Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.01.2019., 14:20   #9781
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Moja pitanja vama su:
Isplati li se HD6xx uz cijenom adekvatno pojačalo ispred HD58x? Prema usporedbama se čini da je odgovor niječan.
Postoje li druge slušalice koje ulaze u tih 200$ + carina - recimo 250$?

EDIT: vrsta muzike je raznolika, od hip-hopa preko rocka bogatog basom (primjera radi Portugal. The Man) sve do Jarrea.

Jedno vrijeme sam razmatrao da naručim Massdrop 58x Jubilee ili Massdrop 6XX. Isto sam čitao reviewe i neki su govorili da ne čuju veliku razliku između tih 2 slušalica, a neki pak da čuju. Uglavnom teško je nešto procijenit prije nego sam čuješ

Međutim, znam da kad sam uračunao troškove dostave i PDV-a (carinska stopa na većinu elektronike je 0%) da mi se nije baš previše isplatilo.

Računaj da ti se stopa PDV-a dodaje na uređaj + poštarinu.
Koliko je sad poštarina do Hrvatske?

Znam da su BeyerDynamics DT 770 Pro bile isto dosta hvaljene: 1400kn
https://www.audiopro.hr/proizvod/bey...hm?idPro=16657

Također AKG K702: cca 1500kn
https://www.audiopro.hr/proizvod/akg-k-702?idPro=7697

Mislim da ih možeš ići i poslušat.

EDIT: nisi naveo jel tražiš open ili closed over-ear sluške. Ja preferiram open, ali ako ih slušaš blizu drugih možda bi ti kolege bile zadovoljnije s closed

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 19.01.2019. u 14:29.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 14:37   #9782
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Zadnjih godinu dana pasivno gledam over ear otvorene slušalice, primarno za slušanje glazbe.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.01.2019., 15:28   #9783
nonick
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
mr524zvučnici
komp2
mobitel

Ili je bolje uzeti pasivne zvučnike + stereo pojačalo/receiver s ugrađenim DAC-om?
Od pasivnih zvučnika ne znam koji bi bili u rangu JBL305/Mackie MR524.
-->
Pozdrav!
odlučio sam zamijeniti stare Creative T5400 zvučnike za bookshelf/monitore. Isprobao sam Mackie Mr524 i JBL305 spojene na laptop (acer A717) 3.5mm. Kod probnog slušanja nije bilo druge mogućnosti osim spajanja na laptop/mobitel i oba zvučnika (mackie i jbl) bili su poprilično tihi. Npr. Creative 5400 na 100% i win na 100% volume bili su vrlo glasni, dok su aktivni monitori s istim postavkama bili tihi da se kraj njih moglo glasno pričati (pojačani na 100%).
Kako mi trebaju zvučnici na koje će se spajati više laptopa, može neka preporuka kako dobiti "glasnoću" na ovim monitorima bez posebne zvučne kartice?
- DAC na kojem će biti spojeni zvučnici, a kompovi se uštekavati na DACpreko USB-a?
- DAC s bluetoothom?
Shema:
komp1 |stereo receiver|-----> mr524zvučnici
komp2
mobitel

Ili je bolje uzeti pasivne zvučnike + stereo pojačalo/receiver s ugrađenim DAC-om?
Od pasivnih zvučnika ne znam koji bi bili u rangu JBL305/Mackie MR524.
nonick je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 16:06   #9784
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
mr524zvučnici
komp2
mobitel

Ili je bolje uzeti pasivne zvučnike + stereo pojačalo/receiver s ugrađenim DAC-om?
Od pasivnih zvučnika ne znam koji bi bili u rangu JBL305/Mackie MR524.
Kako si spajao JBL 305 na laptop?
Ako se dobro sjećam, JBL imaju samo XLR input, tako da si morao koristiti 3.5mm adapter na XLR - možda je u njemu bio problem?

Receiver (ili amp) ti ne treba ako ideš na aktivne zvučnike, samo na pasivne.
Također, svaki receiver ti ima u sebi već ugrađen DAC.

A pasivni ili aktivni je više pitanje što zapravo želiš.
Aktivni monitori su obično plug&play i ne trebaš imati još jednu komponentu na stolu za amplifikaciju.
S kombinacijom receiver ili amp/dac combo + pasivni zvučnici imaš više fleksibilnosti, možeš zamijeniti zvučnike ili amp/dac kada ti trebaju neke funkcionalnosti (npr bluetooth).

