Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.11.2021., 17:32   #1
blast90
Premium
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Pomoc oko routera za mobilni internet

Pozdrav kolege forumasi, u zadnjih 2 mjeseca internet na A1 postao je nemoguc. Brzina pada na 5 mb/s i nije moguce gledati ni tv, YouTube ili igrati online.

Trenutno imam njihov router koji je sam po sebi koma i razmisljam o investiranju u neki router do 1000kn ali ne znam dali ce to rijesit problem.

Dali ima netko iz ZG sa nekim high end routerom da je voljan posudit na sat vremena radi testiranja, placam klopu 😂
blast90 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 19:14   #2
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
To je loša brzina. Inače, trebaš vidjeti koliko frekvencija radi na tvom području prije neg kupiš ruter. Ako imaš 2 fr onda ti je dosta a i moja preporuka je b535 (cat7). Ako imaš 3 fr ruter b715 (cat9) i ako imaš kod tebe 4 ili 5 fr koje rade onda huawei b818 (cat19). Ako nemaš dovoljno signala možeš i dodati vanjske antene iskre p60 (sutra će ti biti i za 5G). Ja imam isto A1 i radi ok, jutros izmjereno 298 mbps. Kod mene su uključene 4 fr. na b818 sa iskra p56. Možda treba koji dan (mjesec) počekati, polako stiže 5G pa bi bilo mudro pričekati, ti odlučuješ. Instaliraj si na mobu aplikaciju cellmaper pa vidi koje su ti i koliko fr možeš koristiti.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 03.11.2021. u 20:58.
Filc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2021., 08:59   #3
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
High-end 4G routeri su po par tisuća eura
Ali ne treba ti high-end, treba ti samo neki pristojan router. Probaj za početak naći da ti netko posudi Mikrotikov router npr. :

https://mikrotik.com/product/lhg_4g_kit
https://mikrotik.com/product/wap_4g_kit
Night je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 09:08   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
navedena 2 nisu pristojni uređaji
za start oba su cat4. lhg je za ruralne krajeve jer je strogo direkcionalan, dok su wap maksimalno popljuvali i smeće je od uređaja koje ne može izgurati ni pola brzine od najjeftinijeg 4g modema.



ako ćeš savjetovati neki "pristojan" router, to bi bio huawei 525 ili 535, oba su cat6 s time da je 535 ipak bolji i fleksibilniji.



ako treba vanjski i da je usmjeren, sxt cat6 je još nekako najbolji izbor. lhg cat6 ima problema sa agragacijama i pucanjem veze.

s time da mikrotiku ne možeš zadati koju agregaciju da radi, odabereš mu carrier band a on si sam izabere drugi band kojeg će agregirati.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 16:57   #5
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
150 Mbps bi mu ipak bio napredak u odnosu na 5 Mbit
Ali da, imaš pravo, SXT ili Huawei bi bili dobar izbor.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 18:26   #6
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Nezahvalno je uopće govoriti da će samo promjenom opreme imati 30 puta veću brzinu. Treba pitati čovjeka u kojem kvartu/selu koristi ruter, u podrumu ili na prozoru, kakav mu je signal doma, koje tornjeve ima dostupne u okolici prema cellmapperu, trebaju li mu usmjerene antene ili će biti dosta integrirana antena, pa na temelju svega složiti nekakvu sliku što bi čovjek REALNO mogao iskoristiti na svojoj lokaciji od agregacija i baciti neki REALNIJI prijedlog.

Ali slažem se, ako nađe načina da to testira - go for it. Ili online narudžba pa povrat robe ukoliko ne bude štimalo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 18:41   #7
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
ček,
govorimo o mobilnoj mreži?

ako da, imao sam ja Tele 2 pokućni koji je uglavnom radio OK, 40-50 dl 50-60 ul.
ali kad je peak of the day, brzina je znala bit 3-4-5dl i 6-10 ul...dok na moru, sjeveni jadran brzina po ljetu nije bila veća od 0,5-1 mbs...što je katastrofa.

dakle meni je problem bio u zagušenosti mreže ne u ruteru.

možda je i ovdje takav slučaj. dakle sa drugim ruterom neće riješiti problem zagušenosti.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 19:28   #8
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
dakle meni je problem bio u zagušenosti mreže ne u ruteru.
Posteni/bolji/vrhunski router moze itekako poboljsat situaciju zagusenosti mreze, jer moze iskoristit/upotrebit sve raspolozive frekvencije/bandove, a to moze radit drasticnu razliku u odnosu na upotrebu jedne preopterecene frekvencije.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 22:42   #9
blast90
Premium
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Koliko vidim od mene je bazna udaljena cc 3km, doduše bandovi koje vidim 1,3,20.

Razgovarao sam sa kolegom da bi investirao cc 100€ u Huawei B715s-23c za početak.

Imam doma ZTE MF286R koji sam dobio sa A1 ali to je smeće gore od B315 koji trenutno koristim od TELE 2.

Fora je u tome da npr, na A1 signal navečer bude 6mbs DL / 30-40 UL, znači radi se o opterećenosti bazne stanice.

https://www.cellmapper.net/map?MCC=2...apType=roadmap

Tu su podaci o baznoj, router držim u hodniku na povišenom ali neovisno gdje ga stavim signal je isti, brzina ista.

