Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.07.2019., 17:18   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
malo neubičajen problem

ovo će bit malo komplicirano pa sam uzeo malo piture u ruke u i paintu nacrtao moju mrežnu situaciju.



ukratko - cijela mreža mi se bazira na vdsl liniji , sa modemom u bridge modu i openwrt-om koji rutira sve to skupa.

imam uz vdsl, još 2 pristupa netu, jedan kao backup, a drugi - optika preko frenda.

po potrebi ručno prebacujem kompove na gateway koji mi više paše u određenom trenutku.

glavni router je tp-link sa openwrt-om, to je jedini DHCP server u mreži. IP 192.168.2.1

uz njega, imam još 2 uređaja kojima je na WAN strani doveden internet i oni imaju WAN podešen kao dhcp client.
LAN strana im je u mom subnetu. dhcp je naravno ugašen. na skici se to vidi, piše crveno.

i već neko vrijeme je problem, ali sad me već iritira.
na lokaciji 3 - neovisno o tome koji gateway podesim na kompovima/mobitelima uvijek mi ide na net preko iskon vdsl-a.

na mobu ručno podesim ip adrese, stavim gateway 192.168.2.20 - i imam net preko a1 optike. odem s tim istim mobitelom na lokaciju 3, imam net preko iskon vdsl-a.

cijela mreža mi je u istom subnetu,nema rutiranja nikakvog. na lokaciji 3 imam mikrotik client na krovu, kabel do switcha, i onda ide dalje. sve je u bridge-u.

lud sam više. zašto mi se promjenom gatewaya ne mijenja izlaz na net na toj lokaciji ? na lokacijama 1 i 5 to radi bez frke.
ako netko ima magičnu kuglu, nek baci koji savjet.
tnx
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2019., 20:20   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Ovako na brzinu, "nešto" (neki rule ili sl.) u Mirotiku na samoj Lokaciji 3
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.07.2019., 20:41   #3
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
meni smrdi na u biquti na lokaciji 1
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2019., 21:24   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Da, na 1 ili 2 navedenom je blem ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2019., 10:03   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
jes, hvala :P
svi tikovi su u najjednostavnijem mogućem bridge modu (wlan i lan u bridge-u), tako da oni po meni nemaju zašto bit krivci.
ostaje ubiquiti, ali i on je u bridge modu. nisam pametan šta bi moglo bit. neka ideja?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2019., 14:00   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
A negdje ti je hardcode upisan Gateway ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2019., 15:47   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
mislim da kužim.
ubiquiti NEMA pravi bridge mod ako se s obe strane linka ne koristi ubiquiti oprema, i onda se na oba uređaja upali "wds transparent bridge".
s obzirom da ja imam 1 ubnt i 1 tik za link onda to ne radi.



na nekim latino gugul grupama sam našao da treba na tiku umjesto "station bridge" mod rada, staviti "station wds", a na ubiquitiju upaliti wds.

stvar je da su kod mene uloge obrnute - tik je AP, a ubiquiti je client.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2019., 20:32   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ok, možemo smatrat da će ovo biti riješeno.
kroz par mjeseci, da se situacija s turistima i pretjeranom temperaturom malo smanji, i ide zamjena sxt-a sa ubiquiti opremom, pa će taj dio linka biti ubnt---ubnt.
to će ujedno i imati drugi plus - jači signal (zbog većeg gain-a ubnt antene) i mogućnost dizanja airmax linka šta bi, nadam se, trebalo još malo ubrzati link.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2019., 18:06   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mislim da kužim.
ubiquiti NEMA pravi bridge mod ako se s obe strane linka ne koristi ubiquiti oprema, i onda se na oba uređaja upali "wds transparent bridge".
s obzirom da ja imam 1 ubnt i 1 tik za link onda to ne radi.


na nekim latino gugul grupama sam našao da treba na tiku umjesto "station bridge" mod rada, staviti "station wds", a na ubiquitiju upaliti wds.

stvar je da su kod mene uloge obrnute - tik je AP, a ubiquiti je client.
dok čekam pravo vrijeme za montažu powerbeama (koji je sa radomom prokleto velik), išao sam malo na rizik da ostanem bez pristupa uređajima (šta se ipak nije desilo), i prebacio sam i mikrotik i ubnt na wds bridge. zanimljivo da sam morao prvo prebaciti mikrotika kojemu je očito živo svejedno dal sa druge strane ima klijenta koji špreha wds ili ne, i tek onda ubnt. i stvar radi, kako zamijenim gateway na kompu tako se prešalta na drugi pristup netu.





znači ide transparent bridge i između ubnt-tik uređaja. taj info nigdje na ubnt forumu nije moguće iskopat.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 21.08.2019. u 20:56.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2019., 22:23   #10
zwizard1
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: R Hrvatska
Postovi: 145
Mikrotik je zakon očigledno...
zwizard1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2019., 19:53   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
danas sam skinuo SXT i montirao ubiquiti powerbeam, fino radi. zapravo radi gotovo max koliko standard ide.
wifi N 300 na max sinkronizaciji gura oko 150mbita realne propusnosti, a sad mi ubnt-ubnt link ide oko 140-145mbita. (iako nikad u istom smjeru, već recimo da ide 75:75mbit , ne uspijevam ga natjerat da povuče 100, ali dobro).


sam PBE dosta ozbiljno izgleda.



probao sam upaliti airmax ali rezultati su lošiji.



osim toga, lokaciju 2 sam pokrio netom, više nije samo repeater lokacija, već sam stavio mikrotik hap lite na tavan i spustio lan kabel do stana niže, montirali smo 2 ap-a i pokrili cijelu kuću.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 07.09.2019. u 19:58.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 20:03   #12
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Koja je udaljenost izmedju ap-ova?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 20:13   #13
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
3 kuće i hotel. 250 , možda 300 metara
link sa 2 x sxt-a je fercera sasvim fino (100mbita) dok nisu sagradili hotel sa debelim armiranobetonskim zidovima koji je p+3. ubilo mi signal. onda sam jedan kraj linka zamijenio sa ubnt powerbridge-om i dignuo se na nekih 60tak mbita (kako kad). danas sam zamijenio i drugi sxt i rezultati se vide. ovo je jedina pozicija gdje mogu imati opremu za link , u protivnom bi bio limitiran na dsl 10/1mbit.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 07.09.2019. u 20:26.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 20:21   #14
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Super su to brzine. Hvala na infu.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 07:58   #15
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Nije ni čudo jer SXT, iako OK, nije ništa spektakularan uređaj. Osim toga, navedeni ubiquiti je puno usmjerenija antena od SXT-a.
Prije 2 godine sam zamijenio par SXT2 za par QRT2 na jednom PtP linku gdje imam dosta drveća. Bandwidth je sada 2.5 puta veći.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na