Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.11.2006., 20:08   #1
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Thumbs up AM2 - zrelo voće

Nakon jedno i pol dnevnog druženja sa AM2 socketom, mogu samo napisati pohvale za, toliko omraženi AM2 socket na ovom forumu.

No, prvo da odgovorim onima koji se pitaju: "pa zakej je bedak prešel na AM2 a Konroje razvaljuje i jede tu zelenu decu?"

Jednostavno, AM2 mi je bila jeftinija varijanta i to za otprilike 600-800kn. Kako sam jedan od onih, koji se tuđim novcima razbacuje, a kada se kupuje za svoje, promislim se 3 puta, odluka je pala, da mi se Conroe, primjerice E6300 ne isplati toliko, jer se ne igram, ne koristim Super PI u stvarnom životu već samo povremeno snimim koju serijicu, poslušam tu i tamo koji MP3 i uglavnom surfam. A 600kn bi sigurno bacio u vjetar jer bi conroe na lošoj ploči ostao neiskorišten - a bolje ploče, dođu malo previše za moj ukus. Osim toga, niti ovaj AM2 neću u potpunosti iskoristiti, a kamoli Konroja .

Eto, kada smo to riješili, prelazim na AM2 socket konfiguraciju koja se sastoji od:
Gigabyte M55Plus-S3G (rev 1.x) (cijena 590kn gotovina - Ve-mil)
X2 3600+ (2x256kb) tray + Coolermaster Hyper TX (za AMD) - 1100kn (Ve-mil)
2x512MB DDR2 GoodRam 667Mhz (CL5) (2x397kn Ve-mil)

Kao što vidite, konfa je složena za najmanje para što se moglo, ali ipak pazeći da to ostane ipak koliko toliko brzo.

Pa da počnemo od prve stvari - Gigabyte poznat po pločama koje su dobre, ali imaju mušica, često povezane sa lošim BIOS-om - > ova konstatacija pada u vodu u slučaju ovog modela. No, otom kasnije.



MBO

Strani review ploče gdje se vidi usporedba ove ploče sa drugim, sličnim njoj

Ima dobar layout, jedini prigovor bih uputio položaju dodatnoga +12V konektora kojega su baš nasrali skoro pa u sredinu ploče. Ostalo, sve super. 4 PCI utora nisu za odbacit, a samo da napomenem, ploča ima i integriranu grafičku - nemam pojma točno koju, no nije nekaj prejako (koliko sam uspio vidjeti, daje oko 600 bodova u nekom 3Dmarku - 05 ili 06). No, trenutno ju koristim i sam i mogu reći da je za to što je namjenjena, radi super!

BIOS? Došla je matična sa F5 verzijom koja je radila samo male probleme sa Command rate opcijom za memoriju (nije htjela prebaciti da DDR2 800 radi u 1T modu), no to je sređeno sa F6 verzijom koja radi super i sve opcije budu upamćene. Opcija ima dosta, pogotovo kada sam skužio za CTRL + F1 trik . Nije DFI, ali one glavne opcije ima.

Napone koje daje su:
Vcore - 0.8-1.55V
VDIMM - 1.8-2.45V
Vchipset - +0.2V

Kao što vidite, matična ima mali pasivni chipset na NB-u. Kako radi pasivno, nisam htio isprobavat, nego sam, poučen iskustvom sa NF4, ipak stavio 120mm na 7V da puše po njemu i temperature su 35°/45° (idle/load). Nekako sam dojma da se puno manje grije nego NF4, jer mi je on sa plavim zalmanom i 120-tkom bio kipuć, dok je ovaj na dodir mlak (u loadu). Inače, NB je Nvidija 6100 chipset (mislim).

Max. ploče, u smislu najvišeg HTT-a nisam našao, no do 270Mhz ide stabilno (toliko sam do sada gurao) na defolt naponu.
Napomena - HTT uvelike ovisi o memoriji koja je instalirana. Sa GoodRam-om neće preko 270Mhz, sa Crucialom ide komotno preko 300Mhz.

