Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2023., 05:22   #3931
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
ali nema prave solucije nego samo firewallom ograničiti pristup npr samo HR IP rangeuPrivitak 26728Privitak 26729
vpn + ipset

https://www.ip2location.com/free/visitor-blocker
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 06:27   #3932
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Upgradeao bih Synology, kakve su šanse da ubacim diskove iz starog u novi Synology i da imam tamo sve sa starog/ da se mogu logirati sa userom sa starog? Ili, što treba napraviti da to tako uspijem?
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 06:48   #3933
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Velike. Digni stari na zadnju verziju, i pročitaj upute, ali mislim da samo izvadiš diskove iz starog, staviš u novi i pratiš upute na ekranu.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 06:59   #3934
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Velike. Digni stari na zadnju verziju, i pročitaj upute, ali mislim da samo izvadiš diskove iz starog, staviš u novi i pratiš upute na ekranu.



Odlično! Već sam digo na najnoviju, i činilo mi se da bi trebala biti jednostavna priča, ali kratko guglanje je dalo svakakve rezultate, od radit će ko iz topa, do napravi prije toga settings backup pa data backup na neki drugi externi disk i vrati s tog backupa
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 23:03   #3935
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Ima li ekipe na Unraidu, imam komp i3-8100 CPU koji mi stoji sa strane, pa sam ga upogonio s Unraid-om s željom da bude brži Plex Server, virtualizacije Win-a itd.

U biti godinama koristim QNAP koji me pomalo ipak razmazio s softwerom, ovaj unraid mi je prilično koma.

Glavni problem: napravljen share (smb secure) i user na Unraidu kojemu iz Windowsa s lokalne mreže pristupam bez problema i imam read/write opciju (nakon mrdanja s win credentials itd). S Qnapa kada mountam share s istim userom kreiranim na unraidu, on iz nekog razloga ima samo read only za taj folder.
Upravo sam probao dodati username u unraid identičan onome od Qnap-a, i radi read/write pristup kada ponovno na qnap-u napravim hybridmount tog foldera.

E sada, zašto moram koristiti username s qnapa za pristup mrežnom shareu na unraidu?

Gdje najlakše naučiti neke osnovne stvari za unraid poput upogoniti NORDVPN, dockere dodavati i slično?

Hvala!
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 09:57   #3936
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
na Youtubeu
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 13:04   #3937
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Nedavno ubacio u DS220+ keks od 8GB RAM-a (ukupno 10GB). Prije sam imao keks od 4GB. Stavljati keks od 8GB+ je sluzbeno nepodrzano pa se radi na vlastitu odgovornost.

Uzeo: Kingston KSM26SES8/8HD
Prije imao: Crucial CT4G4SFS8266

Kingston RAM je na blacklisti u DSM-u pa ce kod bootanja baciti warning. Moze se rijesiti da se rucno doda na whitelistu.

Ako idete u upgrade, mozda vam ovaj sheet pomogne:
Synology RAM compatibility list
https://docs.google.com/spreadsheets...t?usp=drivesdk

Synology Assistant memory test kaze sve oke. Real life test od par tjedana isto prosao ok. Napokon mogu dignuti bar jednu virtualku, a da ostane komotno RAM-a za DSM i caching.

E sad sa vecim diskovima i memorijom sam miran za 3-4 godine. Kuc kuc kuc!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 08:00   #3938
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Koji 6Tb disk uzeti za NAS?
Naglasak na pouzdanost, ali i da ne bude baš ultra spor.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 08:25   #3939
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Ironwolf
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 09:48   #3940
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
6TB su iz nekog razloga skupi (eur/TB), pogotovo Ironwolfi koji su i ovako vec skupi because "made for NAS". Meni nisu bili ni sporedna opcija kada sam uzimao prvi put diskove i birao izmedju 4 i 8 TB. Nisu se uklapali u racunicu bas nikako. Kako, zasto, nemam pojma.