Da li ti je i s laptopa i s mobitela zvuk bio jako tih?
-->
Citiraj:
Autor nonick Pregled postova
Pozdrav!
odlučio sam zamijeniti stare Creative T5400 zvučnike za bookshelf/monitore. Isprobao sam Mackie Mr524 i JBL305 spojene na laptop (acer A717) 3.5mm. Kod probnog slušanja nije bilo druge mogućnosti osim spajanja na laptop/mobitel i oba zvučnika (mackie i jbl) bili su poprilično tihi. Npr. Creative 5400 na 100% i win na 100% volume bili su vrlo glasni, dok su aktivni monitori s istim postavkama bili tihi da se kraj njih moglo glasno pričati (pojačani na 100%).
Kako mi trebaju zvučnici na koje će se spajati više laptopa, može neka preporuka kako dobiti "glasnoću" na ovim monitorima bez posebne zvučne kartice?
- DAC na kojem će biti spojeni zvučnici, a kompovi se uštekavati na DACpreko USB-a?
- DAC s bluetoothom?
Shema:
komp1 |stereo receiver|-----> mr524zvučnici
komp2
mobitel

Ili je bolje uzeti pasivne zvučnike + stereo pojačalo/receiver s ugrađenim DAC-om?
Od pasivnih zvučnika ne znam koji bi bili u rangu JBL305/Mackie MR524.
Kako si spajao JBL 305 na laptop?
Ako se dobro sjećam, JBL imaju samo XLR input, tako da si morao koristiti 3.5mm adapter na XLR - možda je u njemu bio problem?

Receiver (ili amp) ti ne treba ako ideš na aktivne zvučnike, samo na pasivne.
Također, svaki receiver ti ima u sebi već ugrađen DAC.

A pasivni ili aktivni je više pitanje što zapravo želiš.
Aktivni monitori su obično plug&play i ne trebaš imati još jednu komponentu na stolu za amplifikaciju.
S kombinacijom receiver ili amp/dac combo + pasivni zvučnici imaš više fleksibilnosti, možeš zamijeniti zvučnike ili amp/dac kada ti trebaju neke funkcionalnosti (npr bluetooth).

Da li ti je i s laptopa i s mobitela zvuk bio jako tih?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 17:04   #9785
nonick
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Kako si spajao JBL 305 na laptop?
Ako se dobro sjećam, JBL imaju samo XLR input, tako da si morao koristiti 3.5mm adapter na XLR - možda je u njemu bio problem?

Receiver (ili amp) ti ne treba ako ideš na aktivne zvučnike, samo na pasivne.
Također, svaki receiver ti ima u sebi već ugrađen DAC.

A pasivni ili aktivni je više pitanje što zapravo želiš.
Aktivni monitori su obično plug&play i ne trebaš imati još jednu komponentu na stolu za amplifikaciju.
S kombinacijom receiver ili amp/dac combo + pasivni zvučnici imaš više fleksibilnosti, možeš zamijeniti zvučnike ili amp/dac kada ti trebaju neke funkcionalnosti (npr bluetooth).

Da li ti je i s laptopa i s mobitela zvuk bio jako tih?
U trgovini gdje sam isprobavao zvučnike zamijenili su više adaptera - ista stvar. Probao sam s laptopa (acer a717), mobitela (P20 lite, A6+) - zvuk je i na JBL305 i MackieMR524 bio relativno tih. Za usporedbu:
zvuk na kompu pojačan 100%, creative T5400 na 100% = 1
zvuk na kompu pojačan 100%, JBL305 na 100% = 0.6
zvuk na kompu pojačan 100%, MackieMR524 na 100% = 0.6
Probao sam i Mackie Mr624 - ista stvar, 0.6.
Zvuk je bio glasan otprilike kao glasno pričanje, mogao sam glasno pričati s trgovcem na 1m udaljenosti (npr. uz creative t5400 morao bih urlati).
Pošto mi treba sistem da su zvučnici+eventualni DAC fiksni, a uređaji se spajaju "kako dođu", u nedoumici sam hoće li ti aktivni zvučnici + DAC imati dovoljno glasnoće?

Možda je bolja solucija uzeti receiver + pasivne zvučnike. PBS Alpha B1, Monitor Audio Bronze 2? ne znam kakvi su u usporedbi s aktivnim JBL/Mackie.
nonick je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 17:37   #9786
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor nonick Pregled postova
U trgovini gdje sam isprobavao zvučnike zamijenili su više adaptera - ista stvar. Probao sam s laptopa (acer a717), mobitela (P20 lite, A6+) - zvuk je i na JBL305 i MackieMR524 bio relativno tih. Za usporedbu:
zvuk na kompu pojačan 100%, creative T5400 na 100% = 1
zvuk na kompu pojačan 100%, JBL305 na 100% = 0.6
zvuk na kompu pojačan 100%, MackieMR524 na 100% = 0.6
Probao sam i Mackie Mr624 - ista stvar, 0.6.
Zvuk je bio glasan otprilike kao glasno pričanje, mogao sam glasno pričati s trgovcem na 1m udaljenosti (npr. uz creative t5400 morao bih urlati).
Pošto mi treba sistem da su zvučnici+eventualni DAC fiksni, a uređaji se spajaju "kako dođu", u nedoumici sam hoće li ti aktivni zvučnici + DAC imati dovoljno glasnoće?