Ono što me malo šokiralo je da na ploči, kod pinova za Clear CMOS nema jumpera . Reko dovraga kaj je pak to i išao se konzultirati sa manualnom i vidi vraga piše upozorenje da je taj jumper maknut da se on ne bi krivo koristio (nije foolprof kao sve ostalo na matičnoj ). Za resetirati CMOS se mora nekako spojiti ta dva pina. Ja fala Bogu imam od nekog CD-ROM-a jumper i s njim sam Clear-o CMOS bez problema.
Kad smo već kod Clear CMOS-a, kod krivih ili "prejakih" postavljenih opcija (npr. za memoriju) postoji automatski mehanizam koji boota sigurne postavke (koje će raditi), u početku ga nisam primjetio jer mu treba dosta dugo - desetak sekundi. No moram priznati da kada ga se pretjera gadno da se mora koji puta i resetirati ručno CMOS.

Procesor:
Stepping:
ADO3600IAA4CU
LDB5F 0623TPMW

Potaknut Bubbinim postovima u kojim tvrdi da cache kod AMD-a ne dela razliku, a što su potvrdili i deseci pročitanih review-a, odlučio sam ići na najslabiji X2 proc koji postoji. X2 3600+ spada u Athlon familiju, a ne Sempron (što bi se dalo zaključiti po 2x256kb cache-a) što znači da ima punu podršku za DDR2 800 (ima taj divajder za memoriju).

Uglavnom, proc radi po defoltu na 2000Mhz (200x10), na naponu od 1.25V (nisam 100% siguran, ali mislim da je taj). Ovaj proc, za razliku od mog prošlog, soc. 939 Venica može ići sa Vcore-om ispod 1.1V i prošao je testiranje od 7,5h na 1.0V na defolt frekvenciji. Uglavnom, znam da vas to ne zanima nego već, kako proc kada ga se stisne.

Rezultati su ovakvi, za sada (morat ćete mi oprositi što nemam slike, niti kakve Super PI rezultate već okvirne vrijednosti jer nisam imao dugo vremena za testirati):
Na 1.35V proc je prošao OCCT test od 30minuta na 2650Mhz. Također, jučer sam i isfurao 2600Mhz na istom naponu i 2x32M Super PI.

I kako sam prije rekao, za one sklonije undervoltanju, proc je prošao 7,5h Orthosa na 2000Mhz/1.0V

Na 2700Mhz OCCT puca, a napon nisam pokušavao podići jer stvarno mi se nije dalo više. Budem uskoro, sada sam išao poinstaliravati stvari za normalni rad.

Coolermaster Hyper TX
Nedavno došao taj cooler, a cijenom jeftiniji od Freezera64 Pro. Pročitao par review-a i odlučio se na njega. Ima automatsku regulaciju ventilatora i moji dojmovi su da je cooler jako dobar.

U idlu se vrti na kakvih 200-300 o/min a u loadu se digne na 800-900 te pritom ostaje i dalje nečujan. Temperature proca (2600Mhz/1.35V) su mi (idle/load) 30°/42°C

Ventilator na max. 1800 rpm-a se čuje i to poprilično (no ne čuju se ležajevi nego teranje zraka) i bome ga tada jako puše. Nisam gledao kako hladi proc pri max. okretajima.

Uglavnom, dobra kupnja za 146kn.

Memorija:
Kako sam do sada uglavnom hvalio, moralo je nešta i loše proć. Memorija, koja po defoltu radi na 667 i CL5 nije toliko dobra kao ostatak kompa.

Ono kaj sam ja skužio i isprobavao, memorija radi na 1T no za 800Mhz se mora staviti 2T.

Ono što sam ja uspio najviše je nekih mizernih 830-840Mhz uz 2.1V i 5-5-5-15, 2T. Memorija radi na 800 5-5-5-15 2T i na 1.85V. Tako ju i držim.
Svaki moj pokušaj da se stavi na CL 4 je rezultirao sa Clear CMOS-om. Dal je to do meme ili ipak ima mušica u BIOS-u nemam pojma

------------------------------------------------------------------------

Uglavnom, toliko vam mogu reći za sada od svemu. Sve je super osim što sam za memu mislio da će ići više. No, i ovako je dobro, ide na 800Mhz (iako na labavim latnecijama) i to mi je važno
Stvarno, sa 90% sigurnosti mogu reći da je AM2 socket prešao zelenu fazu, i ako se malo pazi, može se za relativno male novce kupiti dobar komp.