Recimo koristim odvojeno T-com 60 GB i kada stavim recimo karticu u iPhone X, sa njom lovim 200/50, kada je u ovom B315 lovim stabilnih 30/30, inače mi je to samo za gaming ali evo gleda se tekma upravo preko nje

Inače preko dana na iPhone X ako ubacim karticu od T-coma lovim bez problema 250/100 a sa A1 nekih 60, najviše sam mislim mjerio cc 100.
blast90 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 13:29   #10
CsH_58
Premium
Moj komp
 
CsH_58's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dublin
Postovi: 178
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Posteni/bolji/vrhunski router moze itekako poboljsat situaciju zagusenosti mreze, jer moze iskoristit/upotrebit sve raspolozive frekvencije/bandove, a to moze radit drasticnu razliku u odnosu na upotrebu jedne preopterecene frekvencije.

Pokušavam naći nekakav članak na netu gdje je navedeno objašnjeno ali nisam uspio. Dali imaš nekakav izvor možda? Po toj logici, ako je bazna stanica opterećena jer se svi npr. spajaju mobitelima, onda bi ja sa boljim routerom bio u "prednosti" i dobivao veće brzine?
Dali onda congestion nastaje samo na rx/tx pathu prema korisnicima ili upstream prema Coru? Ukoliko je ovo drugo, onda bolji router nije bas od pomoci?
__________________
All I'm gonna do is just go on, and do what I feel..
Jimi Hendrix
CsH_58 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2021., 19:29   #11
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor CsH_58 Pregled postova
Pokušavam naći nekakav članak na netu gdje je navedeno objašnjeno ali nisam uspio. Dali imaš nekakav izvor možda? Po toj logici, ako je bazna stanica opterećena jer se svi npr. spajaju mobitelima, onda bi ja sa boljim routerom bio u "prednosti" i dobivao veće brzine?
Dali onda congestion nastaje samo na rx/tx pathu prema korisnicima ili upstream prema Coru? Ukoliko je ovo drugo, onda bolji router nije bas od pomoci?
Googlaj "4g carrier aggregation"

Banalni primjer: na tornju su 4 banda/frekvencije, svaka ima svoj određeni bandwith. Ako je većina ljudi spojena na 2-3 banda, a četvrti je manje opterećan, u tom slučaju ti sa boljim routerom koji podržava 4 ili 5 CA "pobrati" ćeš po malo bandwitha na ove 2-3 opterećene frekvencije i više bandwitha na na četvrtoj koja nije toliko opterećena.

Ovo je onak, full jednostavno pojašnjenje, ali brzina ovisi o dosta drugih faktora.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 16:10   #12
CsH_58
Premium
Moj komp
 
CsH_58's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dublin
Postovi: 178
Kužim, hvala na objašnjenju.
Kod mene je problem pad brzine u večernjim satima.. mislio sam da je samo ljeti zbog turista, ali bome ni sad nije puno drugačije. Neznam ako A1 počne koristit drugu frekvenciju u neko doba dana za svoj promet pa nastane gužva.
Probam B535 pa da vidim ako će biti kakve razlike.
__________________
All I'm gonna do is just go on, and do what I feel..
Jimi Hendrix
CsH_58 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 16:45   #13
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
nisi jedini koji konzumira uslugu
a top opterečenje je 19-22h svugdje, pa se na mobilnom sistemu osjeti
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 17:28   #14
CsH_58
Premium
Moj komp
 
CsH_58's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dublin
Postovi: 178
Slažem se. Samo je jedno ako ti brzina padne sa 100Mbps na 10Mbps ili sa 10Mbps na 1Mbps kao u mom slučaju. Taman navečer kad bi se trebao opustiti i pogledat štogod online dobiješ šipak i tajmoutove.
__________________
All I'm gonna do is just go on, and do what I feel..
Jimi Hendrix
CsH_58 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2022., 12:06   #15
blast90
Premium
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Da oživim temu, kupio sam B818 ali kada uđem u postavke routera vidim da radi samo na Bandu 20? Ne mogu nigdje u postavkama staviti da radi na 1+3+20..
blast90 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2022., 14:09   #16
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Tema je s razlogomm mrtva, pa ju nemoj ozivljavat nego postavi pitanje na za to primjerenijem mjestu: http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=15
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2022., 09:09   #17
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
pozdrav svima,
Mf286 mi otkazao suradnju pa moram naći novi router. Trenutno sam na A1 homeboxu u selu i nemam mogućnosti parice..

Jel se isplati uzeti Huawei hybrid HA35-11 za 400kn ili tražiti neki drugi?

Zadnje izmijenjeno od: ruki31. 04.02.2022. u 09:15.
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2022., 00:00   #18
Commandos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: zadar
Postovi: 5
Može pomoć oko t-com gigabox huawei b535-ec47? Naime, brzina varira od 15-40 Mps, navecer i manje sa čestim reconectanje veze, a isti se korisit za igranje na ps4 pa me zanima može li se u postavkama istog što podesiti za stabilniju vezu? Inače položaj routera je mijenjan od tavana do prizemlja i jačina signala je 3-4 crtice, testirani su i routeri od A1 i Tele 2 mreže i puno je lošiji signal i manja brzina. Žični internet nije moguć radi neizgrađene infrastrukture. Dolazi u obzir i kupovina novog routera ukoliko se isti može podesiti. Hvala!
Commandos je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2022., 10:27   #19
Zeryx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 145
problem kod 4g rutera je ta sto se koriste iste bazne stanice kao i za mobitel. i popodne / navecer kad svi dodu s posla i pocnu surfat po mobitelu onda se zagusi mreza, vise korisnika i onda svima padne brzina.

mozda ti netko drugi moze dati bolji prijedlog.
Zeryx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na