Možda je bolja solucija uzeti receiver + pasivne zvučnike. PBS Alpha B1, Monitor Audio Bronze 2? ne znam kakvi su u usporedbi s aktivnim JBL/Mackie.
To ti je loš analogni izlaz iz laptopa - zapravo opće ne kužim kak si spajao izlaz za slušalice na mobitelu na linijski ulaz aktivnih zvučnika?
Mulac je onaj u trgovini tko ti je predložio, pa makar da te samo i podržao u namjeri.

Ako bi uzeo aktivne zvučnike sa analognim ulazom i spajao na komp, jedino pravo rješenje je DA konverter sa pravim linijskim izlazom od cca 2V.
Ako bi uzeo integrirano pojačalo i pasivne zvučnike, postoji šansa da će isto imati digitalni ulaz tj. da će se DA konverzija raditi u pojačalu.
Postoje i aktivni zvučnici sa digitalnim ulazima, pa imaš i tu opciju.

Ovisi o tome kolko imaš novaca, vjerojatno možeš dobiti par konkretnijih savjeta, al počnimo s tim podatkom.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 18:07   #9787
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Jedno vrijeme sam razmatrao da naručim Massdrop 58x Jubilee ili Massdrop 6XX. Isto sam čitao reviewe i neki su govorili da ne čuju veliku razliku između tih 2 slušalica, a neki pak da čuju. Uglavnom teško je nešto procijenit prije nego sam čuješ
To je najveći problem, što više čitam, sve mi je više žao što nisam fidelio x1 uzeo - sve više i više ne znam što kupiti kad čitam.

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Međutim, znam da kad sam uračunao troškove dostave i PDV-a (carinska stopa na većinu elektronike je 0%) da mi se nije baš previše isplatilo.

Računaj da ti se stopa PDV-a dodaje na uređaj + poštarinu.
Koliko je sad poštarina do Hrvatske?
Računam da ne može biti više od 70$, što je još uvijek u oba slučaja ispod cijene HD650.

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Znam da su BeyerDynamics DT 770 Pro bile isto dosta hvaljene: 1400kn
https://www.audiopro.hr/proizvod/bey...hm?idPro=16657
BD sam slušao ali mi nisu legle kad sam ih primio u ruke - ne mogu točno reći što me smetalo ali kao da je sve bilo neočekivano klimavo. Zvuk, hijao, imao sam osjećaj da sam dobio rasturene slušalice, kao da zuje previše na visokim tonovima. Ali i jači modeli su bili slični.
Osim toga, 770 su zatvorene slušalice. 880 nisu skroz otvorene. 990 po meni nisu ništa bolje po pitanju visokih.

Unatoč pozitivnim reviewima, držao bih se podalje.

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Također AKG K702: cca 1500kn
https://www.audiopro.hr/proizvod/akg-k-702?idPro=7697

Mislim da ih možeš ići i poslušat.
Nisam siguran jesam li slušao ovaj ili jači model, ali AKG mi općenito ne paše, da ne kažem da me razočarao.
Također mi nikako ne odgovara ova natezajuća traka na glavi, jednostavno mi nije udobno.

---

Kopao sam dalje po raznim usporedbama, forumima, youtubeu, i tek kad sam tvoj komentar pročitao naletio sam na ovo: https://www.youtube.com/watch?v=1ro9j7vGBEQ

Reklo bi se da ono što sam opisao kao "zujavost" se i ovdje osjetno izdvaja.

Cijeli kanal mu je isto kvalitetan.

Moram reći da si pomogao na sporedan način. Pričekat ću, možda netko još baci koji prijedlog, ali mislim da za do 200€ ne mogu promašiti s 58x, pogotovo jer ne moram imati pojačalo za njih.

EDIT: naručio sam 58x. Služit će svrsi!
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 20.01.2019. u 16:50.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 21:54   #9788
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Nećeš fulat niti s jednima. Imam hd6xx koje sam uzeo prije godinu ipo i nemam zamjerke, tad još nije bilo 58x u ponudi. Ak ti kaj znači čak se čist solidno daju drajvat i na mobu (s8), a 58x bi onda trebale bez problema na sve živo.

Shipping je bio 15$, a platio sam još standardno pdv + 50ak kuna troškova obrade. Također sam naknadno kupio kabel od HD650 jer je duzi i ima standardno veliku bananu

Mislim da 6xx i 58x dijele nijanse, a po netu ima zadovoljnih korisnika i jednih i drugih. Ne preostaje ništa nego odlucit na temelju usporedba po netu.