I da, ima li neki program za kalkulaciju frekve memorije kod OC-anja, jer me to trenutno najviše muči. AMD ga je sa ovim socketom to totalno zakomplicirao...

Ajde mi preporučite da nabacim neke testiće, neke free programe, tipa blender, 7-zip, pa da ih nabacim. Ko mi veli 3Dmark smatrat ću to provokacijom

Pardon na (pre)dugom postu i uživajte, nadam se da sam nekome pomogao.

P.S. Će moći ići novi procevi (AM2+ ili AM3) na ovaj socket (ili da sam pročitam od McG-a topic, ponovno) ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 06.01.2007. u 20:05.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 20:53   #2
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Post na mestu...da bi čovek reč rekel. Valjda se budu sad ljudi prestali plašiti AM2 sustava. Bome i procesor lepo dela, fino to potegne. Kaj se tiče testova moreš i CrystalMark (~2.4MB) zvrteti.

Kaj se tiče AM2+, da ne tražiš:

Citiraj:
Socket AM2+ is 100% compatible to Socket AM2. The difference is only on the upgrade of Hyper-Transport to version 3.0, such that the I/O ability is doubled from 2GHz to 4GHz. With great compatibility of Hyper-Transport, whatever K8 or K8L processors will also be supported in both AM2 and AM2+ main board.
McG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2006., 21:00   #3
bobe
teta Mraz
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: hr
Postovi: 1,595
vuco svaka ćast

AM2 je definitivno prebolio djećje bolesti, te je trenutno islpativa, i prije svega pametna kupnja, kao što si i sam rakao, za sve one koje ne pate na superpi
__________________

bobe je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 21:17   #4
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
zanimljivo nisam znal ad 3800+ i 36+++ rade na istoj frekvi, a ni da ima razlike u cache-u.By the way vučko , kolko košta taj 3600+?

Ide malo bolje od standarno ta athlone x2 rekao bih. One sa manjim brojevima i manjom default frekvom.
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 21:19   #5
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Odlicno Vuco
Kad dodjes na msn, poslat cu ti program za izracunavanje frekvi i svega ostaloga, da se ne mucis
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 21:40   #6
Omega
Premium
Moj komp
 
Omega's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,224
neznam uopce sto su ljudi prigovarali protiv am2 socketa
ja sam probao nekoliko ploca i nekoliko proceva,uglavnom semprona na tom socketu.od kada je izasao socket pa do prije tjedan dva je zadnja konfa kroz ruke mi prosla na am2.

sa niti jednom nije bilo greske...jedino sto je vuco rekao,to sa brzinama memorije su stvarno mogli malo bolje napraviti.
__________________
Casemodd logs : Dragon Storm, Kali, Entourage


Complete Case Painting Guide
Omega je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 22:39   #7
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Vučko, meni je AMD-jac rekao da je u bundleu dobio komadić žuto-zelene žice savinute u slovo U za reset CMOS-a.
Jesi siguran da si dobro pregledao kutiju?


Smještaj konektora za dodatno 12v napajanje mislim da ne treba komentirati
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 22:48   #8
Quake2
Guest
 
Quake2's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: pž
Postovi: 1,289
@mcg:Znači ako sad uzmem npr. Lanparty nf590sli,ta ploča će podržavat k8l,samo što će HT raditi na 2ghz,a ne na 4ghz,koliko sam skužio...A koliki je gubitak performansa,otprilike?
Quake2 je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 23:03   #9
Omega
Premium
Moj komp
 
Omega's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,224
to jos nitko nezna...buduci da k8l nije jos izasao
__________________
Casemodd logs : Dragon Storm, Kali, Entourage


Complete Case Painting Guide
Omega je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 23:07   #10
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
e ljudi kad sam govorio da se ide na am2 i preporučao ovu ploču, no ok, ajd vu(č)ko napravi koji testić kodiranja videa s jednom i obje jezgre, recimo video file od 10 min u xvid, ak ti se da
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2006., 23:11   #11
Quake2
Guest
 
Quake2's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: pž
Postovi: 1,289
Citiraj:
Autor Omega Pregled postova
to jos nitko nezna...buduci da k8l nije jos izasao
Otprilike...Onak,teoretski ako se otprilike zna
Quake2 je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 23:19   #12
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
AMD-ov AM2 socket će u trećem kvartalu iduće godine evoluirati u AM2+ socket sa podrškom za Hypertransport 3 sa propusnošću od 4.0 do 4.4 GT/s. Svi AM2+ procesori će biti kompatibilni sa AM2 socketom no raditi će nešto sporije zbog HT2 tehnologije. AM2+ će također donijeti i podršku za TSI (Thermal Sense Interface) tehnologiju koja će biti sastavni dio budućih "southbridgeva" i Super I/O kontrolera.