Koji NAS, koji RAID, koja brzina LAN-a?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 10:49   #3941
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Koji 6Tb disk uzeti za NAS?
Naglasak na pouzdanost, ali i da ne bude baš ultra spor.
Imaš i ovaj, isplativije nego 6TB:
https://www.protis.hr/products/detai...0nm000a/143843
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 18:33   #3942
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Koji 8 TB (ili veći) NAS diskovi, a da je bitno da su što tiši. Znam da je generalna preporuka ne ići preko 8 TB jer su veći dosta glasniji, i teoretski bi s helijem trebali biti tiši nego s zrakom. Ima li preporuka? Hvala!
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 20:40   #3943
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Mislim da se neces usreciti sa bukom diskova na 7200 okr. Mozda ovi Redovi i Ironwolfi budu nesto bolji, ali tipa Exos i MG od Toshibe su bucniji. Dosta ovisi i u sta ih stavljas. Synology DS220+ ima metalni kavez i to sve dodatno amplificira kliktanje. Nista dampiranje, NAS na spuzvu, u spuzvu, nema sta nisam probao.

Helij je oke za nesto manju potrosnju i temperature. Ne tako davno sam presao sa 4 TB (5900okr) na 12 TB (MG07, helij, 7200okr). 4TB su naspram ovih bili necujni. Jedino ajde sretan sam jer ne cujem vrtnju diskova, ali kada krene random seek to zvuci kao da se transformerski seksaju.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 20:42   #3944
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kod mene isto, WD Red Pro i Gold od 8 TB nikakve spužve ne mogu utišati, seek ubija.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 20:48   #3945
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ako tražite tihe diskove za nas, onda se fulali ceo fudbal.

špajza, garaža, terasa, ormar na hodniku... su potencijalne lokacije kamo možete sakrit nas.

čak i tihi diskovi buče kad seekaju a osobito kad parkiraju glave.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 20:50   #3946
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Znam, moj će nagodinu u garažu, zato se ne sekiram.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 21:22   #3947
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Nedavno sam testirao RAM na NAS-u i diskovi su bili ugaseni cijelo popodne. Nakon 3 godine sto mi NAS stanuje u dnevnom, osjecaj je bio bas... cudan
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 00:32   #3948
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Hvala svima, NAS je u posebnoj sobi u kojoj ne boravimo često, ali opet ne želim da kupim veće diskove pa požalim. Plan je podrum, ali nemam tamo mrežu, što zahtijeva dosta radova (ne priznajem nikakve strujne adaptere itd)
Ovi 4 TB Red Plus s helijem su super tihi i rade na 5400 okretaja. Kupio sam nedavno WD My Cloud Home 8TB Recertified za drugi backup, kontam da u njega stavljaju WD80EFZZ Red Plus i vibracije su bile takve da kada je bio na podu kata, čuo sam ga u prizemlju koliko je sve vibriralo :-) Naravno da je sutra išao natrag u WD.

U biti vjerojatno je sigurnije ići do 6TB veličine + 5400 okretaja + helij, ali to je za današnje vrijeme dosta mala veličina diska, pa sam se nadao netko će reći evo baš ovaj od 8 - 10 - 12 TB je dosta tih :-)
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 07:50   #3949
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
4TB i helij, to se proizvodilo? Danas naci disk manji od 8TB sa helijem je, hm, necu reci nemoguce, ali malo vjerojatno. Mozda neki datacenter diskovi to imaju na nizim kapacitetima, ali otkad su zgusnuli zapis na ploce i smanjili broj istih, helij je ostao rezerviran za vece/brze diskove najvise iz razloga smanjenja radne temperature diska.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 09:54   #3950
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Za starije/slabije NASeve (npr. moj 216play) Synology više ne šalje notifikaciju za novu verziju DSM-a. Koliko vidim to vrijedi od DSM 7.2 jer su meni notifikacije stale sa trenutnom verzijom koju imam instaliranu 7.1.1-42962 (to je update 6).

Je li 216play već preslab za DSM 7.2 ili što? Update se može napraviti ručno, na npr. zadnju verziju 7.2.1-69057.
pogi je online   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 03:15   #3951
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Koristi li tko Soulseek na Synology nas-u?
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 15:07   #3952
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor ...Tihomir... Pregled postova

U biti vjerojatno je sigurnije ići do 6TB veličine + 5400 okretaja + helij, ali to je za današnje vrijeme dosta mala veličina diska, pa sam se nadao netko će reći evo baš ovaj od 8 - 10 - 12 TB je dosta tih :-)
Ja imam, u kompu, u natrpnom kučištu, položenog na spužvu pakiranja nekakve grafulje, HDD WD Red Plus od 12Tb. Solidno nebučno. Nenečujno, ali prihvatljivo nebučno
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 15:14   #3953
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Imam Synology DS214

Unutra su 2x WD Red WD20EFRX-68EUZN0

E sad, diskovi imaju 45000 radnih sati i u pogonu su od kraja 2014. godine
Sinoć sam dobio obavijest da su se na jednom disku povećali bad sectori, u biti 1 disk pokazuje da je Current Pending Sector 1

To sad ne mora ništa značiti, vidjet ću kako će se stvari dalje razvijati.