Čisto gledajući vrijednost za novac, 58x pobjeđuje
nub je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 22:59   #9789
kokolo22
Premium
Moj komp
 
kokolo22's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: LIČKI OSIK
Postovi: 110
Jedno brzinsko pitanje https://www.gravis.de/Audio-und-Vide...92155509020066, da li je itko imao iskustva s ovim tipom zvucnika. Supruga mi to misli kupit za valentinovo pa da bezveze nebaca lovu?
kokolo22 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 14:10   #9790
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor kokolo22 Pregled postova
Jedno brzinsko pitanje https://www.gravis.de/Audio-und-Vide...92155509020066, da li je itko imao iskustva s ovim tipom zvucnika. Supruga mi to misli kupit za valentinovo pa da bezveze nebaca lovu?
Ma nek baca pare dok jos ima volju kupovat šta bi ju obeshrabrivo ma ok ti je to al malo ga koncepcija jebe za baš pravi stereo, iako neki modeli znaju imati stejđ i drugo kaj ti sad možda nije još važno.
Slušao sam Naima onog malog i tu DSP radi čuda, rado bi i Dynaudio neki model poslušo. Ovaj bi-end-dablju ti je jedna od prvih takvih koncepcija (možda i od prije 10ak godina cca) pa možda i nije među najboljima danas
jean luc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2019., 15:03   #9791
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Ovako nekako bi to izgledalo... Znaci to ti je dužina, širina sobe... S tim da ovaj dio s lijeve strane je otvoreni prostor blagavonice i kuhinje! Ako ti triba još koji podatak samo pitaj! Odgovara mi sve za naručivanje, bez obzira... Strana ili naša stranica, online ili dućan!

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 17:32   #9792
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
Ovako nekako bi to izgledalo... Znaci to ti je dužina, širina sobe... S tim da ovaj dio s lijeve strane je otvoreni prostor blagavonice i kuhinje! Ako ti triba još koji podatak samo pitaj! Odgovara mi sve za naručivanje, bez obzira... Strana ili naša stranica, online ili dućan!

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Znači, maksimalna udaljenost slušanja će biti na ovom zidu od 5.5 metara?

Još jedno pitanje: da li ti trebaju zvučnici većinom za kućno kino ili misliš slušati i puno muzike?

Čisto da ti objasnim kako otprilike računaš koja ti treba snaga pojačala.
1. Odabereš zvučnike koje želiš, pogledaš njihovu osjetljivost (sensitivity). Što veći sensitivity to će zvučnici biti glasniji na istoj snazi pojačala.
2. Uzmeš udaljenost na kojoj misliš slušati zvučnike.
3. Odabereš snagu pojačala (bilo bi idealno kada bi vidio snagu pojačala na all channels driven, ali većinom proizvođači specificiraju na 2 kanala). Obavezno uzimaš RMS snagu, a ne peak.

Filmovi su masterirani za kućna kina tako da daju 85dB na referentnom levelu.
Znači kada kalibriraš receiver na mjestu gdje si postavio mikrofon će biti 85dB kada odvrneš receiver na 0dB. Osobno je meni to preglasno i rijetko kad slušam na više od -15dB na receiveru.

Npr. na ovom linku:https://mehlau.net/audio/spl/
Ubacio sam 90dB za neki prosječni sensitivity, stavio tvoju udaljenost od 5.5 metara i 50W na onaj Maranzov receiver koji sam linkao.

Rezultat je maksimalni SPL od 95dB, što je 10dB više od referentnog zvuka. Decibeli su logaritamska skala, što znači da je +10dB duplo glasnije.

Ukratko, s tom veličinom sobe će ti više-manje sva pojačala biti OK što se tiče snage.
Kada javiš jel ti zvučnici trebaju samo za kućno kino ili i za često slušanje muzike onda ću ti nabaciti par preporuka.

Čisto da dobiješ osjećaj, ako misliš slušati i muziku, 5-6k kn nije neki ogroman budžet ako ti treba receiver, 5 zvučnika i sub.
Kada ljudi imaju nedovoljni budžet za svoje želje, onda im obično savjetujem pristup kupovanja u više koraka:
1. Kupi receiver i 2 prednja zvučnika koji zadovoljavaju potrebe
2. Kupi sub
3. Kupi centralni i surround zvučnike.

Nisu ni home theater paketi loši, ali možeš biti nezadovoljan muzikom na tim sustavima, a onda si nepotrebno spržio lovu u 5 zvučnika.

Kod gledanja filmova je najbitniji subwoofer, ali kod slušanja muzike cijeli spektar frekvencija treba biti uravnotežen.

EDIT: evo jedna konkretna preporuka

2 para Pioneer BS22 zvučnika: 2x100 dolara
https://www.amazon.com/Pioneer-SP-BS.../dp/B008NCD2LG

Pioneer C22 centralni zvučnik, 80 dolara
https://www.amazon.com/Pioneer-SP-C2...tronics&sr=1-1

BKElec Gemini sub: 230 funti
http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/Gemini.htm

Denon S540BT: 200 dolara
https://www.amazon.com/Denon-AVR-S54...8002683&sr=8-5

Zvučnike i receivere je upitno koliko se isplati naručivati izvana (pogotovo van EU) zbog poštarine, ali to možeš uvijek probati naći neki dobar deal ili izračunati da li ti je jeftinije kupiti u CRO.

Iznimka je subwoofer, BKElec nema distributere i toplo bi ti preporučio da naručiš neki sub od njih jer je sub najbitniji za gledanje filmova.