AM3 bi se trebao pojaviti u drugoj polovici 2008. godine a donijeti će podršku za DDR3 memoriju. Također je najavljeno kako će neki od AM3 procesora biti napravljeni u 45nm tehnologiji.

evo što piše u novostima
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 23:22   #13
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Kaj bumo sad tu nagađali bezveze, a na kraju bu nekaj deseto ispalo. Strpi se da Quad-Core opće dojde u opticaj. Znaš i sam da bu cijena tih procesora žestoka do bola, pa je pitanje, dal ti tak nekaj treba/bu trebalo. Uglavnom imaš tu o Hyper-Transport 3.0 (1, 2, 3, 4), pa baci pogled, ako ti se da.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 00:38   #14
zare
Premium
Moj komp
 
zare's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 90
Šta da kažem, imam tu ploču... ali razlika je da je OC-ani Sempron na njoj...
Radi odlično (24/7)... (još samo da promjenim napajanje)
Jedino se mora napon na memi malo podići inače zeza...
Za uložene krznene, ZAKON ploča i proc (OC +25%)
ugl. pogledajte Everest testove...
http://www.yourfilehost.com/media.ph...le=Desktop.zip

p.s. više mi proc neće radi na tvorničkoj brzini...
__________________
.: AMD Phenom II X2 555 BE (@ X4 B55) / Asus Crosshair IV Formula / Corsair XMS3 8GB (@ 1333MHz) :.
.: Sapphire ATI Radeon HD 5570 DDR5 PCI-e / Hitachi 1TB / WD Caviar Green 2TB / DVD±RW Samsung SH-S223C / Corsair TX650W / Philips 231E 24" :.
.: Windows 7 x64 :.
zare je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 01:37   #15
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
@Vučko
Neznam koliko si upoznat sa Gigabytovim pločama, ali vjeruj mi da s njihovim pločama imam iskustva, a bogami sam i dobar poznanik njihove tehničke podrške koja će ti više odmoći nego pomoći.
Bolje da si uzeo Asrock sa ULIjevim čipsetom za 20 kn manje.
Drugo, dobro ti veli Jelc. Da li si dobio u bundleu žuto zelenu žičicu koja se uštekava kao jumper i ima ti na kraju nešto slično prekidaču. Ako nisi dobio osuđen si svaki puta na vađenje bakterije.

http://www.asrock.com/product/AM2XLI-eSATA2.htm

AM2XLI-eSATA2
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 07:19   #16
raider
Registered User
Moj komp
 
raider's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 41
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Nakon jedno i pol dnevnog druženja sa AM2 socketom, mogu samo napisati pohvale za, toliko omraženi AM2 socket na ovom forumu.

No, prvo da odgovorim onima koji se pitaju: "pa zakej je bedak prešel na AM2 a Konroje razvaljuje i jede tu zelenu decu?"

Jednostavno, AM2 mi je bila jeftinija varijanta i to za otprilike 600-800kn. Kako sam jedan od onih, koji se tuđim novcima razbacuje, a kada se kupuje za svoje, promislim se 3 puta, odluka je pala, da mi se Conroe, primjerice E6300 ne isplati toliko, jer se ne igram, ne koristim Super PI u stvarnom životu već samo povremeno snimim koju serijicu, poslušam tu i tamo koji MP3 i uglavnom surfam. A 600kn bi sigurno bacio u vjetar jer bi conroe na lošoj ploči ostao neiskorišten - a bolje ploče, dođu malo previše za moj ukus. Osim toga, niti ovaj AM2 neću u potpunosti iskoristiti, a kamoli Konroja .

