Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.12.2008., 22:34   #1
rasho
Registered User
 
rasho's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Split
Postovi: 16
Kalibracija lcd monitora

Evo za sve koje zanima kalibracija svojih lcd monitora, a nisu se usudili da pitaju , jedna besplatna arhiva kalibracija za download na: http://www.digitalversus.com/article-424.html
rasho je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2008., 10:47   #2
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Zanima me jedna stvar. Uskoro cu posudit kalibrator pa cu kalibrirat monitor. Taj profil ce bit eksportiran u neki fajl. Recimo da odmah poslije kalibriranja formatiram disk, da li onda samo ucitam taj profil i sve ce postavke biti iste ko i prije formatiranja (a nakon kalibracije) ili je potrebno ponovo napravit kalibriranje
ile je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2008., 11:44   #3
rasho
Registered User
 
rasho's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Split
Postovi: 16
Nemam iskustava, ali ako ovi gore daju svoje kalibracijske datoteke za download, onda je ta datoteka nevezana za sistem već se može pohranit na neko sigurno mjesto i po potrebi pokrenuti na nekom drugom PC-u (ili iz backup-a).
p.s. Ja sam još na CRT Sony Trinitronu i još se duboko premišljam da li da ga uopće mjenjam dok radi
rasho je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2008., 13:02   #4
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@ile... to zavisi o grafickoj kartici, tj driverima graficke kako su podeseni. ali ako sve imas po defaultu i istu verziju drivera instaliras kakvu si prije imao ostat ce ti isto.

zato i ima toliko profila po netu za skinuti, jer od verzije do verzije drivera se slika malo razlikuje ako uopce pa se ti profili mogu primjeniti i na tuda racunala i tude monitore posto cak ni monitori ne odstupaju toliko jedan od drugoga (isti model, naravno - s napomenom da tu ne ulaze modeli koji pate od lutrije s panelima iz ocitih razloga..)
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2008., 15:46   #5
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
jos jedno pitanje...
nedavno san kupio monitor HP LP2475w (inace, ovaj HP ima dosta lose tvornicki iskalibriranu crvenu boju). Na netu san nasa iskalibrirani profil tog monitora (kalibrirano sa Spyder3). Sa neta san skinio WinColor, neki windowsow plugin pomocu kojeg se lako mijenjaju zadani profili. Stavio san da mi je defaultni profil monitora taj kojeg san skinio sa neta.
e sad... iman slijedecu situaciju
na desktopu mi stoji jedna slika di se bas dobro vidi kako ta crvena "vrišti". Kad stavin taj novi profil kao defaultni i "apply-am" ga, promatrajuci pozadinsku sliku, promjena je skoro pa neprimjetna (IMA JE, ali je jako mala).
Medjutim, kad upalim photoshop i otvorin tu istu pozadinsku sliku u photoshopu, onda slika izgleda puno bolje, crvena je prirodna a i opcenito monitor puno bolje sad prikazuje boje nego sa defaultnim postavkama.
E sad, nije mi jasno zasto se u photoshopu prikazuju jedne boje, a u windowsima i ostalim programima druge boje. U cemu je baza?
ile je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2008., 18:08   #6
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
imas win xp jelda? oni ne uzimaju icc proifl bas u obzir izgleda (ili bar ne u cjelosti), na visti je navodno puno bolja stvar. jesi li rucno podesio boje na monitoru ili si sve ostavio driverima da rade?
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2008., 18:09   #7
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Imao sam i ja isti problem, ovo je nemoguce za rjesit, ako ti u PSu budu iste boje kako i na desktopu kad exportas file(jpg,tif...) promjenit ce ti se boje.
U PSu pod Edit=>Color settings imas opcije standarda boja pa se igraj ali problem neces rjesit.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2008., 22:28   #8
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
imas win xp jelda? oni ne uzimaju icc proifl bas u obzir izgleda (ili bar ne u cjelosti), na visti je navodno puno bolja stvar. jesi li rucno podesio boje na monitoru ili si sve ostavio driverima da rade?
na jednom drugom forumu san dobio ovakav odgovor:

PS može citati color profile, dok sami windowsi ne

ile je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2008., 23:11   #9
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
da, ali (navodno) postoji trik kako natjerati win da ne uzimaju genericki osnovni profil nego da ucitavaju ovoga kasnije zadanog. nisam isprobao i ne znam gdje sam naletio tocno na to, medutim vjerujem da je bilo na hardforum-u

potrazit cu malo pa cu napisat tu - negdje utorak ili srijedu vjerojatnije. posto cu u utorak s kolegom se malo zabavljat kalibriranjem svojih monitora, pa javim rezultate
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 00:34   #10
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
da, ali (navodno) postoji trik kako natjerati win da ne uzimaju genericki osnovni profil nego da ucitavaju ovoga kasnije zadanog. nisam isprobao i ne znam gdje sam naletio tocno na to, medutim vjerujem da je bilo na hardforum-u

potrazit cu malo pa cu napisat tu - negdje utorak ili srijedu vjerojatnije. posto cu u utorak s kolegom se malo zabavljat kalibriranjem svojih monitora, pa javim rezultate
evo i misljenje od ljudi koji su direktno vezani za graficki studio:
http://hrphotocontest.com/forum/viewtopic.php?t=7444
ile je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2008., 03:17   #11
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Poboljšava li ovo situaciju?

