Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 08.01.2024., 15:59   #1
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
(riješeno) Windows 10 Pro, nova instalacija radi sporo...

HP Omen
I5 7300
8gb ddr4
nvidia gtx 1050
hdd 1tb
Windows 10 (22H2 (10.0.19045)) instalirani neki dan sa licencom


Dakle, svi updejti odradjeni preko windowsa, zatim HP assistant skinuo sve drivere koji su se nudili, takodjer preko Intel supporta skinuti driveri...

Rucno sam skinuo jos drivere za intel grafiku i nvidiu ( nudilo mi je studio i gamer driver, probao sam prvo jedan pa drugi)

YT video radi trzavo, nekad je zvuk van sinkronizacije, nekad radi, ali ako micem mis uspori... u task manageru proc ide do 100% (browser je na prvom mjestu 50%, pa desktop window manager 20%..), gpu na nekih 75%, ram na 70%

Ako je video u 60fps-a svako malo stane na sekundu...


Ako pisem ili oznacavam tekst u browseru bude primjetan lag... a nekad neke stranice otvara segment po segment ko da je na dial upu... a internet mi mjeri 50mbps

Browser je Opera, ali isproban je jos Firefox i Edge, uglavnom ista stvar


Znaci isao sam na novi instal winsa, formatirao sam c disk... jer sam imao win 10 star 3-4 godine i bootao mi je skoro pola sata, ali radilo je sve ok... sad boota brzo, ali sve radi sporije....

Jel ima netko kakvu ideju ili savjet?

Hvala!!
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 08.01.2024., 16:15   #2
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Možda ti Windowsi rade indexing cijelog diska iz nekog razloga, po defaultu ne bi trebali.

Ili neki HP bloatware radi neku sličnu glupost koja zaposli procesor pa se sve vuče.

Probaj isključit indexing za početak i pogledaj u task manageru kaj ti je izlistano pod "startup" pa probaj poisključivat kaj ti netreba.
kopija je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2024., 16:20   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Win 10 bez ssd-a je kifla.

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 08.01.2024., 16:28   #4
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Možda ti Windowsi rade indexing cijelog diska iz nekog razloga, po defaultu ne bi trebali.

Ili neki HP bloatware radi neku sličnu glupost koja zaposli procesor pa se sve vuče.

Probaj isključit indexing za početak i pogledaj u task manageru kaj ti je izlistano pod "startup" pa probaj poisključivat kaj ti netreba.
Pod startup imam svega 5 programa, mail, zvuk, win antivirus...

Indexing je ukljucen...

Ne znam jedino dal firewall i antivirus nije too much + koristim ad bloker ...


znam da je nesto bolje sa ssd om, imao sam ga dok nije crko... ali velim radilo mi je sve na hdd 3 godine dobro.. da nije taj boot bio tolko spor, nebi ni dirao winse
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 08.01.2024., 16:33   #5
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
ssd je toliko jeftin danas da nema smisla se zafrkavat bez njega, pogotovo kad je sporost simptom. jedino ssd je po meni rjesenje, ovo sve ostalo je mlaćenje prazne slame.

Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova

Jel ima netko kakvu ideju ili savjet?

Kao i ostali - stavi SSD.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.01.2024. u 16:42. Razlog: spojeni postovi
kiki86 je offline  
Staro 08.01.2024., 16:39   #6
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Stavljam novce na bad sektore, koeficijent 1,7, doduše nije rečeno hdd usage koliki je.

Drugi guess možda temperatura i trokiranje. Probaj izać s njim sad na minus 10 vani pa probaj 10 minuta (ak je ovo onda ispuhat pošteno na benzinskoj)

Treće, nabavit ssd.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 08.01.2024. u 16:48.
Deamon101 je offline  
Staro 08.01.2024., 17:15   #7
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
ssd je toliko jeftin danas da nema smisla se zafrkavat bez njega, pogotovo kad je sporost simptom. jedino ssd je po meni rjesenje, ovo sve ostalo je mlaćenje prazne slame.



Kao i ostali - stavi SSD.
A znam, ali nisam se ni najmanje nadao da cu radi reinstala windowsa morati stavljati brzi disk :/

Da sam znao, nebi nista dirao.. ubije me to podesavanje.. i skidanje drivera i vracanje svih postavki i programa

DEAMON: Disk nisam vidio bas da ide preko 40% kod loada... a komp ispuhujem svako tolko sa kompresorom...sad sam ga ispuhao prije instalacije..
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 08.01.2024., 17:22   #8
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Pa isključi indexing, kažem već po drugi puta.
kopija je offline  
Staro 08.01.2024., 17:43   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova
A znam, ali nisam se ni najmanje nadao da cu radi reinstala windowsa morati stavljati brzi disk :/

Da sam znao, nebi nista dirao.. ubije me to podesavanje.. i skidanje drivera i vracanje svih postavki i programa

DEAMON: Disk nisam vidio bas da ide preko 40% kod loada... a komp ispuhujem svako tolko sa kompresorom...sad sam ga ispuhao prije instalacije..

A da nisi neke krive drivere instalirao pa se sad to kolje interno? Nemoj zaboraviti da Win10 instalira preko Updejta Win Drivere za skoro sve uredaje. Na tvom mjestu bi napravio reinstall, ostavio ga da se sam do kraja azurira i instalirao samo drivere koje sam ne instalira + GPU driver. AL TEK NAKON STO WIN UPDATE ODRADI SVOJE.



Drugo - kazes da ispuhujes kompresorom. OK - ali to katkad moze takoder dovest do problema (ako se nekaj zacepi na primjer jer guras zrak u lap a ne van). Lap bi bilo dobro rastaviti , posteno ocistiti posto vec ima godine i zamjenit termalnu pastu. Disk testiraj za svaki slucaj da nije i on pred krepavanjem...sanse su male al nikad 0.