Eto, kada smo to riješili, prelazim na AM2 socket konfiguraciju koja se sastoji od:
Gigabyte M55Plus-S3G (rev 1.x) (cijena 590kn gotovina - Ve-mil)
X2 3600+ (2x256kb) tray + Coolermaster Hyper TX (za AMD) - 1100kn (Ve-mil)
2x512MB DDR2 GoodRam 667Mhz (CL5) (2x397kn Ve-mil)

Kao što vidite, konfa je složena za najmanje para što se moglo, ali ipak pazeći da to ostane ipak koliko toliko brzo.

Pa da počnemo od prve stvari - Gigabyte poznat po pločama koje su dobre, ali imaju mušica, često povezane sa lošim BIOS-om - > ova konstatacija pada u vodu u slučaju ovog modela. No, otom kasnije.



MBO
Ima dobar layout, jedini prigovor bih uputio položaju dodatnoga +12V konektora kojega su baš nasrali skoro pa u sredinu ploče. Ostalo, sve super. 4 PCI utora nisu za odbacit, a samo da napomenem, ploča ima i integriranu grafičku - nemam pojma točno koju, no nije nekaj prejako (koliko sam uspio vidjeti, daje oko 600 bodova u nekom 3Dmarku - 05 ili 06). No, trenutno ju koristim i sam i mogu reći da je za to što je namjenjena, radi super!

BIOS? Došla je matična sa F5 verzijom koja je radila samo male probleme sa Command rate opcijom za memoriju (nije htjela prebaciti da DDR2 800 radi u 1T modu), no to je sređeno sa F6 verzijom koja radi super i sve opcije budu upamćene. Opcija ima dosta, pogotovo kada sam skužio za CTRL + F1 trik . Nije DFI, ali one glavne opcije ima.

Napone koje daje su:
Vcore - 0.8-1.55V
VDIMM - 1.8-2.45V
Vchipset - +0.2V

Kao što vidite, matična ima mali pasivni chipset na NB-u. Kako radi pasivno, nisam htio isprobavat, nego sam, poučen iskustvom sa NF4, ipak stavio 120mm na 7V da puše po njemu i temperature su 35°/45° (idle/load). Nekako sam dojma da se puno manje grije nego NF4, jer mi je on sa plavim zalmanom i 120-tkom bio kipuć, dok je ovaj na dodir mlak (u loadu). Inače, NB je Nvidija 6100 chipset (mislim).

Max. ploče, u smislu najvišeg HTT-a nisam našao, no do 270Mhz ide stabilno (toliko sam do sada gurao) na defolt naponu.

Ono što me malo šokiralo je da na ploči, kod pinova za Clear CMOS nema jumpera . Reko dovraga kaj je pak to i išao se konzultirati sa manualnom i vidi vraga piše upozorenje da je taj jumper maknut da se on ne bi krivo koristio (nije foolprof kao sve ostalo na matičnoj ). Za resetirati CMOS se mora nekako spojiti ta dva pina. Ja fala Bogu imam od nekog CD-ROM-a jumper i s njim sam Clear-o CMOS bez problema.
Kad smo već kod Clear CMOS-a, kod krivih ili "prejakih" postavljenih opcija (npr. za memoriju) nema automatskog mehanizma vraćanja postavki koje su radile, tako da, ako OC-ate, dosta ćete morati ručno brisati CMOS.

Procesor:
Potaknut Bubbinim postovima u kojim tvrdi da cache kod AMD-a ne dela razliku, a što su potvrdili i deseci pročitanih review-a, odlučio sam ići na najslabiji X2 proc koji postoji. X2 3600+ spada u Athlon familiju, a ne Sempron (što bi se dalo zaključiti po 2x2556kb cache-a) što znači da ima punu podršku za DDR2 800 (valjda ima taj divajder za memoriju).
Nažalost, od prevelike radosti, zaboravih pogledati i zapisati si brojeve sa proca, da vidim jel spada u EE ili obične.

Uglavnom, proc radi po defoltu na 2000Mhz (200x10), na naponu od 1.25V (nisam 100% siguran, ali mislim da je taj). Ovaj proc, za razliku od mog prošlog, soc. 939 Venica može ići sa Vcore-om ispod 1.1V i prošao je testiranje od 7,5h na 1.0V na defolt frekvenciji. Uglavnom, znam da vas to ne zanima nego već, kako proc kada ga se stisne.