Citiraj:
Professional-level photographers and designers know that getting consistent, accurate color from file to screen to print and beyond is a requirement for great results.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 16:33   #12
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
evo nekoliko informacija skupljenih danas.

nisam imao bas previse vremena cackati po netu, al podjelim dosad spoznato.

ovo rjesenje sto je thopok predlozio se pojavljuje na vise od nekoliko mjesta na netu i cak radi. Nisam pokrenuo photoshop ili nesto slicno, ali win prepoznaju profile i koriste ih za razliku od prije. sta i kako za vise monitora i startup ovdje

dakle danas sam kalibrirao svoje monitore i rezultati su ociti, na hp-u je samo manji pomak od mojeg prije podesenog rucnog profila, a na philipsu je ogromna razlika, sad su napokon boje normalne, a ne isprane. Doduse s njim se nisam baktao previse nikad posto sam znao da cu nabavit kalibrator uskoro.

dalje sto ostaje je provjera viste, photoshop kako se ponasa i lp2475w (sretno ile, drzim fige, a ako uspije ovo bi moglo biti rjesenje glavobolja mnogih ovdje)

e sad bar nekakvo testiranje monitora malo pa review nabacim nakon ng kad se u zg vratim.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 17:46   #13
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
evo nekoliko informacija skupljenih danas.

nisam imao bas previse vremena cackati po netu, al podjelim dosad spoznato.

ovo rjesenje sto je thopok predlozio se pojavljuje na vise od nekoliko mjesta na netu i cak radi. Nisam pokrenuo photoshop ili nesto slicno, ali win prepoznaju profile i koriste ih za razliku od prije. sta i kako za vise monitora i startup ovdje

dakle danas sam kalibrirao svoje monitore i rezultati su ociti, na hp-u je samo manji pomak od mojeg prije podesenog rucnog profila, a na philipsu je ogromna razlika, sad su napokon boje normalne, a ne isprane. Doduse s njim se nisam baktao previse nikad posto sam znao da cu nabavit kalibrator uskoro.

dalje sto ostaje je provjera viste, photoshop kako se ponasa i lp2475w (sretno ile, drzim fige, a ako uspije ovo bi moglo biti rjesenje glavobolja mnogih ovdje)

e sad bar nekakvo testiranje monitora malo pa review nabacim nakon ng kad se u zg vratim.
nisan svatio cemu tocno sluzi onaj clanak, tj nije mi jasan onaj dio ispod ovog naslova:
"The catch: only a single profile"

Nvodno on tamo opisuje kako nije dovoljno samo sa wincolorom podesiti profile za svaki monitor nego je potrebno i u "advanced display properties (control panel->display->settings->advanced)" postaviti profil koji bi kao bio koristen u windowsima i ujedno bi se koristio za obadva monitora.
Nisan svatio sta je tu pjesnik tio tocno rec.

Uostalom, ja kad prominen profil preko "advanced display properties (control panel->display->settings->advanced)" apsolutno nikakve promjene ne vidin. A ako profil promijenim sa wincolor onda vidin neke jaako male promjene. Naravno, govorin o promjenama koje su vidljive u windowsima (npr. pozadini)
ile je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 18:42   #14
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
kazes male promjene kad preko wincolora podesis? interesantno, posto je meni razlika nebo i zemlja na philipsu, a fotke su identicne u firefoxu i windows vieweru..

as i said, nisam imao vremena bas, tako da cu ovih dana jos dosta kopati o ovome, pa da probamo doci zajedno svi do nekog rjesenja.

i da, meni radi normalno s 2 profila, svaki monitor svoj.. strange
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 20:19   #15
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
kazes male promjene kad preko wincolora podesis? interesantno, posto je meni razlika nebo i zemlja na philipsu, a fotke su identicne u firefoxu i windows vieweru..

as i said, nisam imao vremena bas, tako da cu ovih dana jos dosta kopati o ovome, pa da probamo doci zajedno svi do nekog rjesenja.

i da, meni radi normalno s 2 profila, svaki monitor svoj.. strange
da, jako male promjene su vidljive, bez obzira koji profil ucitam. Jedino u PSu se vidi promjena, ali ne trenutno nego tek nakon restartanja
Nisan tocno svatio ovaj dio "a fotke su identicne u firefoxu i windows vieweru..", odnosno sta si tocno tio rec s ovim? Da firefox i windows viewer koriste isti profil?

Bas cu veceras posudit kalibrator od frenda, ako on uspije nac cd .. pa cemo vidit
Btw, jel ti isto imas hp lp2475w?
ile je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2008., 00:21   #16
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
obzirom da je ff kao i ps color sensitive kad nebi bili prepoznati i iskoristeni profili kako spada fotke bi morale biti razlicite.

nemam lp2475 nazalost, trenutno nemam jos nekih 2000kn viska. ali u neko skorije vrijeme vjerujem da ce se jedan naci na stolu. ja imam lp2065 i 200wp7es, oba standard gamut, nazalost.

EDIT:
interesantno... nakon restarta racunala vise ne radi kao prije.

evo rezultata,
http://www.imagesforme.com/show.php/266618_razlika.jpg
fotka je dosta losa, ali razlike u bojama su jasno uocljive.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci


Zadnje izmijenjeno od: antrax. 17.12.2008. u 00:51.
antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na