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 20.01.2019. u 17:46.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 19:06   #9793
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Znači, maksimalna udaljenost slušanja će biti na ovom zidu od 5.5 metara?

Još jedno pitanje: da li ti trebaju zvučnici većinom za kućno kino ili misliš slušati i puno muzike?

Čisto da ti objasnim kako otprilike računaš koja ti treba snaga pojačala.
1. Odabereš zvučnike koje želiš, pogledaš njihovu osjetljivost (sensitivity). Što veći sensitivity to će zvučnici biti glasniji na istoj snazi pojačala.
2. Uzmeš udaljenost na kojoj misliš slušati zvučnike.
3. Odabereš snagu pojačala (bilo bi idealno kada bi vidio snagu pojačala na all channels driven, ali većinom proizvođači specificiraju na 2 kanala). Obavezno uzimaš RMS snagu, a ne peak.

Filmovi su masterirani za kućna kina tako da daju 85dB na referentnom levelu.
Znači kada kalibriraš receiver na mjestu gdje si postavio mikrofon će biti 85dB kada odvrneš receiver na 0dB. Osobno je meni to preglasno i rijetko kad slušam na više od -15dB na receiveru.

Npr. na ovom linku:https://mehlau.net/audio/spl/
Ubacio sam 90dB za neki prosječni sensitivity, stavio tvoju udaljenost od 5.5 metara i 50W na onaj Maranzov receiver koji sam linkao.

Rezultat je maksimalni SPL od 95dB, što je 10dB više od referentnog zvuka. Decibeli su logaritamska skala, što znači da je +10dB duplo glasnije.

Ukratko, s tom veličinom sobe će ti više-manje sva pojačala biti OK što se tiče snage.
Kada javiš jel ti zvučnici trebaju samo za kućno kino ili i za često slušanje muzike onda ću ti nabaciti par preporuka.

Čisto da dobiješ osjećaj, ako misliš slušati i muziku, 5-6k kn nije neki ogroman budžet ako ti treba receiver, 5 zvučnika i sub.
Kada ljudi imaju nedovoljni budžet za svoje želje, onda im obično savjetujem pristup kupovanja u više koraka:
1. Kupi receiver i 2 prednja zvučnika koji zadovoljavaju potrebe
2. Kupi sub
3. Kupi centralni i surround zvučnike.

Nisu ni home theater paketi loši, ali možeš biti nezadovoljan muzikom na tim sustavima, a onda si nepotrebno spržio lovu u 5 zvučnika.

Kod gledanja filmova je najbitniji subwoofer, ali kod slušanja muzike cijeli spektar frekvencija treba biti uravnotežen.

EDIT: evo jedna konkretna preporuka

2 para Pioneer BS22 zvučnika: 2x100 dolara
https://www.amazon.com/Pioneer-SP-BS.../dp/B008NCD2LG

Pioneer C22 centralni zvučnik, 80 dolara
https://www.amazon.com/Pioneer-SP-C2...tronics&sr=1-1

BKElec Gemini sub: 230 funti
http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/Gemini.htm

Denon S540BT: 200 dolara
https://www.amazon.com/Denon-AVR-S54...8002683&sr=8-5

Zvučnike i receivere je upitno koliko se isplati naručivati izvana (pogotovo van EU) zbog poštarine, ali to možeš uvijek probati naći neki dobar deal ili izračunati da li ti je jeftinije kupiti u CRO.

Iznimka je subwoofer, BKElec nema distributere i toplo bi ti preporučio da naručiš neki sub od njih jer je sub najbitniji za gledanje filmova.
Stari.. Ti si kralj! Gledaj.. Bilo bi u prosjeku nekih 70% filmovi/30% ps4-muzika! Recimo ovako, kad bih digao i budžet za nekih 2k kuna! Šta bi u tom rangu mogao dobit i popravlja li to uopće situaciju! Ili najbolje kako si rekao da idem za prvu ruku na opciju s subom I dva satelita?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2019., 13:05   #9794
Keyser Söze
Rent-a-maniac
Moj komp
 
Keyser Söze's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Našice / Slavonski Brod
Postovi: 747
mozda krivo mjesto ali trebao bih preporuku soundbara, neki best buy, gleda se telka i slusa se nesto malo glazbe preko yt i sl
__________________
ubija me ova recesija...jedem pljesnivi sir, pijem neka stara vina i vozim auto bez krova...
Keyser Söze je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2019., 13:17   #9795
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor MeanBoss Pregled postova
Stari.. Ti si kralj! Gledaj.. Bilo bi u prosjeku nekih 70% filmovi/30% ps4-muzika! Recimo ovako, kad bih digao i budžet za nekih 2k kuna! Šta bi u tom rangu mogao dobit i popravlja li to uopće situaciju! Ili najbolje kako si rekao da idem za prvu ruku na opciju s subom I dva satelita?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Evo ti mojih preporuka:

1. Receiver:
a) Denon 1400H: 3000 kn https://www.ronis.hr/av-receiver-den...X1400/product/
b) Marantz NR1508: 2700kn https://www.ronis.hr/av-receiver-mar...R1508/product/

Prednosti Denona: Veća amplifikacija, više kanala (7.1), bolji Audyssey (MultiEQ XT).
Prednosti Marantza: vjerojatno bolji build quality, manji je (ako si ograničen prostorom).