Rezultati su ovakvi, za sada (morat ćete mi oprositi što nemam slike, niti kakve Super PI rezultate već okvirne vrijednosti jer nisam imao dugo vremena za testirati):
Na 1.35V proc je prošao OCCT test od 30minuta na 2650Mhz. Također, jučer sam i isfurao 2600Mhz na istom naponu i 2x32M Super PI.

I kako sam prije rekao, za one sklonije undervoltanju, proc je prošao 7,5h Orthosa na 2000Mhz/1.0V

Na 2700Mhz OCCT puca, a napon nisam pokušavao podići jer stvarno mi se nije dalo više. Budem uskoro, sada sam išao poinstaliravati stvari za normalni rad.

Coolermaster Hyper TX
Nedavno došao taj cooler, a cijenom jeftiniji od Freezera64 Pro. Pročitao par review-a i odlučio se na njega. Ima automatsku regulaciju ventilatora i moji dojmovi su da je cooler jako dobar.

U idlu se vrti na kakvih 200-300 o/min a u loadu se digne na 800-900 te pritom ostaje i dalje nečujan. Temperature proca (2600Mhz/1.35V) su mi (idle/load) 30°/42°C

Ventilator na max. 1800 rpm-a se čuje i to poprilično (no ne čuju se ležajevi nego teranje zraka) i bome ga tada jako puše. Nisam gledao kako hladi proc pri max. okretajima.

Uglavnom, dobra kupnja za 146kn.

Memorija:
Kako sam do sada uglavnom hvalio, moralo je nešta i loše proć. Memorija, koja po defoltu radi na 667 i CL5 nije toliko dobra kao ostatak kompa.

Ono kaj sam ja skužio i isprobavao, memorija radi na 1T no za 800Mhz se mora staviti 2T.

Ono što sam ja uspio najviše je nekih mizernih 830-840Mhz uz 2.1V i 5-5-5-15, 2T. Memorija radi na 800 5-5-5-15 2T i na 1.85V. Tako ju i držim.
Svaki moj pokušaj da se stavi na CL 4 je rezultirao sa Clear CMOS-om. Dal je to do meme ili ipak ima mušica u BIOS-u nemam pojma

------------------------------------------------------------------------

Uglavnom, toliko vam mogu reći za sada od svemu. Sve je super osim što sam za memu mislio da će ići više. No, i ovako je dobro, ide na 800Mhz (iako na labavim latnecijama) i to mi je važno
Stvarno, sa 90% sigurnosti mogu reći da je AM2 socket prešao zelenu fazu, i ako se malo pazi, može se za relativno male novce kupiti dobar komp.

I da, ima li neki program za kalkulaciju frekve memorije kod OC-anja, jer me to trenutno najviše muči. AMD ga je sa ovim socketom to totalno zakomplicirao...

Ajde mi preporučite da nabacim neke testiće, neke free programe, tipa blender, 7-zip, pa da ih nabacim. Ko mi veli 3Dmark smatrat ću to provokacijom

Pardon na (pre)dugom postu i uživajte, nadam se da sam nekome pomogao.

P.S. Će moći ići novi procevi (AM2+ ili AM3) na ovaj socket (ili da sam pročitam od McG-a topic, ponovno) ?
pozdrav....

ja imam spomenutu ploču neka 3 mjeseca,i za uloženu lovu radi sasvim solidno...Jedino sam morao fleshati BIOS,ostalo je sve sve iredno bez problema...
__________________

raider je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 10:14   #17
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
@Vučko
Neznam koliko si upoznat sa Gigabytovim pločama, ali vjeruj mi da s njihovim pločama imam iskustva, a bogami sam i dobar poznanik njihove tehničke podrške koja će ti više odmoći nego pomoći.
Bolje da si uzeo Asrock sa ULIjevim čipsetom za 20 kn manje.
Drugo, dobro ti veli Jelc. Da li si dobio u bundleu žuto zelenu žičicu koja se uštekava kao jumper i ima ti na kraju nešto slično prekidaču. Ako nisi dobio osuđen si svaki puta na vađenje bakterije.

http://www.asrock.com/product/AM2XLI-eSATA2.htm

AM2XLI-eSATA2

da ta ploča je jako dobra za te novce, best buy prema vidi-jevom testu

a još ima i SLI
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 10:41   #18
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Citiraj:
Autor blablu Pregled postova
da ta ploča je jako dobra za te novce, best buy prema vidi-jevom testu

a još ima i SLI
Našao sam ju za 513 kn za gotovinu.

