Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.09.2007., 19:21   #1
Moncho
Premium
 
Moncho's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 45
ABIT IP35

Imam doticnu plocu i nikakv nije problem dosegnuti 500 MHz FSB tako da sumnjam da nesto nije uredu sa vasim primjerkom na koji ste dobili na testiranju. Ploca radi na 490 MHz FSB bez dizanja voltaze za North bridge dok se za dalje frekvencije treba poigrati sa postavkama. napominjem da sa dostigao ovako visoki klock sa 800 MHz memorijom ( 1 keks od takeMS drugi keks od Kingmaxa, dakle nisu bajne memorije) ali sam ipak dostigao 500 MHz FSB, iako mislim da mi je za daljne domete ipak bilo kocnica memorija jer ipak 1000 MHz za ovako 'noname' memorije je nedostizan san.

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=242788


rev je 1.00 B ja mislim, pored 1.00 dodana je naljepnica sa slovom B tako da mislim da je to 1.00 B ili sta vec.

Zadnje izmijenjeno od: Moncho. 24.09.2007. u 19:34.
Moncho je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2007., 19:28   #2
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
koja revizija ploče?
krešo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.09.2007., 22:42   #3
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,534
Citiraj:
Autor Moncho Pregled postova
rev je 1.00 B ja mislim, pored 1.00 dodana je naljepnica sa slovom B tako da mislim da je to 1.00 B ili sta vec.
Piše ti na linku od CPU-Z validacije:
Citiraj:
MB Model : IP35 (Intel P35+ICH9/R)
NB : Intel P35/G33/G31 rev A2
SB : Intel 82801IR (ICH9R) rev 02
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 11:36   #4
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Ne čitam prečesto članke na PCE. Jednostavno mi se ne da. Ne čitam nikakve članke nigdje. Radije sam isprobam kakav komad hardvera. No, ovaj puta sam pročitao i opet nisam oduševljen pretjerano subjektivnim dojmom testiranja. Očekujem određenu dozu subjektivnosti od PCE. Nemojmo samo pretjerivati.

Ono što mi je zapelo za oko je pitanje layouta. ABIT već duže vrijeme radi layout po nekom svom principu što nije uvijek sretno rješenje (pitanje položaja reseta BIOS-a) ali položaj IDE i Floppy konektora su besprijekorni. To će znati cijeniti svatko tko želi skrivati kablove. A to je vrlo važno kada se radi OC ili tihi stroj. Tako IDE kabel ne da neće smetati već će biti nezamjetan. Mene više smeta položaj SATA kanala. Kom skupljih ploča je to malčice bolje riješeno, upravo kao i kod IDE kanala. No, to se Kreši ne bi svidjelo. Meni je tako riješen položaj apsolutno fantastičan.

A zašto je tome tako? Imam Antec kantu. Rack za diskove je probušen upravo na tom mjestu gdje se nalazi IDE kanal i kriz njega se može provući IDE kabel. Tako kabel nestaje nakon 1 cm iza lima i ne pojavljuje se. I tu govorim o SLK3700-BQE. Tako da ne možemo pričati o velikoj kanti. čak vrlo maloj. I kod P180 je slična situacija.

Položaj Floppy kanala mi sada odgovara (nije uvijek bilo tako). Upravo na tom mjestu treba biti jer kabel mogu voditi po dnu kante i sakriti ga sve do dolaska do floppy-a. Dakle, savršeno. Smetalo bi samo ako bi se kabel pustio da visi. A ova ploča nije namijenjena ljudima koji to dozvoljavaju.

Hlađenje chipseta je već dugo vrijeme odlično kod ABIT-a. Ova ploča nema heatpipe od Southbridgea što je mali minus, ali je opravdano cijenom i namjneom (nije za najveći OC). Heatsinkovi NISU bakreni nego aluminijski. Samo su pofarbani u žuto. Nije idealno ali je zbog same prirode bakra bolje da bi ploča mogla biti pasivna. Idealna bi bila kombinacija ali onda ploča sigurno ne bi koštala onoliko koliko košta. Takvo hlađenje je sasvim dovoljno za solidan OC u dobro provjetrenoj kanti. Dakle, zadovoljava namjenu. Osobito kada se radi o Intel chipsetu koji se grije solidno, ali ne pretjerano.

