Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.07.2015., 07:57   #1
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Subnet maska i gateway

Imam lokalnu mrežu koja je 192.168.0.0/18 i gateway na 192.168.0.1
Gateway je Endian Community 2.5.2
Na mreži je i jedan stari server na 192.158.0.2 kojemu klijenti pristupaju preko aplikacije koja se spaja na taj IP. Taj server ima staru konfiguraciju koja je 192.168.0.0/24 i gateway 192.168.0.1 (tu je konfiguraciju nemoguće promijeniti)

Ako je klijent na 192.168.0.x, sa serverom komunicira direktno, prolazi ping, klijent aplikacija radi.
Ako je klijent na 192.168.x.x, ping ne prolazi ali klijent aplikacija se uredno spaja. Wireshark kaže da komunikacija klijent->server ide direktno a povratno prolazi kroz gateway.
Pokušao sam zamjeniti gateway s novim računalom koje ima endian community 3.0 i čija je konfiguracija prebačena sa stare verzije.
U ovom slučaju rade samo klijenti koji su na 192.168.0.x, dok se ostali ne mogu spojiti jer povratne putanje kroz gateway više nema.
Stari gateway nema nikakve konfiguracije izvan web sučelja i prolaskom kroz konfiguraciju sam utvrdio da se sve kopiralo 1:1.

Jasno mi je da ovakve postavke maske nisu po PS-u, ali pokušavam utvrditi da li je činjenica da komunikacija radi na 2.5.2 bug ili feature?
Je li moguće kako na novoj verziji to omogućiti ili mi ostaje ručno prebaciti sve klijente na 192.168.0.x?
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2015., 10:14   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Možda je "negdje" samo dodana ruta (route) pa je zato stvar radila.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.07.2015., 10:46   #3
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Moguce ovo sta nikky kaze, ako sam dobro skuzio, ali bilo bi ti bolje da prebacis sve kak spada na 0.x mrezu. Jedino mi je cudno /18 maska, pa kolko imas hostova da ti to treba?
DiTech je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2015., 09:41   #4
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Hostova ima dosta, naravno ni približno da bi nužno zahtijevalo takvu masku, to je više radi estetike i lakšeg praćenja različitih tipova uređaja.

Uglavnom, na kraju ispada da stvarno nema nikakve posebne rute već verzija 2.5.2 tako ruta po defaultu dok 3.0 ne. Ako ima netko stručniji da objasni koje je ponašanje ispravno po PS-u, bio bih zahvalan.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na