Neka neka. Vučko uvjek zmišlja toplu vodu. Baš me zanima kakav bude šerafciger zmislil za skidanje baterije za reset BIOSa.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 12:24   #19
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Ali to nije 513 kn , nego 513 kn+grafička a cifra se onda penje debelo preko 600 kn : hello2 :.
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 12:28   #20
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Citiraj:
Autor Zond Pregled postova
Ali to nije 513 kn , nego 513 kn+grafička a cifra se onda penje debelo preko 600 kn : hello2 :.
Cijena za gotovinu
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 12:35   #21
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
Zond ti hoće reći da ploča ima integriranu grafu pa nemaš trošak još i za nju....ako ti je takva dovoljna.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 12:57   #22
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Pa kaj će mu onda takav procesor i mema, ako bude koristil grafičku s ploče.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 13:00   #23
Omega
Premium
Moj komp
 
Omega's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,224
kakve veze ima npr. dekodiranje,przenje,gledanje filmova,slusanje glazbe i surfanje sa grafickom snagom?
__________________
Casemodd logs : Dragon Storm, Kali, Entourage


Complete Case Painting Guide
Omega je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 13:38   #24
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
ma ok je i ova ploča, šta ste ga napali nego mene jako zanima ovaj proc u usporedbi s 3.8+ i E6300, ajmo vuco koji testić
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 14:46   #25
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
Pa kaj će mu onda takav procesor i mema, ako bude koristil grafičku s ploče.
Znas, ne vrti se citav svijet na PC-u oko igranja...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 15:06   #26
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Znas, ne vrti se citav svijet na PC-u oko igranja...

Pa, Vučko je rekao:
" jer se ne igram, ne koristim Super PI u stvarnom životu već samo povremeno snimim koju serijicu, poslušam tu i tamo koji MP3 i uglavnom surfam."

Budući da je prije imao 939 platformu ni meni nije baš najbistrije zakaj AM2 platforma.

Eventualno zbog lakše i jeftinije nadogradnje u budućnosti, a za snimanje koje serije, surfanje i slušanje MP3 mu je i stara konfa bila ne dovoljna nego i prejaka.


Ja bih osobno za takve potrebe nadogradio memu, hardovinje i uzeo DVB-T karticu.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 15:44   #27
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
@ McG
Fala stari, skinuo taj testić i budemo videli kako to ide. Tek sam došao doma sada...
Citiraj:
Autor BrunoZG Pregled postova
zanimljivo nisam znal ad 3800+ i 36+++ rade na istoj frekvi, a ni da ima razlike u cache-u.By the way vučko , kolko košta taj 3600+?
1000kn u Linksu (tray), 1118kn u Ve-mil-u (BOX)
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Vučko, meni je AMD-jac rekao da je u bundleu dobio komadić žuto-zelene žice savinute u slovo U za reset CMOS-a.
Jesi siguran da si dobro pregledao kutiju?
Smještaj konektora za dodatno 12v napajanje mislim da ne treba komentirati
Pogledao kutiju, pogledao manual, nema žuto zelene žice. Očigledno misle da ljuti mogu to sa šarafcigerom.
A morao sam komentirati +12V jer sam prije imao Asus-icu koja je imala savršen layout. Nema šta, bio bih gadan recenzent
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
@Vučko
Neznam koliko si upoznat sa Gigabytovim pločama, ali vjeruj mi da s njihovim pločama imam iskustva, a bogami sam i dobar poznanik njihove tehničke podrške koja će ti više odmoći nego pomoći.
Bolje da si uzeo Asrock sa ULIjevim čipsetom za 20 kn manje.
Drugo, dobro ti veli Jelc. Da li si dobio u bundleu žuto zelenu žičicu koja se uštekava kao jumper i ima ti na kraju nešto slično prekidaču. Ako nisi dobio osuđen si svaki puta na vađenje bakterije.
Nisam dobio. A ovu matičnu sam uzeo baš da ne moram trošiti na dodatnu grafu. Ova mi je čist fina. Nisam pokrenuo Solitaire 3-4mjeseca, a kamoli nešta jačeg.
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
Neka neka. Vučko uvjek zmišlja toplu vodu. Baš me zanima kakav bude šerafciger zmislil za skidanje baterije za reset BIOSa.
Da si dobro čitao, vidio bi da sam našao sa starog CD-ROM-a za spajanje jumpera i to dobro dela
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Pa, Vučko je rekao:
" jer se ne igram, ne koristim Super PI u stvarnom životu već samo povremeno snimim koju serijicu, poslušam tu i tamo koji MP3 i uglavnom surfam."
Budući da je prije imao 939 platformu ni meni nije baš najbistrije zakaj AM2 platforma.
Dobih priliku preći na 2 jezgre za 100kn, a ne bi me niti toliko došlo da sam na vrijeme rekao da se uzme BOX-ana verzija
Citiraj:
Eventualno zbog lakše i jeftinije nadogradnje u budućnosti, a za snimanje koje serije, surfanje i slušanje MP3 mu je i stara konfa bila ne dovoljna nego i prejaka.
Ja bih osobno za takve potrebe nadogradio memu, hardovinje i uzeo DVB-T karticu.
Nije mi potrebno više meme, jer se i sa 1GB može fino delati. HDD ima i previše, a o DVB-T-u razmišljam.