Osobno bi ovdje odabrao Denon.

2. Sub
a) BK Gemini II: 230 funti http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/Gemini.htm
b) BK XLS200: 330 funti: http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/XLS200-DF.htm

Zapravo cijeli asortiman od BKEleca je bolji od bilo kojeg subwoofera "poznatih" brendova za tu cijenu.
Prednost je što su u UK-u pa nemaš zezancije s carinom i PDV-om, samo platiš shipping.

3. Zvučnici
Ovisno u budžetu kupi prvo 2 prednja zvučnika ili cijeli set od 5.

Ovo mi se čini kao vrlo dobra cijena za 5 zvučnika (prednji Jamo S803, stražnji Jamo S801, centralni Jamo S81). 4200kn
https://www.ronis.hr/zvucnici-za-kuc...3_HCS/product/

Negdje sam čuo Jamo S803 zvučnike i ostao sam ugodno iznenađen zvukom za tu cijenu.

Ako nećeš ići na set, onda uzmeš neki dobar par bookshelfova za početak.
Preporuka je obično da ti bar centralni zvučnik bude iz iste serije zvučnika jer imaju iste drivere.

Računaj da ćeš na receiver potrošiti 3000kn, BK sub će ti biti minimalno 2500kn i prednji zvučnici će ti biti minimalno 2000kn, tako da ti treba oko 1000 eura za vrlo dobar početni sistem. Ako se odlučiš na cijeli set zvučnika to ti je onda oko 10000kn.

Osobno bi uvijek išao na receivere koji imaju room correction (Audyssey MultiEQ XT) je prilično dobar.

Ne znam kako room correction algoritmi od Yamahe i Pioneera, ali doma imam Audssey na Marantzu i bitna je razlika u zvuku prije i nakon korekcije (ovo će ti dosta ovisiti o sobi).

Ako nemaš taj budžet, onda razmisli o varijanti da kupiš cijelo kućno kino odjednom (pojačalo i zvučnici), to se da naći jeftinije samo naravno nije ta razina zvuka.

EDIT: svi linkovi su s Ronisa, nemam nikakve veze s njima niti ikakvu zaradu od preporuka Kupi sve komponente gdje ti najviše paše.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 09:44   #9796
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Evo ti mojih preporuka:

1. Receiver:
a) Denon 1400H: 3000 kn https://www.ronis.hr/av-receiver-den...X1400/product/
Osobno bi ovdje odabrao Denon.
Samo da dodam - imam taj Denon. Tocno mjesec i pol. Prejeben je. Svira sa Bowers&Wilkins kompletom (CDM 1NT prednji, DM303 zadnji, LCR3 centar, ASW300 sub).

- Audyssey je super, izvuces jos malo ekstra dobrog zvuka i maksimum iz prostora s tim finetunanjem - ne mogu rec da je dramaticna razlika, ali meni je setup bio vec manualno ustiman dobro i pozicija zvucnika je prakticki idealna, pa mozda zato
- HEOS je najbolja stvar ikad, przis mjuzu sa Deezera, Plex Servera, USB diska, sve na istom mjestu, multizone support, itd. Ja novootkrio, i preporodio se.
- pojacalo/receiver - super, meniji su lagani, jednostavan za skonfigurirat, direkt support za gotovo sve sto mozes smislit, ima vlastiti mobile app ako ti se neda trazit daljinski, itd.
- sound - odlican, pogledo Dunkirk prije par dana napokon, probudio i zenu i decu a vjeroajtno i susjedu malo falilo da nazove murju.

__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 11:58   #9797
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Skoro pa offtopic, ali naletio sam:



__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2019., 14:52   #9798
crusher
Premium
Moj komp
 
crusher's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 159
Pozdrav ekipa, imam upit. Želio bi si kupit neki zvučni sustav za dnevnu sobu koja je dimenzija 3,5x4,5m (16m2). Trenutno imam LG Oled 55 TV na kojeg sam spojio chromecast i internet optika.
Znači koristim a) 25% chromecast->YouTube za gledanje raznih emisija
b) 50% chromecast->slušanje muzike
c) 25% netflix.
Gledao sam razne opcije ali više ni sam nisam pametan što uzeti. Neke opcije
1. Samsung N650 - vidim da idu za oko 2500kn
2. Q acoustic 3020i + receiver - 4500 cca
3. elac b6-2 + receiver - 5000cca

Zanima me dali se isplati dati duplo više para za 2 zvučnika + receiver (dali je velika razlika u zvuku) te naravno ako imate neki bolji prijedlog. Naravno što bolje za manje para

Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: crusher. 01.02.2019. u 15:00.
crusher je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2019., 15:27   #9799
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor crusher Pregled postova
Pozdrav ekipa, imam upit. Želio bi si kupit neki zvučni sustav za dnevnu sobu koja je dimenzija 3,5x4,5m (16m2). Trenutno imam LG Oled 55 TV na kojeg sam spojio chromecast i internet optika.
Znači koristim a) 25% chromecast->YouTube za gledanje raznih emisija
b) 50% chromecast->slušanje muzike
c) 25% netflix.
Gledao sam razne opcije ali više ni sam nisam pametan što uzeti. Neke opcije
1. Samsung N650 - vidim da idu za oko 2500kn
2. Q acoustic 3020i + receiver - 4500 cca
3. elac b6-2 + receiver - 5000cca

Zanima me dali se isplati dati duplo više para za 2 zvučnika + receiver (dali je velika razlika u zvuku) te naravno ako imate neki bolji prijedlog. Naravno što bolje za manje para

Hvala!
Najviše ćeš razlike u zvuku čuti u zvučnicima.
Ako ne misliš stavljati više od 2 kanala onda je upitno da li ti uopće treba receiver jer pretpostavljam da taj OLED može dekodirati više manje sve formate.

Onda ti je možda i jedna od opcija DAC/Amp kombo, a na njega uštekaš zvučnike.
Npr. ovako nešto:
https://www.amazon.com/SMSL-AD18-Amp.../dp/B071JN7GXN

Ako misliš poslije dodavati više kanala, onda uzmi receiver.
Prednosti receivera su i što obično imaju neki room correction algoritam.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2019., 15:42   #9800
crusher
Premium
Moj komp
 
crusher's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 159
Hvala na brzom odgovoru! Ne mislim stavljat više od dva zvučnika, eventualno 2.1 sistem. Znači na daj DAC/Amp mogu uštekat bilo koja 2 zvučnika + preko optike u tv i to je to?. Dali je taj DAC dovoljno jak za bilo koje bookshelf zvučnike (do 3000kn) ili moram još nešto uzet?
crusher je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2019., 18:15   #9801
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Dac ne može pokrenut zvučnike, ovo je pojačalo s digitalnim ulazima.
Ako su ti kinezi ok, pogledaj još i Topping i FM audio (tako nešto) modele, uz SMSL.
Francuska trgovina Audiophonics ima dobar izbor, provršljaj tamo.
Zvučnike gledaj ipak poznatijih marki, ima sad dosta akcija u našim trgovinama.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2019., 20:28   #9802
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor crusher Pregled postova
Hvala na brzom odgovoru! Ne mislim stavljat više od dva zvučnika, eventualno 2.1 sistem. Znači na daj DAC/Amp mogu uštekat bilo koja 2 zvučnika + preko optike u tv i to je to?. Dali je taj DAC dovoljno jak za bilo koje bookshelf zvučnike (do 3000kn) ili moram još nešto uzet?
Za pojačalo je bitnije koliko ti je velika soba, tj. udaljenost na kojoj slušaš zvučnike. Na tu veličinu sobe će ti ovo biti sasvim dovoljno.

Subwoofer uvijek ima zasebno pojačalo, samo gledaj onda na pojačalu koje kupuješ da ima i izlaz za subwoofer. Ovaj gore koji sam naveo ima.

Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Dac ne može pokrenut zvučnike, ovo je pojačalo s digitalnim ulazima.
Ako su ti kinezi ok, pogledaj još i Topping i FM audio (tako nešto) modele, uz SMSL.
Francuska trgovina Audiophonics ima dobar izbor, provršljaj tamo.
Zvučnike gledaj ipak poznatijih marki, ima sad dosta akcija u našim trgovinama.
Potpisujem sve ovo od jean luca.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2019., 23:07   #9803
crusher
Premium
Moj komp
 
crusher's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 159
Hvala messiah i jean luc! Imate li vi neku preporuku onda amp+ dva zvučnika. Gledao sam par reviewa za SMSL koji ste mi preporučili i čini mi se ok. Koliko vidim dođe 130€ na Audiophonics, ako ima nešto bolje dosta bolje (da je moguće poslije dodati sub) max 200€. Kao što sam rekao dali imate onda neku preporuku za zvučnike uz ovaj AMP, ovo što sam uspio naći svi jako hvale ELAC 2.0 B6.2 (dođu 350€).
Puno hvala!
crusher je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 01:58   #9804
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor crusher Pregled postova
Hvala messiah i jean luc! Imate li vi neku preporuku onda amp+ dva zvučnika. Gledao sam par reviewa za SMSL koji ste mi preporučili i čini mi se ok. Koliko vidim dođe 130€ na Audiophonics, ako ima nešto bolje dosta bolje (da je moguće poslije dodati sub) max 200€. Kao što sam rekao dali imate onda neku preporuku za zvučnike uz ovaj AMP, ovo što sam uspio naći svi jako hvale ELAC 2.0 B6.2 (dođu 350€).
Puno hvala!
Elac je super izbor za tu cijenu.
Ako ćeš ići na odvojeni sub, razmisli da možda uzmeš ELAC 5.2, mislim da je jedina razlika u bass driveru (6 incha vs 5 incha).