Ono što me zanima je načelni savjet, ići ovdje s novim diskovima ili komplet novim sustavom (novi DS)? Novi diskovi bi bili krpanje, ali taj DS214 je dosta slab u današnjim okvirima. Novac mi se, naravno, ne baca
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 15:48   #3954
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Radni sati ne moraju biti minus, imao sam i novih koji su bili DOA ili nisu dočekali ni kraj instalacije/migracije, što se već radilo. Pending bi trebao značiti da taj sektor čeka realokaciju (prebacivanje, usmjeravanje na zdravi sektor iz dodatnog, rezerviranog prostora), ako uspije, onda će se u SMART parametrima vidjeti i Reallocated.

Ovisi što smatraš pod slab i za što ga koristiš, da li je file-server ili samo backup, da li vrti i neku aplikaciju tipa domain controlera, VPN, video-nadzor itd. Nekad je to prilika za dignuti upravljanje podacima na viši nivo, pa da novi NAS bude glavni a stari sekundarni (DS214 je već dovoljno pametan da se može automatizirati backup) pa si time bliže 3-2-1 principu.
Nedavno sam u jednom uredu zamijenio DS216j sa Qnapom TS-433, zbog brzine, snapshota, više slotova i VPNa (OpenVPN i Wireguard) a DS216j je postao sekundarni za noćni backup.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 15:50   #3955
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Potencijalni upgradetitis na vidiku :P
Ne bih gledao novije ako sam zadovoljan trenutnim i featureima koje koristim. NAS je to, ako radi ne treba ga dirati
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 17:26   #3956
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Ne vrti ništa dodatnog. Bio jedno vrijeme uključen onaj antivirus essential, al postao je NAS neiskorisiv dok to skenira pa sam isključio. Zbrljali su ga, vjerojatno namjerno, s malo RAMa.

Osim toga, radi dnevni i mjesečni backup na vanjski disk/ove, te konstantni sync na cloud koji ima verzioniranje.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 17:34   #3957
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Ne bih ulagao u njega u tom slucaju, novi ne donose nista bolje po tom pitanju. Sutra lako prebacis diskove u novi nas ako pozelis. Your call
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 17:44   #3958
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Neće se ulagati ništa dodatnog ako se situacija s diskovima neće pogoršavati. Ako nastavi dobivati bad sectore, morat ću nešto mijenjat, unatoč backupu on ipak drži cijeli ured.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 17:46   #3959
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Da, nema potrebe budući da već imaš skoro 3-2-1 ("skoro" jer su backupi na ext. diskove manualni sa većim razmakom ).
Ako disk nastavi sa bad sectorima, novi može biti i veći (mala razlika u cijeni 2 i 4TB) i to ne bi smio biti problem da opet rebuilda 2TB polje (pretpostavljam da su RAID1).
Ne znam za DS214, kakve vrste "volumea" podržava, odnosno da li jednog dana kad zamijeniš i drugi disk može cijeli volume samo rastegnuti sa 2 na 4TB.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 18:22   #3960
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Neće se ulagati ništa dodatnog ako se situacija s diskovima neće pogoršavati. Ako nastavi dobivati bad sectore, morat ću nešto mijenjat, unatoč backupu on ipak drži cijeli ured.

ovo je najbitniji dio kojeg ranije nisi spomenuo.

ovdje nije upitno da li uzeti još jedan nas nego zašto to već nisi napravio.



crtica iz života, u firmi di radim je prethodni it-jevac dao otkaz jer nije ispravno podesio nas , uletio ransomware i zaključao cijelu firmu. ne moram govoriti koliko su ga jahali nakon toga.

dakle, nije pitanje da li trebaš mijenjati diskove i uzeti novi nas, nego naruči to sutra.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na