Uglavnom, kada se zvekne snimanje saTV tunera (koji nema hardverski enkoder), stavi prebacivanje MPEG2->Divx i još se može fino slušati muzika i pisati po forumu.
Na starom nisam mogao snimati TV i pisati a da nema zaštekavanja kod pisanja postova.

Testovi sljede, pogtovo kada stavim memu i proc u najbolji omjer, jer su svi testovi koje sam ja radio ili max. proca a mema najniže ili obrnuto.

Uglavnom, znam da mi je 1M super Pi-ja završio za 44 sekunde na defoltu .

Budem nabacio testove, sada baš i nemam previše vremena...
Fala svima na pohvalama. Konfa je super, a matična ne radi probleme, za sada...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 15:46   #28
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Malo ste žestoko na čoveka nahrili "zakaj je prešel"? Njegove pare, prešel je zato kaj je htel. Kolko je ljudi s bijesnih Opterona, A64 (single i X2), Preslera i ne znam-čega-sve-ne, prešlo na Conroe, pa nikom ništ. Još su i jedni drugima tepali, opravdavali se, pa treba ima za ovo za ono, pa kodiranje videa, pa audio obrada, pa sve i svašta...a kad ono tjera se SuperPi u većini slučajeva. I nikom ništ, niko nije prigovaral. Čovek je kupil kaj je kupil i šlus.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 16:21   #29
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ma joj, McG, ne moraš ti mene braniti . Kupio sam to jer sam mogao preći tako najjeftinije na 2 jezgre i na novije stvari tipa DDR2 i novi socket, što mi je bio i cilj. Znam i sam da je Conroe brži, no meni NIJE potreban. A i 600-800kn mi ostane u đžepu a to mi je za počastiti ekipu za rođendan i darove sada za Božić.
A i ruku na srce, ekipa se baca sa tim Conroe-ima, a 90% njih ih drži na defoltu

Meni je glavno da sada imam lufta malo i na drugoj jezgri i ono najvažnije, da sve radi stabilno i bez ikakvih mušica
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 17:55   #30
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Benčeki

Za sada izvrtio sve na defoltu:
- X2 3600+ @ 2000Mhz
- integrirana grafička kartica
- GoodRam 667 @ 800Mhz 5-5-5-15 2T 1.85V

Super Pi 1M


Mislim da je to pristojan rezultat -> 42.859 s

Everest memory read/write/copy/latency i ostali CPU benchevi



CPU Queen - 3871
CPU PhotoWorxx - 17 719
CPU ZLib - 22 976
FPU Julia - 3393
FPU Mandel - 1918
FPU SinJulia - 5333

CrystalMark v0.9

__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 12.11.2006. u 18:10.
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na