Za 200 eura ćeš teško naći dobar sub, eventualno rabljeni.
Otkud naručuješ?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 08:15   #9805
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Za sobu od 16 kvadrata ne treba nužno sub - u mojoj sobi od 20tak mali Dynaudio sa 14cm basom bez problema puni sobu zvukom, i svira do cca 50Hz - za većinu glazbe sasvim dovoljan frek. raspon.
No taj zvučnik je pomalo specifičan, pa slobodno potraži nešto sa 16cm basom - uz nekih 50tak wati bit će ti i dovoljno glasno i dovoljno duboko.
Pojedine subove možeš spajat na high-level tj. putem zvučničkih priključaka, pa ti ne treba sub-out na pojačalu nužno - imat ćeš načina poslije isprobat sub, da vidiš jel ti uopće treba.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 11:02   #9806
crusher
Premium
Moj komp
 
crusher's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 159
Pa gledao sam hd-multimedia.com, imaju ELAC. razlika između 5.2 i 6.2 je samo 400kn pa sam mislio uzet 6.2. Što se suba tiče njega sam mislio dodati jedino ako bude falilo basa , kao što je Jean Luc napisao. Prvo da čujem samo s zvučnicima pa onda po potrebi dodati. 200€sam mislio dati za AMP, pa messiah ako imaš prijedlog iz Audiophonics umjesto SMSLa da se može spojit na TV (source) i da zvuči ok s ovim ELAC 6.2.
Hvala
Sada vidim da imaju akciju za Elac Debut F5 za 3k! Dali da možda njih uzmem umjesto 6.2 ili su preveliki za moju sobu?

Zadnje izmijenjeno od: crusher. 02.02.2019. u 11:50.
crusher je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 13:00   #9807
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor crusher Pregled postova
Pa gledao sam hd-multimedia.com, imaju ELAC. razlika između 5.2 i 6.2 je samo 400kn pa sam mislio uzet 6.2. Što se suba tiče njega sam mislio dodati jedino ako bude falilo basa , kao što je Jean Luc napisao. Prvo da čujem samo s zvučnicima pa onda po potrebi dodati. 200€sam mislio dati za AMP, pa messiah ako imaš prijedlog iz Audiophonics umjesto SMSLa da se može spojit na TV (source) i da zvuči ok s ovim ELAC 6.2.
Hvala
Sada vidim da imaju akciju za Elac Debut F5 za 3k! Dali da možda njih uzmem umjesto 6.2 ili su preveliki za moju sobu?
To ti je dobar pristup, prvo zvučnici pa eventualno sub. Sub će ti najviše faliti ako gledaš filmove.
Ako je mala razlika onda odi na 6 inch verziju.

Krivo sam te bio shvatio, mislio sam da tražiš sub do 200 eura.
Taj SMLS 18 ti je više nego dovoljan za te zvučnike, ne trebaš trošiti više od toga.

Što se tiče F5, glavna razlika će ti biti u količini basa, toweri bi uvijek trebali imati više basa od bookshelfa (ako se radi o istim driverima) čisto zbog veličine kutije.
Druga stvar, makar će ti zvučati nelogično, je da toweri zahtijevaju manje snage pojačala od bookshelfa ako imaju iste drivere iz istog razloga kao gore - veća kutija, više zraka, veća efikasnost zvučnika

Ne znam napamet specke zvučnika, ali ako imaju iste drivere onda je F5 sigurno u prednosti nad 5.2. Računaj da će ti linije zvučnika istog proizvođača s istim driverima zvučati vrlo slično, glavna razlika je u basu.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 13:48   #9808
crusher
Premium
Moj komp
 
crusher's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 159
Puno hvala na pomoći, uzet ću ELAC B6.2 je F5 moraju biti odmaknuti od zida 1m, a ja mogu max 30cm... Uzmem drugi tjedan pa kad stigne sve javim dojmove!
crusher je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 13:34   #9809
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
Pustam muziku sa neke linije na kojoj ne uspijevam namjestiti da nastavlja redom pustati pjesme vec nakon svake moram stisnuti play >ll, pomoc pls?

  Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 22:01   #9810
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
Pustam muziku sa neke linije na kojoj ne uspijevam namjestiti da nastavlja redom pustati pjesme vec nakon svake moram stisnuti play >ll, pomoc pls?


"SINGLE – Press this button to toggle between Single Play (playback will stop at the end of each track) or Continuous Play (tracks will be played one after another without interruption). "

https://www.numark.com/images/produc...ide___v1.2.pdf
stranica 5 ^

i na slici se vidi da ti je podeseno na single mode (gore po sredini)

i jos jedan edit: je li ovo svira nesto ad carly rey jepsen?
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na