Za one kojima nije dovoljno, Abit je stavio takve heatsinkove na koje bi i malo dijete moglo postaviti ventilatore. A uz njih se dobiju šarafi… A i imaš ih kamo prištekati jer ABIT uvijek daje sasvim dovoljno konektora za razne ventilatore i mGuru koji će ih regulirati automatski.

Back panel svih modernih ploča je već odavno lišen Serial ili Paralell portova. Osobno već duže vrijeme sasvim lijepo živim bez toga. A mogu reći da mi je teško zamisliti da bi netko tu ploču upotri***io za POS uređaj gdje bi ti portovi bili prijeko potrebni. A postoje i razna USB rješenja, a toga ima sasvim dovoljno, koliko vidim. Zato možeš krasno postaviti ventilator na power heatsink i s istim topao zrak ispuhivati kroz limić koji je probušen za tu namjenu.

Kada govorimo o kondenzatorima, mislim da je sasvim dovoljno bilo priče o nesolidnim primjercima koji su se pojavljivali samo na najjeftinijim pločama i to vrlo davno. Kod najboljih ploča ABIT nikada nije štedio, pa tako ni sada. Ova ploča nije vrh ponude pa se tu našlo i nekoliko Rubycon elekrolita. I ne trebamo se moliti da ne procure, već bi se trebali moliti (što ne bi previše pomoglo) da procure i daju nam barem malo zanimljivosti u radu. Rubycon ne curi. Baš niti jedan takav primjerak nisam vidio. A imam sasvim lijepu kolekciju raznih ploča, pa tako i ABIT-ovih.

Priču o OC bi trebali završiti na tome koji si cooler koristio za procesor.

Duplo paljenje ploče je zaštita. Ploča provjerava da li može raditi sa tim OC-om ili ne. U slučaju da ne može, postavke se vračaju na staro. Ne vidim ništa loše u tome da ne trebam resetirati BIOS za svaki drek. Neka i ploča za mene nešto radi.

Na kraju se ne mogu oteti dojmu da ta ploča može daleko više nego si izvukao od nje. ABIT je koristio isti chipset uz skračivanje za neke funkcije (kontroleri, utori i sl.) OC rezultat bi mogao biti isti kao i kod skupljih modela, na osnovu karakteristika chipseta, samo bi možda valjalo malo poraditi na temperaturi ploče. Što, to smo prije utvrdili, može biti do ona 2 ventilatora ili provjetrenosti kante.

P.S. Mogu se sjetiti novosti na PCE o novoj ABIT AW8 ploči, koju sam ja imao tada već 4 mjeseca, koja je na testu prošla prilično loše jer je najveći OC bio 235 MHz. Na istoj toj sam ja dobio 315 MHz. Istina je da PCE nije radio test ali čisto me prisjetilo.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 13:07   #5
JIM22
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Slo
Postovi: 196
NIsam znao, gdje da komentiram test. Dosta slabo napravlen test, jer nije bio pristup pravi. Max fsb se lovi sa jako niskim naponom i najnižim množiteljem, samo se naponi povečaju na ploči a procesor treba ostati hladan. A ne da se traži max fsb na 9x gdje te procesor koči. Ova ploča može bez problema 500fsb i više ako fsbwall ne koči. KOd nas su dečki testirali i -E i one bez problema ide preko 500fsb. Ove ploče ip35 su sve skoro iste, samo imaju neke stvari manje i -e i non-pro imajo neke postavke u biosu manje. Ako znaš napravit koji mod, može -e ploča postegnut takve frekfence ko i pro.

Sam imam pro i znam kako ide, kolege imaju pa -e i su testirali puno više i postigli enake rezultate kao i ja na pro, samo da je bila -e modana. Testiralo se je i sa sub zero hladzenjem.

Napravite testove tako kako treba, a ne samo na brzake i da samo piše nešto. A onda ljudi misle da neka komponenta nije ok. A tu onda nije ni jedna dobra na tkvim testovima.
JIM22 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 14:11   #6
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Ne čitam prečesto članke na PCE...
napad na layout, tj. položaj IDE konektora nije bio oštar, samo sam primjetio kako bi kabel mogao zasmetati diskovima - kako flat tako i rounded (u dva kućišta sam probao i u oba je smetao, tj. u kućištima kojima nosači diskova idu do dna, pa ako još imaš više diskova...)

