tema za drugi forum
ja sam ti na 7900x s frezeer II 360, asus b650 plus i kingston 4x32gb 6000mhz, pa ako ti sto znaci evo ti moje postavke

Asus PE - disabled
PBO - manual
PPT - 125
Platform Thermal Throttle Limit - 85
Curve Optimizer - negative 25
sve ostalo na auto

AIO sam ovako poriktao



normalni workflow (web i graficki dizajn) jedva cujem da radi, ventovi su na 580 rpm i temp na 39-45 (die average), kod recimo ucitavanja fajlova skoci na 57 i ventovi se dignu na 750 ali za 10ak sekundi padne nazad

u cinebenchu je stock score 27300 sa temp 93 i cca 1600 rpm
ovim tweekom je score 28600 sa temp 75 i cca 840 rpm
prime95 ga przi do 85 jer je tu limit i ventovi skoce do 1270 rpm

u cinebenchu 6 jezgri radi na 5165mhz i 6 radi na 4966 mhz
u prime95 6 jezgri radi na 5490mhz i 6 radi na 5465mhz

EXPO mi ne radi uopce (nevisno o PBO), na 1616 biosu sam, zbugan je i cekam fix, cak mi ne radi ni default 4800mhz iako pise target 4800mhz nego radi na 3600mhz
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 16:14   #640
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168