I da kao sto ostatak ekipe vec pise - pukni nutra jos mali SSD za OS barem....na Win10 i 11 je rad bez SSD-a nepodnosljiv.



@kopija - Indexing nemoze imat takav impact na rad tog sustava - ne cijelo vrijeme. Nije to Pentium 3/4 kanta.
tomek@vz je offline  
Staro 08.01.2024., 18:06   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova
Da sam znao, nebi nista dirao.. ubije me to podesavanje.. i skidanje drivera i vracanje svih postavki i programa
Trebao biš moći klonirati sistemsku particiju sa HDD na SSD, ovisno o tome kako si napravio particije. Ako si, npr. stavio 250GB za sistem i ostatak za podatke, onda možeš jednostavno nabaviti SSD od 250 i klonirati sistem onamo.

To bi trebalo dobro raditi, jedino bi mogao biti neki problem s aktivacijom windowsa ukoliko se promijeni GUID particije. Ali reaktivacija bi to trebala riješiti.

Ukoliko želiš testirati kako taj laptop podnosi slično opterećenje u neutralnim uvjetima, skini si na stick neku linux distribuciju (recimo xubuntu) i bootaj live pa onda otvori browser i vidi kako se ponaša. Za takvu probu ti treba brat bratu 15 minuta vremena i makar ćeš imati s čime usporediti. Ukoliko je problem u pregrijavanju onda bude i ondje sve trzavo.

S time da, ruku na srce, linux ne tjera nasumično CPU na 100% kako mu prdne pa nije baš 1:1 usporedba.
mkey je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2024., 18:19   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Trebao biš moći klonirati sistemsku particiju sa HDD na SSD, ovisno o tome kako si napravio particije. Ako si, npr. stavio 250GB za sistem i ostatak za podatke, onda možeš jednostavno nabaviti SSD od 250 i klonirati sistem onamo.

To bi trebalo dobro raditi, jedino bi mogao biti neki problem s aktivacijom windowsa ukoliko se promijeni GUID particije. Ali reaktivacija bi to trebala riješiti.

Ukoliko želiš testirati kako taj laptop podnosi slično opterećenje u neutralnim uvjetima, skini si na stick neku linux distribuciju (recimo xubuntu) i bootaj live pa onda otvori browser i vidi kako se ponaša. Za takvu probu ti treba brat bratu 15 minuta vremena i makar ćeš imati s čime usporediti. Ukoliko je problem u pregrijavanju onda bude i ondje sve trzavo.

S time da, ruku na srce, linux ne tjera nasumično CPU na 100% kako mu prdne pa nije baš 1:1 usporedba.

U ovom slucaju moram reci ne bas - najvise zbog Optimus konstrukta. OpenSource nvidia driveri su katastrofa a taj CPU pod Linuxom kad zelis Youtube koristit bez obzira Firefox ili Chrome drma CPU na 70% sve jezgre. Za sprobat dal sve ostalo radi bi bilo ok.


P.S.- Acronis bez beda klonira veci disk na manji...Windows nece zezat kaj se aktivacije tice kod tako male izmjene.
tomek@vz je offline  
Staro 08.01.2024., 19:13   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Ako je na većem disku više podataka nego mjesta na manjem onda bude kloniranje otežano.
mkey je offline  
Staro 08.01.2024., 20:01   #13
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Neki dan kolega dobio lap. Star 8 - 9 godina ak nije i više. Stara mu s posla donijela i kao njeni dečki gore stavili Win10 Home. I traži aktivaciju winsa. No nebitno, komp spor do bola a samo su winsi gore. Uzeo mu neki SSD od 250 GB, dodao još jedan keks od 8 GB rama, nove win10 pro i to sad jebeno leti. Mislim nije ni čudo, bio neki hdd od 1TB unutra na 5400 okretaja. SSD ga je preporodio.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline  
Staro 08.01.2024., 20:31   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
1 - isključit indexing

2 - dobro provjeri koja je verzija Laptopa, ako se radi o OMEN by HP 15-ce018nm > https://support.hp.com/hr-en/document/c05673076
onda u njega može PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD, kao kod drugog modela kod kojeg dolazi tvornički, primjer >
OMEN by HP 15-ax207na > https://support.hp.com/id-en/document/c05391302

video rastavljanja > https://www.youtube.com/watch?v=mjll6lAes4E

3 - skupit nofčiće i kupiti ovisno koliko ih se ima / željeni kapacitet,
jedna od preporuka je Samsung 980 PRO,
https://www.mrmemory.co.uk/ssd-upgra...top/15-ce018nm
https://eu.crucial.com/compatible-up...men-15-ce018nm

4 - ugraditi > klonirati sa HDD na NVMe SSD + podesiti Boot

5 - kasnije se lako oslobodi prostor na HDD - u


Nikky je online  
Staro 08.01.2024., 21:28   #15
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Ok svi znamo da su SSDovi brzi itd, malo se pretjeruje da je s HDDovima nemoguće. Neki dan sam instalirao Win10 Pro na Core 2 Duo (!) mašinu s 1 TB HDD (7200rpm Toshiba) i nakon što je win update odradio svoje, sve radi brzo i responzivno. U isto vrijeme na nekakav Fujitsu laptop s 320 GB diskom, isto Win 10 Pro, nakon updejta sve radi dobro.

Kolegi je ili neispravno nešto, ili se softverski kolje, ja bi krenio s provjerom HDD-a, ako je OK, instal samo Windowsa i osnovnih drivera, ono s browserima možda nešto s GPU driverima nije OK.
bambi56x je offline