što se položaja FDD konektora tiče nije bajan u slučaju debljeg rounded kabela - to sam možda trebao naglasiti...

procesor je hlađen BOX hladnjakom tako da je to mogući razlog slabijeg OC-a, u tom trenutku nisam mogao nabaviti bolji, sad ga imam, a i nova verzija BIOS-a je izašla pa ću probati čim stignem ponovno OC-ati, baš me zanima....
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 14:16   #7
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Citiraj:
Autor JIM22 Pregled postova
Max fsb se lovi sa jako niskim naponom i najnižim množiteljem, samo se naponi povečaju na ploči a procesor treba ostati hladan. A ne da se traži max fsb na 9x gdje te procesor koči.
max fsb i je tražen na najnižem množitelju proca kao i na najnižim naponima, a u članku je napisano : "Maksimalu ploče smo vrlo lako postigli i sa maksimalnim množiteljem ploče (procesora)" što ne znači da je i potraga bila na max množitelju...
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 15:30   #8
JIM22
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Slo
Postovi: 196
Kakav ti je ovaj procesor? Jesi ga na drugi ploči potjerao više od 400fsb? Kok si stavio gtlref? Negdje nije nešto valjalo, daj stavi gore drugi procesor, koji ide na koji ploči i preko 500fsb i vidjet češ da može ploča dosta više nego tu. Promjeni bios i onda klokaj dalje, to bih trebao i napravit prije objaviš test, da ne pišeš bez veze da ploča ne ide.
JIM22 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 16:19   #9
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Citiraj:
Autor JIM22 Pregled postova
Kakav ti je ovaj procesor? Jesi ga na drugi ploči potjerao više od 400fsb? Kok si stavio gtlref? Negdje nije nešto valjalo, daj stavi gore drugi procesor, koji ide na koji ploči i preko 500fsb i vidjet češ da može ploča dosta više nego tu. Promjeni bios i onda klokaj dalje, to bih trebao i napravit prije objaviš test, da ne pišeš bez veze da ploča ne ide.
Procesor radi preko 500FSB na drugim pločama bez problema. GTLREF proban na svim postavkama, vjeruj, proveo sam puno vremena igrajući se sa tom pločom i jednostavno nije išla stabilno preko 405. Možda je ploča jednostavno u banani. Možda će ići bolje sa novijim BIOS-om. Možda...

A možda bi ti trebao birati riječi, jer nisam bez veze pisao i ova ploča u datom trenutku nije htjela više.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 16:59   #10
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Nije prvi puta da neki primjerci ploče ne idu kao ostatak serije koja se pojavi na tržištu, a i obrnuto. Sjetite se memorija, onog famoznog kingmaxa 433 koji je nama na testovima išao nebu pod oblake, škvadra pokupovala masovno i puška - ni blizu našim rezultatima oca. Milion faktora mogu utjecati na OC, ali nijedan nije dovoljno dobar za tvoj ton (JIM22) kojim pokušavaš dokazati neke stvari. I Kreši, i meni i ostatku PCE-a je kroz ruke prošao dovoljan broj hardveraja da se i sami uvjerimo u praksi kakao jedan te isti komad hardvera NE MORA ponašati isto u različitim uvjetima, a kvaliteta i ostale stavke mogu varirati unutar jedne serije jako puno tak da....
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.09.2007., 17:46   #11
JIM22
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Slo
Postovi: 196
Dobro nema veze. Vidio sam još jedan review na netu i isto su našli wall na 405? I ista frekfencija procesora, ne znam kako je ovo moguče. (zadnja stara)
http://www.overclockersclub.com/revi...35_darkraider/

Sad sam našo jednog koji ide malo više, http://forum.amtech.com.vn/showthread.php?p=462985, slike su malo dolje.

Promjenite bios i još jednom napravite test. Sumnjam da ploča koči. Nisam još čou da bih ove nove ploče kočile fsb Ako vama ne ide dajte razer-u ili nekome, pa čete vidjet da ide ploča. Sorry
JIM22 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 17:54   #12
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Po kojem osnovu sumnjaš "da ploča koči"? Što, imao si 20 tih modela pa imaš uzorak od 20 ploča koje su radile na 500 FSB-a, ili je to tvoje "privatno" mišljenje da "ploča ne bi smjela kočiti"? Vidiš i sam da je 405 mhz fsba očigledno neka caka, vjerojatno vezana uz procesor. Jedna abitica koju sam ja imao na testu (nvida 650i) prilično različito se klokala s E4300 i E6400 procesorom, isto je imala ovakav wall kao i ova...tak da vidiš da je sve moguće.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 21:19   #13
JIM22
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Slo
Postovi: 196
Sve je moguče, samo ti pronađi zašto ne ide više. Ako ju ja dobijem u ruke ti garantiram da ju mogu spravit i na više od 500fsb iz prve. Tako da izjave da ljudi ako hoče bolji OC moraju da uzme PRO niso baš prave. A dosta im je -e(najeftinija) za takav OC.

Daj napiši sve komponente u testnom kompjuteru. Možda te ram koči, znaš da ove ploče imaju problema sa kompatibilnostjo ramova? Znaš da se ploče ne boot-aju i da se je treba malo igrat da se diže na def.? Ramove si imao neke xy. Znaš koji čipovi su gore? Da bih imao druge ramove, možda bih došao više sa fsb. Kako si vozio ramove 1:1 ili više?

Kad se radi test treba napravit tako kako treba i pronač bug. A ne da napravite test sa onim šta imaš doma. Kod nas kad se prave testovi se naprave tako kako treba i pronađe se zec, samo se upotrebiju par procesora i par ramova i čak grafičke različite. I hlađenje osnovno, voda i SS. Tako da se iz ploče ili neke komponente istisne maximum. Tako da se isprobaju sve fore.

Daj malo promjeni komponente i bios pa onda se javi. Ne kažem da nemaš (oz. ne znam ko je ovo radio) pojma, samo malo više posla je treba napravit. Ako ste ozbilni, ako ne je i ovo super. Dajte ljudima da nešto saznaju.
JIM22 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 21:59   #14
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Citiraj:
Autor JIM22 Pregled postova
Sve je moguče, samo ti pronađi zašto ne...
Jesi li uopće pogledao čitav članak? Da jesi, vidio bi tablicu sa komponentama pa ne bi pisao o xy RAM-u i slične nebuloze.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2007., 23:29   #15
JIM22
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Slo
Postovi: 196
Vidio sam članak. Prije toga, samo kingmax je XY za mene Dobra dosat prepucavanja. Ako imate volju probajte sa drugima komponentama, ako ne ništa i sve 5.

Pozdrav
JIM22 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2007., 23:19   #16
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Isuse koji brico...
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 02:09   #17
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Mali bump teme...

Evo nabavih dotičnu ploču, FSB s lakoćom poteže preko 500MHz.

Pa evo i rezultat da ne bi bilo sve na riječima



E6750 @ 4072MHz (Validacija)

Abit IP35 non-Pro, FSB @ 509MHz (iz BIOS-a, ne preko ClockGena)

Clock je obavljen sa BOX coolerom

Post nije s namjerom da trpam svoj rezultat, već više da ljudi vide da ploča može.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 03:04   #18
JIM22
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Slo
Postovi: 196
Nije loše dečki,a?
JIM22 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2007., 07:43   #19
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Mali bump teme...

Evo nabavih dotičnu ploču, FSB s lakoćom poteže preko 500MHz.

Pa evo i rezultat da ne bi bilo sve na riječima



E6750 @ 4072MHz (Validacija)

Abit IP35 non-Pro, FSB @ 509MHz (iz BIOS-a, ne preko ClockGena)

Clock je obavljen sa BOX coolerom

Post nije s namjerom da trpam svoj rezultat, već više da ljudi vide da ploča može.
Mrak, odlično...

Citiraj:
Autor JIM22 Pregled postova
Nije loše dečki,a?
Da, tvojom zaslugom.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 01:29   #20
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Za one koji se pitaju zašto ne mogu podesiti memoriju da radi na CL3 na dotičnoj ploči, odgovor je update BIOS-a na najnoviju verziju
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na